Imate dokaz da zivotnje imaju svijest? Iznesite ga.

Ne mislim ništa da dokazujem
Samo ću ispričati tri male istinite priče.

Priča prva ---J a g nj e

Đurđevdan.
Dva jagnjeta vezana za drvo.
Kolju prvo koje dreči onim strašnim glasom malog deteta
Krv lipti, lokva.
Drugo jagnje dreči istim tim strašnim glasom, batrga se ,
pokušava da se otrgne, prekida konopac, beži.
Za njim potera.
Šta je dalje bilo - ne znam. Povraćam po svojim cipelama.

Druga priča --- P a s

Na sred reke, daleko od naselja, pliva pas.
Otkud on tu?Ispao iz čamca?
Izvlačim ga. Isrpljen je, drhti celim telom ali se
ne smiruje. Trči duž čamca unezvereno, s jedne
strane na drugu, gleda u vodu, nešto traži.
Da mu se nije udavio gazda?
Gazda mirno stoji na obali. Ni pas ni gazda ne
raduju se jedan drugom.
Gazda mirno kaže "Ovoga puta štap sam izgleda bacio predaleko"
Pas je pokunjen, osramoćen, izneverio je gazdu, nije izvršio zadatak,
ne sme ni da ga pogleda, podvio rep. Još uvek drhti i cvokoće.
Sigurna sam da će gazda sutra baciti štap još dalje i biće razočaran
kao i danas, ako se pas vrati.

Treća priča --- Opet P a s

Sedim na nekoj ruini i grickam keks .
Odjednom ispred mene ogroman žuti pas.
Seo tačno ispred mene i gleda me , sasvim miran,
kao kip, uklopio se u svo to kamenje, kao da je i on
deo tog prizora od pre 2-3 hiljade godina.
Gledam i ja njega.
Star je, izgladneo, ofucan, ali ima držanje!
Da li bi za psa mogli reči da je gord?
Gledam te njegove oči- oči ljudske, oči nekog starca
koga su svi zaboraavili, oči bez nade.
Mljackamo zajedno keks.
On se ne zahvaljuje, ne maše repom , ne umiljava se
samo sedi nepomično i gleda me.
Čitam iz njegovih očiju sasvim jasno - "Znam ja vas, ljude"..._
__________________________
E, sad:
Da li neko ko vidi unapred svoju sudbinu, zna šta će mu se
desiti, shvati da je ta sudbina strašna, i oseća strah od smrti,
pokušava da se spase da li ima svest i da li ima dušu?

Da li neko ko zbog privrženosti,ljubavi, osećanja krivice zbog
neispunjenog zadatka, pa zbog toga ne mari za svoj život - da li i oni
ima svest i dušu?

Da li neko ko je iskusio sve moguće nevolje, napušten i izneveren
od ljudskog roda, drži više do svog dostojanstva nego do zalogaja
hrane - da li neko takav ima svest i dušu?

Da li ste primetili da nijednom nisam rekla "životinja" nego "neko"?
Mislim da u tome i leži moj odgovor.
 
Poslednja izmena:
..čovjek je životinja ..

Ovo vec spada u domen gluposti...bioloski, da-ali upravo nivo svesti jeste ono sto ga uzdize iznad zivotinja...sposobnost imaginacije...Zivotinja jede iskljucivo kad je gladna, znaci iz potrebe, isto i par ise iskljucivo iz potrebe, i kod zivoinja moral kao kategorija ne postoji...zato postoje cesi slucajevi kanibalizma medju zivotinjama i sl. dok kod ljudi samo kod retkih plemenskih zajednica tj uglavnom retki i izolovani slucajevi...E sad ovi rijaliti show-ovi upravo i sluze da coveka spuste na nivo zivotinje STO JE ODVRATNO a teme poput ove su cista provokacija...Jer lik ne pita za nesto o cemu ima vec izgradjen stav baziran na argumentima, vec PROVOCIRA...kao ivecina njegovih tema...TROL!
 
