NEW AGE Religija

moca77

Ističe se
Poruka
2.006
Dobar deo tragatelja za istinom pocinje da se u poslednje vreme interesuje sam od sebe, spontano, za nesto sto se kasnije ispostavi da spada u Nju ejdz pokret. To je zato sto ti ljudi pocinju da trazie
istinu iznutra a ne spolja. Neki od takvih su razocarani avramskim religijama (hrišćanstvo, islam, judeizam) pa tragaju za necim kvalitetnijim.

Sta zapravo znaci New Age ili Novo Doba? Radi se zapravo o smeni epoha. Svaka smena epoha donosi velike promene u skladu sa nivoom svesti covecanstva, zbog toga često dolazi i do katastrofa ali i novih religija (takodje u skladu sa nivoom svesti covecanstva) koje su obicno poduprete cudima za coveka tada jos neobjasnjiva. Sunce prelazi iz jednog zodijackog sazvedja u drugi i time je Zemlja obasuta drugacijim univerzumskim Energijama. New Age je vreme vodolije. I ne radi se samo o religiji nego i o Nju Ejdz muzici, kulturi, politici (ujedinjenje svih zemalja) i uzdizanje nivoa svesti, umanjivanje primitivizma i dr.

Avramske religije smatraju da sve sto izlazi iz njihovog kruga razumevanja je automatski djavolsko a pogotovo New Age pokret koji karakterisu kao cisto zlo. Sa druge strane New age se ne protivi hrišćanstvu, verovatno zato što se radi o svesnijim ljudima. Sto se vise razume razlika izmedju New Age i hriscanstva za toliko smo mi licno manje ranjivi i bolje razumemo konfuziju ljudi koji tek sad iskreno traze istinu kao i mi u pocetku.

Koncept New Age pokreta zvuci gotovo neodoljivo. Iako postoje doktrine zajednicke za sve New Age pravce (kojih ima dosta), svaki "new ager" usmerava svoj put koji je zacinjen po svom sopstvenbom apetitu liberalno se orjentisuci ka samocentricnosti. To bi moglo da se nazove: "Have-It-Your-Way religion". Koreni New Age drveta se sire svuda po svetu i ne treba ga mesati sa hinduizmom i budizmom iako je time inspirisan.

***

Glavne razlike izmedju New Age pokreta i avramskih religija je u tome sto pripadnici New Age pokreta ne veruju u zlo. Naime po New Age filosofiji se ne smatra da problem covecanstva lezi u separaciji od Boga koja je prouzrokovana grehom. Umesto toga oni veruju da problem lezi u tome sto je covek zapravo zaboravio svoje sopstveno unutrasnje bozanstvo i tu leze sve patnje koje covek treba da prevazidje. Zbog toga New Age nudi resenje u produbljivanju svesti kroz meditaciju, energetske nauke, kristale, jogu, dijetu, vezbe disanja, rekonekciju (nova grana medicine i tehnike lecenja energijama koja pomalo lici na hriscanska cuda lecenja) i td. Sva ta razlicita praktikovanja imaju istu svrhu, budjenje Boga u Coveku i sirenje vise svesti.

Umesto obicnog vernika, New Ager veruje u sl:

1. Bog je u svemu (panteizam)
2. Sve stvari su Jedno (monizam)
3. Covek je Bog
4. Um stvara realnost
5. Sopstveno iskustvo potvrdjuje istinu i sopstveno iskustvo podhranjuje Istinu.
 
Poslednja izmena:
Da slazem se. I Nju ejdzeri su cesto nekako pomesani, imas ih katolika, ortodoxa i dr. New age se ne smatra religijom (ja sam ono tek tako stavio u naslov) nego pokretom, udruzenjem. Postoje mnogi kojima maticna religija nije avramska, postoje i Nju Ejdzeri koji se bave energijama ali su panteistii, ne veruju u stvari da Bog ima neku licnost ili karakter, neki su cak ateisti. Mnogi su culi za Isusa od njihovog gurua koji im je rekao kako je jednom davno postojao neki Isus i kako je i on isto bio veliki spiritualni master.
 
