Ubuntu Linux i Windows virusi?
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Ubuntu Linux i Windows virusi?

Ističe se milsu (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    130

Podrazumevano Ubuntu Linux i Windows virusi?

Šta se dešava ako na Ubuntu Linux spojimo fleš koji u sebi sadrži Windows virus? Da li taj virus preko fleša može da pređe na disk sa Linuxom? Da li može da napravi neku štetu? Da li je moguće da preko fleša ubacimo virus na Linux, i da on Linuxu ne šteti, ali da se može ponovo preneti na drugi fleš, i tako zaraziti neki Windows kompjuter? Da li Linux poseduje u sebi antivirus koji skenira fleš i uklanja viruse i druge pretnje?
    "Време и моје право погинути неће."

Poznat Lollol (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    315

Podrazumevano Re: Ubuntu Linux i Windows virusi?

Linux ne prepoznaje .exe fajlove, ne radi sa njima, ne otvara ih (ti uglavnom rade na Windows-u), ako sam pogresio neka me neki kolega ispravi.

Po mojim procenama, ako ne otvara .exe fajlove, Windows virusi ne mogu ostetiti Linux sistem, a posto Ubuntu ne dolazi sa antivirusom, moraces rucno da ih nadjes i obrises. Sve zavisi kako je virus "osmisljen". Ja bi najradije stavio Live Ubuntu CD, ubacio na komp sa Windows-om i rucno ih pobrisao, tako da nema skoro nikakvog rizika za stetu.
    Welcome to the Internet, I'll be your guide...

drzare nije na forumu
    има и паметнијих ствари да ради....
    Aktivan član drzare (avatar)
    Učlanjen
    13.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio milsu Pogledaj poruku
    1. Šta se dešava ako na Ubuntu Linux spojimo fleš koji u sebi sadrži Windows virus? 2. Da li taj virus preko fleša može da pređe na disk sa Linuxom? 3.Da li može da napravi neku štetu? 4.Da li je moguće da preko fleša ubacimo virus na Linux, i da on Linuxu ne šteti, ali da se može ponovo preneti na drugi fleš, i tako zaraziti neki Windows kompjuter?5.Da li Linux poseduje u sebi antivirus koji skenira fleš i uklanja viruse i druge pretnje?
    1. имаш и визуелну потврду да ти је флешка садржи фајлове које теби нису познати -илити видиш све фајлове које је направио и корисити један или више вируса а које на Виндовсу не можеш да видиш....
    2. не - обзиром да се виндовсови бинарни пакети не покрећу на Линуксу исти представљају само податке као и било који други подаци који немају извршне дозволе..
    3. не
    4. не -погледај одговор под р.б.2
    5. ако се не варам антивируси који постоје на Линукс оперативним системима имају управо ту улогу. да пронађу и уклоне вирусе за Виндовс како се исти не би даље ширили...

Aktivan član jozefk (avatar)
    Učlanjen
    06.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    62

virus na linuxu ne radi nista. mozes da ga kopiras i onda posle da ga preneses dalje na neki windows komp i da ga zarazis, ako hoces

Primećen član
    Učlanjen
    12.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Ako zamislimo da imaš instaliran wine (uz pomoć wine-a možeš startovati dosta Windows programa) i ukoliko startuješ taj virus, postoji mogućnost da taj virus pokuša da uradi nešto sa tvojim home folderom. Takođe, u zavisnosti od toga kako je virus koncipiran on može ili da ne funkcioniše ili da ima ograničene sposobnosti u odnosu na svoju verziju koja je instalirana na windowsu.

Domaćin Sabonis (avatar)
    Učlanjen
    01.11.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    77

Postoji antivirus koji se vrlo jednostavno instalira na Ubuntuu,ne treba ti nikakvo posebno znanje.To je skener i kad ubacis flesku upalis ga i podesis da iskenira fles (CD,DVD,pa cak i hard disk).Program se zove Zoner antivirus malo zauzima,a odlicno radi posao i besplatan je
    buongiorno Dio
    lo sai che ci sono anch'io

Veoma poznat
    Učlanjen
    15.06.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    247

Citat Original postavio jozefk Pogledaj poruku
    virus na linuxu ne radi nista. mozes da ga kopiras i onda posle da ga preneses dalje na neki windows komp i da ga zarazis, ako hoces
    Kaži mi koji to virus može da uđe u Linux?

