suocavanje - sta je to?!

Tommy_V

Aktivan član
Poruka
1.208
Malo mi nije jasna ona prica o suocavanju?! kada se kaze "treba se suociti sa prosloscu" sta to znaci? ja ne kapiram nikako sta je idejni tvorac te izjave hteo da kaze i da postigne. i kako sad ja naprimer da se suocim sa necim?! da li je suocavanje gledanje filmova?! da li je suocavanje kritikovanje necega?!

da i glupa je prica - u nase ime... u kakvo moje ime?! ti ljudi i ne znaju da ja postojim niti ih ja znam... u moje ime... malo sutra... svi zedni para i slave - u moje ime...
 
Pa kad si važna ličnost! :wink:
Evo, upravo na gomili raznoraznih istorodnih tema većina odbija da se suoči sa time da Predsednik Republike treba da predstavlja tu Republiku (Tadiću, mah, mah, pošto oni neće da misliš na njih, a ti misli na meenee...mee... :P ) i da je dužan da je, u širem kontekstu, uklopi među 'komšije'.
A sve je to normalno u ovome periodu - suočavanja - kako ti to lepo reče. Kad prođe godinica, dve, dana, ima da dižu Tadića u nebesa. (Ili bombama, ili aplauzima. :lol: :lol: :lol: ) Vreme će ubediti i 'neverne Tome', samo, i onda će biti još mnogo lajavih banalista i bukvalista. Tek za deceniju, dve, kad sve 'uđe u istoriju'. :wink:
 
pa da ali zar to sve vec nije istorija - mislim, kada cemo samo naplacivati karte za istoriju u muzeju... umesto da se njom bavimo svakodnevno...

mislim bezveze skroz - i iskreno, bas me briga da li je predsednik u nepalu ili u srebrenici. i briga me da li su partizani tokom 2 svetskog rata masakrirali nemce i jos menje me brine da li ce se palestinski bobmasi samoubice dizati u vazduh pred zidom placa - znaci... samo od mene ne trazite nista u vezi onoga u cemu nisam ucestvovao i za sta mi je svejedno...
 
Nexus 6:
Tommy_V:
pa da ali zar to sve vec nije istorija - mislim, kada cemo samo naplacivati karte za istoriju u muzeju... umesto da se njom bavimo svakodnevno...

kada se suocimo sa prosloscu... :lol:

Ti kao da si završio političku školu u Kumrovcu...
Kad političari nemaju nikakvo rešenje za sadšnjost, da obezbede građanima bolji život, onda ponavljaju ko Švaba tra-la-la...kad se suočimo sa prošlošću!
Ne zanima me prošlost, imam samo jedan život - hoću da živim,sad danas i ovde!
Istorija - istoričarima!
Istorija u muzej!
 
Tommy_V:
Malo mi nije jasna ona prica o suocavanju?! kada se kaze "treba se suociti sa prosloscu" sta to znaci? ja ne kapiram nikako sta je idejni tvorac te izjave hteo da kaze i da postigne. i kako sad ja naprimer da se suocim sa necim?! da li je suocavanje gledanje filmova?! da li je suocavanje kritikovanje necega?!

da i glupa je prica - u nase ime... u kakvo moje ime?! ti ljudi i ne znaju da ja postojim niti ih ja znam... u moje ime... malo sutra... svi zedni para i slave - u moje ime...

Па, наравно, да Ти је прича нејасна, јер треба што
више Срба да наватају на удицу, па сада
ударају бућкалом јер живе у уверењу да смо сомови.

1. Ти (и сви ми) треба да се "суочиш са прошлошћу"
тако што ћеш сам себи рећи:

- ДА, ЈА САМ СРБИН, ПРИПАДНИК ГЕНОЦИДНОГ НАРОДА,

- ДА, ЈА САМ КРИВ ЗАТО ШТО ЈЕ У СРЕБРЕНИЦИ
ИЗВРШЕН "ГЕНОЦИД" А НЕ РАТНИ ЗЛОЧИН,

- ДА, ПОШТО САМ ЈА КРИВ, ЈА, МОЈА ДЕЦА И МОЈИ
УНУЦИ ПЛАЋАЋЕМО РАТНУ ОДШТЕТУ МУСЛИМАНИМА У
НАРЕДНИХ 10 ГЕНЕРАЦИЈА,

- ДА, БОРИС ТАДИЋ ЈЕ У ПРАВУ ШТО ЈЕ ОТИШАО ДА
УЧЕСТВУЈЕ У ЦИРКУСУ ПОД НАСЛОВОМ "ГЕНОЦИД У
СРЕБРЕНИЦИ" КАО "НАЈВЕЋИ ЗЛОЧИН ПОСЛЕ 2.
СВЕТСКОГ РАТА" И ШТО ЈЕ ДАО ЛЕГИТИМИТЕТ
ТАКВОЈ ТВРДЊИ СВОЈИМ ПРИСУСТВОМ, А ДА ПРЕ
ТОГА НЕ ПОСТОЈЕ ДОКАЗИ ДА ЈЕ ИЗВРШЕН ГЕНОЦИД,

