Велики Прасак - шта смета?

Агарта

Poznat
Poruka
8.355
Видим опет су активне теме око биолошке еволуције, то му дође ко евергрин. Мени је физика много занимљивија.
С тим у вези, било је овде одбацивања Великог Праска, од стране неких верника. Па да се подсетимо, ако су исти или њихови истомишљеници и даље ту.
Дакле, шта вам смета теорија да је свет настао ex nihilo или можда циклично уз велики спектакл (Прасак)?! Зна се ко једини може да ствара ни из чега. Зна се ко прави највеће спектакле. Па зар није то онда најбољи индиректан доказ религије?!

Директног доказа, наравно, не може бити. Да би Бог био научно доказан, морао би бити феномен појавног света. Онда не би био Бог.
 
Samo danas su otvorene mnogobrojne teme ateista/evolucionista...

Zašto se ateisti bore protiv (organizovane) religije
http://forum.krstarica.com/showthre...e-ateisti-bore-protiv-(organizovane)-religije

Neinteligentni dizajn
http://forum.krstarica.com/showthread.php/634934-Neinteligentni-dizajn

...

(da ne navodim druge teme ateista/evolucionista koje su danas otvorene)

... mislite li da hrišćani imaju vremena da odgovoraju na sve teme simultano?

Neka vlasnik foruma otvori podforum Ateizam, pa ćemo tamo nastaviti razgovor o hipotezama koje zagovaraju ateisti/evolucionisti.

Pozdrav

P.S. Najverovatnije se neću javljati na ovu temu, jer nemam dovorljno vremena za sve ateističke diskusije.
 
Poslednja izmena:
Sta je eksplodiralo, molicu lepo?

Do sada najveci zabelezeni prasak na Zemlji je bio kada je eksplodiralo ostrvo Cracatoa...

Prasak se cuo 4.000 km daleko....

Пре свега, ОНАЈ прасак није могао да се чује, јербо није било ваздуха који преноси звучне таласе.
Молићу лепо да не "размишљаш" као конзумент холивудских филмова :)
 
Пре свега, ОНАЈ прасак није могао да се чује, јербо није било ваздуха који преноси звучне таласе.
Молићу лепо да не "размишљаш" као конзумент холивудских филмова :)

Ja sam skeptik, ne verujem u ONAJ prasak, ali ni u Boga... Ni u holivudske mitove...
 
Samo danas su otvorene mnogobrojne teme ateista/evolucionista...

http://forum.krstarica.com/showthre...e-ateisti-bore-protiv-(organizovane)-religije
http://forum.krstarica.com/showthread.php/634934-Neinteligentni-dizajn


mislite li da hrišćani imaju vremena da odgovoraju na sve teme simultano?

Neka vlasnik foruma otvori podforum Ateizam, pa ćemo tamo nastaviti razgovor o hipotezama koje zagovaraju ateisti/evolucionisti.

Pozdrav

P.S. Najverovatnije se neću javljati na ovu temu, jer nemam dovorljno vremena za sve ateističke diskusije.

Лично не мислим, него знам, статискика хебига, да хришћана има око 90% у овој земљи. Па кад су десет пута бројнијих од свих осталих... :roll:
Осим тога, колико знам има хришћана којима не смета Велики Прасак, питам оне које смета. А ако су ови малобројни, нек размисле што је тако.
Колико знам, Библија описује нешто слично, мени је посебно занимљив стих "Дух свети лебдео је над водама".
Е сад, ако ниси појмара да замишљаш земаљски океан (али одакле он пре стварања?) него се сложиш са херметичким објашњењем воде као енергије, дакле потенцијалне енергије вакуума, оно што зову тамна енергија...

- - - - - - - - - -

Zapravo prasak i nije bio prasak nego naglo širenje vremena i prostora. Univerzum je stvoren gotovo trenutno i dokaz je pozadinska radijacija. Ne vidim nikakvu kontradiktornost sa inteligetnim dizajnom.