Aktivan član ДраганЖ (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Citat Original postavio OkrugloPaNaCose Pogledaj poruku
    Kaži mi koji to virus može da uđe u Linux?
    вируси писани за виндовс не могу да начине никакву штету на Линуксу али се зато могу детектовати на линуксу, чак и простим прегледом фајлова - бар тамо где нема много фајлова. тако на пример чистим УСБ флеш меморије од вируса кад користим исту на неком виндовсу...
    Смешно ми је кад користим УСБ на нечијем компу са Виндовсом и активним антивирусем и после му покажем на мом рачунару шта сам још добио на „поклон“ (иако његов антивирус није ништа детектовао)....

Veoma poznat
    Učlanjen
    15.06.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    247

Citat Original postavio ДраганЖ Pogledaj poruku
    вируси писани за виндовс не могу да начине никакву штету на Линуксу али се зато могу детектовати на линуксу, чак и простим прегледом фајлова - бар тамо где нема много фајлова. тако на пример чистим УСБ флеш меморије од вируса кад користим исту на неком виндовсу...
    Смешно ми је кад користим УСБ на нечијем компу са Виндовсом и активним антивирусем и после му покажем на мом рачунару шта сам још добио на „поклон“ (иако његов антивирус није ништа детектовао)....
    Da, tačno tako.

I ja zadnjih meseci proveravam USB fleš u Linuxu.

Koliko znam, barem meni se nije desilo da može da prođe u Linuxu bilo kakav virus, malware ili bilo koja štetočina.

Čak sam probao da neke skripte ubacim koje nisu za Linux, kao i krekove. Nedozvoljava prolaz ničemu.

Ističe se AleX (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    63

Citat Original postavio milsu Pogledaj poruku
    Šta se dešava ako na Ubuntu Linux spojimo fleš koji u sebi sadrži Windows virus? Da li taj virus preko fleša može da pređe na disk sa Linuxom? Da li može da napravi neku štetu? Da li je moguće da preko fleša ubacimo virus na Linux, i da on Linuxu ne šteti, ali da se može ponovo preneti na drugi fleš, i tako zaraziti neki Windows kompjuter? Da li Linux poseduje u sebi antivirus koji skenira fleš i uklanja viruse i druge pretnje?
    Sam koncept Linuxa ga čini bezbednim. Budi bez brige.
    Virusi su prvi razlog zašto sam prešao na Linux.
    Let me hear your thoughts.

Obećava nelebgd (avatar)
    Učlanjen
    22.02.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    28

Windows virusi ne mogu da ostete Linux OS. ukoliko koristis Windows i Linux OS na istom Hard Disku (Dual Boot) onada imas problem Obajsnicu to na kraju.
    Ako nemas Windows na istom Hardu gde je instaliran Linux onda nemas sta da se brines. Objasnjenje: Virusi su integrisani u fajlovima. Exe, Bat instalacionim fajlovima i drajverima. Virus moze biti integrisan i u obicnoj fotografiji muzickoj datoteci ili cak textualnoj datoteci (TXT). Windows se instalira na FAT16 ili FAT 32 Ili NTFS particiji. Linux OS na moze da se instalira na FAT, NTFS, ext4, ext3, ext2, ReiserFS, etc. Virusi Virusni kod se pise u scriptu a script se koristi i u Linux OS. Kako to funkcionise? Pa ovako: napisemo sledece u terminal konzolli:

copy /b "virus.bin"+"slika.jpg" "outfile.jpg" slika

i eto vam zarazena slika i kompletan sistem.

Slične teme

1. Linux vs Windows
    Autor Nina MS u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 16.04.2008., 18:05
  2. Ubuntu - Linux for human beings
    Autor Šakal u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 17.07.2007., 23:57
  3. Linux i windows softvare
    Autor peleplay u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 15