Na novom mestu - opet Ja?

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Da malo odmorimo od bajatih filosofa i njihovih razglabanja, evo jednog modernog filosofskog izazova

Čuo sam priču nekog naučnika koji tvrdi da je sledeća situacija u skorijoj budućnosti moguća:

- Naše ćelije, naš DNK isl, čuavju se u epruvetama
- Taj materijal se šalje na drugu planetu (recimo Mesec) i tamo uzgaja do forme, telesno identične nama

s druge strane, ovde, dok smo još živi:

- naša memorija se iz mozga, "snima" na odgovarajući IT medij (usb, cloud..ili neki noviji, nebitno)

Pošto umremo, i naše telo se ovde sahrani, spali itd..:

- podaci sa našom memorijom se prenose (možda šalju e-mailom?) do svemirske stanice, koja čuva naše telo.
- u određenom trenutku, podaci (naša memorija) "usnimavaju" se u mozak našeg novog tela.

To je sve, kako uvaženi naučnik tvrdi, veoma ostvarivo.

Ja mu verujem, pa u tom smislu pitam vas, da li bi takva nova osoba, ponovo bili Mi?

šta mislite
 
  • Podržavam
Reactions: !JO
nije dokazano da dnk odredjuje psihicke osobine, niti da je memorija materijalna, niti da ne postoji nematerijalna dusa i da je sve odredjeno genetikom + memorijom (citaj: "iskustvom"). Jednostavno je, svaki profesor psihologije ce ti reci da je to sve nedokazano, a taj naucnik je mozda uvazen samo zato sto prica ono sto prija usima monista materijalisticke orijentacije (vrsta teizma).

To je vrsta teizma u kojoj je, za razliku od hriscanstva, zastupljeno vjerovanje u nepostojanje slobode volje.
 
Poslednja izmena:
nije dokazano da dnk odredjuje psihicke osobine, niti da je memorija materijalna, niti da ne postoji nematerijalna dusa i da je sve odredjeno genetikom + memorijom (citaj: "iskustvom"). Jednostavno je, svaki profesor psihologije ce ti reci da je to sve nedokazano, a taj naucnik je mozda uvazen samo zato sto prica ono sto prija usima monista materijalisticke orijentacije (vrsta teizma).

nema veze
pod uvjetom da mozes nahranit podacima tog klona
on ima tvoja sjecanja, tvoje preferencije, strahove...i tu svaka veza prestaje
missim, u momentu kad pocne funkcionirat
on postaje on...ocu rec - zivi vlastiti zivot...
 
i da malo ilustrujemo..

http://www.bbc.com/future/story/20120209-memory-chip-to-record-memories

“This would give everyone the chance to have a complete collection of all their life’s memories, without any loss of detail or the distortions of time.

I use the term chip loosely, as it might be made of silicon or be living cell based, but when connected to our brain it would provide instant additional memory, just like a computer memory stick.

With the human memory chip, experiences could be stories and be played back perfectly, either by the original owner of the memory or cloned and directly shared with others. For example, a soldier returning from battle could actually share their memories and thus enable the full horror of war to be experienced first-hand by the people at home.
 
psiha, nacin razmisljanja, drugaciji pogled i dozivljaj na dogadjaje iz memorije...sve bi falilo da bih ja bila ja. mislim, da niko ne garantuje da bi TO bilo JA.

ko zna u sta bi moglo TO da se izmetne, ko zna kakav bi nik TO izabralo za sebe na 4umu...da me bruka, kao da ja nisam dovoljna sama sebi za to. :mrgreen:

mozda bi se ta nova zLozi zapitala dal joj nisu stavili pogresnu memoriju i pomesali je sa nekim. mozda bi na kraju tuzila kompaniju. :zcepanje:

TO bi bilo i ostalo TO, JA bih bila mrtva.

ideja je debilna u svakom slucaju. u zelji da produze zivot nisu nasli nista bolje od presadjivanja memorija. pa ljudi nisu samo memorija.
 
psiha, nacin razmisljanja, drugaciji pogled i dozivljaj na dogadjaje iz memorije...sve bi falilo da bih ja bila ja.

to ne možemo da tvrdimo, jer je pretpostavka da ti se snimi SVE iz mozga do momenta srmti.

A tvoj način razmišljanja svakako nije rezultat boje tvojih očiju, već procesa u mozgu, inteligencije, emocija (koje su sada sve na USB-u, ejlte)

dakle?