Видео је Слуга Његов, а он углавном заступа тезе Мирољуба Петровића. :)
 
Лично не мислим, него знам, статискика хебига, да хришћана има око 90% у овој земљи. Па кад су десет пута бројнијих од свих осталих... :roll:
Осим тога, колико знам има хришћана којима не смета Велики Прасак, питам оне које смета. А ако су ови малобројни, нек размисле што је тако.
Колико знам, Библија описује нешто слично, мени је посебно занимљив стих "Дух свети лебдео је над водама".
Е сад, ако ниси појмара да замишљаш земаљски океан (али одакле он пре стварања?) него се сложиш са херметичким објашњењем воде као енергије, дакле потенцијалне енергије вакуума, оно што зову тамна енергија...

- - - - - - - - - -



Видео је Слуга Његов, а он углавном заступа тезе Мирољуба Петровића. :)

Duh sveti nije lebdeo nad VODAMA, odakle ti to?

"Svud bejase tama, samo Duh Gospodnji lebdese nad BEZDANOM...!" (Genesis 1/1)
 
Па не знам одакле ми, гуглуј...
Или ћемо опет шта је прави превод.
Али ако пише бездан, још боље. Где ћеш директније објашњење...

- - - - - - - - - -

Хоћеш вако
2. A zemlja beše bez oblicja i
pusta, i beše tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom.
 
Лично не мислим, него знам, статискика, да хришћана има око 90% у овој земљи. Па кад су десет пута бројнијих од свих осталих...
icon_rolleyes.gif

Statistika - kud svi Turci tu i mali Mujico!

(tako je u svim zemljama, jer lakše je ići linijom manjeg otpora, nego stradati zbog istine)


Осим тога, колико знам има хришћана којима не смета Велики Прасак, питам оне које смета. А ако су ови малобројни, нек размисле што је тако.

Vi nazivate hrišćane sve one koji se formalno izjašnjavaju kao Pravoslavni vernici?

(možda niste čuli, ali ima i onih koji kažu za sebe da su Pravoslavni i ateisti)

Možda je to tako zato što se ljudima temeljno ispira mozak sa ateizmom/evolucijom?

Izbačen: Inteligencija nije dozvoljena

Ipak, Božja reč i naučni dokazi jasno pokazuju da postoji...

STVORITELJ NEBA I ZEMLJE
 
Poslednja izmena:
ајде истинозборац, да ли подржаваш теорију Великог Праска или не?
ДА / НЕ
А најтеже је тако једноставно одговорити. Ако нешто не знаш, скриваш се иза компликовања. А како смеш да нешто не знаш, ако знаш Истину, са великим И :hahaha:
 
Steven Hoking je veliki prasak objasnio subatomskim cesticama ako se dobro secam, koje mogu da nastanu i nestanu same od sebe.
Navodno, takva jedna cestica je postala svemir koji mi danas znamo.

Ne razumem se u fiziku, tako da ne mogu bas da pojmim nastaje iz nistavila, a ko se vec to jednom desilo, zasto se ne dogodi ponovo?
Mozda ja ipak nisam razumeo sta je gospodin Hoking hteo da kaze, jer mi je znanje o fizici tanko.
 
Steven Hoking je veliki prasak objasnio subatomskim cesticama ako se dobro secam, koje mogu da nastanu i nestanu same od sebe.
Navodno, takva jedna cestica je postala svemir koji mi danas znamo.

Ne razumem se u fiziku, tako da ne mogu bas da pojmim nastaje iz nistavila, a ko se vec to jednom desilo, zasto se ne dogodi ponovo?
Mozda ja ipak nisam razumeo sta je gospodin Hoking hteo da kaze, jer mi je znanje o fizici tanko.

Pitanje je da li se te stvari dešavaju same od sebe ili mi samo mislimo da se dešavaju same od sebe. Subatomske "čestice" se ponašaju različito u slučaju kada su posmatrane i u slučaju kada nisu. Kako to objasniti? Slučajnost?
 
Не могу да прихвате због саме књиге Постања. Пише да је Бог створио све за само 7 дана, ток теорија Великог Праска иде на неких 14 милијарди година. По мени ако је и Библија тачна а и наука, онда можда није то трајало 14 милијарди година већ недељу дана. Можда је све то било брзо, нпр. ако гледамо теорију еволуције, можда су рецимо просте биљке створене ујутру, а сложене су еволуцијом од њих увече :D Писало би онда то у Постању.
Ја више верујем у Постање него у ТЕ и прасак, јер ми некако нелогично да све то настане само од себе. Сматрам да треба да постоји интелигентни творац, ум који је креирао све ово.

