Odnos vernika i ateista

cvrle77

Iskusan
Poruka
6.857
"Često mi se govori da poštujem verovanja drugih. To zvuči sasvim razumno - na kraju krajeva, ljudi treba da budu slobodni da veruju u šta god hoće. Međutim, stvari nisu tako jednostavne kao što se čini. Ljudi će uglavnom poštovati pravo drugih da veruju u nešto u šta oni ne veruju ali je malo verovatno da će poštovati samo to verovanje. Na primer, u politici, različite grupe imaće dijametralno različite stavove i smatraće da su njihovi neistomišljenici u žestokoj zabludi. U demokratiji su dozvoljena sva politička stanovišta (makar u teoriji), čak i ona koja za većinu mogu biti duboko uvredljiva. Smatra se savršeno prihvatljivim da političke stranke jedna drugu pljuju, kao i da se javnosti objašnjava koliko su glupa i nebulozna gledišta druge strane.

Ali, kada je reč o veri od nas se očekuje da budemo tihi i učtivi, bez obzira na to kakva su verovanja u pitanju.
Trenutno postoji negde oko 20 000 različitih varijanti hrišćanstva i svaka od njih za sebe tvrdi da jedino ispravno tumači Bibliju. Raspon ide od "sve što u Bibliji piše je živa istina" fundamentalista, do "napravimo sopstvenu biblijsku brigadu" (mormoni npr), do čudnih malih sekti koje u svojim verovanjima mešaju nekoliko religijskih doktrina sa NLO, transcedentalnom meditacijom i obožavanjem Elvisa Prislija. Na vrhu su sve druge glavne i manje religije od kojih svaka ima makar jednu doktrinu koju druge religije potajno smataju za čistu nebulozu. Ovi ljudi imaju duboka, iskrena verovanja i rečeno nam je da o njima ne govorimo ništa loše. Nema veze to što hrišćani, Jevreji, Hindusi i muslimani jedni za druge misle da su u strašnoj zabludi - od nas ateista se ipak očekuje da sedimo i uljudno ne progovaramo. Naravno, teisti mogu da viču jedni na druge, da se međusobno mlate i ubijaju u krvavim ratovima - njihova verovanja se ipak moraju poštovati i ne kritikovati. To je tabu! Ukažite na zločine počinjene u ime milosrdnih, ljupkih božanstava, ili na protivurečnosti u Bibliji, ili pokušajte da pružite racionalno objašnjenje za neko navodno čudo i optužiće vas da ste netolerantni, negativni i uvredljivi.

Kao ateisti, potrebno je da se naviknemo na to da nam neprestano govore - s TV ekrana, u novinama, prijatelji i rođaci - da se verska uverenja moraju poštovati i da svoje ateističke stavove zadržimo za sebe. Javno osporiti nečiju suludu doktrinu dovede do toga da se neko odmah brecne na vas - "Ššš! Pokaži malo poštovanja!" Ukoliko dovedete u pitanje (vrlo diskutabilan) život majke Tereze, ili se nasmejete čudnom poreklu mormonizma, ili Jehovinom svedoku zalupite vrata ispred nosa, smatraće vas za lošu osobu. Da, nije baš učtivo glasno se smejati nečijoj veri ali zbog čega to vera zaslužuje automatsko poštovanje? Poštovanje se zaslužuje, ne dobija se automatski. Ako neko želi da veruje da je svet stvorio nevidljivi Ružičasti Jednorog i da će nakon smrti loši ljudi večnost provesti u čišćenju Njegovih staja, ja sa tim nemam ama baš nikakav problem. Smatraću da je takvo verovanje sumanuto, ali ako neko želi da u to veruje, u redu, što da ne?

Međutim, čini se da ovo funkcioniše u samo jednom pravcu. Ako detetu za rođendan ili Božić poklonite igračku Nojeva barka ili Bibliju za klince (pročišćenu, naravno, od seksa i nasilja), svi će se smeškati, a kada nas dete upita "Veruješ li u Isusa?" ili "Da li si znao da
nas je Bog stvorio?", od nas se očekuje ili da lažemo kiselo se kezeći ili da makar promrmljamo nešto neodređeno i brzo promenimo temu. Decu ne treba učiti tome da postoje drugačija gledišta, a čak i ako im se to i napomene treba obavezno dodati da su ona čudna/pogrešna/nemoralna/zla/izopačena ili, u najboljem slučaju, bajke tamo nekih stranaca koje niko ne uzima za ozbiljno. Vernici će vam, kada saznaju da se nalaze u prisustvu ateiste, često reći da se mole za vas. Nije li to krajnje uvredljivo? To bi isto bilo kao kad bi ateista verniku rekao - "Verujete u Boga? Oh, baš vas žalim. Nadam se da će vam se mozak jednom oporaviti". Ipak, ateisti je nemoguće da lako odgovori na takve "ljubaznosti" a da ga ne optuže za nepoštovanje.