GDE je razlika?

u čemu
 
psiha, nacin razmisljanja, drugaciji pogled i dozivljaj na dogadjaje iz memorije...sve bi falilo da bih ja bila ja. mislim, da niko ne garantuje da bi TO bilo JA.

ko zna u sta bi moglo TO da se izmetne, ko zna kakav bi nik TO izabralo za sebe na 4umu...da me bruka, kao da ja nisam dovoljna sama sebi za to. :mrgreen:

mozda bi se ta nova zLozi zapitala dal joj nisu stavili pogresnu memoriju i pomesali je sa nekim. mozda bi na kraju tuzila kompaniju. :zcepanje:

TO bi bilo i ostalo TO, JA bih bila mrtva.

ideja je debilna u svakom slucaju. u zelji da produze zivot nisu nasli nista bolje od presadjivanja memorija. pa ljudi nisu samo memorija.

mozda i nisu
al koliko kapiram ideja i nije da se obavi neki puki transfer podataka
vec da se obavi transfer kompletne svijesti - sto bi valjda podrazumijevalo
momentalnu smrt tj prestanak njegove egistencije u tijelu/uredjaju u kojem se do tada nalazio?

- - - - - - - - - -

Ali kazem ti da nije dokazano da su preferencije i strahovi odredjeni necim tjelesnim.

pa ok je to
zato i kazem - pravljenje kopije nije isto sto i transfer originala
za koji jos nismo ni skuzili sta zapravo jeste...missim, sta se opce transferuje...
 
to ne možemo da tvrdimo, jer je pretpostavka da ti se snimi SVE iz mozga do momenta srmti.

A tvoj način razmišljanja svakako nije rezultat boje tvojih očiju, već procesa u mozgu, inteligencije, emocija (koje su sada sve na USB-u, ejlte)

dakle?

GDE je razlika?

u čemu

jel sam ja rekla nesto drugacije? jel sam pomenula boju ociju?
a koja je meni garancija da ce TO imati istu inteligenciju i iste procese u mozgu, kada ga puste u opticaj.
 
jel sam ja rekla nesto drugacije? jel sam pomenula boju ociju?
a koja je meni garancija da ce TO imati istu inteligenciju i iste procese u mozgu, kada ga puste u opticaj.

garancija je 2 godine. Posle toga možeš da se ubiješ i kažeš, žao mi je ovo nisam ona stara ja..

shala mala

garancija bi možda bila, pa šta znam..da vidiš da kod drugih to radi?

recimo ti ostaneš živa, a ja umrem, ali se javim ovde na forum sa Meseca isti ovakav i ti kažeš..iebote pa ovo je isti onaj, m?
 
to ne možemo da tvrdimo, jer je pretpostavka da ti se snimi SVE iz mozga do momenta srmti.

A tvoj način razmišljanja svakako nije rezultat boje tvojih očiju, već procesa u mozgu, inteligencije, emocija (koje su sada sve na USB-u, ejlte)

dakle?

GDE je razlika?

u čemu
Iskljucujes jednu mogucnost bez dokaza za iskljucivanje, a to je da, sve i da je nacin misljenja rezultat rada mozga, da nije mozda rad mozga, bar dijelom, i bar sto se tice misljenja, rezultat rada duse.
 
mozda i nisu
al koliko kapiram ideja i nije da se obavi neki puki transfer podataka
vec da se obavi transfer kompletne svijesti - sto bi valjda podrazumijevalo
momentalnu smrt tj prestanak njegove egistencije u tijelu/uredjaju u kojem se do tada nalazio?

da bavis komplet transfer svesti opet neces dobiti tebe...stalno mi se jedna misao mota po glavi, ali ne mogu da je uhvatim zasto ti ne bi bila ti ili ja, ja...malo sma odsutna i smorena. ali ima jedan bitan razlog...ne mogu da se setim koji i to pocinje da me nervira.
 
Iskljucujes jednu mogucnost bez dokaza za iskljucivanje, a to je da, sve i da je nacin misljenja rezultat rada mozga, da nije mozda rad mozga, bar dijelom, i bar sto se tice misljenja, rezultat rada duse.

ne znam za dušu, ovo je ideja naučnika, a oni sa dušama ne barataju

bilo kako bilo, da li bi i ti pristao na ovo?

msm..šta te košta..m?

- - - - - - - - - -

da bavis komplet transfer svesti opet neces dobiti tebe...stalno mi se jedna misao mota po glavi, ali ne mogu da je uhvatim zasto ti ne bi bila ti ili ja, ja...malo sma odsutna i smorena. ali ima jedan bitan razlog...ne mogu da se setim koji i to pocinje da me nervira.

taj razlog nam baš treba
 

Back
Top