Мада мени је рецимо та Теорија Праска глупост, није још доказана. Али добро, видећемо шта наука каже кад се докаже.
 
Poslednja izmena:
ајде истинозборац, да ли подржаваш теорију Великог Праска или не?
ДА / НЕ

NE!

А најтеже је тако једноставно одговорити. Ако нешто не знаш, скриваш се иза компликовања. А како смеш да нешто не знаш, ако знаш Истину, са великим И
mali172.gif

Hipoteza Big-beng (Veliki prasak) jeste osporena hipoteza.

Istraživanja hipoteze „The Big Beng” ukazuju na stvaranje univerzuma
https://docs.google.com/document/d/1pX84Pjzpx1rHbloO_Rh24MKsogCznOd_9aLyfQr1ea8/edit?hl=en_US
http://bit.ly/iX7emF
 
Видим опет су активне теме око биолошке еволуције, то му дође ко евергрин. Мени је физика много занимљивија.
С тим у вези, било је овде одбацивања Великог Праска, од стране неких верника. Па да се подсетимо, ако су исти или њихови истомишљеници и даље ту.
Дакле, шта вам смета теорија да је свет настао ex nihilo или можда циклично уз велики спектакл (Прасак)?! Зна се ко једини може да ствара ни из чега. Зна се ко прави највеће спектакле. Па зар није то онда најбољи индиректан доказ религије?!

Директног доказа, наравно, не може бити. Да би Бог био научно доказан, морао би бити феномен појавног света. Онда не би био Бог.

Ne smeta, što bi smetalo? Mogao je svet da nastane kako god hoće.
Sve što je nastalo mora i da nestane.

E sad, ako bi rekli da bog postoji i onda moramo da kažemo da i on može da nestane.
 
iz NICEG ne moze postati NESTO.
a ako su cestice koje Hawking pominje, postojale, onda nije bilo NISTA.
sto bi znacilo da je univerzum ODUVEK postojao.
Znaci ne postoji POCETAK univerzuma.
Moze se pricati o "agregatnom stanju" univerzuma, gde je u odredjenom momentu doslo do promene istog, sto mi danas zovemo "Veliki prasak".
A da li je ta promena ciklicna ili ima faze kroz koje prolazi(poput rasta biljke iz semena, sazrevanja i truljenja)to ne znam.
 
Pitanje je da li se te stvari dešavaju same od sebe ili mi samo mislimo da se dešavaju same od sebe. Subatomske "čestice" se ponašaju različito u slučaju kada su posmatrane i u slučaju kada nisu. Kako to objasniti? Slučajnost?
ne, nego da sam čin svesnog posmatranja menja prirodu kretanja subatomskih čestica.
svesno posmatranje može biti veoma moćno.
 
iz NICEG ne moze postati NESTO.
a ako su cestice koje Hawking pominje, postojale, onda nije bilo NISTA.
sto bi znacilo da je univerzum ODUVEK postojao.
Znaci ne postoji POCETAK univerzuma.
Moze se pricati o "agregatnom stanju" univerzuma, gde je u odredjenom momentu doslo do promene istog, sto mi danas zovemo "Veliki prasak".
A da li je ta promena ciklicna ili ima faze kroz koje prolazi(poput rasta biljke iz semena, sazrevanja i truljenja)to ne znam.

Си сигуран да не може? А сингуларитет?! Хокинг, свака му част узгред, је само један од научника, а неколико пута је мењао своје мишљење, као и Ајнштајн ономад. Нису то разрешене ствари, далеко од тога.
Узгред, "ништа" и "нешто" је само НАШЕ ништа или нешто. Мислите о том...

- - - - - - - - - -

Ne smeta, što bi smetalo? Mogao je svet da nastane kako god hoće.
Sve što je nastalo mora i da nestane.

E sad, ako bi rekli da bog postoji i onda moramo da kažemo da i on može da nestane.


Све што постоји склоно је пропасти и нестанку. Зато је најлогичније веровати у ствари које не постоје ;)
 
iz NICEG ne moze postati NESTO.

Pa ipak mnogi veruju da je iz ničega nastao svemir.

