Dobra i loša režija - objašnjenje

gost 265083

Zainteresovan član
Poruka
428
Nešto sam razmišljao, kako biste definisali ili objasnili dobru ili kvalitetnu rešiju od loše? Koje je vaše objašnjenje? Kako da filmski laik razlikuje jedno od drugog?
Koliko vam režija znači pri gledanju filma? Ja lično dajem prednost kvailtetnom scenariju, glumi itd.

Znam, mnogo pitanja a malo odgovora... Ipak me zanima šta mislite, oo filmofili. :lol:
 
Nešto sam razmišljao, kako biste definisali ili objasnili dobru ili kvalitetnu rešiju od loše? Koje je vaše objašnjenje? Kako da filmski laik razlikuje jedno od drugog?
Koliko vam režija znači pri gledanju filma? Ja lično dajem prednost kvailtetnom scenariju, glumi itd.

Znam, mnogo pitanja a malo odgovora... Ipak me zanima šta mislite, oo filmofili. :lol:

Ja, kao laik, mogu eventualno da primetim dobar ili loš scenario, dobru ili jadnu glumu... Mogu da ocenim da li je film običan politički pamflet, prodaja magle ili ne. Ali što se tiče režije, to pojma nemam, eventualno, ako je baš bedna...
 
Pa ja bih ovako kao laik rekla da gluma u velikoj meri zavisi od režije. Režiser govori glumcima gde da stoje i kako da glume i da li mu se dopalo kako su odglumili, ili želi to drugačije, pa neka ponove... Jedan isti scenario se može odigrati na mnogo načina. Pa onda, dužina scena, uglovi, ono što se naziva "pacing" - pojma nemam da li postoji naziv na srpskom; pritom, naravno da kamerman, scenograf, kostimograf, montažer, kompozitor itd. rade svoj posao, ali ne skupe se oni zajedno pa demokratski odluče šta će da rade, baš kao što ni glumci ne odlučuju kad je scena dobro snimljena, nego režiser sve to u suštini određuje - kako će pojedini aspekti da izgledaju i kako će sve to zajedno da izgleda.
 
evo laici su objasnili veći deo onoga što bih rekla.

vremenom sam naučila da razlikujem najbolje od dobrih, dobre od prosečnih i prosečne od loših. kad mnogo filmova odgledaš, dođe to postepeno, ako želiš da širiš vidike...
kad se sad setim nekih sranja na koja sam se ložila ko klinka, sramota me.
JAKO mi je bitna režija. što se tiče glumaca, samo da nije neko ko me maksimalno iritira, mada i to mogu da istrpim. ali to je retko u dobrom filmu ipak. režija najbitnija.
mogu glumci biti najbolji, priča savršena, ako onaj ko diriguje ne odradi svoj posao valjano, sve džaba.
 
Poslednja izmena:
Nemaš 20...hm, znači napunila si 21... :lol:

Ti si još u ''Moćni rendžeri'' fazonu, nikad ih nisi prerasla... :mrgreen:

pregazila sam i tu i još nekoliko ;)

hm.... uvek sam bila crveni renđer. i sad, kad razmislim, volim crvenu boju najviše... :think: ima logike, fala ti ko bratu što si mi razrešio misteriju.
gou gou paua rejndžaaas :brus:

vratimo se režiserima, lepa tema inače :)
 
Poslednja izmena:
po nekom unutrasnjem osjecaju se vodim, mada Time Travelling Bunny i justEKV su sve rekle sto bi i ja.

Sidney Lumet- 12 angry men. Jednostavna prica, sablonizirani likovi (sto u ovom slucaju nije mana, jer je sam film studija karaktera),ril tajm, ali zahvlajujuci njegovoj reziji, taj film je apsolutno remek djelo ako mene pitate. Pasje popodne je takodje remek djelo,ali sad nije bitno za ovu temu toliko :D

Sad, smijesno ce biti sto ova dva filma pominjem u istoj poruci :lol: ali Horrible Bosses- toliko ocajno reziran film da te boli glava,ali scenario je dobar (za komediju) i gluma je super ,pa prezivis nekako.A ono kadriranje ,majko sveta...