U kom to trenutku religija odjednom dobija taj neprikosnoveni status nečega što se ne dovodi u pitanje i ne podleže kritici? Istorijski gledano, čini se da je to trenutak kada su vernici počeli da ubijaju svakoga ko bi se usudio da postavlja pitanja ili kritikuje.
Slažem se da svako ima pravo da veruje u šta hoće. To je osnovno ljudsko pravo. Ako ih to usrećuje i njihova vera ne šteti drugome ili ih ne nameću silom drugima, to je sjajno. Ako želite da sledite veru koja propoveda da je Mesec balon ili da je Boga rodila devica koja je začela sa duhom koji je ujedno i sam taj rođeni Bog i njegov otac istovremeno, nema problema. Samo nemojte se uznemiravati kad prasnem u smeh. Ako ja ne zaslužujem poštovanje zbog toga što verujem da vi niste u pravu i da vaš Bog postoji samo u vašim glavama, zbog čega biste onda vi zasluživali poštovanje samo zbog toga što verujete u neku vrstu božanstva? Zbog čega bi to proizvoljno verovanje zahtevalo trenutačno, uljudno i bezpogovorno poštovanje?

Mnoge vere zaista zaslužuju izvesnu dozu poštovanja. Propovedaju mir i toleranciju a njeni sledbenici čine mnoga nesebična, humana dela. Takve stvari zaslužuju poštovanje. Ali to je zarađeno poštovanje. Čak i tada znači li to da veru nikada ne treba kritički posmatrati?
Problem je u tome što se poštovanje zahteva i za vere koje propovedaju netoleranciju, šire mržnju prema manjinskim grupama, čoporativno razmišljanje i poricanje stvarnog sveta. Mogu poštovati veru koja šalje pomoć u ugrožena područja, ali ne mogu poštovati veru koja se zalaže za molitvu za ljude u ugroženim područjima.

Budući ste ateista od vas će se zahtevati da bezpogovorno poštujete svačiju veru bez obzira na to koliko nebulozna, besmislena ili opasna ona za vas bila. Takođe se očekuje da dostojanstveno trpite da vam svako soli pamet o tome kako niste u pravu i da vaše mišljenje treba kriti od sveta. Ako negde izjavite - "Vaspitavam decu da budu dobri hrišćani i slede Isusa Hrista", začućete žamor odobravanja. Ako pak kažete - "Vaspitavam decu da budu dobri sekularni humanisti i razviju sopstveni osećaj za moral putem inteligencije i razuma" - začućete užasnute uzdahe.

Teista ima pravo da veruje u šta hoće, čak i onda kad njegova verovanja ostalima deluju nesuvislo. Ateista, s druge strane, čak i nema pravo da izrazi svoje racionalno neverovanje. Čuti nekoga kako kaže - "Ne verujem u Boga jer nisu mi poznati nikakvi valjani dokazi koji bi ukazivali na njegovo postojanje i smatram da postoje bolja naučna objašnjenja o prirodi svemira", izgleda da vređa verska osećanja pojedinih ljudi što se često navodi kao razlog zbog čega bi trebalo da držimo jezik za zubima. Ali, zar jedan Hindus ne kaže - "Jehova i Isus su samo mitovi, jer ne znam ni za jedan razlog zbog čega bih mislio drugačije i hinduizam pruža bolje objašnjenje o svemiru"? I zar to isto ne važi i za muslimana u odnosu na Hindusa ili hrišćanina u odnosu na muslimana? Svako od njih u suštini govori - "Moj Bog postoji, tvoj Bog je najobičnija izmišljotina i ništa više". Samo kada ateista kaže - "Ne postoji ni jedan od tih vaših Bogova", to je razlog za zabrinutost. Možda zbog toga što se teisti slažu oko toga da Bog postoji, ali se ne slažu oko detalja (oni drugi teisti makar veruju u nešto)?

