FAKTORING

LJILJA MMM

Zaslužan član
Poruka
104.670
ZAKON O FAKTORINGU STUPIO NA SNAGU


Zakon o faktoringu, objavljen u "Službenom glasniku RS" br. 62/2013 od 16. jula 2013. godine, stupio je na snagu. Od zakona se očekuje da poboljša funkcionisanje usluga faktoringa, kao i da obezbedi veću sigurnost učesnika u poslovima faktoringa.

Faktoring predstavlja oblik finansiranja kojim se trećoj strani - faktoru ustupaju nedospela potraživanja za fakturisanu i isporučenu robu. Faktor isplaćuje avans, u iznosu do 90% nominalne vrednosti fakture. Prilikom naplate potraživanja, kupac plaća faktoru koji ostatak novca isplaćuje poveriocu.

Cena faktoringa sastoji se od dve komponente: proviziju, koja se izražava u procentu nominalne vrednosti fakture i koja se odbija prilikom isplate avansa, i faktoring kamate, koja se obračunava po ugovorenoj stopi na iznos finansiranja od momenta korišćenja sredstava do izvršenja naplate od kupca.

Po obliku, razlikuje se faktoring bez regresa - u kome faktor preuzima rizik naplate potraživanja, i faktoring sa regresom, u kome faktor ima pravo da zahteva namirenje od ustupioca potraživanja, dužnika, ili od oboje u isto vreme, u skladu sa ugovorom.

Izvor: Vebsajt Unije poslodavaca Srbije, 26.7.2013.

Ovde je jasnija definicija


http://sr.wikipedia.org/sr/Факторинг


Malo legalnog zelenašenja nije na odmet :rotf:
Sirote banke.....otimaju im lebac bre :aaa:

Šta mislite, da li će ova novotarija da pomogne ili odmogne privredi pred kolapsom? :think:
 
Meni ovo zvuci, ako najava poskupljenja svih usluga.
Fino ce da dignu usluge za odredjeni procenat, a onda ce potrazivanja
prodati FAKTORU. Oni ce biti na istom a faktor ce da zaradi.

Postoji jos nesto, FAKTOR kad bude otkupljivao potrazivanja
sigurno nece otkupljivati sva potrazivanja. Tako ce da nadrljaju
sitni privrednici, koji su jos koliko toliko iznad vode.
Krupni i dalje mogu mirno da spavaju.
 
Ако не буду откупљивали ризичне фактуре и вишемесечна (годишња) дуговања неће имати пуно посла, жртвовати 10% да би новац стигао месец дана раније је велики губитак.
Топлане би могле ово да искористе, оне имају огромна потраживања, можда и ЕПС.
 
Pa da kupimo bezbol palice i registrujemo delatnost?

Ili cemo prepustiti posao Turcima? Oni umeju one eksere pod nokte, ko Apex Malom Radojici.

.............................................................

Minhen 1933. S.A. Jedinice su dobile dozvolu za rad. Oni su par godina kasnije osnovali Dahau, a zatim su promenili ime u S.S.
Ni sam ne znam zasto sam se ovoga setio.

................................................................

Legalizovanjem uterivaca precutno je legalizovano reketiranje.
Drzava je ponovo pokazala svoju nemoc, potpunu jadnu infantilnu nesposobnost i nemoc.

Drzava koju su nasi dedovi krvlju natopili, danas je postala neprijatelj.
 
Poslednja izmena:
Ovde se radi i o nedospelim potraživanjima, zato je to opasno.

Tačno, to je jako opasno.
Ni malo naivno, posebno faktoring bez regresa u kome ustupilac odgovara za naplativost prodatog nedospelog potraživanja kada ono bude dopspelo na naplatu.

Očekujmo nove firme ili stare koje će obezbediti dozvolu Min. finansija i pozamašan osnivački ulog.
 
Ако не буду откупљивали ризичне фактуре и вишемесечна (годишња) дуговања неће имати пуно посла, жртвовати 10% да би новац стигао месец дана раније је велики губитак.
Топлане би могле ово да искористе, оне имају огромна потраживања, можда и ЕПС.

Samo kratkoročna potraživanja u zemlji i inostranstvu...dakle do jedne godine.
Mislim da se ne odnosi na račune za ličnu potrošnju, potrošnju domaćinstva....nisam sigurna, ne pročitah ceo zakon

evo

Član 4

Predmet faktoringa ne može biti potraživanje nastalo po osnovu prodaje robe ili pružanja usluga za lične, porodične ili potrebe domaćinstva.