Kroz istoriju su religije nastajale i nestajale. Sasvim prirodan proces.
Možda se iz te šarenolikosti raznih novih pokreta izrodi i nešo ozbiljno.
Ono što mi za sada ne uliva poverenje je žurba. Nev Age religije se
prilagođavaju savremenom čoveku, koji je sav u žurbi. Nude ''prečice
do raja''.
''Prvo ćemo da ti pomognemo da se setiš prethodnih života, onda ćemo
malo da te reprogramiramo i eto prosvetljenja, za svega par stotina evrića.''
Bojim se da to ne ide baš tako lako.
Ono što savremeni čovek nema je vreme i strpljenje, a bez toga ozbiljnog
napredovanja u duhovnom razvoju nema.
 
Kroz istoriju su religije nastajale i nestajale. Sasvim prirodan proces.
Možda se iz te šarenolikosti raznih novih pokreta izrodi i nešo ozbiljno.
Ono što mi za sada ne uliva poverenje je žurba. Nev Age religije se
prilagođavaju savremenom čoveku, koji je sav u žurbi. Nude ''prečice
do raja''.
''Prvo ćemo da ti pomognemo da se setiš prethodnih života, onda ćemo
malo da te reprogramiramo i eto prosvetljenja, za svega par stotina evrića.''
Bojim se da to ne ide baš tako lako.
Ono što savremeni čovek nema je vreme i strpljenje, a bez toga ozbiljnog
napredovanja u duhovnom razvoju nema.

Zavisi od n.e pravca, uglavnom u ovim pozitivnim nema kraja napredovanju.
 
A šta je to što nisu mogli da nađu u nekoj od starih religija? Šta žele da promene?

Njihova baza su stare religije najvise hinduizam, mada kao sto sam rekao New Age je pokret i njihova udruzenja se uglavnom ne smatraju religijskim. Interesantno je da i New World Order spada u Nju Ejdz. Neki veruju da je NWO poslednji ropac Lucifera u agoniji, dok drugi smatraju da je to jedan stepen vise u evoluciji i razvijanju covekove svesti. Korak napred ka suzbijanju primitivizma i svih ostalih stvari koje sprecavaju coveka da se mentalno, tehnoloski, ekoloski i duhovno razvija.

Da se vratim na tvoje pitanje. Princip je da biras ono sto je u skladu sa tvojom unutrasnjom energetskom frekvencijom i nivoom svesti koji nju ejdzeri zele da dovedu u sklad sa prirodnom vibracijom iz Univerzuma. Jer ako se priklonis nekoj spoljasnjoj religiji, ogranicenju ili dogmi, onda gubis svoju silu i svoje unutrasnje bozanstvo kao i energetsko-duhovnu vezu sa Univerzumom, no to je licni izbor. Bez obzira sto energija prolazi svuda mi je mozemo stanjem naseg uma blokirati. Nju ejdz rusi te granice. Imao sam iskustvo sa jednom avramskom sektom i znam sta govorim. Kao sto rekoh cilj je sirenje svesti i uspostavljanje energetske ravnoteze gde covek zaista postaje ono sto jeste i ono sto mu je dato. Jedino je tada covek najsrecniji (bez stresa i depresije) kada je na svom koloseku i kada vibrira onako kako mu je Priroda odredila.
 
Da li zato što nas radi ego ili zato što nismo našli učitelja u koga imamo poverenja,
rešimo da sam sebi postanemo učitelji. Onda usput dobijemo neke sledbenike, pa kako
nas je sve više i više, to je i neophodno da se postave neka pravila? Potreban je i novac?
I onda opet dobijemo nešto od čega smo pobegli?

Al opet, dobro je da takvi pokreti postoje. Makar da ukažu sveštenicima religija sa dugom
tradicijom da ne mogu baš tek tako da se opuštaju. Da neće opstati ako svojim primerom
ne slede učenje koje šire.
 
Da li zato što nas radi ego ili zato što nismo našli učitelja u koga imamo poverenja,
rešimo da sam sebi postanemo učitelji. Onda usput dobijemo neke sledbenike, pa kako
nas je sve više i više, to je i neophodno da se postave neka pravila? Potreban je i novac?
I onda opet dobijemo nešto od čega smo pobegli?

Al opet, dobro je da takvi pokreti postoje. Makar da ukažu sveštenicima religija sa dugom
tradicijom da ne mogu baš tek tako da se opuštaju. Da neće opstati ako svojim primerom
ne slede učenje koje šire.

