ДАН КАДА СЕ ИЗНАД БЕЛЕ КУЋЕ ВИЈОРИЛА СРПСКА ЗАСТАВА

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
KADA SE IZNAD BELE KUĆE VIJORILA SRPSKA ZASTAVA

woodrow-wilson.jpg
Tomas Vudro Vilson (1856. - 1924.) 28. predsednik Sjedinjenih Američkih Država, od 1913. do 1921.

save-serbia-our-ally-poster.jpg
Jedan od plakata kao apel za pomoć srpskom narodu tokom Prvog svetskog rata.

28. jula 1918, Predsednik Vudro Vilson izdao je sledeće saopštenje američkom narodu. Pročitano je u crkvama širom zemlje i objavljeno u skoro svim uticajnim dnevnim novinama. Srpska zastava je podignuta iznad Bele Kuće kao i u svim zgradama javnih institucija u glavnom gradu SAD. Poruka je glasila:
Narodu Sjedinjenih Država:
U nedelju 28. jula navršava se četvrta godišnjica od dana kada je odvažni srpski narod, pre nego da se izloži lukavom i nedostojnom progonu pripremljenog neprijatelja, objavom rata Austrougarske bio pozvan da brani svoju zemlju i svoja ognjišta od neprijatelja rešenog da ga uništi. Plemeniti je taj narod odgovorio. Tako čvrsto i hrabro oduprli su se vojnim snagama zemlje deset puta veće po broju stanovništva i vojnoj moći, i tek kada su tri puta proterali Austrijance i nakon što su Nemačka i Bugarska pritekle u pomoć Austriji, bili su primorani da se povuku preko Albanije. Iako je njihova zemlja bila opustošena i njihovi domovi razoreni, duh srpskog naroda nije bio slomljen. Mada nadjačani nadmoćnijim silama, njihova ljubav prema slobodi ostala je neumanjena. Brutalna sila nije uticala na njihovu snažnu odluku da žrtvuju sve za slobodu i nezavisnost.
Primereno je da narod Sjedinjenih Američkih Država, privržen očiglednoj istini da je pravo naroda svih država, malih i velikih, da žive sopstvenim životom i da biraju svoje vlade, prisećajući se da su načela za koje se Srbija viteški borila i propatila ista ona načela za koja se zalažu Sjedinjene Države, povodom ove godišnjice izrazi na adekvatan način saosećenje sa ovim potlačenim narodom koji se tako herojski odupirao težnjama germanske nacije da dominira svetom. U isto vreme, ne bismo smeli zaboraviti ni istorodne narode velike slovenske rase – Poljake, Čehe i Jugoslovene, koji sada pod vladavinom tuđinaca, čeznu za nezavisnošću i nacionalnim jedinstvom.
Ovo se ne može obeležiti na više prikladan način do u našim crkvama.
I, zato, pozivam narod Sjedinjenih Američkih Država, svih vera i veroispovesti, da se okupe na svojim mesnim bogosluženjima, u nedelju 28. jula, u cilju iskazivanja saosećanja sa ovim podjarmljenim narodom i njihovim istorodnicima u drugim zemljama, I da prizovemo blagoslov svemogućeg Boga za njih same kao I za cilj kojem su se posvetili.
Vudro Vilson, predsednik
Bela kuća, jul 1918.

 
Pitanje "Kako od prijatelja (saveznika) napraviti neprijatelja?" nema ni u knjizi 1000 Zasto? 1000 Zato! :mrgreen:
Mali narodi ne mogu od velikih praviti ni prijatelje ni neprijatelje.Mali narodi mogu samo da budu odabrani uza prijatelja/saveznika ili neprijatelja.
Npr.: nisu Albanci ' 90.-ih,a i ranije, vodili mudru politiku pa pridobili na svoju stranu tako veliku silu kao što su SAD,nego su SAD odabrale njihovu stranu videvši da će imati koristi od toga.Da su podržali Srbiju ne bi im se isplatilo.
 
Mali narodi ne mogu od velikih praviti ni prijatelje ni neprijatelje.Mali narodi mogu samo da budu odabrani uza prijatelja/saveznika ili neprijatelja.
Npr.: nisu Albanci ' 90.-ih,a i ranije, vodili mudru politiku pa pridobili na svoju stranu tako veliku silu kao što su SAD,nego su SAD odabrale njihovu stranu videvši da će imati koristi od toga.Da su podržali Srbiju ne bi im se isplatilo.

Kako/zasto nebi ?
 
Šta bi SAD imale od toga da je Kosmet ostao u sastavu Srbije?