Kad smo vec kod kadriranja,pomenula bi i tursku seriju Asi...ili blio koju...bijah kod babe prije neki dan, time se drogira, znaci, ova Asi kopca onaj pojas u avionu to traje jedno pet minuta nego sto bi trebalo, jos joj se ne vidi pola face , ni njoj ni ljubljenom zbog loseg kadriranja... a u toj sceni, reditelj pokusava da stvori neku tenziju, ne znam ni ja sta, kako bi mi vidjeli tu bujicu ljubavi koju njih dvoje djele, neiskazanu...i sta radi?Produzava scenu nepotrebno za jedno 5 minuta, pojacava muziku kao debil i samo nas smara. I da, dolazi ovaj frajer i sad, kako mi znamo da je on dosao?Tako sto je bacio casopis na sjediste .Reditelj koji zna sta radi, akcentovao bi nesto drugo,a ne nesto tako banalno. I krecu bubnjevi, k'o pred gladijatorsku bitku zato sto je bacio casopis na sjediste aviona.I tako ona veze onaj pojas, sva se potresla sto putuje sa svojim dragim i umjesto, kad vec scenario nalaze na patetiku , da kadrira njihova lica ,izraze ,pa poneki slucajni dodir pri sjedanju ( naravno, sve je ovo nemoguce jer ne umiju da glume je li) gospodin kadrira- pojas, koji ni ne simbolizuje neku njenu zarobljenost u zaljubljenosti ili sta vec, vec je samo -pojas.
 
evo laici su objasnili veći deo onoga što bih rekla.

vremenom sam naučila da razlikujem najbolje od dobrih, dobre od prosečnih i prosečne od loših. kad mnogo filmova odgledaš, dođe to postepeno, ako želiš da širiš vidike...
kad se sad setim nekih sranja na koja sam se ložila ko klinka, sramota me.
JAKO mi je bitna režija. što se tiče glumaca, samo da nije neko ko me maksimalno iritira, mada i to mogu da istrpim. ali to je retko u dobrom filmu ipak. režija najbitnija.
mogu glumci biti najbolji, priča savršena, ako onaj ko diriguje ne odradi svoj posao valjano, sve džaba.
sto laici:cry:
 
Teško je odgovoriti na ovo... Mada, kada se razlože činjenice... Ovakvo je stanje...

Da li smo gledali film koji ima fenomenalnu priču i odlične likove ali je dosadan - Ne, nismo... (ja nisam)...
Da li smo gledali film koji je "lep na oko" ali ima užasavajuću priču i "ravne" likove - Da jesmo... (ja jesam)...

Što dovodi do zaključka da režija nije ni upola bitna koliko dobra priča može da znači... Jer zaista su retki slučajevi da je film glup i loše napisan scenario, ali da režija izvadi stvar (iz istog razloga neki od poznatih režisera imaju filmove koji ne prolaze dobro finansijski), dok ima filmova koji nisu ništa posebno ali ih volimo zbog priče ili likova...
Ima svakako izuzetaka - film Transformersi imaju tako loše napisanu priču i tako loš humor, ali su "zanimljivi (nikako lepi) na oko", jer određene geek osobe vole eksplozije od kojih se ni likovi ne vide a kamoli radnja, koje Majkl Bej servira...

Iskreno, ja nisam nešto načisto u vezi Spilbergove režije - ništa posebno, štaviše prosečno, već je imao priliku da radi dobre filmove...
Nolan je primer inteligentnog pisanja, ali režija mu nije nešto naročita kada se malo bolje razmisli, ali je svakako bolja od većine...

Tako da, kada se sumira, režija je takva da je bitno "prikazati" upravo ono što je BITNO (u šta možemo svrstati osvetljenje scene, ugao snimanja, približavanje radnji...), a priča i likovi su sve ostalo...

Tako da, da - dobra režija može da pomogne ali nije neophodna...
 

Back
Top