Kako je u SFRJ nastao prvi kompjuter kućne radinosti

Bozana , nemoj da te obeshrabre ovi prethodni komentari. Kad citam , znam sta je neko mislio s tim , tako da ti je tema vise nego dobra. Moroni nikad nece shvatiti da je 84 godina bila ta kada smo bili na raskrsnici tehnologije , veoma blizu vrha , u svim oblastima , kompijuteri galaksija , lola ,tv u boji tenk 84 , soliteri , izvoz svega ,itd .Bas u to vreme su se u nekim sad najrazvijenijim severnim i azijskim zemljama vozili u zapregama .A o pentijumu ni pomena . Sad vidis da je posle 84 okupacija gluposti , mraka i pohlepe zavladala sa svih strana nad tad sfrj i samom srbijom . Nazalost u Srbiji su samo stanovi i dzipovi na ceni , tako da ce mo tapkati u mestu, dok ce svi drugi nezadrzivo se uhvatiti za voz buducnosti ,jer smo odbili da budemo lokomotiva tog procesa . nemoj da vas neko vara da ce mo stici , ne , koliko god pricali , mi nemamo novu vrednost .
 
Činjenica da je pre 30 godina u ovoj zemlji postojala mogućnost da svako ko hoce i malo se razume moze da sastavi kompjuter....kompjuter, stvar koja je do pre 5 godina bila misaona imenica za jednu porodicu, jer nije svako mogao da je priusti....meni je to fascinantan podatak, nisam veliki strucnjak, ali mi je bar toliko jasno da to nije bila mala stvar...
 
Pa sae ovai revolucionarno uradio, uzeo komponente sastavio i eto -.-

DANAŠNJA OMLADINA :roll:

SVE su dobili " Na Gotovo " :aha2:

Pa nije baš bilo tako..i prodavnica IT opreme na svakom ćošku. :think:

Nije bilo ničega i sve komponente si morao sam ili da ti neko donese iz inostranstva, a malo je bilo stručnih ljudi iz računarske tehnike i nije bilo " interneta " kao danas i " kucneš na Googleu i dobiješ gomilu odgovora " :( :aha2:
 
Ne samo komponente , imali su ih i u Koreji , pa sto nisu sklopili tad ishta. Trebalo je napisati i MASINAC , sto je ravno podvigu i za danasnje doba , sad je lako C , i reci se samo gomilaju , krs podrutina i zato mora sve jaci i jaci procesor.I americki KREJ se ladio u tecnom azotu, tad 84 te i radio na neverovatnih 1,2 GHZ , dok ostali procesori tog doba radili na 4 mhz.
 
Ne samo komponente , imali su ih i u Koreji , pa sto nisu sklopili tad ishta. Trebalo je napisati i MASINAC , sto je ravno podvigu i za danasnje doba , sad je lako C , i reci se samo gomilaju , krs podrutina i zato mora sve jaci i jaci procesor.I americki KREJ se ladio u tecnom azotu, tad 84 te i radio na neverovatnih 1,2 GHZ , dok ostali procesori tog doba radili na 4 mhz.
ti si negde čito nešto ali neznaš šta si čitao pa si našao da odvaljuješ tj pomešao si brojke
cray computers je napravio 1984 svoj superkompjuter CRAY1 X-MP koji je pokretao procesor koji je mogao da postigne tada neverovatnih 105 mhz , ali zbog svojih ograničenja u realnom životu nikada nije radio brže od 80Mhz , a imao je tada neverovatnih 1,2gb prostora sa transferom od 13,3 mb/s...
http://en.wikipedia.org/wiki/Cray_X-MP
 

Back
Top