To je razumevanje na prvi pogled, treba da sacekas i ostale misli koja ce da ti se jave pa onda da zakljucujes;) Fora je u nivou svesti i onda stvarno vidis da sve imas u sebi, sve sto ti je potrebno. A sledbenici su ljudi koji ne slede tebe, nego sebe isto kao i ti. I onda na globalnom nivou raste nivo svesti covecanstva sto otvara vrata pozitivnim energijama iz kosmosa. Zato ovi doktori koji se bave "rekonekcijom" dobijaju energiju koju prenose dalje na ljude. Sto se novca tice ne radi se samo o etericnoj energiji, nego i o materijalizovanoj. Covek privlaci ili odbija odredjene energije i situacije u zivotu po svojim podsvesnim zeljama. Pa ako nema novca problem treba da trazi unutra a ne spolja. Sta je novac ako ne materijalizovana energija, nazalost Bog ovog sveta ali i materija je bitna. Postoje neke organizacije koje ti prenesu znanje koje su oni sami dobili od svetlosnih bica za dzabe, koji ti prenesu energiju za dzabe, postoje oni koji sve to naplacuju i to sve nekim ciframa koje imaju veze sa energetskim frekvencijama, bez obzira u kojoj se zemlji nalazis cena je uvek fixsna. Nemam ni pozitivan ni negativan stav o tome. Znam samo da ako zelis nesto moras da das nesto zauzvrat, tako sve funkcionise, pa cak i u Univerzumu ako oces nesto moras se potruditi.

Da ne ispadne sada sve ovo u neko nabedjivanje i neku preveliku hvalu ka N.E. Sve treba raditi po unutrasnjem osecaju, ako nesto nije u skaldu sa tobom onda gledaj da to izbegnes. Ako je tvoja unutrasnja vibracija i ako ti je priroda dala da budes recimo atista budi ateista. Ako ne osecas N.E onda nema sta tamo da trazis. Ideja o N.E se javila u 19 veku a "hipi pokret" 60-tih je bio njeno prvo znacajnije propagiranje u javnosti. Znas ono demonstracije protiv rata u Vijetnamu, bitlsi, prestanak ratova po celom svetu, ljubav, ravnopravnost, sloboda, priroda i ostalo. Svet jos nije bio spreman za to pa su uradili sve sto je trebalo da se taj pokret ugusi. Sada se coveka svest opet nanovo i prirodno uzdize u nekom svom drugacijem modernijem obliku. Doduse covek je pomalo prinudjen da se menja (nafta uskoro nestaje, globalno otopljenje, potreba za ekoloskom svescu) pa cemo videti gde ce nas to dovesti.
 
Postoji jedno stanje između jave i sna, koje se zove bunovno. To je ono kad više nisi u snu,
ali nisi sasvim ni na javi. Ja bih te hipije koji su neko vreme proveli na istoku, oduševljeni
učenjima za koja do tada nisu ni sanjali da postoje, nazvala upravo tako - bunovnima.
Malo su nešto načeli, savladali osnovne termine i umesto da ostanu i ustale se u učenju,
pojurili nazad na zapad da zasene neznalice.

Eto, ja ne znam ništa o čakrama, svetlosnim bićima i prenošenju kosmičke energije, ali
ako bih shvatila da je sve što tražim već u meni i da mi nikakav učitelj iz bilo koje organizovane
religije nije potreban, onda ne bih tražila ni pomoć nekog bunovnog hipija.
 
New Age postoji, jer su se pojavile odredjene naucne spoznaje i dokazi zadnjih 100 god. za koje vecina ljudi nazalost ne zna ili ne zeli da zna. Kako kazes bog je u svemu i sve je jedno, rekao Adi Shankara prije 2000 godina, tj. njegova filozofija vedante apsolutnog monizma.
I eto nauka dolazi do toga da cijeli svemir i sve oko nas dolazi iz jedne tacke.

Dok nasi vjernici jos vjeruju doslovno bibliji i kuranu, a vjeruju da su bajke fikcija, Freud i poslje njega Jung i ostali su davno dokazali da su sve stare religije u stvari metafore. Pa je vjestica iz stare germanske bajke koja zacara princa u zabu i onda ga poljubi princeza, a on se pretvori opet u princa, u stvari majka koja te drzi u roditeljskom domu, jer to je prica o odrastanju i odlasku iz roditeljskog doma u brak koju svako od nas prozivljava.
Pa su nasli neka najstarija evandjelja gdje je zmija koja je dala jabuku Evi ustvari vladar rajskog vrta, a to je isti onaj zmijski demon koji stoji na ulasku u budisticke hramove, a to sve ima svoju simboliku. Stvar je objasnio savrseno Joseph Campbell.