Dakle, nije u redu povrediti verska osećanja teista i ateisti će zbog toga biti izloženi žestokom prekoru. Čudno je da su sledbenici jedne vere često spremni da brane druge vere - u prošlosti smo imali prilike da čujemo katolike kako govore o šteti koju je Salman Ruždi naneo muslimanima, čak iako su hrišćanstvo i islam dve potpuno suprostavljene vere i svaka za onu drugu propoveda da je izmišljotina. Nikada nije zabeležen slučaj da sveštenik ustane u odbranu ateista čija je inteligencija uvređena od strane ljudi koji tvrde da je Bog stvorio svet ili da nas nadgleda ili da nas voli. Ateisti treba da se pomire sa tim da ih nazivaju antihrišćanima ili antivernicima kad god izraze svoj stav. Kada ste čuli da je neko nekog sveštenika nazvao anti-ateistom zbog toga što ovaj veruje u postojanje Boga? (Uzgred, kada ste videli da se ateista oblepio bombama i razneo se na nekoj pijaci, ili se zakucao avionom u neboder zbog toga što drugi ne dele njegovo mišljenje o nepostojanju Boga?)

Čini se da vlada uverenje da su vernici, bilo sledbenici velikih religija bilo malih NLO kultova, bolji ljudi od onih koji priznaju da su neverujući.
Nije stvar u tome u šta verujete, sve dok verujete u nešto natprirodno. Ako ne verujete bolje vam je da ćutite, oborite glavu i šlihtate se superiornim, prosvetljenim bićima oko vas."

autor: Edrian Barnet
prevod: Aleksandar Lambros

Izvor: http://bezbogova.blogspot.com/
 
Poslednja izmena:
Ateista sam i to javno iznosim i ovdje i u realnom zivotu .Vjernike uglavnom postujem , ali za one koji slijepo vjeruju da je svaka napisana rijec u njihovim svetim
knjigama direktno diktirana od boga , mislim da nemaju dve daske u glavi . Nebitno je da li se radi o Kuranu , Bibliji ili nekoj drugoj knjizi .Ne bih ni ja imao dve
daske u glavi kad bi vjerovao svemu sto tvrdi nauka . Ovaj svijet je nekako stvoren , ne znam kako , ali bih dao zivot da nije stvoren onako kako tvrde religije .
 
Мислим да текст господина Барнета не одговара правом стању ствари, бар оном стању коме нас учи историја.
Такође, чини ми се као да је почетак и крај текста у логичкој контрадикцији.
Било је сличних текстова код нас у часописима "Светигора" и "Православље", у којима само уместо атеисти стоји православни хришћани.
Ја мислим да овакви текстови не ваљају, јер износе неистине и само подгревају нетрпељивост између различитих вероисповести, без обзира да ли их пишу атеисти, православни хришћани, гркокатолици, будисти, итд.
 
A pritom ne iznosis nijedan argument zasto ne valjaju, vec samo stav da nevaljaju.
Pa potkrepi to necim.

Ради бољег разумевања подебљао сам аргументе у својој поруци:
Мислим да текст господина Барнета не одговара правом стању ствари, бар оном стању коме нас учи историја.
Такође, чини ми се као да је почетак и крај текста у логичкој контрадикцији.
Ја мислим да овакви текстови не ваљају, јер износе неистине и само подгревају нетрпељивост између различитих вероисповести, без обзира да ли их пишу атеисти, православни хришћани, гркокатолици, будисти, итд.
Надам се да ћемо се сада боље разумети.
 
1. Neistina u tekstu ne postoji. Ako smatrate da je nesto neistina, izvolite izdvojte deo teksta za koji smatrate da je neistinit, pa da ga analiziramo kriticki.
2. Pocetak i kraj su, kako, po vama, u logickoj kontradikciji? Nadjite mi tu logicku kontradikciju i stavite kao primer.
3. Sta tacno ne odgovara pravom stanju i istoriji?