- ДА, ПРИХВАТАМ ДА СЕ УКИНЕ РС ЗАТО ШТО ЈЕ ОНА
"ГЕНОЦИДНА ТВОРЕВИНА" КАКВИ СУ ПРЕДЛОЗИ ВЕЋ
ПОЧЕЛИ ДА ПРОВЕЈАВАЈУ,

- ДА, ПРИХВАТАМ ДА ВЛАСТ У СРБИЈИ КАО ГЕНОЦИДНОЈ
ДРЖАВИ БУДЕ ПРЕДАТА МЕЂУНАРОДНИМ СНАГАМА
ДА ОНИ НАМА ГЕНОЦИДНИМ УПРАВЉАЈУ,

- ДА ПРИХВАТАМ ДА ЗА ЏАБЕ ДАМО КОНЦЕСИЈЕ СВИМ
ЛЕШИНАРИМА ДА СЛОБОДНО МОГУ ДА КОРИСТЕ
СВЕ ПРИРОДНЕ РЕСУРСЕ ОВЕ ЗЕМЉЕ ОД ВОДЕ ДО РУДА,

- ДА УЗЕЋУ "ГАЋЕ НА ШТАП" И ПРИДРУЖИЋУ СЕ
ПОНОВНОЈ "СЕОБИ СРБАЉА" И ПРИХВАТИЋУ ДА НАС
РАСЕЈУ ПО ЦЕЛОМ СВЕТУ, ЈЕР СТРАНЦИМА ТРЕБА
ОВА ТЕРИТОРИЈА, А АКО ОСТАНЕМ РАДИЋУ ЗА
200 ЕВРА А И ТО МИ ЈЕ МНОГО...
 
Kažu slika vredi više od 1000 reči, pa su se tako i Srbi najzad „suočili“. Ili možda nisu. Nekako ni oni nisu sigurni. Jer stida nikad dosta.
Da li sam onda ja zver ili nečovek jer ne mogu da imam osećanje stida koje mi nameće stalno ista grupa ljudi? Ustvari, ne mogu baš zbog te grupe. Ne, nije problem (samo) u njihovoj neosetljivosti na srpske žrtve. Problem je u kontekstu u kome se traži „suočavanje“ ili „denacifikacija“.
To se najbolje vidi u njihovoj tezi o „čišćenju vlastitog dvorišta“. To što je svet postao globalno selo, pa globalni problemi veoma brzo postaju lokalni oni naprasno zaboravljaju. Naprasno, jer inače uvek hvale to „globalno selo“. Dakle, „suočavanje“ je njima potrebno da ne bismo kritički razmišljali o nekim stvarima koje (i) nas pogađaju, a to nećemo moći dok neke stvari ne raščistimo, znači u narednih zilion godina.
Ali vidimo prvo kako to funkcioniše. Trik je u tome što oni traže od nas stvari koje su ili praktično nemerljive ili apsurdne. Tako uvek imaju izgovor da nismo dovoljno uradili. Počinioci ovog zločina u Srebrenici su skoro istog dana po saznanju pohapšeni, a praktično svi relevantni činioci (i radikali) su zločin osudili. Ali to naravno nije dovoljno. Tako je Pero Luković rekao da ne razume kako na ulice nije izašlo milion ljudi. Milion ljudi zbog nečega što je bilo pre deset godina!? A i trebalo bi da imaju neki ZAHTEV. Kada je to milion ljudi izašlo na ulice bez jasnog zahteva?! A šta da traže? Da počinioci budu pohapšeni? Pohapšeni su. Da rati u Bosni prestane? Prestao je pre 10 godina. Da vlasti osude zločin? Osudile su. Da ga sve televizije prikažu? Prikazale su. Pa šta koj moj onda ja da tražim na ulici?!?
I kažem vam zato – nikada neće biti dosta. I kada je Karla oduševljena „briljantnom akcijom“ za domaće veće katolike od Pape to je nedovoljno. I da sutra uhapsimo Ratka i Radovana opet ne bi bilo dovoljno. Pa čak i da demokratski izaberemo Čedu Jovanovića za premijera, a Natašu Kandić za predsednika to nam ne bi dalo pravo na kritičku misao jer demokratija je krhka, a sloboda govora je ugrožava.
Kritički se ne sme pričati ni o konkretnim problemima globalizacije u lokalu kao što je slanje naših vojnika u neku stranu zemlju, uvođenje „maternjeg“ jezika ili možda neka sumnjiva privatizacija posle koje sledi otpuštanje. Ako ste protiv prvo vam se lepi etiketa. A i nema tu šta da se misli kada se nismo kvalifikovali. A ne može se kvalifikovati dok se ne suočimo. A suočiti se ne možemo dovoljno nikada. Jer kako oni mogu znati da je iskreno. Na njihovu veliku žalost, mašina za merenje osećanja još nije izmišljena.
Podsetiću ih na reči čoveka za koga su grlato navijali u jednoj predizbornoj kampanji. Na reči Borisa Tadića: „Ali ljudi, Srbija nikome ništa nije dužna!“ Nije dužna ni nevladinom sektoru ni domaćim mondijalistima. Njih ionako Srbija ne plaća.
Kada smo došli do plaćanja, pogledajmo malo interese onih koji daju pare. Nije li njima u interesu da mi budemo krivi i grbavi, ne bi li se tako opravdalo ono što su nama učinili. Setimo se šta je bilo kada NIJE pronađeno hemijsko oružje u Iraku. Neki Bušov saradnik je rekao kako to nema veze jer je Buš bio gori od Hitlera. Upotrebljavao je hemijsko oružje (koje mu je dala Amerika) protiv svog naroda. E, Klintonu i njegovoj uticajnoj ekipi je potrebno da Srbi budu gori od nacista da bi opravdali „Milosrdnog anđela“.
U međuvremenu, stidite se i volite Velikog Brata. Stidite se da biste voleli Velikog Brata.
 
