Akcija i reakcija i iluzija slobodne volje
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Akcija i reakcija i iluzija slobodne volje

Iskusan cvrle77 (avatar)
    Učlanjen
    01.10.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    139

Podrazumevano Akcija i reakcija i iluzija slobodne volje

Nas univerzum funkcionise po principu akcije i reakcije, i svaka stvar biva pokrenuta nekom akcijom. U takvom univerzumu, slobodna volja je samo privid onoga sto posmatramo, i volimo da vidimo sebe kao nekoga ko ima slobodu razmisljanja, Medjutim, svakoj nasoj misli, prethodila je neka prethodna fizicka ili hemijska reakcija, da li u telu ili van tela, na koju mi zapravo reagujemo. Svaka misao je indukovana nekim stimulansom, i svaki izbor je samo prividna 'slobodna' reakcija. Pokusavam da osporim ovu ideju, ali nesto ne ide

Pomoc prijatelja?
    NEVER UNDERESTIMATE THE POWER OF STUPID PEOPLE IN LARGE GROUPS

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Akcija i reakcija i iluzija slobodne volje

Citat Original postavio cvrle77 Pogledaj poruku
    Nas univerzum funkcionise po principu akcije i reakcije, i svaka stvar biva pokrenuta nekom akcijom. U takvom univerzumu, slobodna volja je samo privid onoga sto posmatramo, i volimo da vidimo sebe kao nekoga ko ima slobodu razmisljanja, Medjutim, svakoj nasoj misli, prethodila je neka prethodna fizicka ili hemijska reakcija, da li u telu ili van tela, na koju mi zapravo reagujemo. Svaka misao je indukovana nekim stimulansom, i svaki izbor je samo prividna 'slobodna' reakcija. Pokusavam da osporim ovu ideju, ali nesto ne ide

Pomoc prijatelja?
    Kako si ti to tako oštroumno ,unapred,zaključio da "naš univerzum funkcioniše po principu akcije i reakcije..."-skoro kao Njutn...
    Ako gledaš univerzum kroz taj Njutnov zakon-onda si stvarno slobodan...ko konj...
    Ali,za razliku od čoveka , Multiverzum i nema neko gledište-postojanje je vrlo labilna i ne baš tačno određena aktivnost...
    U ovoj M teoriji je malo pitanje vremena upitno (po meni) i sledi korekcija i same teorije,ali za ilustraciju da se tu ne radi ni o kakvim
    reakcijama publike već o procesima i aktivnostima kojih tajne tek saznajemo-evo ti ilustracije:
    https://youtu.be/JkxieS-6WuA

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    254
    Reputaciona moć
    225

Pomoc prijatelja?
    Веза између воље и тела је синхронистичка а не каузална (узрок последица, акција и реакција). Воља није никада узрок нити последица нечега у спољашњем свету, него је тај однос, однос ватре и њене сенке. При чему сенке мењају своја стања,стање једне бива узрок стању друге сенке. Док ватра није карика у том ланцу ,али је опет у основи свих карика, свих акција и реакција као њихова суспстанција.

Или, тело ради ,вођено детерминизмом, управо оно што ја мислим, у исто време када мислим....на тај начин куцам овај пост.
    То је веза духа и тела. Нечег суштински различитог. Једно је изванпросторно, друго је простор. Само објекат може бити узрок промене објекта а дух, свест, воља, мисао ..нису објекти. То да када помислим и пожелим да покренем руку рецимо, и онда се то и деси у спољњем свету, представља синхронистички догађај у коме је каузални низ који је кренуо од првог узрока пре милијарду година.. на крају нужно довео до ситуације у коме се рука покреће баш у тренутку када ја помислим и пожелим да то урадим.
    Веза између интензивног и екстензивног, тј. нечега суштински различитог, може се замислити само као синхронистичка.

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Jasno Ozi kažeš da nema dešavanja bez subjekta-to subjekat misli dešavanje...
    Dooobrooo...A odakle taj...subjekat...mislim duh koji misli misli? I odakle mu to...misao?
    I najposle-koja li je to čarolija misao? ? ?
    Bilo bi tu još pitanja-recimo:zašto subjekat ne misli mirovanje već sve nekud pići...?
    I kako to da i mi pićimo kroz svemir s planetom-što to moj subjekat ne zaustavlja?
    Di s pošla planeto-stani malo...

Veoma poznat
    Učlanjen
    30.01.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Nešto sam gledao pun Mesec kroz teleskop onomade...
    Koja je to pustinja! ! ! Ni vazduha ni vode,ni travke...Ne do bog...
    Ako putujete na Mesec-mene ne morate zvati...Možete me,eventualno tamo lansirati kad riknem
    -ono je zaista planeta mrtvih...

Elita ranjeni Zoro (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    32
    Reputaciona moć
    529

akcija reakcija..subjekti objekti..

recimo meni zgodna gologuza sedne u krilo i meni se da prostiš digne džoka
    al bez moje volje

ko je tu subekat a ko obekat, ja on ona..
    akcija-erekcija..ko će to sve da složi u glavi...

Obećava
    Učlanjen
    26.07.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pomoc prijatelja?
    Mislis, 'prividnog' prijatelja koji je nagnan da ti pomogne zato sto mora da odreaguje?

