Jedan dan ili čitava večnost

Demijurg

Poznat
Banovan
Poruka
7.211
Ako neko hoće da bude srećan jedan dan - treba da se najede taj dan. Ako hoće da bude srećan ceo život - treba da osvoji premiju na lutriji ili da nasledi veliki novac od nekoga. Ali, ako želi da bude srećan kroz celu večnost, u svakoj inkarnaciji - mora da spozna sam sebe. Samospoznaja je početak mudrosti. Svest i samosvest. Namaste.
 
I sebe i druge,na žalost i zen je propadljiva i trošna...Svi katreni se u pesak rasipaju...
Mesečevi pejsaži -izvesnost nedoživljena...
Ovo je samo trak svetla između dva tunela...Iz provalije-u provaliju...

Kad nestane atmosfere na planeti Zemlji-odavno ni žive duše biti neće...
 
Ako neko hoće da bude srećan jedan dan - treba da se najede taj dan. Ako hoće da bude srećan ceo život - treba da osvoji premiju na lutriji ili da nasledi veliki novac od nekoga. Ali, ako želi da bude srećan kroz celu večnost, u svakoj inkarnaciji - mora da spozna sam sebe. Samospoznaja je početak mudrosti. Svest i samosvest. Namaste.
kako bi ti objasnio pojam samosvesti?
pitam jer si postavio temu na filozofiji, a nisi dao nikakvo obrazloženje.
filozofi, recimo, nikada ne mogu da dostignu tu fazu jer samosvest nadilazi um, a um je krajnja granica jednog filozofa - bez njega su nemoćni.
zato me i interesuje tvoje objašnjenje samosvesti.
 
Samosvest, kod visokosvesnih samosvesnih ljudi, preživljava smrt (trt), i sačuvava znanja i iskustva iz prethodnih života. Mislim na duhovna znanja. Samosvest je nečije ja i ukoliko taj neko odluči da mu se svest ne razbije na sitne deliće, i reinkarnira u čopor pasa, recimo, nego da ostane jedna celina... samosvesna večna energija...
 
Samosvest, kod visokosvesnih samosvesnih ljudi, preživljava smrt (trt), i sačuvava znanja i iskustva iz prethodnih života. Mislim na duhovna znanja. Samosvest je nečije ja i ukoliko taj neko odluči da mu se svest ne razbije na sitne deliće, i reinkarnira u čopor pasa, recimo, nego da ostane jedna celina... samosvesna večna energija...

kažeš "preživljava smrt", šta pod tim misliš: fizičku smrt ili svesnu smrt?
ako je ovo drugo, kako se ta svesna smrt postiže?
 
. Samosvest je nečije ja i ukoliko taj neko odluči da mu se svest ne razbije na sitne deliće, i reinkarnira u čopor pasa, recimo, nego da ostane jedna celina... samosvesna večna energija...
Слажем се и тако мислим. То је достизање недељивог ја, а распршивање је "друга смрт". Слично прича и Кастањеда, иако га не волим, о расплињавању свести након смрти ако се не успе очувати "ја" самосвест. Сматрам да је филозофија без таквих увида јалова.

Из јеванђеља по Томи:

"da se onaj koji je prazan puni sa svjetlom, dok se onaj koji je podijeljen u mnoštvo puni tamom "

Поздрав.
 
Слажем се и тако мислим. То је достизање недељивог ја, а распршивање је "друга смрт". Слично прича и Кастањеда, иако га не волим, о расплињавању свести након смрти ако се не успе очувати "ја" самосвест. Сматрам да је филозофија без таквих увида јалова.

Из јеванђеља по Томи:

"da se onaj koji je prazan puni sa svjetlom, dok se onaj koji je podijeljen u mnoštvo puni tamom "

Поздрав.
i kako to postižeš, kako dostižeš to nedeljivo "Ja"?
kakav je proces?

edit: i nije reč o rasplinjavanju nakon smrti (fizičke, valjda) nego svesne.
 