Samo sto imam osjecaj da cu da se smijem tome kakav osjecaj imaju neki ljudi za "dokaz", ali aj da se ne "nadam" unaprijed... sve je moguce. Nadam se da ce neko iznijeti sto smatra za razloge, pa cu ga razuvjeriti, jer ja mislim da za to ne postoji dokaz, ili ce razuvjeriti on mene.

da imam emaptije prema takvima kao ti rekla bih ti da mi te je zao sto si uskracen za takvu lepotu kao sto je suzivot sa zivotinjama, posmatranje njihove genijalnosti i td...
ali nemam je pa cu reci da si ogranicen ko terasa cim pitas i u napred se podsmevas celoj toj prici
sta ko ima tebe da ubedjuje u bilo sta kad si ti sebe vec u napred ubedio i odlucio sta ces da mislis...cemu onda tema?
 
da imam emaptije prema takvima kao ti rekla bih ti da mi te je zao sto si uskracen za takvu lepotu kao sto je suzivot sa zivotinjama, posmatranje njihove genijalnosti i td...
ali nemam je pa cu reci da si ogranicen ko terasa cim pitas i u napred se podsmevas celoj toj prici
sta ko ima tebe da ubedjuje u bilo sta kad si ti sebe vec u napred ubedio i odlucio sta ces da mislis...cemu onda tema?
Upravo! Ko sto sam i rekao-TROL
 
Samo sto imam osjecaj da cu da se smijem tome kakav osjecaj imaju neki ljudi za "dokaz", ali aj da se ne "nadam" unaprijed... sve je moguce. Nadam se da ce neko iznijeti sto smatra za razloge, pa cu ga razuvjeriti, jer ja mislim da za to ne postoji dokaz, ili ce razuvjeriti on mene.

Prvo, ti koji misliš da izmaš Svijest, nemaš je.

Kad budeš iskusio samu Svijest (Znanje-o-Sebi-apsolutu) i sam ćeš tad, ukoliko se opet vratiš u Svjesnost-'čovjeka', shvatiti da Svijest jedino i postoji kao refleksija (Duh) apsoluta, kao SVEGA ŠTO APSOLUT JESTE.

Ali recimo da si htio reći da li životinje imaju moć apstraktnog mišljenja? Da li recimo mogu da smisle alat s kojim mogu da se služe? To bi bilo prikladnije pitanje?

Pa evo samo jedan mali primjer:

Na televiziji sam svojevremeno gledao jednu emisiju u kojoj je bio prikazan eksperiment sa vranom: Vrana je u potrazi za hranom sletjela na kavez gdje su bile neke druge ptice. Ovaj put, hrana joj je bila postavljena u duboku čašu iz koje je niti kljunom niti nogom nije mogla doseći. Čaša je bila od stakla, providna te se hrana mogla i vidjeti. Uz to na kavezu na koji je slijetala postavljena je uz tu čašu i jedna ravna i tanka metalna žica, 30-tak cm dužine. Vrana je sletjela pokraj čaše, pogledala hranu unutar čaše, pogledala u žicu, uhvatila je kljunom, zabola je u rešetku kaveza i na principu poluge je jedan kraj žice savila u kuku. Pridržala je taj kraj žice nogom dok je kljunom uhvatila za drugi, tako da je kuku okrenula u smijeru čaše. Veoma vješto je kukom izvukla komad hrane iz čaše zgrabila ga kljunom, bacila žicu i odletjela.

Da bi se uvjerili da to što se desilo nije bilo slučajno eksperimentatori su postavili iste uslove i sutradan.
I dok je kamera ponovo snimala, vrana je sletjela na kavez i sve je počelo iz početka. Veoma brzo je izvukla hranu iz čaše i pošto je učinila što je htjela , ponovo je odletjela...

Šta to tebi govori?
 
