Zivot beba u Kanadi

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

luckygirl

Obećava
Poruka
57
Molila bih sve mame koje se nalaze u Kanadi (Ontario je u pitanju)da mi pomognu oko saveta za sto bolju i brzu adaptaciju beba...mi uskoro odlazimo tamo,beba ce imati deset meseci pa sam malo uplasena sta i kako....bukvalno me zanima sve :roll:

Od avionskog prevoza do tamo (sta poneti ,kako se ponasati sa bebom,koja hrana i tecnost sme u rucni prtljag....sve,sve sve) ....molila bih sve mame koje su putovale da podele svoja iskustva i savete :worth:

Zatim bih volela da mi neko pomogne sto se tice vakcinacija deteta.
Da li je kalendar vakcinacije makar slican nasem....to me bas brine,jer nasoj bebi sledeca vakcinacija treba da bude u roku od tri meseca po nasem dolasku.Zatim, da li odmah treba da dete prijavimo kod nekog pedijatra (sto bi mi rekli "da mu otvorimo karton")?

Uglavnom sve sto moze biti od koristi za jednu mladu mamu molim vas pomozite :bye:
 
Molila bih sve mame koje se nalaze u Kanadi (Ontario je u pitanju)da mi pomognu oko saveta za sto bolju i brzu adaptaciju beba...mi uskoro odlazimo tamo,beba ce imati deset meseci pa sam malo uplasena sta i kako....bukvalno me zanima sve :roll:

Od avionskog prevoza do tamo (sta poneti ,kako se ponasati sa bebom,koja hrana i tecnost sme u rucni prtljag....sve,sve sve) ....molila bih sve mame koje su putovale da podele svoja iskustva i savete :worth:

Zatim bih volela da mi neko pomogne sto se tice vakcinacija deteta.
Da li je kalendar vakcinacije makar slican nasem....to me bas brine,jer nasoj bebi sledeca vakcinacija treba da bude u roku od tri meseca po nasem dolasku.Zatim, da li odmah treba da dete prijavimo kod nekog pedijatra (sto bi mi rekli "da mu otvorimo karton")?

Uglavnom sve sto moze biti od koristi za jednu mladu mamu molim vas pomozite :bye:

Putovala sam sa bebom, mozes da poneses bebine flasice, hranu i vodu za bebu u flasici. Neke bebe imaju motion sickness, nadam se ne i tvoja, valjda bi to vec znala ako place u automobilu.
za dugo putovanje sa bebom... ili malim detetom ti treba mnogo zivaca. Moja beba je sisala i onda je sisala i zaspala, u toku najvecih turbulencija je zaspao rekla bih od straha se samo otkacio. Mi smo jos duze putovali, posto smo na zapadnoj obali...
vazno je da se dobro hidrirate

sto se tice vakcinacija ne znam, moju decu nisam vakcinisala ... jos uvek nisam sigurna da li cu ih za nesto vakcinisati.
 
Prvi deo odgovora si dobila a ja cu se nadovezati sa drugim.

Diptheria, Pertussis, Tetanus, Polio, Haemophilus Influenzae - sa 2, 4, 6, i 18 meseci.
Diptheria, Pertussis, Tetanus, Polio - uzrast 4 do 6 godina
Pneumococcal Conjugate - sa 2, 4, i 12 meseci
Rotavirus - sa 2 i 4 meseci
Meningococcal Conjugate - uzrast od godinu dana
Measles, Mumps, Rubella (MMR) - uzrast od godinu dana
Chickenpox (Varicella) - uzrast od 15 meseci
Measles, Mumps, Rubella, Chickenpox (MMRV) - uzrast od 4 do 6 godina
Meningococcal Conjugate ACYW - uzrast od 12, 13 godina ( 7. razred, dobija se u skoli)
Hepatitis B - isto kao prethodno navedeno
HPV - devojcice u 8 - om razredu
Diptheria, Tetanus, Pertussis - 14 do 16 godina ili pak 10 godina nakon prvog vakcinisanja
Seasonal Influenza - svake godine u jesen

Koliko mi je poznato, deca skolskog uzrasta koja nastavljaju skolovanje u Kanadi moraju obavezno imati listu dobijenih vakcina u Srbiji da bi mogli da upisu skolu.
TB vakcina za odrasle moze da bude "problem" jer se obavezno pojavljuje kao pozitivna (mi to dobijamo kao deca), tako da salju na dalje ispitivanje - snimanje pluca.

Morate pronaci porodicnog lekara a on ce dalje voditi bebu. Do pedijatra se dolazi tek ako ima nekih komplikacija ili potrebe za specijalistickim pregledom - usko specijalizovane struke se ovde ne "arce" u prazno, ili bez preke potrebe. GP ili lekar opste prakse je i ginekolog (u malom)dok ne dodje do opet nekih slozenijih problema kada se pacijentkinja salje ginekologu za bolesti zenskih organa ili akuseru koji brine o problemu sa fetusom.
 