eremita:
- ДА, ЈА САМ КРИВ ЗАТО ШТО ЈЕ У СРЕБРЕНИЦИ
ИЗВРШЕН "ГЕНОЦИД" А НЕ РАТНИ ЗЛОЧИН,

- ДА, ПОШТО САМ ЈА КРИВ, ЈА, МОЈА ДЕЦА И МОЈИ
УНУЦИ ПЛАЋАЋЕМО РАТНУ ОДШТЕТУ МУСЛИМАНИМА У
НАРЕДНИХ 10 ГЕНЕРАЦИЈА

Pazi koliko je tvoja svest poremećena! I najlevičarskiji proamerički mediji poput B92 trube da krivica treba da bude personalizovana i da mi nismo genocidan narod, a da pojedinci koji su krivi treba da odgovaraju (što je sasvim razumno i logično stanovište) da bi ti u tvom okorelom desničarskom mozgu takvu izjavu okrenuo za 180 stepeni?

Nekad se stvarno pitam ko je ovde lud, a ko samo namerno iritira normalne.
 
Ма ложе се Чедица и остали телетабиси (БКВ, НК, ВП...) сада је прошла годишњица Сребренице, па ће се посветити доказивању како је Коштуница наручио убиство Ђинђића. "Инсајдер" ће поново бити "актуелан" (а некима је увек и био...)
На западу ништа ново :P
 
Sizif:
eremita:
- ДА, ЈА САМ КРИВ ЗАТО ШТО ЈЕ У СРЕБРЕНИЦИ
ИЗВРШЕН "ГЕНОЦИД" А НЕ РАТНИ ЗЛОЧИН,

- ДА, ПОШТО САМ ЈА КРИВ, ЈА, МОЈА ДЕЦА И МОЈИ
УНУЦИ ПЛАЋАЋЕМО РАТНУ ОДШТЕТУ МУСЛИМАНИМА У
НАРЕДНИХ 10 ГЕНЕРАЦИЈА

Pazi koliko je tvoja svest poremećena! I najlevičarskiji proamerički mediji poput B92 trube da krivica treba da bude personalizovana i da mi nismo genocidan narod, a da pojedinci koji su krivi treba da odgovaraju (što je sasvim razumno i logično stanovište) da bi ti u tvom okorelom desničarskom mozgu takvu izjavu okrenuo za 180 stepeni?

Nekad se stvarno pitam ko je ovde lud, a ko samo namerno iritira normalne.

Сизифе, заиста не могу да верујем да Ти не схваташ о чему се ради...
па БиХ је већ поднела тужбу Међународном суду у Хагу
а не Хашком трибуналу ЗА РАТНУ ОДШТЕТУ ЗА
"ГЕНОЦИД"..
. мислим :roll: , можда је мој мозак
по Твом мишљењу "окорели десничарски"(мада ја
живим у уверењу да је ортодоксни хришћански), али се онда питам, КАКАВ ЈЕ ТВОЈ МОЗАК ???
 
