Jahač i slon

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Priču o svesti i podsvesti Indusi su ispričali ovako:

Jahač je svest, a slon podsvest.
Jahač ume da kontroliše slona da ide kuda želi noseći razne terete, međutim, postoje trenuci kada slon pošizi, ili mu se jednostavno neka voćka u daljini učini toliko primamljivom da zaiebe i jahača i njegove povike i prituć i umesto da nastavi pravo, skrene negde u tri lepe..

U konfliktu jahača i slona, jasno je ko je jači.

Slon hoće odmah i hoće sad. Jahač može da pokušava svašta ali..slaba vajda.

Pitanje je, kako obuzdati slona?
 
elephant-rider.jpg
 
Nisu samo Indusi pričali priču o obuzdavanju nagona, podsvesnih želja i svega drugog što može biti izvor patnje. Na svoj način, svaka religija ima svoje tumačenje razorne moći nagona i niz saveta kako te nagone treba obuzdavati. I sad, ako se neko pridržava svih recepata da koje religija preporučuje, možda može i da dostigne duhovni mir, ali čemu sve to. Život tada biva krajnje dosadan. Neka nova religija bi trebalo da se bazira na sledećim postulatima : jedi kad ti se jede, ebi kad ti se ebe, spavaj kad ti se spava, mrzi kad želiš da mrziš, voli kad ti je do toga, ali, avaj, to nam se ne da kad mi poželimo, već kad se stvore uslovi za to. I zato su ljudi ogorčena bića. Isto tako, ako bismo dobijali sve što poželimo, život bi se opet sveo na jednu veliku dosadu jer ne bi tilo ljudskih stremljenja. Sreća se ne bi pojavljivala u tako divnom obliku jer bi bila svakodnevna pojava čijeg prisustva na kraju krajeva ne bi bili ni svesni.
 
Ид је према психоаналитичкој теорији личности један од три дела структуре личности, поред ега и супер-ега. Ид је првобитна инстанца личности која, због своје нагонске природе, не познаје законе времена, логике и морала и у којој не постоје време и простор. Фројд је ид означио као архаичну област и језгро нагонских сила чији је једини циљ непосредно и потпуно задовољење. Због своје флуидне и неорганизоване енергије и неразумности, снага ида је недоступна свести. Зато се све што се догађа у иду може разумети путем анализе слободних асоцијација, снова и симптома неуротичних поремећаја. Према психоаналитичкој теорији из првобитног „сировог“ материјала ида касније се, процесима диференцијације, развијају друге (под-)структуре, а пре свега его.
Možeš da uskladiš superego s ovim ludakom u nama koji ne yebe živu silu,a možeš i sedative da bi ego kako -tako opstao...:mrgreen:
Ma slončina u staklarskoj radnji-vido fototapet nekog lepog drveta s visećim lisnatim granama...:hahaha:
 
Nisu samo Indusi pričali priču o obuzdavanju nagona, podsvesnih želja i svega drugog što može biti izvor patnje. Na svoj način, svaka religija ima svoje tumačenje razorne moći nagona i niz saveta kako te nagone treba obuzdavati. I sad, ako se neko pridržava svih recepata da koje religija preporučuje, možda može i da dostigne duhovni mir, ali čemu sve to. Život tada biva krajnje dosadan. Neka nova religija bi trebalo da se bazira na sledećim postulatima : jedi kad ti se jede, ebi kad ti se ebe, spavaj kad ti se spava, mrzi kad želiš da mrziš, voli kad ti je do toga, ali, avaj, to nam se ne da kad mi poželimo, već kad se stvore uslovi za to. I zato su ljudi ogorčena bića. Isto tako, ako bismo dobijali sve što poželimo, život bi se opet sveo na jednu veliku dosadu jer ne bi tilo ljudskih stremljenja. Sreća se ne bi pojavljivala u tako divnom obliku jer bi bila svakodnevna pojava čijeg prisustva na kraju krajeva ne bi bili ni svesni.
O tome je Crowley govorio :D
quote-do-what-thou-wilt-shall-be-the-whole-of-the-law-aleister-crowley-44869.jpg
 
Na to pitanje je malo teze odgovoriti,ljudi ce uvek biti robovi vladajucoj manjini koja upravo zivi onako...Ali svakako bi bili psiholoski zdraviji nego sto smo sada...