Eto, i ja se nadam da cemo se bolje razumeti.
 
pa pisala sam o tome, nastavnica veronauke je, kad sam napustila njene časove, rekla da se moli (ili da će se moliti) za mene :zeek:
u prevodu, to što ne verujem u boga automatski znači da sam izgubljena ovčica i da mi jedino bog može pomoći :lol:
ne znam, suprugovi prijatelji s kojima se srećemo su ateisti, agnostici, ne raspravljamo nešto mnogo o tome
a i kad raspravljamo, uglavnom delimo slične stavove
dok rodbina sa obe strane ne samo što je religiozna već i sujeverna
koliko su se samo busali u grudi kad smo izjavili da dete nećemo krstiti (nek se krsti samo ako bude htelo), da mu nećemo stavljati crven konac ili brojancu oko ruke i sl.
ne znam, nemam volje sa takvim ljudima da diskutujem o (ne)verovanju u božanstva ili jednoroge
al' danas mi pade na pamet himna :mrgreen:
valjda i'am sreće što nisam sportista npr. pa ne moram da je pevam, mislim, nema smisla, bože pravde :roll:
jedite.. ma, neću da pričam ružno
 
1. Neistina u tekstu ne postoji. Ako smatrate da je nesto neistina, izvolite izdvojte deo teksta za koji smatrate da je neistinit, pa da ga analiziramo kriticki.
2. Pocetak i kraj su, kako, po vama, u logickoj kontradikciji? Nadjite mi tu logicku kontradikciju i stavite kao primer.
3. Sta tacno ne odgovara pravom stanju i istoriji?

Eto, i ja se nadam da cemo se bolje razumeti.

1.
U demokratiji su dozvoljena sva politička stanovišta (makar u teoriji), čak i ona koja za većinu mogu biti duboko uvredljiva. Smatra se savršeno prihvatljivim da političke stranke jedna drugu pljuju, kao i da se javnosti objašnjava koliko su glupa i nebulozna gledišta druge strane.

Ali, kada je reč o veri od nas se očekuje da budemo tihi i učtivi, bez obzira na to kakva su verovanja u pitanju.
Ovi ljudi imaju duboka, iskrena verovanja i rečeno nam je da o njima ne govorimo ništa loše. Nema veze to što hrišćani, Jevreji, Hindusi i muslimani jedni za druge misle da su u strašnoj zabludi - od nas ateista se ipak očekuje da sedimo i uljudno ne progovaramo. Naravno, teisti mogu da viču jedni na druge, da se međusobno mlate i ubijaju u krvavim ratovima - njihova verovanja se ipak moraju poštovati i ne kritikovati. To je tabu! Ukažite na zločine počinjene u ime milosrdnih, ljupkih božanstava, ili na protivurečnosti u Bibliji, ili pokušajte da pružite racionalno objašnjenje za neko navodno čudo i optužiće vas da ste netolerantni, negativni i uvredljivi.

Kao ateisti, potrebno je da se naviknemo na to da nam neprestano govore - s TV ekrana, u novinama, prijatelji i rođaci - da se verska uverenja moraju poštovati i da svoje ateističke stavove zadržimo za sebe. Javno osporiti nečiju suludu doktrinu dovede do toga da se neko odmah brecne na vas - "Ššš! Pokaži malo poštovanja!" Ukoliko dovedete u pitanje (vrlo diskutabilan) život majke Tereze, ili se nasmejete čudnom poreklu mormonizma, ili Jehovinom svedoku zalupite vrata ispred nosa, smatraće vas za lošu osobu. Da, nije baš učtivo glasno se smejati nečijoj veri ali zbog čega to vera zaslužuje automatsko poštovanje? Poštovanje se zaslužuje, ne dobija se automatski. Ako neko želi da veruje da je svet stvorio nevidljivi Ružičasti Jednorog i da će nakon smrti loši ljudi večnost provesti u čišćenju Njegovih staja, ja sa tim nemam ama baš nikakav problem. Smatraću da je takvo verovanje sumanuto, ali ako neko želi da u to veruje, u redu, što da ne?

Međutim, čini se da ovo funkcioniše u samo jednom pravcu. Ako detetu za rođendan ili Božić poklonite igračku Nojeva barka ili Bibliju za klince (pročišćenu, naravno, od seksa i nasilja), svi će se smeškati, a kada nas dete upita "Veruješ li u Isusa?" ili "Da li si znao da nas je Bog stvorio?", od nas se očekuje ili da lažemo kiselo se kezeći ili da makar promrmljamo nešto neodređeno i brzo promenimo temu. Decu ne treba učiti tome da postoje drugačija gledišta, a čak i ako im se to i napomene treba obavezno dodati da su ona čudna/pogrešna/nemoralna/zla/izopačena ili, u najboljem slučaju, bajke tamo nekih stranaca koje niko ne uzima za ozbiljno. Vernici će vam, kada saznaju da se nalaze u prisustvu ateiste, često reći da se mole za vas. Nije li to krajnje uvredljivo? To bi isto bilo kao kad bi ateista verniku rekao - "Verujete u Boga? Oh, baš vas žalim. Nadam se da će vam se mozak jednom oporaviti". Ipak, ateisti je nemoguće da lako odgovori na takve "ljubaznosti" a da ga ne optuže za nepoštovanje.
Ја мислим да је овде реч о неком личном, непријатном искуству које је господин Барнет имао и ако бих морао нагађати, рекао бих да се то десило негде у Америци, некој од оних држава на средњем Западу, где су јаке фундаменталистичке протестантске секте.

