Papa Franja?

Poruka
24.137
Prosto me zanima zasto Srbijanci zovu novoga papu - papa Franja? To toliko bode oci i iritira.

Isti je rodjen u Argentini i porijeklom je Talijan. Ime koje je uzeo nije mu ime dato po rodjenju nego po katolickom svetcu Svetome Francisku (latinski)... Kud god krenemo, ime je latinskog porijekla a dolazi od nekadasnji Franaka. Sveti Francisko je prijeklom Talijan i Francuz..
Dakle, ni jedan od ove dvojice nije ni Srbijanac niti Hrvat.
Pogledah i po stranijem jezicima, posebno slovenskim, i svaki slovenski jezik ima prilagodjenu verziju imena latinskog korijena, jedino Srbijanci dijele ime sa Hrvatima...

Otkuda to ime? Tema nije za jezik niti za neki drugi podforum, jer je u pitanju cisto politicko ulizistvo i samoponizavanje.

Otuda i ovo. San Francisko, grad u Kaliforniji, bi prema tome treba biti Sveti Franja... Francisko Goja, Franja Goja... Franc Ferdinand, Franja Ferdinand itd.?
 
franja ferdinand je bilo zvanično u istoriji
dok se nismo usaglasili da se samo imena papa i krunisanih glava
ne transkribuju već se koriste domaći pandani
uostalom što se mene tiče ne moram ni da znam ko je papa i šta radi

- - - - - - - - - -

Otkuda to ime? Tema nije za jezik niti za neki drugi podforum, jer je u pitanju cisto politicko ulizistvo i samoponizavanje.

a pa ustvari to je...
niko se nije čudio što je onaj bio jovan pavle...
 
Kolko Srbijanaca ima ime Franja? Ako je to domace ime, trebalo bi da ih ima sa tijem imenom, ali cini mi se da nema nijedan.

Nikakad Franja Ferdinand ne postoji ni u kakvoj istoriji. Nijedan Srbin ni Franca Jozefa ni Franca Ferdinanda nije zvao - Franja, i to Srbi koji su zivili u Austro-Ugarskoj. Posebno ga Srbijanci, za koje je bio stranac, nijesu tako zvali.

- - - - - - - - - -

a pa ustvari to je...
niko se nije čudio što je onaj bio jovan pavle...

Posto je Franja hrvatski, onda bi i jovan pavle treba biti ivan pavao, a ne jovan pavle.
 
Он је узео име по свецу чије се име овде изговара Фрања.

Svetac nije bio Hrvat nego Francuz i Talijan. Ime mu je dato po Francima, a ne Hrvatima. Da je tako kako ti velis, onda bi se zvao Hrvoje ili po srbijanski (valjda?) Hrva.

Cita sam prije nedlju-dvije Crnjanskog, njegova pisanja o Prvom svj. ratu i on nidje ne veli Franja, nego Franc, i Jozef i Ferdinanad. Isti Crnjanski je, em bio pismen, em bio podanik ove dvojice i njihov oficir. Logicno bi bilo zakljuciti da im je zna ime??
 
Poslednja izmena:
Kolko Srbijanaca ima ime Franja? Ako je to domace ime, trebalo bi da ih ima sa tijem imenom, ali cini mi se da nema nijedan.

Nikakad Franja Ferdinand ne postoji ni u kakvoj istoriji. Nijedan Srbin ni Franca Jozefa ni Franca Ferdinanda nije zvao - Franja, i to Srbi koji su zivili u Austro-Ugarskoj. Posebno ga Srbijanci, za koje je bio stranac, nijesu tako zvali.

- - - - - - - - - -



Posto je Franja hrvatski, onda bi i jovan pavle treba biti ivan pavao, a ne jovan pavle.

Gusar, slazem se s tobom 11000%, i meni to uzasno para usi, ali je SPC odredila da ga tako zovemo i to onog momenta kada je izabran.

Ja ga zovem Franciskus ( mozda i Francisko), ali Franja nikako.
 
A otkuda znaš da je baš SPC odredila da ga zovemo Franja ,mada mislim da im je ovaj papa ok

CItam, pratim vesti.

Патријарх Иринеј „испуњен духовном радошћу“ честитао папи Фрањи Првом




20:39 14.03.2013.






НАСЛЕДНИКУ БЕНЕДИКТА XVI ПОЖЕЛЕО ДА ОСТАНЕ НА ЊЕГОВОМ ТРАГУ

У БРАТОЉУБИВОЈ ПОДРШЦИ СРПСКОМ НАРОДУ ПОВОДОМ КИМ



ПАТРИЈАРХ Српске православне цркве (СПЦ) Иринеј честитао је папи Фрањи (Франциску Првом) избор за поглавара Римокатоличке цркве у нади да ће, како је навео, остати на трагу свог претходника у братољубивој и непоколебљивој подршци православном српском народу и његовим напорима за очување територијалне целовитости државе Србије.