Poslednja izmena:
Da li si video kako hobotnica odšrafljuje poklopac na tegli da bi
uzela hranu?
Kako orao baca sa visine kost na stenu da bi se razbila i da bi
se domogao srži?
Kako vidra kamenom razbija školjku?
Kako ptica koristi slamku da bi izvukla crva iz drveta?
Kako riba pljucne na granu iznad vode da bi skinula insekta?

Čovek je toliko obuzet sobom, da ne primećuje svet oko sebe
A najgore je što je pun predrasuda od kojih ne odstupa.
Ali je zato pun hvalospeva sebi, sopstvenoj pameti i svom duhu.
Zašto sebe stavlja na prvo mesto i iznad svih ?
Čime je to zaslužio?
Osim što je prvorazredna štetočina.
 
za sve one koji nisu kao postavjac teme, ima divan clanak upravo na ovu temu u ngm-u
ja ne mogu da vam izguglam clanak jer mi je net slab, ali evo uslikala sam broj pa ko voli neka nadje
mart 2008
http://www.dodaj.rs/?24/x8/1UdoavHG/slika0490.jpg

da vam pomogne pri guglanju, koga zanima, najupecatljivija prica je o papagaju Aleksu (uginuo je 2007 :() sa kojim je Ajrin Peperberg radila godinama...
.............
"jabuke ga po ukusu podsecaju na banane, a izgledom na tresnje, pa je aleks za njih izmislio rec ban-esnja"
.............
u ruci je drzala zeleni kljuc i zelenu soljucu isperd aleksovih ociju
- sta je isto? pitala je
- boja, odgovara
- sta je razlicito?
- oblik
................
"govori jasno!" naredio je, kada je jedna od mladjih ptica, koju je ajrin takodje ucila, pogresno izgovorila rec zeleno

par odlomaka zanimljivih :D

stvarno dugacak clanak bogat opisima raznih slucajeva, i pomenuta vrana od malo pre, i border koli, simpanze, hobotnice pomenute, svasta....
 
Da li si video kako hobotnica odšrafljuje poklopac na tegli da bi
uzela hranu?
Kako orao baca sa visine kost na stenu da bi se razbila i da bi
se domogao srži?
Kako vidra kamenom razbija školjku?
Kako ptica koristi slamku da bi izvukla crva iz drveta?
Kako riba pljucne na granu iznad vode da bi skinula insekta?

Čovek je toliko obuzet sobom, da ne primećuje svet oko sebe
A najgore je što je pun predrasuda od kojih ne odstupa.
Ali je zato pun hvalospeva sebi, sopstvenoj pameti i svom duhu.
Zašto sebe stavlja na prvo mesto i iznad svih ?
Čime je to zaslužio?
Osim što je prvorazredna štetočina.

mislim da je dosta religija i zamlacivanje sa njom ucinilo stetu...sta reci kad oni veruju da su po bozjem liku i da gospodare svima ostalima, da zivotinje nemaju dusu i nisu vredne nicega i da covek njima gospodari....i sta dobijes kad neko zatucan to procita ili mu neko usadi u glavu...nekog kao postavljaca...nije on problem, problem je sto takvih kao on ima previse...
 
Samo sto imam osjecaj da cu da se smijem tome kakav osjecaj imaju neki ljudi za "dokaz", ali aj da se ne "nadam" unaprijed... sve je moguce. Nadam se da ce neko iznijeti sto smatra za razloge, pa cu ga razuvjeriti, jer ja mislim da za to ne postoji dokaz, ili ce razuvjeriti on mene.

pa, meni je nekako najjednostavniji dokaz da zivotinje imaju svest kad npr. pozoves kuce ili mace sebi i ono ti svesno pridje
ne znam sta bi mi vise trebalo kao dokaz
 
U Japanu u jednom gradu podignut je spomenik psu koji
je godinama išao na stanicu da dočeka svog gazdu, već
davno pokojnog, da dođe sa posla, sve dok i sam nije uginuo.