2.
Trenutno postoji negde oko 20 000 različitih varijanti hrišćanstva i svaka od njih za sebe tvrdi da jedino ispravno tumači Bibliju. Raspon ide od "sve što u Bibliji piše je živa istina" fundamentalista, do "napravimo sopstvenu biblijsku brigadu" (mormoni npr), do čudnih malih sekti koje u svojim verovanjima mešaju nekoliko religijskih doktrina sa NLO, transcedentalnom meditacijom i obožavanjem Elvisa Prislija. Na vrhu su sve druge glavne i manje religije od kojih svaka ima makar jednu doktrinu koju druge religije potajno smataju za čistu nebulozu. Ovi ljudi imaju duboka, iskrena verovanja i rečeno nam je da o njima ne govorimo ništa loše. Nema veze to što hrišćani, Jevreji, Hindusi i muslimani jedni za druge misle da su u strašnoj zabludi - od nas ateista se ipak očekuje da sedimo i uljudno ne progovaramo. Naravno, teisti mogu da viču jedni na druge, da se međusobno mlate i ubijaju u krvavim ratovima - njihova verovanja se ipak moraju poštovati i ne kritikovati.
Čudno je da su sledbenici jedne vere često spremni da brane druge vere - u prošlosti smo imali prilike da čujemo katolike kako govore o šteti koju je Salman Ruždi naneo muslimanima, čak iako su hrišćanstvo i islam dve potpuno suprostavljene vere i svaka za onu drugu propoveda da je izmišljotina. Nikada nije zabeležen slučaj da sveštenik ustane u odbranu ateista čija je inteligencija uvređena od strane ljudi koji tvrde da je Bog stvorio svet ili da nas nadgleda ili da nas voli. Ateisti treba da se pomire sa tim da ih nazivaju antihrišćanima ili antivernicima kad god izraze svoj stav. Kada ste čuli da je neko nekog sveštenika nazvao anti-ateistom zbog toga što ovaj veruje u postojanje Boga?
Не ваља кад се верници различити религија свађају, не ваља ни кад су у сагласју.
Ја сам збуњен... шта онда ваља?

3.
Uzgred, kada ste videli da se ateista oblepio bombama i razneo se na nekoj pijaci, ili se zakucao avionom u neboder zbog toga što drugi ne dele njegovo mišljenje o nepostojanju Boga?
Ово је само један пример.
Кад ми ово мене неко питао рекао бих: "Искрено, никада тако нешто нисам видео уживо, али сам читао чланке и видео документарне филмове и читао историјске књиге. Све наведено су измислили атеисти управо из наведеног разлога и то не тако давно, пре свега неколико деценија."

Да кажем истину, у први мах нисам мислио да одговарам на ово, али видим да си отворио велики број тема које зраче огорчењем и затвореношћу ума.
Сазнање и искрена жеља за променом тог страшног стања су једини лек.
Без тога остаћеш роб заблуда и нетачних догми које су ти други наметнули.
 
Ја мислим да је овде реч о неком личном, непријатном искуству које је господин Барнет имао и ако бих морао нагађати, рекао бих да се то десило негде у Америци, некој од оних држава на средњем Западу, где су јаке фундаменталистичке протестантске секте.

Mora da se salis? Ti si kao ateista, pa si nekada doziveo sikaniranje verskih fanatika pravoslavne veroispovesti?

Ово је само један пример.
Кад ми ово мене неко питао рекао бих: "Искрено, никада тако нешто нисам видео уживо, али сам читао чланке и видео документарне филмове и читао историјске књиге. Све наведено су измислили атеисти управо из наведеног разлога и то не тако давно, пре свега неколико деценија."