Mogle su da imaju isto sto imaju i sada, samo neko u Srbiji nije bio spreman na to, a onda su oni krenuli drugim putem.

- - - - - - - - - -

Zato sto bi Balkan bio stabilan sa jednom ekstremno dominantnom drzavom koji ce u svakom slucaju kad izbije frka stati na stranu Rusije.

Kakva frka i kakve veze ima Rusija u celoj toj prici?
 
Mogle su da imaju isto sto imaju i sada, samo neko u Srbiji nije bio spreman na to, a onda su oni krenuli drugim putem.

Dakle mogle su da imaju bazu na Kosmetu,svoju vojsku tamo,vlasništvo nad rudnicima i nezvaničnu vlast.E vidiš,ni to se ne zove Kosmet u sastavu Srbije.Ja sam pitao šta bi SAD imale od toga da je Kosmet svarno ostao u sastavu Srbije?
 
Dakle mogle su da imaju bazu na Kosmetu,svoju vojsku tamo,vlasništvo nad rudnicima i nezvaničnu vlast.E vidiš,ni to se ne zove Kosmet u sastavu Srbije.Ja sam pitao šta bi SAD imale od toga da je Kosmet svarno ostao u sastavu Srbije?

Ovo danas bez Kosmeta se zove Srbija u sastavu(vlasnistvu) Srbije ?

Rek'o sam ti, imali bi isto sto imaju danas da je Srbija sa padom Berlinskog Zida shvatila da je komunizmu odzvonilo i da se prestrojila k'o i ostatak istocne Evrope.

Pogresno je izabrala, mimo svih ostalih i na kraju je platila ceh.
 
Ovo danas bez Kosmeta se zove Srbija u sastavu(vlasnistvu) Srbije ?

Rek'o sam ti, imali bi isto sto imaju danas da je Srbija sa padom Berlinskog Zida shvatila da je komunizmu odzvonilo i da se prestrojila k'o i ostatak istocne Evrope.

Pogresno je izabrala, mimo svih ostalih i na kraju je platila ceh.

Ja mislim da bi bilo sve isto,ma kako god se Srbija ponašala. ' 90.-ih smo bili neposlušni pa su nas goozili.Sada smo među najposlušnijima,najponiznijima i najodanijima,pa nas opet gooze.Mali narod ne može da bira.Može samo da bude odabran.
 
Ja mislim da bi bilo sve isto,ma kako god se Srbija ponašala. ' 90.-ih smo bili neposlušni pa su nas goozili.Sada smo među najposlušnijima,najponiznijima i najodanijima,pa nas opet gooze.Mali narod ne može da bira.Može samo da bude odabran.

Sada je kasno, bio si qurcevit kad nisi smeo da talasas, a nekog moraju da yebu, nebi bilo logicno da yebu poslusne jel teko. :D
Danas kad si poslusan, vec si yeben, tako da ce da nastave da yebu dok se ne pojavi neko novi koji je isto tako lud i qurcevit. :)
 
Sada je kasno, bio si qurcevit kad nisi smeo da talasas, a nekog moraju da yebu, nebi bilo logicno da yebu poslusne jel teko. :D
Danas kad si poslusan, vec si yeben, tako da ce da nastave da yebu dok se ne pojavi neko novi koji je isto tako lud i qurcevit. :)
Ne znam.Meni ovo sve liči na onaj vic sa Mujom i Fatom:
Heftaju se Mujo i Fata u misionarskoj pozi,kada Mujo predloži: "Ajd' da se zamijenimo"
"Hajde"-ushićeno prihvati Fata.
Pope se onda Fata na Muju i taman kada se lepo namestila besno zagalami: "Šta je bolan ovo Mujo?Opet meni uđe!"
Mi Srbi prođosmo kao Fata...
 
Ne znam.Meni ovo sve liči na onaj vic sa Mujom i Fatom:
Heftaju se Mujo i Fata u misionarskoj pozi,kada Mujo predloži: "Ajd' da se zamijenimo"
"Hajde"-ushićeno prihvati Fata.
Pope se onda Fata na Muju i taman kada se lepo namestila besno zagalami: "Šta je bolan ovo Mujo?Opet meni uđe!"
Mi Srbi prođosmo kao Fata...

Ko je yebe sto se bunila sto Mujo ima ljubavnicu, zar je mogla pri zdravoj pameti ikad da pomisli da ce biti ravnopravni i da ga ona zavuce njemu. :D

Yebe se velikim za male, jel se zove Mujo, Jozo ili Jovan, sve dok slusa, a ko ne slusa - zna se sta sleduje.
 

Back
Top