Opcenito Swami Karpatri dijeli religije na moraliziranja i one koje traze boga.
Hare krisne i negdje pola Indije, kriscanstvo, islam tj. abrahamske religije jesu moraliziranja. Tu je potrebno vjerovati u nekakvu dogmu tj. u nesto sto ne mozes dokazati. Dakle, vjeruje se u nekakvu knjigu bibliju i zbog te vjere se onda drzati odredjenih zapovijedi i principa tipa, ne kradi, postuj roditelje itd..
U drugim religijama koje su bile sve indijanske, aboridzinske, praslavenske, pragermanske religije nema dogme u koju se vjeruje, vec je bog sve oko nas, taj zivot koji zivimo. Kako kaze Jiddu Krishnamurti taj bog ako je svemoguc moze biti samo veci od nas, tj mi smo njegov podskup i pise u toj bibliji da smo stvoreni na sliku boga, a zasto? Jer samo ako smo na njegovu sliku mozemo ga spoznati, tj. posto je on iznad nas ne mozemo ga dohvatiti mislima, kako pise u upanishadama, vec se moramo vratiti u subjekt spoznaje koji mora biti na sliku boziju.
U tim drugim religijama se sa bogom se povezuje putem raznih tehnika i spoznaje koja moze doci logikom, usmenim prenosom znanja, senzorno i na druge nacine kako lijepo pise u 5000 godina starim yoga sutrama od patandjalija.

Nazalost zivimo u nemoralnom svijetu i dosta tih gurua sa istoka zloupotrebljavaju te stvari i dolaze na zapad zbog egoisticnih razloga, kao npr. sex skandal Maheshwaranande(meni nije licno jasno sta su ljudi imali kod njega nauciti, a da nema na TMu). Opet ima recimo puno esotericnih nebuloza tipa andjeli, chanelling koji su opet proizvod odredsjenog marketinga, a opet ima ih par svetaca koji su autenticini i besprekorni poput Teslinog prijatelja Swami Vivekanande, Yoganande i ja sam imao srecu da budem svjedok zivota Maharishija koji je donio na zapad TM.
 
Eto, ja ne znam ništa o čakrama, svetlosnim bićima i prenošenju kosmičke energije, ali
ako bih shvatila da je sve što tražim već u meni i da mi nikakav učitelj iz bilo koje organizovane
religije nije potreban, onda ne bih tražila ni pomoć nekog bunovnog hipija.

Smatram da je za isceljenje neophodon kontakt (prava razmena energije i osecanja) sa nekim drugim ljudskim bicem i onda takva razmena u kojoj sam ja ja a ti ti i gde ima uzajamnog prepoznavanja i postovanja otvara prostor za svest. Onda se covek uzdize i uspeva da se napuni sa vise energije, lepse se oseca, dolazi do isceljenja. U gestaltu (psihoterapija koja takodje ime veze sa Novim dobom) to se zove ja-ti odnos. Svesnost covecanstva u globalnom smislu se u poslednje vreme malo popravilo, ali naravno vecini ljudi je to nepoznato i u strahu od manipulacije oni imaju negativan stav cak i prema prosirivanju svesnosti (svesnost nema nikakve veze sa stanjem izmedju jave i sna).
 
Smatram da je za isceljenje neophodon kontakt (prava razmena energije i osecanja) sa nekim drugim ljudskim bicem i onda takva razmena u kojoj sam ja ja a ti ti i gde ima uzajamnog prepoznavanja i postovanja otvara prostor za svest. Onda se covek uzdize i uspeva da se napuni sa vise energije, lepse se oseca, dolazi do isceljenja. U gestaltu (psihoterapija koja takodje ime veze sa Novim dobom) to se zove ja-ti odnos. Svesnost covecanstva u globalnom smislu se u poslednje vreme malo popravilo, ali naravno vecini ljudi je to nepoznato i u strahu od manipulacije oni imaju negativan stav cak i prema prosirivanju svesnosti (svesnost nema nikakve veze sa stanjem izmedju jave i sna).