Да кажем истину, у први мах нисам мислио да одговарам на ово, али видим да си отворио велики број тема које зраче огорчењем и затвореношћу ума.
Сазнање и искрена жеља за променом тог страшног стања су једини лек.
Без тога остаћеш роб заблуда и нетачних догми које су ти други наметнули.

Ja bih rekao da ti uzivas u ignorisanju svega sto se tice loseg i religije u istom kosu. Nemas ti ni zelje ni volje za iskrenim saznanjem, vec za sto bolje mesto u raju. A do njega se dolazi tako sto stisnes oci i zapusis uci sto jace mozes, da ti slucajno istina ne prodre kroz neku telesnu supljinu.
 
Mora da se salis? Ti si kao ateista, pa si nekada doziveo sikaniranje verskih fanatika pravoslavne veroispovesti?



Ja bih rekao da ti uzivas u ignorisanju svega sto se tice loseg i religije u istom kosu. Nemas ti ni zelje ni volje za iskrenim saznanjem, vec za sto bolje mesto u raju. A do njega se dolazi tako sto stisnes oci i zapusis uci sto jace mozes, da ti slucajno istina ne prodre kroz neku telesnu supljinu.

Мени се чини да ти не желиш да се одвојиш од стереотипа у које верујеш.
Остали који читају овај разговор јасно виде да уопште не читаш шта пишем, већ одговараш замишљеној представи верника у твојој глави.
 
Klasicno versko: JA ZNAM.
Zamisljena predstava? Stereotipi? Evo da analiziramo sta si napisao, pa mi ti reci da zamisljam:

Остали који читају овај разговор јасно виде да уопште не читаш шта пишем

Znaci, ti ZNAS sta je to sto drugi JASNO vide. ( iako zapravo nemas pojma, vec zelis da je to tako, kako bi se tebi dao kredibilitet za ono sto pises, ne bi li to nekako potvrdilo da ako se vecina slaze sa tobom, onda mora da si u pravu )
Usudjujes se da govoris umesto nekoga pre nego sto je bilo ko rec rekao, i komentarisao. ( utripovao si da posedujes magicne telepatske moci, i mislis da ti iz tog razloga pripada pravo da govoris u ime vecine, bez obzira na objektivnost )

Ja samo govorim ono sto vidim. Za razliku od tebe koji govoris i ono sto ne vidis. To je klasicno razmisljanje vernika, u svakoj sferi zivota u svakoj situaciji, radije verujete u ono sto govorite, umesto da potvrdite koliko je tako nesto zaista istinito. Ne postoji racionalizacija i ne postoji samokritika. Postoji samo kritika drugoga koja se obicno zavrsi time sto ako se neko ne slaze sa vasim sumanutim idejama, treba i mora biti izopsten. Ne znam koliko puta su me vernici na ovom forumu ubedili u isto i demonstrirali ovu tuznu istinu.
 
Zamisljena predstava? Stereotipi?

To je klasicno razmisljanje vernika, u svakoj sferi zivota u svakoj situaciji, radije verujete u ono sto govorite, umesto da potvrdite koliko je tako nesto zaista istinito. Ne postoji racionalizacija i ne postoji samokritika. Postoji samo kritika drugoga koja se obicno zavrsi time sto ako se neko ne slaze sa vasim sumanutim idejama, treba i mora biti izopsten. Ne znam koliko puta su me vernici na ovom forumu ubedili u isto i demonstrirali ovu tuznu istinu.

Видиш ли колико ниси у стању да се одмакнеш од своје слепе вере у стеротипе?
 
I sad bi ti najradije okrivio mene da ja pravim stereotipe, a ti uskaces lasta stilom sa dvostrukim premetom i trostrukim saltom, u taj stereotip?

Мислим да ме и даље не разумеш.
Не бих ја тебе окривио за то што кажеш, ја тебе јесам окривио за то што кажеш - није потенцијал, него сада већ перфекат.
И уопште нисам рад због тога, драже би ми било да ниси толико дубоко заглибио у слепу веру и да се не одричеш научних достигнућа зарад стереотипа које негујеш.
 
Jos moras samo da mi pokazno objasnis kojih sam se ja to 'naucnih' otkrica odrekao?
Ja pravim stereotip, to me ne cini losom osobom, vec ti , koji uskaces glavom u taj stereotip koji ja opisujem. :lol:

Ako sam rekao da ima retardiranih vernika, i onda dodje neko ovde i ne ume da sklopi dve cele smislene recenice, i sam se smestio u ono sto sam opisao, umesto da dokaze da nisam u pravu, on potvrdjuje da jesam.
 