Da si se ranije rodio doživeo bi hipi pokret...Bio sam jedan od njih i ništa nismo mogli...Kad sam uzeo
stvari u svoje ruke,uvideo sam da ima i važnijih stvari od sreće masa...Ljudski put progresa ka oboženju
(pisao sam na mnogo mesta o tom kakvom takvom ljudskom cilju) je najobuhvatniji,mada ni on ne
odgovara na sva pitanja...
Ybg-izgleda je posrana ljudska usud da postavlja više pitanja nego li što može dobiti odgovore...
To je izgleda u nezajažljivom karakteru vrhovnog predatora...:(
 
ni zivotinje ne cine ono sto im je volja, barem ne zivotinje osudjene da zive u coporu. mozda su samo slobodnije sto se tice nekih birokratskih stvari i zakona.

- - - - - - - - - -

Da si se ranije rodio doživeo bi hipi pokret...Bio sam jedan od njih i ništa nismo mogli...Kad sam uzeo
stvari u svoje ruke,uvideo sam da ima i važnijih stvari od sreće masa.
..Ljudski put progresa ka oboženju
(pisao sam na mnogo mesta o tom kakvom takvom ljudskom cilju) je najobuhvatniji,mada ni on ne
odgovara na sva pitanja...
Ybg-izgleda je posrana ljudska usud da postavlja više pitanja nego li što može dobiti odgovore...
To je izgleda u nezajažljivom karakteru vrhovnog predatora...:(

mladost loodost...svi prodjemo neki oblik toga.
 
Каква сад подсвест, па ти си несвесно одбацио као будалаштину?
Ех, зоро, гризеш сам себи реп, ко несретни Уроборос :(
 
Каква сад подсвест, па ти си несвесно одбацио као будалаштину?
Ех, зоро, гризеш сам себи реп, ко несретни Уроборос :(

ne darling, ja sam vaša lupetanja o nesvesnom odbacio kao budalaštine

ali podsvest nisam

pa ja sam propušio tompuse zbog frojda..ne dam podsvest tako mi plući..ju..
 
Ид је према психоаналитичкој теорији личности један од три дела структуре личности, поред ега и супер-ега. Ид је првобитна инстанца личности која, због своје нагонске природе, не познаје законе времена, логике и морала и у којој не постоје време и простор. Фројд је ид означио као архаичну област и језгро нагонских сила чији је једини циљ непосредно и потпуно задовољење. Због своје флуидне и неорганизоване енергије и неразумности, снага ида је недоступна свести. Зато се све што се догађа у иду може разумети путем анализе слободних асоцијација, снова и симптома неуротичних поремећаја. Према психоаналитичкој теорији из првобитног „сировог“ материјала ида касније се, процесима диференцијације, развијају друге (под-)структуре, а пре свега его.
Možeš da uskladiš superego s ovim ludakom u nama koji ne yebe živu silu,a možeš i sedative da bi ego kako -tako opstao...:mrgreen:
Ma slončina u staklarskoj radnji-vido fototapet nekog lepog drveta s visećim lisnatim granama...:hahaha:

Tako je. Ako pokusas vs id, onda se javi bol. BOLid. Zato svi sagorimo ili zagorimo bar.
Dobar dan ja sam dekad..ops bolid
 
Увек сам сматрала својеврсним промашајима људе који се опчине Фројдом поред Јунга, нити сам икад узимала за озбиљно.

a ja smatram da su oni koji prave te neke Frojd-Jung tabore, seljaci, jer nisu shvatili ništa ni od jednog ni od drugog.

Nego čuli da je ovaj prestao da govori sa onim..pa se odma bržr bolje podelili ko zvezda i partizan.

Srpska posla..

Iebo ih Adler pride
 
dakle..Svest je samo šoferšajbna.

Sve ostalo, volan, motor, šasija, amortizeri..pa i žmigavci (žmigavci možda ponajpre) čine Podsvest.

I sad imamo ljude koji pokušavaju da idu kroz svet samo računajući na šoferšajbnu.

Nije li to tužno?
 

Back
Top