Nije li ovo o čemu pišeš bila početna ideja skoro svih religija? Pa su se onda omasovile, ustanovile
neka pravila, obogatile se i pogubile niti. Zato sad imamo popove koji voze skupe automobile dok
narod gladuje i pitamo se da li je normalno da im damo trećinu svoje mesečne plate da bi otpevali
pesmicu i mlatnuli kandilom kada nam neko bližnji umre.

Što se tiče ovog poslednjeg u zagradi...
To je bilo poređenje. Kao kada bismo neznanje uporedili sa mrakom, a znanje sa svetlošću. Bunovan je onaj
koji je ugledao tračak svetlosti i misli da je to sve. Onda krene da ga radi ego jer velika većina ljudi ni taj tračak
nije ugledala.
 
Na zalost, New Age religija je vrlo primamljiva za savremenog, modernog coveka, jer ne trazi od njega nikakva odricanja, nema odgovornosti, nema greha, nema pokajanja, hrani njegovu gordost i obecava lako spasenje. Savremeni covek, koji se odaljio od Hriscanskog morala, vrlo lako prima ovo ucenje, koje nije nista drugo nego antihriscanski pokret. Citiracu ovde reci jednog Pravoslavnog svestenika o tom pokretu, jer bas lepo objasnjava sta je to:

" Без обзира што се маскира псеудо научним формулама, и објашњењима, на очиглед свих, његови главни проповедници су не само разни астролози, модерни психолози, клубови за медитацију, јогу и т.д. већ и водеће личности политике, науке, филма, телевизије, образовања, новинарства и т.д. Присталице Њу Ејџа нису више нека врста хипика који живе у комунама, већ моћни и утицајни људи и жене, који раде на успостављању једне светске владе. Недавно су (негде у јулу 1996.) новине објавиле да прва дама Америке, Хилари Клинтон, помоћу медијума редовно разговара са духом Хелене Рузвелт, који је саветује у важнијим пословима. То исто су новине у своје време објавиле да је радила и њена претходница Ненси Реган). Ово је изазвало само мању реакцију знатижеље, карактеристичну за наше време. Нико се због тога није јавно саблазнио, а Госпођа председниковица, која важи за модел америчке образоване и рационалне жене, сутра дан је на једном скупу изјавила да је, пре него што је дошла ту, "управо разговарала са духом Хелене Рузвелт", што је изазвало аплауз код присутних. Предедник Реган је свој радни распоред водио строго по хороскопу, који му је састављала једна од познатијих астролога (као у добра стара времена краља Артура и чаробњака Мерлина). Слични поступци и изјаве се могу наћи и код садашњег председника Била Клинтона, још више код његовог секретара Ал Гора, па и многих других јавних личности."
 
Jos kaze sledece:

" Као и многи претходни покрети, Њу Ејџ се заснива на две главне лажи, којима је ђаво преварио још прародитеље у рају:

1. Бићете као богови, и

2. Нећете умрети ("А змија рече жени: нећете ви умријети, него зна Бог да ће вам се отворити очи, па ћете постати као богови..." 1. Мојс. 3,4-5)



Упркос модерној технологији, просвећености, цивилизацији, култури и т.д. гордост је још увек иста и њена порука је и даље: Воли самога себе и не обожавај никога више од себе, јер си ти бог. Све гране друштва нас непрестано бомбардују поруком: "Ти си најважнији на свету и нема важнијег од тебе". Психологија нас учи да треба веровати у себе; школа да треба себе ценити; саветују нас да мислимо позитивно, да себе убедимо "ја то могу, ја сам најлепши, најспособнији..." цртани филмови уче децу: "ти си господар васионе"; псеудо научни пророци су помоћу телевизије ушли у сваку кућу: космичка свест, телепатија, реинкарнација, Нострадамус, кристали, хороскопи, постали су део сваке породице. Стара религија Вавилона: враџбине, гаталице и бајања, више није само застарела магија, већ се данас, за иста старинска бунцања на пример, за једно предавање Ширли Меклејн плаћа улазница по $400. Јавност је прогутала превару и духовна обмана је пуштена са ланца јер је ништа више не задржава."
 
Nije li ovo o čemu pišeš bila početna ideja skoro svih religija? Pa su se onda omasovile, ustanovile
neka pravila, obogatile se i pogubile niti. Zato sad imamo popove koji voze skupe automobile dok
narod gladuje i pitamo se da li je normalno da im damo trećinu svoje mesečne plate da bi otpevali
pesmicu i mlatnuli kandilom kada nam neko bližnji umre.