E, moja deca uopste nemaju doktora. Kad se prehlade odvedem ih kod nekih u walk in clinic koje sam napipala da savesno rade svoj posao. Inace to je trial i error dok ne nadjes dobrog za svoje potrebe.

Moj stariji ide u skolu, nisu uopste obavezne vakcine, samo ti traze da vide karton vakcinacije ako ga imas, ako nemas nema veze. Vakcinacija je obavezna samo u Manitobi koliko sam citala. Ovde me niko nije cimao za to, niti sam nesto izjavljivala i potpisivala jer svi znaju zasto neki roditelji ne vakcinisu decu (zato sto ti niko ne garantuje da ti dete nece zapatiti neku nusposledicu od tih vakcina) ako niko ne garantuje daje safe ja kazem no way!
 
E, moja deca uopste nemaju doktora. Kad se prehlade odvedem ih kod nekih u walk in clinic koje sam napipala da savesno rade svoj posao. Inace to je trial i error dok ne nadjes dobrog za svoje potrebe.

Moj stariji ide u skolu, nisu uopste obavezne vakcine, samo ti traze da vide karton vakcinacije ako ga imas, ako nemas nema veze. Vakcinacija je obavezna samo u Manitobi koliko sam citala. Ovde me niko nije cimao za to, niti sam nesto izjavljivala i potpisivala jer svi znaju zasto neki roditelji ne vakcinisu decu (zato sto ti niko ne garantuje da ti dete nece zapatiti neku nusposledicu od tih vakcina) ako niko ne garantuje daje safe ja kazem no way!

@Ejbisidi i @Lanavi,

puno vam hvala na informacijama! Sada mi je dobrodoslo sve...naravno mm je tamo i on ce nas u sve jako brzo uputiti ali opet,to je oblast u koju do sad nije zalazio :)

Sto se tice aviona,svesna sam da ce tu biti kako bude moralo...samo neka nam je Bog u pomoci da mi bude mirna beba :worth:

A za vakcine,cisto me interesovalo sta je i da li je ista obavezno,jer ovde(ne znam koliko ste obe upucene i odsutne odavde) ali ukoliko se majka sa bebom ne odazove redovnoj vakcinaciji,dobija pozive iz nadleznog Doma zdravlja kao podsecanje a posle to podsecanje moze da predje u krivicnu prijavu protiv majke,a na kraju reaguje Centar za socijalni rad...mislimmmmm....tako je po slovu zakona...
E sad naravno da postoji jako puno razloga za i protiv tih vakcina generalno-tipa da li je veca korist ili steta-ni ja sama nisam nacisto sa tim obzirom da MMR je jako diskutabilna vakcina(a sa prvom godinicom se daje) ali videcemo....

U svakom slucaju,zanimalo je da li je i sta obavezno! Hvala vam od srca devojke :bye:
 
Poslednja izmena:
@ lucky girl
Da, znam da je za upis u skolu u Srbiji mandatorno imati sve vakcine (mada poznajem i one koji su proceduru zaobisli, odnosno decu nisu vakcinisali na sopstvenu odgovornost, iako ne znam kako je to moglo da prodje). Postoji puno razloga protiv vakcinacije (MMR je "ziva" vakcina koja moze da izazove haos u decijem rovitom imunom sistemu a masovno se desavaju veoma ruzne, neprijatne, zastrasujuce situacije...prosla licno kroz, usled sopstvene neobavestenosti a prvenstveno aljkavosti lekara. Ukoliko resite da tu vakcinu odradite budite 100 %-no sigurni da je dete apsolutno zdravo, da nema "repova" predjene bolesti ili da je u periodu inkubacije boginja) ali je puno razloga i za - roditelj snosi punu odgovornost (naspram sebe pre svega) ako nesto naopako krene a da je zbog licne odluke vakcinaciju izbegao. Ne znam...neka vas instinkt vodi, a prvenstveno prikupljene informacije o prednostima i manama vakcinacije. Srecno!

@Ejbisidi
Apsolutno je verovatno da si u pravu da imati sve vakcine nije neophodnost za upis u skolu, samo navodim sta je trazeno, kao i sto znam da su sve one propustene vakcine otuda morale da se nadoknade ovde.
Mislim da bi bilo mudrije da pronadjete svog porodicnog lekara, bez obzira na sva pozitivna iskustva sa walk in clinic institucijama. Osecaj je malo drugaciji kada neko konkretan vodi zdravstvene kartone. Uostalom, bolje je i zbog godisnjih pregleda a uvidjavni su i izlaze u susret u hitnim slucajevima, pa cak tempiraju i vanredne preglede ukoliko se napravi uzbuna. Ne volim price o hitnoj pomoci i situacijama gde se ceka satima i satima (!) da bi se neko smilovao da odradi pregled dok deca kolabiraju od visokih temperatura ili usled nekih povreda koje moraju da cekaju zbog guzvi ili cega vec. Odnosivo i na odrasle. Cak i u Srbiji tog nema :).
 