Poslednja izmena:
ima tu jedna velika zackoljica koja bas i nije zanemarljiva. mozes recimo da zivis kroz svesnost ali to je samo tvoja svest(realnost), ona sveopsta svesnost je i tebi i meni trenutno nespoznatljiva!! tu se takodje jos i namece zakljucak da je besmisleno pozivati se na svesnost ako ti ili neko drugi imate razlicite svesti?? iz toga sam jos davno naucio da razlikujem kvalitetno razmisljanje od pogresnog, pitanja vezana za moral, dobra i zla i sl. tako da ne bi bilo lose da se prodiskutuje o tome ako se podrazumeva da svesnost postoji da li je besciljno uopste pozivati se na nju???
 
ima tu jedna velika zackoljica koja bas i nije zanemarljiva. mozes recimo da zivis kroz svesnost ali to je samo tvoja svest(realnost), ona sveopsta svesnost je i tebi i meni trenutno nespoznatljiva!! tu se takodje jos i namece zakljucak da je besmisleno pozivati se na svesnost ako ti ili neko drugi imate razlicite svesti?? iz toga sam jos davno naucio da razlikujem kvalitetno razmisljanje od pogresnog, pitanja vezana za moral, dobra i zla i sl. tako da ne bi bilo lose da se prodiskutuje o tome ako se podrazumeva da svesnost postoji da li je besciljno uopste pozivati se na nju???
nije bitna nikakva sveopšta svesnost, niti nečija druga svesnost...samosvest je u pitanju, dakle, pitanje je koliko si svestan svog individualnog "Ja"...kada to otkriješ ni te druge suštine ti neće više biti nepoznanice.
 
i kako to postižeš, kako dostižeš to nedeljivo "Ja"?
kakav je proces?.

Не знам стварно како да ти одговорим на ово питање, као да се ме питао да ти опишем боју ветра.

Рецимо, мало дете још увек не разликује "ја" од околине, нити има самосвест, једва да разликује себе од предмета, тела других људи, итд. Фројд рецимо то назива осећање океана (погледај: oceanic feeling). Како расте, долази до поступног диференцирања "ја" од објеката. У одређеном периоду, "ја" је довољно диференцирано од осталог света, толико да се јасно разликујем од других људи и објеката. И већина ту стане, јер то је довољно за опстанак као биолошка јединка и то је то. Или крене силазном путањом где се губи сваки смисао било каквог развоја јер се "ја" више не препознаје као неопходно за пуки биолошки опстанак, а духовна димензија себе се негира/не признаје.

Наставак процеса, даље кретање у постизању "ја", би било аналогно љуштењу воћке која се састоји од неколико слојева, како би се дошло до зрна. Гуљење слојева док се не стигне до језгарског "ја", које не можеш даље љуштити и делити. Као принцеза на зрну грашка, тако некако. Библијски спољни и унутрашњи човек, итд.

Наравно, ти си увек ти, у чему је разлика? Разлика је што је то и даље ти, али квалитативно другачије. Променио се осећај твога ја. А тај осећај је све, на основу њега и живиш и делаш према свету/другима. Ти заправо и немаш ништа друго осим свога ја. Све је провучено кроз његове филтере. Покушај да поимаш нешто склањајући "ја" у страну? Немогуће.
Исто је "ја", али је другачије. Као да кроз време и простор идеш од једног до другог дела себе и спајаш слагалицу. Сазревањем, повезујеш тачкице себе, и постанеш ко треба да будеш.


nodi_usko.jpg
 
Poslednja izmena:
Језиво је постало писати на овом форуму поред тебе и пар продавача јефтине магле који сте од пдф -а направили филозофско социолошку верзију љиса, али ок. Ваљда вреди због пар преосталих.
 
Језиво је постало писати на овом форуму поред тебе и пар продавача јефтине магле који сте од пдф -а направили филозофско социолошку верзију љиса, али ок. Ваљда вреди због пар преосталих.

pa naježi se ponekad šta će da ti fali
kasise ježila po ljisu moš i ovde
 
Ко би да се духовни развој очисти од тешке метафизике (иако сматрам да то даје јалове резултате) или му је превише полу - езотерична Јунгова психологија и концепт индивидуације, ево рецимо Масловљева чувена пирамида хијерархије потреба, на основу које је ко зна колико друштвених дисциплина, теорија, засновало своје постојање, дословце, и која прилично добро објашњава духовне и културне потребе, елементаране потребе које нас разликују од пуке биолошке јединке, и човека чини јединственом личношћу у односу на остале/околину.

И сад неко треба да буде крив што већина дође до рецимо 3. нивоа и даље не може јер не верује да постоји даље, јер не види врх пирамиде?

 

Back
Top