„Чврсто изражавамо наду да ћете ви, Ваша светости, попут вашег високоуваженог претходника, трагајући за миром и праведношћу, који су преко потребни овом свету, остати на трагу братољубиве и непоколебљиве подршке православном српском народу у његовим изузетним напорима за очување територијалне целовитости државе Србије у проблему једнострано проглашене независности тзв. Републике Косова“, наводи патријарх.

Упућујући искрене честитке поводом избора за новог епископа древног и славног града Рима - поглавара свих римокатолика широм света, патријарх је, испуњен духовном радошћу, у име СПЦ казао да је „Божја воља да сви народи света познају онога који је прави пут, истина и живот - једини човекољубац, Господ Исус Христос”.
 
Pa ako cemo cisto jezicki, zuvci skroz neispravno. Onda bi i svaki Franko, Francisko, Ferenc itd. trebali biti isto Franja? Zasto bi to SPC odredjivala? Nijesu u pitanju samo vjerski izvori, novine i tv npr.?

I u Nemackoj je bilo malo diskusije oko njegovog imena ( po logici stvari trebalo bi da bude Franz) ali su se novine precutno slozile da bude Franziskus
pa je tako i ostalo. Ne znam ni ja zasto je SPC uzela ovo ime, a narocito zasto to mora i u medijima da se koristi.
 
Prosto me zanima zasto Srbijanci zovu novoga papu - papa Franja? To toliko bode oci i iritira.

Isti je rodjen u Argentini i porijeklom je Talijan. Ime koje je uzeo nije mu ime dato po rodjenju nego po katolickom svetcu Svetome Francisku (latinski)... Kud god krenemo, ime je latinskog porijekla a dolazi od nekadasnji Franaka. Sveti Francisko je prijeklom Talijan i Francuz..
Dakle, ni jedan od ove dvojice nije ni Srbijanac niti Hrvat.
Pogledah i po stranijem jezicima, posebno slovenskim, i svaki slovenski jezik ima prilagodjenu verziju imena latinskog korijena, jedino Srbijanci dijele ime sa Hrvatima...

Otkuda to ime? Tema nije za jezik niti za neki drugi podforum, jer je u pitanju cisto politicko ulizistvo i samoponizavanje.

Otuda i ovo. San Francisko, grad u Kaliforniji, bi prema tome treba biti Sveti Franja... Francisko Goja, Franja Goja... Franc Ferdinand, Franja Ferdinand itd.?
Нема ту никакве мистерије ни завере.

Једноставно, по нашем важећем правопису имена папа се наводе у преведеном облику.

Некада смо и краљеве звали "по нашки", ево, баш нешто листам старе "Политике". Каже тамо, "Краљ ВБ Ђорђе Шести"...
 
Нема ту никакве мистерије ни завере.

Једноставно, по нашем важећем правопису имена папа се наводе у преведеном облику.

Некада смо и краљеве звали "по нашки", ево, баш нешто листам старе "Политике". Каже тамо, "Краљ ВБ Ђорђе Шести"...

Ljepo, ali nije mi poznato da ima srpsko ime Franja u bilo kakvom obliku?
Zasto ne onda, npr. Franja Goja, spanski slikar? Ili Franja Petrarka? Sveti Franja, San Francisko?
 
Нема ту никакве мистерије ни завере.

Једноставно, по нашем важећем правопису имена папа се наводе у преведеном облику.

Некада смо и краљеве звали "по нашки", ево, баш нешто листам старе "Политике". Каже тамо, "Краљ ВБ Ђорђе Шести"...
kad može Đorđe Vašington što ne bi bio Franja :D
 
E bre al si se ufatio za tog Franju:D
Jovan Pavle II je prevodjen na sve jezike sveta onako kako se ti sveci na domicilnim jezicima i zovu.
Franja je u Francuskoj Fransoa.

Ne samo da je Franja u Francuskoj Fransoa nego je Benedikt u Francuskoj bio Benoit (Benoa), što je francuska verzija tog imena.

Nema razloga da Francisco na srpskom ne bude Franja. Voleo bih da mi neko objasni zašto je Franja hrvatski, a nije srpski. Zato što se Tuđman zvao Franjo? Oduvek Franju Asiškog tako zovemo i nikad se niko nije setio da kaže da je to hrvatski, a sad odjednom nije u redu. Uostalom, i nije isto, Hrvati kažu Franjo a Srbi Franja.
 
Bas me zanima kolko ti Srba znades sa tijem imenom. Onako, ako je jedan, onda cu priznati da nijesam u pravu i izvinicu se u slucaju da sam reka glupost kako izgleda. Nijedan Srbin nema ime franj sa nijednim nastavkom od sviju slova u azbuci...
Niti jedan.
Niti ima ijedan drugi narod koji ima ime Franjo. Osim Hrvata.
 

Back
Top