Šta je postojalo pre Big-Beng-a? Da li je postojala materija, vreme, prostor?

Da li su ove kategorije večne?

a ako su cestice koje Hawking pominje, postojale, onda nije bilo NISTA.
sto bi znacilo da je univerzum ODUVEK postojao.

Možete li otići beskonačno u prošlost?

Ako je vreme večna kategorija, onda biste morali da idete večno u prošlost i da nikad ne dođete na početak (inače bi vreme imalo početak, što opet znači da vreme, materija i prostor ne može postojati oduvek).

Pošto mi de-facto postojimo, pravilno je zaključiti da vreme ima svoj početak - a tako i materija i prostor (univerzum).

Znaci ne postoji POCETAK univerzuma.

Božje atribute pripisujete materiji...

ZAŠTO?

???
 
Poslednja izmena:
Steven Hoking je veliki prasak objasnio subatomskim cesticama ako se dobro secam, koje mogu da nastanu i nestanu same od sebe.
Navodno, takva jedna cestica je postala svemir koji mi danas znamo.

Ne razumem se u fiziku, tako da ne mogu bas da pojmim nastaje iz nistavila, a ko se vec to jednom desilo, zasto se ne dogodi ponovo?
Mozda ja ipak nisam razumeo sta je gospodin Hoking hteo da kaze, jer mi je znanje o fizici tanko.

Ти износиш типичан проблем људског мишљења. Људи су оболели од самоважности, зато толко желе да се нешто догоди за њихова живота, или барем за "живота" историјских цивилизација које познају. Не види се настанак нове врсте у природи, значи еволуција је погрешна :roll:
Није чудо успех хришћанства које свет своди на 6.000 година. Много је веће чудо како хиндуисти већ годинама живе са милијардама. Пробај да бројиш до милијарду, па видећеш шта је то. Свемир постоји, процена, 13,7 милијарди година. Ми сад видимо светлост која је кренула пре 10 милијарди, а можда су сад ти објекти далеко 40 милијарди светлосних година.
Еј бре, знаш колико је то, колико си сићушан и небитан у свему томе!
Осим тога, има теорија да се стварање дешава стално, само у удаљеним (деловима) космоса. Ако бисмо му присуствовали, не би било преживелих сведока. Јер наш видљиви универзум би нестао, био анхилиран. Е сад, непроверљиве теорије јесу проблем за науку, чак и када математички објашњавају ствари...
 
Pitanje je da li se te stvari dešavaju same od sebe ili mi samo mislimo da se dešavaju same od sebe. Subatomske "čestice" se ponašaju različito u slučaju kada su posmatrane i u slučaju kada nisu. Kako to objasniti? Slučajnost?

Moje znanje iz fizike je oskudno, tako da ne mogu znati. Nisam znao da se te cestice ponasaju drugacije ako ih posmatramo i ako ne. Definitivno cu morati da se malo vise informisem na tu temu.
 
Ти износиш типичан проблем људског мишљења. Људи су оболели од самоважности, зато толко желе да се нешто догоди за њихова живота, или барем за "живота" историјских цивилизација које познају. Не види се настанак нове врсте у природи, значи еволуција је погрешна :roll:
Није чудо успех хришћанства које свет своди на 6.000 година. Много је веће чудо како хиндуисти већ годинама живе са милијардама. Пробај да бројиш до милијарду, па видећеш шта је то. Свемир постоји, процена, 13,7 милијарди година. Ми сад видимо светлост која је кренула пре 10 милијарди, а можда су сад ти објекти далеко 40 милијарди светлосних година.
Еј бре, знаш колико је то, колико си сићушан и небитан у свему томе!
Осим тога, има теорија да се стварање дешава стално, само у удаљеним (деловима) космоса. Ако бисмо му присуствовали, не би било преживелих сведока. Јер наш видљиви универзум би нестао, био анхилиран. Е сад, непроверљиве теорије јесу проблем за науку, чак и када математички објашњавају ствари...

Slazem se sa tobom, nase postojanje kao svesnih ljudi je trenutak u odnosu na 13.7 milijardi godina. Statisticki gledano, vrlo je moguce da se nastanak iz "nicega" u nesto desava stalno u ko zna kom delu svemira koliko miliona svetlosnih godina daleko.
 

Back
Top