@ lucky girl
Da, znam da je za upis u skolu u Srbiji mandatorno imati sve vakcine (mada poznajem i one koji su proceduru zaobisli, odnosno decu nisu vakcinisali na sopstvenu odgovornost, iako ne znam kako je to moglo da prodje). Postoji puno razloga protiv vakcinacije (MMR je "ziva" vakcina koja moze da izazove haos u decijem rovitom imunom sistemu a masovno se desavaju veoma ruzne, neprijatne, zastrasujuce situacije...prosla licno kroz, usled sopstvene neobavestenosti a prvenstveno aljkavosti lekara. Ukoliko resite da tu vakcinu odradite budite 100 %-no sigurni da je dete apsolutno zdravo, da nema "repova" predjene bolesti ili da je u periodu inkubacije boginja) ali je puno razloga i za - roditelj snosi punu odgovornost (naspram sebe pre svega) ako nesto naopako krene a da je zbog licne odluke vakcinaciju izbegao. Ne znam...neka vas instinkt vodi, a prvenstveno prikupljene informacije o prednostima i manama vakcinacije. Srecno!

@Ejbisidi
Apsolutno je verovatno da si u pravu da imati sve vakcine nije neophodnost za upis u skolu, samo navodim sta je trazeno, kao i sto znam da su sve one propustene vakcine otuda morale da se nadoknade ovde.
Mislim da bi bilo mudrije da pronadjete svog porodicnog lekara, bez obzira na sva pozitivna iskustva sa walk in clinic institucijama. Osecaj je malo drugaciji kada neko konkretan vodi zdravstvene kartone. Uostalom, bolje je i zbog godisnjih pregleda a uvidjavni su i izlaze u susret u hitnim slucajevima, pa cak tempiraju i vanredne preglede ukoliko se napravi uzbuna. Ne volim price o hitnoj pomoci i situacijama gde se ceka satima i satima (!) da bi se neko smilovao da odradi pregled dok deca kolabiraju od visokih temperatura ili usled nekih povreda koje moraju da cekaju zbog guzvi ili cega vec. Odnosivo i na odrasle. Cak i u Srbiji tog nema :).



Lanavi,

hvala jos jednom na savetu!

Da,znam da je to vrlo rizicna vakcina i rado bih je zaobisla...ali,opet sa druge strane plasim se da mi se to ne "obije" o glavu nekad.....videcemo jos.....

Sto se tice Family Doctora slazem se sa tobom i mi smo vec "upecali" jednog jako dobrog i temeljnog doktora pa cu bebicu samo prikljuciti nama :andjeo:

Inace, @Lanavi :ok: za tvoje postove!
Rekla bih jako realno,zivopisno i vidi se dosta predjene zivotne kilometraze u Kanadi(mozda ne fizicke,ali mentalne borbe jako puno),iz koje su nastala jako poucna iskustva i lepo je sto to sve delis sa nama!

:bye:
 
Nema na cemu Luckygirl, sve sto te zanima pitaj, a ako umem da odgovorim, napisacu.
Samo da napomenem, priupitala sam za obavezu vakcinisanja...kazu da je neophodno za upis u skolu, da bez svih vakcina ne primaju decu...tako da...eto.
 
Nema na cemu Luckygirl, sve sto te zanima pitaj, a ako umem da odgovorim, napisacu.
Samo da napomenem, priupitala sam za obavezu vakcinisanja...kazu da je neophodno za upis u skolu, da bez svih vakcina ne primaju decu...tako da...eto.

Opet hvala Lanavi!
Zaista,imala bih milion pitanja...tako sam napeta oko tog naseg dolaska sa njom..sve imam utisak nista tamo nece biti odgovarajuce za nju...kad sam cak pocela i kremice da kupujem i sapune....sve mislim navikla joj se kozica sad na ovo pa sto duze da joj koristim ovo odavde....ma preterujem,znaaaam,ali sta cu :think:

Nista,ja cu se javiti sa vremena na vreme ako mi bude trebala neka pomoc..a ti samo nastavi da nam pises jer citajuci tvoje postove(ali i iskustva ostalih jako dobro dodju) mislim da se dobija sve vise zaokruzena slika o zivotu u Kanadi...misljenja su podeljena,ali svako ima pravo na svoje misljenje i naravno da treba da ga iznese!

Pozzic :bye:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top