Iskusan cvrle77 (avatar)
    Učlanjen
    01.10.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    139

Веза између воље и тела је синхронистичка а не каузална (узрок последица, акција и реакција). Воља није никада узрок нити последица нечега у спољашњем свету, него је тај однос, однос ватре и њене сенке. При чему сенке мењају своја стања,стање једне бива узрок стању друге сенке. Док ватра није карика у том ланцу ,али је опет у основи свих карика, свих акција и реакција као њихова суспстанција.
    Pod jedan, cime zakljucujes da volja osim u semantici uopste postoji? Imati opis za nesto sto ne mozes pojmiti ne znaci da to automatski postoji, i da obitava bilo gde.
    Pod dva, gde je volja izmedju sudara dva atoma, da li oni mogu izbeci sudar voljno? (obzirom da si ti sastavljen od istih od pocetka do kraja)
    Pod tri, upravo si rekao dve kontradiktorne stvari, a to je da je nesto sinhronisticko, a onda dao kauzalni primer. Prvo, informacija iz tebe MORA da putuje od tvog mozga do tvog tela i to je u nauci merljivo, tako da se ruka ne pomera voljom, vec mehanizmom misica i nije uopste sinhrono, odnosno misao se ne desava u isto vreme kada telo reaguje iako je akcija relativno brza, kasnjenje postoji.

To kada ti pomislis da pomeris ruku ne desava se bez prethodnog uzroka, bez obzira da li si ti imao recimo umemorisan ovaj razgovor pa zelis to sam sebi da demonstriras, ili bilo kog drugog razloga, dakle, NISTA se ne desava bez uzroka i posledice. I toj umemorisanoj informaciji u tvojoj glavi, prethodila je neka akcija koja je aktivirala memoriju da to uradis, i toj reakciji je prethodila neka druga, i tako do pocetka vremena.

Dalje, ne mora se nista zamisljati, nauka to lepo izmerila, kasnjenje aktivnosti u mozgu, i da ti odgovor da tvoja radnja uopste nije trenutna niti sinhronizovana niti voljna, vec uslovljena. Uslovljena je upravo onim sto si pomenuo, a to je prvim pokretom. Znaci, kretanje pravi akciju i reakciju. Ne?
    NEVER UNDERESTIMATE THE POWER OF STUPID PEOPLE IN LARGE GROUPS

Poznat oziman (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    254
    Reputaciona moć
    225

Pod jedan, cime zakljucujes da volja osim u semantici uopste postoji? Imati opis za nesto sto ne mozes pojmiti ne znaci da to automatski postoji, i da obitava bilo gde.

Закључујем на основу открића идеалистиче филозофије а која кажу да објективан свет као такав постоји само у свести, као представа, да је изван свести ткз. "ствар по себи". Да је ствар по себи блиска ономе што налазимо у самосвести и зовемо "воља".
    Одатле је воља супстанција а спољашњи матерјални свет је појава у свести субјекта који појаву опажа.

Али имам утисак да све ово ти први пут чујеш и да си залутао на форум филозофија. Или мислиш да сирова наука и њен метод закључивања на основу просте индукције може објашњавати питање које си поставио.

Pod dva, gde je volja izmedju sudara dva atoma, da li oni mogu izbeci sudar voljno? (obzirom da si ti sastavljen od istih od pocetka do kraja)
    Нигде. Воља није део каузалног ланца. Воља није део појавног света..већ је воља супстанција духовни ентитет.Однос духа и појаве је као што рекох однос ватре и сенки на зиду пећине.

Pod tri, upravo si rekao dve kontradiktorne stvari, a to je da je nesto sinhronisticko, a onda dao kauzalni primer.
    Синхронистички је однос духовног и телесног а каузалитет важи само за телесно или са премене стања материје не и за дух који није карика таквог ланца.

prvo, informacija iz tebe MORA da putuje od tvog mozga do tvog tela i to je u nauci merljivo, tako da se ruka ne pomera voljom, vec mehanizmom misica i nije uopste sinhrono, odnosno misao se ne desava u isto vreme kada telo reaguje iako je akcija relativno brza, kasnjenje postoji.

Прво. Мисао нијe нешто чиме се бави наука . Друго, информацијa није неки предмет који путује. Треће мисао је интензивnа не еkстензивна вeличина тако да се мисао не може третирати као чинилац научног експериемента .Као узрок или последица.

To kada ti pomislis da pomeris ruku ne desava se bez prethodnog uzroka, bez obzira da li si ti imao recimo umemorisan ovaj razgovor pa zelis to sam sebi da demonstriras, ili bilo kog drugog razloga, dakle, NISTA se ne desava bez uzroka i posledice. I toj umemorisanoj informaciji u tvojoj glavi, prethodila je neka akcija koja je aktivirala memoriju da to uradis, i toj reakciji je prethodila neka druga, i tako do pocetka vremena.
    То и тврдим . У појавном свету све је каузално ...док је веза духа и тела , воље и покрета синхронистичка не каузална.
    Poslednji put ažurirao/la oziman : 01.08.2013. u 20:26

Početnik
    Učlanjen
    02.08.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pomoc prijatelja?
    https://www.youtube.com/watch?v=wB7uCcDOXXs&feature=youtube_gdata_player

Slične teme

1. Apsurdnost slobodne volje!!
    Autor Eleleth u forumu Religija
    Odgovora: 150
    Poslednja poruka: 28.03.2013., 18:35
  2. Akcija i Reakcija
    Autor sanja293 u forumu Svet životinja
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 06.06.2012., 15:23
  3. Problem sveznanja i slobodne volje