Mislim da EPS,Toplana,Telekom, Infostan neće moći da prodaju svoje potraživanje od gradjana, ali za tim nema ni potrebe jer imaju one izvršitelje (uterivače dugova od gradjana i firmi za dospela a nenaplaćena potraživanja), ali da će moći da prodaju svoja potraživanja prema velikim firmama. To se može rešiti na dva načina...ili će fakturisati unapred ili će kao velikima, zbog velikih iznosa, samo produžiti rok uplate. Automatski to do tog dana dopselosti postaje nedospelo potraživanje.

Osnivački kapitaj mora biti najmanje 40.000.000,00 dinara i nikako ne sme ispod toga pasti.
Dakle, samo bogati će moći da osniju ovakvu firmu.

E, sad se ja pitam.....ako taj osnivač ima ove pare, koja logika ga vodi da radi ovo? Klasična kupovina nepokretnosti ukoliko kupljeno potraživanje ne bude uplaćeno od strane dužnika.
 
Poslednja izmena:
Samo kratkoročna potraživanja u zemlji i inostranstvu...dakle do jedne godine.
Mislim da se ne odnosi na račune za ličnu potrošnju, potrošnju domaćinstva....nisam sigurna, ne pročitah ceo zakon

evo

Član 4

Predmet faktoringa ne može biti potraživanje nastalo po osnovu prodaje robe ili pružanja usluga za lične, porodične ili potrebe domaćinstva.

Mislim da EPS,Toplana,Telekom, Infostan neće moći da prodaju svoje potraživanje od gradjana, ali za tim nema ni potrebe jer imaju one izvršitelje (uterivače dugova od gradjana i firmi za dospela a nenaplaćena potraživanja), ali da će moći da prodaju svoja potraživanja prema velikim firmama. To se može rešiti na dva načina...ili će fakturisati unapred ili će kao velikima, zbog velikih iznosa, samo produžiti rok uplate. Automatski to do tog dana dopselosti postaje nedospelo potraživanje.

Osnivački kapitaj mora biti najmanje 40.000.000,00 dinara i nikako ne sme ispod toga pasti.
Dakle, samo bogati će moći da osniju ovakvu firmu.

E, sad se ja pitam.....ako taj osnivač ima ove pare, koja logika ga vodi da radi ovo? Klasična kupovina nepokretnosti ukoliko kupljeno potraživanje ne bude uplaćeno od strane dužnika.

Faktor isplaćuje avans, u iznosu do 90% nominalne vrednosti fakture.

Огромна зарада, моћи ће да дуплира своје улагање у току једне године.
Ако преузима ризик на себе, онда ће цена фактуре бити нижа, ако ризик деле поверилац и дужник, онда ће цена бити већа, али не већа од 90% вредности и опет добија чистих 10%.
 
Pando, dobija i proviziju tj. naknadu pored tih 10%

Osnivač može biti strano ili domaće lice ili pak firma.
Male firme kojima ide dobro posao, koji su na poželjnoj lokaciji ili imaju nepokretnost u vlasništvu firme, nek gledaju da ne duguju većim dobavljačima, bar ne veće sume. To je jedino što mogu da bi sebe zaštitili i svoju imovinu a i posao.
 
Pando, dobija i proviziju tj. naknadu pored tih 10%

Osnivač može biti strano ili domaće lice ili pak firma.
Male firme kojima ide dobro posao, koji su na poželjnoj lokaciji ili imaju nepokretnost u vlasništvu firme, nek gledaju da ne duguju većim dobavljačima, bar ne veće sume. To je jedino što mogu da bi sebe zaštitili i svoju imovinu a i posao.
Mala i srednja preduzeca sa duzim stazom ipak ce malo redje postajati musterije ovakvim,,faktorima".Kroz godine rada i opstajanja,postali su sasvim dovoljno iskusni i u nabavci robe i u placanju racuna.
 
zvao sam ja jednu agenciju takvu posto sam pokusao da naplatim od lika koji mi je obilo kucu. Lika kojeg sam pitao rekao sam rekao je da rade samo racune za telefone za sada,a da ovo nece ni raditi, samopo postenima koji imaju odakle da se naplati jer lopov vec poznaje zakon, ukrade i zna da zaobidje kako da neplati!
 

Back
Top