Uvek se pitam zašto ljudi na životinje gledaju samo kao na stvari
za neku svoju upotrebu ili zabavu i ništa više - kolju ih za hranu,
deru ih za bunde i cipele, vade zube da naprave đinđuve...
Neka primitivna plemena osećaju potrebu da se bar zahvale i zatraže
oproštaj od životinje koju će pojesti.
U cirkusu najlepše i najmoćnije životinje ponižavaju i izvrgavaju ruglu,
pokoravaju ih fijucima biča - tigrovi i lavovi skaču kroz vatrene obruče, ,
slonovi igraju valcer i klanjaju se publici, kitovi ubice plešu u vazduhu -
-- i sve to da bi se zabavili čovečiji mladunci.
O koridi ne bih da govorim, jer će mi pozliti.
I zato kada čujem vest da je pobesneli tigar, slon, kit ubica ili bik smoždio svog
mučitelja , jedino što imam da kažem je :"Ako, to je i zaslužio"
 
pa, meni je nekako najjednostavniji dokaz da zivotinje imaju svest kad npr. pozoves kuce ili mace sebi i ono ti svesno pridje
ne znam sta bi mi vise trebalo kao dokaz
mislim da ne razlikujete svest i nek stvari tipa ponasanje uslovljeno genetskim predispozicijama...ili ti, ponekad, prost instinkt...na osnovu koga vecina zivotinja i dejstvuje....Zivotinje imaju svest ali NIVO svesti nije isti...Osim kod mozda delfina,kitova, mozda simpanza(nisam siguran ali oni su evolutivna lestvica vrlo blizu nase)
 
mislim da ne razlikujete svest i nek stvari tipa ponasanje uslovljeno genetskim predispozicijama...ili ti, ponekad, prost instinkt...na osnovu koga vecina zivotinja i dejstvuje....Zivotinje imaju svest ali NIVO svesti nije isti...Osim kod mozda delfina,kitova, mozda simpanza(nisam siguran ali oni su evolutivna lestvica vrlo blizu nase)

kad zivotinju zoves po imenu, ona ti prilazi jer je genetski predisponirana za taj akt? :rotf:
hoces li mi, molim te, reci koji tacno gen uslovljava taj prilazak, cime se aktivira, koji regulatorni faktori se vezuju za njegov promotor, cime je genska transkripcija uslovljena, aktivirana i regulisana? :ceka:
ko je rekao da se nivo svesti ne razlikuje, vec da je isti? delfini, kitovi, simpanze prosto imaju visu inteligenciju od macaka i pasa, nista vise...
 
kad zivotinju zoves po imenu, ona ti prilazi jer je genetski predisponirana za taj akt? :rotf:
hoces li mi, molim te, reci koji tacno gen uslovljava taj prilazak, cime se aktivira, koji regulatorni faktori se vezuju za njegov promotor, cime je genska transkripcija uslovljena, aktivirana i regulisana? :ceka:
ko je rekao da se nivo svesti ne razlikuje, vec da je isti? delfini, kitovi, simpanze prosto imaju visu inteligenciju od macaka i pasa, nista vise...

ne izvlaci iz konteksta moje reci...boldovala si ono sto ja nisam naglasio, tako da izvrces moje reci...Da, pas prilazi coveku i iz razlloga sto mozda ocekuje-hranu, zastitu, dakle INSTIKT koji mu govori da mu covek ne zeli nista lose...genetska predipozicija je nesto drugo-npr onaj pas neki gonic sto cuva odvajkada ovce-cak i da ovcu ne vidi u zivotu, on ce ponasati kako mu je zapisano u genima...I opet-to sto pricas-SVEST NIJE = INTELIGENCIJA! I u vezi delfina, simpanza i kitova NIJE bas sve tako jednostavno...
 

Back
Top