Što se tiče ovog poslednjeg u zagradi...
To je bilo poređenje. Kao kada bismo neznanje uporedili sa mrakom, a znanje sa svetlošću. Bunovan je onaj
koji je ugledao tračak svetlosti i misli da je to sve. Onda krene da ga radi ego jer velika većina ljudi ni taj tračak
nije ugledala.

Da slazem se. Ako je otac bio svestan i povezan sa prirodom nista ne sprecava sina da bude sebicni manipulator, to je izbor.
 
Ljudi danasnjice vole da zatvaraju oci pred istinom. Ljudi lazu sami sebe da nema zla, nema djavola, nema greha, nema smrti, iako samo slepac ne vidi da "Sav svet u zlu lezi."

Ne slazem se da sav svet lezi u zlu, to jednostavno nije istina.

Sto se tice zla to jest greha ima dosta pravaca u Nju Ejdzu koji to ne poricu ali te stvari ne dogamtizuju na isti nacin kao i Biblija. Elem oni smatraju da su samo extremne stvari greh to jest zlo (ne mislim na dela pocinjena iz psihicke poremecenosti) znaci nesto sto ne moze biti relativno. Sve ostalo je IZBOR. Recimo ako dodje do PRELJUBE, to je slobodan izbor coveka a ne greh. Jer sta ako dvoje nisu kompatibilni i ako zajednicki zivot postane nemoguc, da li je greh jednostavno razidji se ili ostati zajedno do kraja?Jasno je da su neki iskompleksirani muskarci osmislili te avramske dogme.
 
Ljudi danasnjice vole da zatvaraju oci pred istinom. Ljudi lazu sami sebe da nema zla, nema djavola, nema greha, nema smrti, iako samo slepac ne vidi da "Sav svet u zlu lezi."

Verovatno da se druzis sa pogresnim ljudima oko tebe koji te pune negativnom energijom, pa stices takav utisak.
Zivot je prelep, zivot je jedan jedini, potrositi ga na tu gorcinu koju imas u grlu je protraćen zivot. Bori se da dokažeš gde se sve dobro krije, a ne da dokažeš da zlo postoji.

Imaš potpuno pogrešan pristup životu, trošiš energiju da dokažeš da je mrak nedostatak svetlosti. Upali tu sijalicu u sebi, i rasteraj mrak.
 
Na zalost, New Age religija je vrlo primamljiva za savremenog, modernog coveka, jer ne trazi od njega nikakva odricanja, nema odgovornosti, nema greha, nema pokajanja, hrani njegovu gordost i obecava lako spasenje. Savremeni covek, koji se odaljio od Hriscanskog morala, vrlo lako prima ovo ucenje, koje nije nista drugo nego antihriscanski pokret. Citiracu ovde reci jednog Pravoslavnog svestenika o tom pokretu, jer bas lepo objasnjava sta je to:

Zbog čega baš antihrišćanski pokret? U tim pokretima ima toliko Budinog učenja, što ispravno prenetog i shvaćenog, što naglavačke izvrnutog, pa meni nije palo na pamet da su u pitanju antibudistički pokreti. Ne razumem gde su u ovoj priči i na koji način hrišćani oštećeni?
 
Знате ко је први поменуо Њу Ејџ, односо Ново Доба (на ком ли је језику мислио док је то објављивао)?!
Србин, батице... то је српски изум. Барем ако ћемо до саме речи, а nomen est omen...
Митриновић је причао о Новом Добу одмах после Првог светског рата, имао је и неки псеудоним. Читао сам нешто његово пре пар недеља, једна од ретких књига где сам прескакао. Рекао је понешто паметно, негде једноставно смара, негде не знаш на чему је...
А колико је то ОВО?! А шта га знам? И Хића је причао о Европској економској заједници, истина наш Србенда га је престигао и у идеји уједињене Европе... :roll:

1. Bog je u svemu (panteizam)
2. Sve stvari su Jedno (monizam)
3. Covek je Bog
4. Um stvara realnost
5. Sopstveno iskustvo potvrdjuje istinu i sopstveno iskustvo podhranjuje Istinu.

С прва два се слажем.
Треће, уз битан амандман - Човек је Бог колико и било шта друго.
Четврто, чији ум? Човеков ум није независан, и у томе је цака.
Пето, не капирам баш...:lol:
 

Back
Top