Poslednja izmena:
Meni su vjernici prilicno cudni . Jos bih i razumio da postoji samo jedna vjera i na drugoj strani ateizam .
Tada bih mozda i postavljao pitanje koliko su moji stavovi pravi . Ovako , postoji vjerovanje u hiljade bogova , a i u
hriscanstvu se bog tumaci na nekoliko hiljada nacina . Neka se najprije usaglase a onda nek me ubjedjuju
u postojanje boga .Kod vecine vjernika sam primjetio da vjeruju , ali ni oni bas ne znaju u sta vjeruju .
 
Jos moras samo da mi pokazno objasnis kojih sam se ja to 'naucnih' otkrica odrekao?
Ja pravim stereotip, to me ne cini losom osobom, vec ti , koji uskaces glavom u taj stereotip koji ja opisujem. :lol:

Ako sam rekao da ima retardiranih vernika, i onda dodje neko ovde i ne ume da sklopi dve cele smislene recenice, i sam se smestio u ono sto sam opisao, umesto da dokaze da nisam u pravu, on potvrdjuje da jesam.

Колико ја знам ништа ја не морам.
Ја пишем једно, а ти одговараш на нешто сасвим десето, на неки умишљени разговор са умишљеним верником који ти се одиграва у глави.
Ако погледаш неколико порука уназад, приметићеш да ниси био у стању да објективно одговориш на моје приговоре на текст господина Барнета, него си спустио разговор на лични ниво.
Зато мислим да је то што си последње написао пре нешто се може односити на тебе, него на мене.
Заиста не видим разлога да ме вређаш, иако сам приметио да су ти и на другим темама и са другим саговорницима увреде једино прибежиште када увидиш да ниси у праву или да не знаш како да одбраниш свој став.
Стога ја мислим да је упутније да се вратимо на текст господина Барнета и моје примедбе које сам изнео на твој сопствени захтев.
Да те подсетим, на те примедбе ниси био у стању да одговориш.
 
Зашто се потенцира на томе да су верници, који верују да је Библија надахнута Божја реч глупи, а да су атеисти интелигентни и мудри?

Као што и поједине фундаменталистичке хришћанске секте потенцирају да је спасење могуће искључиво и само кроз њихово учење и њихово тумачење Светога писма, тако и међу атеистима има оних који покушавају да истакну измишљену предност своје вероисповест.
То је врста мисионарења кроз манипулацију.
 
Зашто се потенцира на томе да су верници, који верују да је Библија надахнута Божја реч глупи, а да су атеисти интелигентни и мудри?
Ne bih ja rekao da su glupi , ali se uglavnom ne usudjuju da razmisljaju svojom glavom . Za vecinu njih je svako slovo u bibliji bozja rijec i tacka .
Ne uvazavaju cinjenice koje su poznate , a to je da ne postoje originalni tekstovi i ne moze se utvrditi da li su prevodioci i prepisivaci napravili neke
greske . Vecina vjeruje da je jevandjelje po Marku pisao Marko , a zna se da su cetiri jevandjelja dobila naziv u cetvrtom vijeku na crkvenom
zasjedanju u Lionu .Vecina ne zna ili ne uvazava cinjenicu da je postojalo tridesetak jevandjelja . Cetiri su proglasena vazecim , a ostala proglasena
kao jeres . Dokazano je da mjesto Nazaret nije postojalo u vrijeme kad se tvrdi da je zivio isus itd , itd ....
 
Као што и поједине фундаменталистичке хришћанске секте потенцирају да је спасење могуће искључиво и само кроз њихово учење и њихово тумачење Светога писма, тако и међу атеистима има оних који покушавају да истакну измишљену предност своје вероисповест.
То је врста мисионарења кроз манипулацију.
A ti si sreo ateiste koji nagovaraju vjernike da se odreknu svoje vjere ? Ja nisam , ali sam bio u situaciji da mene vjernici nagovaraju da se krstim
i cak se nudili da mi budu kumovi . Interesantno , nagovarali su me prijatelji i katolici i pravoslavci , a i jehovini svjedoci .Ne razumijem tu potrebu da me
privuku svojoj crkvi . Ja nikog ne nagovaram da bude ateista .
 

Back
Top