Tommy
juče sam slušala nekog novinara iz Italije i on je pominjao to suočavanje sa prošlošću, pa kaže eto kako su se i njegovi sunarodnici svojevremeno suočili sa svojom prošlošću,onim šta su bili i šta su radili...suočavanje s prošlošću je da budeš maksimalno objektivan i prihvatiš stvari iz prošlosti kakve su bez idealizovanja i satanizovanja...i za zlo reći: nikad više, mislim banalizujem sve ali to je to...to je jedini uslov da se može nastaviti dalje...
 
Знаш ли Гигуле да на Кампо Императоре и даље је огроман маузолеј посвећен Мусолинију, са црнокошуљашима који чувају стражу, а у Риму постоји Трг Мусолинија.

Исплати се путовати по свету, свашта сазнаш...
 
Ok, posle svega - mislim da ustvari ja licno ne osecam pritisak da treba da se sucocavam kao sa necim.

Ali delim misljenje da nikada nece biti dosta priznanja ili "odstete". A iskreno, znajuci nas mentalitet - kada bismo placali odstetu (kamo srece da smo takva drzava da imamo toliko para da im svima nabijemo sveznjeve novcanica od 500 evra u usta i da im kazemo "na... podavite se...") smejali bi nam se samo tako... a i ismevaju nas i zezaju nas svi redom samo zato sto smo neslozni i neorganizovani.
 
jao kako nekada smarate, nije poenta u Italijanima...
a onaj Italijan je govorio baš lepe stvari o Srbima. Inače je čovek bio sve vreme bombardovanja u Bg, i njegov kao savet o suočavavanju sa prošlošću je bilo krajnje dobronamerno...

...a fašista imate svugde...čak i u Srbiji...na žalost...


da,slažem se da je putovati korisno...čovek svašta sazna...
 
gigule:
jao kako nekada smarate, nije poenta u Italijanima...
a onaj Italijan je govorio baš lepe stvari o Srbima. Inače je čovek bio sve vreme bombardovanja u Bg, i njegov kao savet o suočavavanju sa prošlošću je bilo krajnje dobronamerno...

...a fašista imate svugde...čak i u Srbiji...na žalost...


da,slažem se da je putovati korisno...čovek svašta sazna...

1. дефиниши шта је то бити ФАШИСТА ???
2. наведи КО СУ ФАШИСТИ У СРБИЈИ ???

Ако не можеш конкретно да одговориш на претходна
два питања - престани ДА ЛУПЕТАШ !!!
 
eremita:
gigule:
jao kako nekada smarate, nije poenta u Italijanima...
a onaj Italijan je govorio baš lepe stvari o Srbima. Inače je čovek bio sve vreme bombardovanja u Bg, i njegov kao savet o suočavavanju sa prošlošću je bilo krajnje dobronamerno...

...a fašista imate svugde...čak i u Srbiji...na žalost...


da,slažem se da je putovati korisno...čovek svašta sazna...

1. дефиниши шта је то бити ФАШИСТА ???
2. наведи КО СУ ФАШИСТИ У СРБИЈИ ???

Ако не можеш конкретно да одговориш на претходна
два питања - престани ДА ЛУПЕТАШ !!!
čuj dečko, smiri se, pa možemo da razgovaramo za sada nema šanse
 
intra:
Da, Italijani su se lijepo suočili sa prošlošću, a i dan danas imaju fašističke partije i političare.

Možda ću sad malo skrenuti sa teme, ali po mojim informacijama kad su nas zlotvori bombardovali 1999. u Italiji su najviše i najžešće protestvovali protiv bombardovanja, krajnja desnica i krajnja levica! Demokrata nigde nije bilo!
 
Strela:
intra:
Da, Italijani su se lijepo suočili sa prošlošću, a i dan danas imaju fašističke partije i političare.

Možda ću sad malo skrenuti sa teme, ali po mojim informacijama kad su nas zlotvori bombardovali 1999. u Italiji su najviše i najžešće protestvovali protiv bombardovanja, krajnja desnica i krajnja levica! Demokrata nigde nije bilo!

Па, нормално РАДИ СЕ О ЧОВЕЧНОСТИ О ЧОВЕКОЉУБЉУ, а
оно превазилази сваку ус*ану партију или
политичко опредељење... ДЕМОКРАТЕ СУ ДЕМОНОКРАТЕ ,
али ово НИЈЕ ШАЛА !
 

Back
Top