Ubuntu Linux i Windows virusi?

milsu

Ističe se
Poruka
2.560
Šta se dešava ako na Ubuntu Linux spojimo fleš koji u sebi sadrži Windows virus? Da li taj virus preko fleša može da pređe na disk sa Linuxom? Da li može da napravi neku štetu? Da li je moguće da preko fleša ubacimo virus na Linux, i da on Linuxu ne šteti, ali da se može ponovo preneti na drugi fleš, i tako zaraziti neki Windows kompjuter? Da li Linux poseduje u sebi antivirus koji skenira fleš i uklanja viruse i druge pretnje?
 
Linux ne prepoznaje .exe fajlove, ne radi sa njima, ne otvara ih (ti uglavnom rade na Windows-u), ako sam pogresio neka me neki kolega ispravi.

Po mojim procenama, ako ne otvara .exe fajlove, Windows virusi ne mogu ostetiti Linux sistem, a posto Ubuntu ne dolazi sa antivirusom, moraces rucno da ih nadjes i obrises. Sve zavisi kako je virus "osmisljen". Ja bi najradije stavio Live Ubuntu CD, ubacio na komp sa Windows-om i rucno ih pobrisao, tako da nema skoro nikakvog rizika za stetu.
 
1. Šta se dešava ako na Ubuntu Linux spojimo fleš koji u sebi sadrži Windows virus? 2. Da li taj virus preko fleša može da pređe na disk sa Linuxom? 3.Da li može da napravi neku štetu? 4.Da li je moguće da preko fleša ubacimo virus na Linux, i da on Linuxu ne šteti, ali da se može ponovo preneti na drugi fleš, i tako zaraziti neki Windows kompjuter?5.Da li Linux poseduje u sebi antivirus koji skenira fleš i uklanja viruse i druge pretnje?

1. имаш и визуелну потврду да ти је флешка садржи фајлове које теби нису познати -илити видиш све фајлове које је направио и корисити један или више вируса а које на Виндовсу не можеш да видиш....
2. не - обзиром да се виндовсови бинарни пакети не покрећу на Линуксу исти представљају само податке као и било који други подаци који немају извршне дозволе..
3. не
4. не -погледај одговор под р.б.2
5. ако се не варам антивируси који постоје на Линукс оперативним системима имају управо ту улогу. да пронађу и уклоне вирусе за Виндовс како се исти не би даље ширили...
 
Ako zamislimo da imaš instaliran wine (uz pomoć wine-a možeš startovati dosta Windows programa) i ukoliko startuješ taj virus, postoji mogućnost da taj virus pokuša da uradi nešto sa tvojim home folderom. Takođe, u zavisnosti od toga kako je virus koncipiran on može ili da ne funkcioniše ili da ima ograničene sposobnosti u odnosu na svoju verziju koja je instalirana na windowsu.
 
Postoji antivirus koji se vrlo jednostavno instalira na Ubuntuu,ne treba ti nikakvo posebno znanje.To je skener i kad ubacis flesku upalis ga i podesis da iskenira fles (CD,DVD,pa cak i hard disk).Program se zove Zoner antivirus malo zauzima,a odlicno radi posao i besplatan je
 
Kaži mi koji to virus može da uđe u Linux? :lol:
вируси писани за виндовс не могу да начине никакву штету на Линуксу али се зато могу детектовати на линуксу, чак и простим прегледом фајлова - бар тамо где нема много фајлова. тако на пример чистим УСБ флеш меморије од вируса кад користим исту на неком виндовсу...
Смешно ми је кад користим УСБ на нечијем компу са Виндовсом и активним антивирусем и после му покажем на мом рачунару шта сам још добио на „поклон“ (иако његов антивирус није ништа детектовао).... :dash:
 
вируси писани за виндовс не могу да начине никакву штету на Линуксу али се зато могу детектовати на линуксу, чак и простим прегледом фајлова - бар тамо где нема много фајлова. тако на пример чистим УСБ флеш меморије од вируса кад користим исту на неком виндовсу...
Смешно ми је кад користим УСБ на нечијем компу са Виндовсом и активним антивирусем и после му покажем на мом рачунару шта сам још добио на „поклон“ (иако његов антивирус није ништа детектовао).... :dash:
Da, tačno tako.

I ja zadnjih meseci proveravam USB fleš u Linuxu.

Koliko znam, barem meni se nije desilo da može da prođe u Linuxu bilo kakav virus, malware ili bilo koja štetočina.

Čak sam probao da neke skripte ubacim koje nisu za Linux, kao i krekove. Nedozvoljava prolaz ničemu. :lol:
 
Šta se dešava ako na Ubuntu Linux spojimo fleš koji u sebi sadrži Windows virus? Da li taj virus preko fleša može da pređe na disk sa Linuxom? Da li može da napravi neku štetu? Da li je moguće da preko fleša ubacimo virus na Linux, i da on Linuxu ne šteti, ali da se može ponovo preneti na drugi fleš, i tako zaraziti neki Windows kompjuter? Da li Linux poseduje u sebi antivirus koji skenira fleš i uklanja viruse i druge pretnje?

Sam koncept Linuxa ga čini bezbednim. Budi bez brige.
Virusi su prvi razlog zašto sam prešao na Linux.
 
Windows virusi ne mogu da ostete Linux OS. ukoliko koristis Windows i Linux OS na istom Hard Disku (Dual Boot) onada imas problem Obajsnicu to na kraju.
Ako nemas Windows na istom Hardu gde je instaliran Linux onda nemas sta da se brines. Objasnjenje: Virusi su integrisani u fajlovima. Exe, Bat instalacionim fajlovima i drajverima. Virus moze biti integrisan i u obicnoj fotografiji muzickoj datoteci ili cak textualnoj datoteci (TXT). Windows se instalira na FAT16 ili FAT 32 Ili NTFS particiji. Linux OS na moze da se instalira na FAT, NTFS, ext4, ext3, ext2, ReiserFS, etc. Virusi Virusni kod se pise u scriptu a script se koristi i u Linux OS. Kako to funkcionise? Pa ovako: napisemo sledece u terminal konzolli:

copy /b "virus.bin"+"slika.jpg" "outfile.jpg" slika

i eto vam zarazena slika i kompletan sistem.

:per::per::per::per::per:
 

Back
Top