Rad

Meleagar

Početnik
Poruka
19
El znate one ljude sto stalno rade, rade na poslu, rade kod kuce, i kad imaju temperaturu 39 rade, sa 60 i kusur godina rade i kad ih pitas kako to oni kazu MENI NISTA NIJE TESKO
Znam neke ljude koji tako rade ceo zivot i to sve za druge, sve sto su imali dali su, zeni, deci, a njima nikad nije dovoljno, ceo zivot im daju, oni od tog rada ceo zivot nemaju nista, jos na sve to imaju dugove
kakva je to psiha, kakav je to pogled na zivot meni nije jasno, valja li to, oni kad ih pitas kazu ZIVI SE, zivi i onaj koji ne radi nista, koja je onda razlika
 
Такав је мој ћале. Само рад и рад, ништа друго. Кад не радиш, онда он почне са филозофијом: А од чега ћеш ти да живиш ако не радиш?
У праву је, само сам ја подоста тврдоглав и терам како ја хоћу. Слажем се да треба радити, мени рад чак помаже. Иако у његовим очима делујем као ленчуга, мислим да нисам толика, јер ја доста времена проведем па у покрету, не могу да мирујем.

Мислим да су такве те особе. Не могу да мирују. Не могу да седну нпр. цео дан у фотељу и гледају ТВ и пусте мозак на пашу, него морају да се крећу. Ја сам једним делом такав.Неко рецимо досаду убија на забаву, али неко ко је креативан хоће да ствара нешто да ради и тако то.
 
Нисам никад радила, не радим и нећу никад радити, макар оно што се обично сматра под радом и послом.
 
To su ljudi koji od nečega beže. Ne bih rekla da svi beže od istog problema. Muke su im
verovatno različite, ali način za ne/rešavanje istih je jednak. Plaše se da će ih sve stići
ako stanu i opuste se.
 
rad cenim iskljucivo radi jedne stvari a to je iskustvo, vec sada mi zaista nije ni malo vazno da li cu sutra ostati bez posla...

- - - - - - - - - -

a i zbog jos par pojedinosti..
 
El znate one ljude sto stalno rade, rade na poslu, rade kod kuce, i kad imaju temperaturu 39 rade, sa 60 i kusur godina rade i kad ih pitas kako to oni kazu MENI NISTA NIJE TESKO
Znam neke ljude koji tako rade ceo zivot i to sve za druge, sve sto su imali dali su, zeni, deci, a njima nikad nije dovoljno, ceo zivot im daju, oni od tog rada ceo zivot nemaju nista, jos na sve to imaju dugove
kakva je to psiha, kakav je to pogled na zivot meni nije jasno, valja li to, oni kad ih pitas kazu ZIVI SE, zivi i onaj koji ne radi nista, koja je onda razlika

Ја сам против рада. Радити треба само онолико колико је потребно обезбеди егзистенцију и ништа више од тога. Све више од тога је губљење времена,и то у буквалном смислу.

Као што је то рекао Сенека:

Неће се наћи нико ко би желео да раздели свој новац. Стегли су се чувајући богатаство но чим се ради о разбацивању временом, једином ствари код које је шкртост ваљана, ту су веома широке руке. Израчунај колико ти је времена одузела препирка са женом, кажњавање робова, јурцање по граду због друштвених обавеза. Додај томе и болести које смо сами себи направили и оно време које је остало неискоришћено.
Видећеш да на рачуну имаш мање година него што мислиш.

Сенека

Исто тако неко баца сваког дана осам, девет , десет часова свог живота у неповрат . Зарад неког безвезног рада на траци, у фабрици, у фирми, зарад цркавице коју добије у накнаду за тај свој рад и изгубљено време.

Али нажалост такав је систем. Да би живео човек мора радити. Некада га је на то приморавао бич а данас је бич заменила глад. Док је све остало исто. Са једне стране робови са друге господари.
Рад је дакле у овом изопаченом систему који зовемо "цивилизација" нужност. Докле год расподелу ресурса на Земљи контролише олош богатих, са својим јахтама, својим Ролс Ројсевима, својим вредностима, тако ће и бити. Маса ће радити са ту привилеговану мањину и њихове јахте.

Како према томе да се постави појединац ?

Нажалост, већина људи мора радити. Али као што рекох, тај рад треба бити такав и са циљем да се индивидуа једном ослободи рада и врати власништво над својим временом које ће посветити правом раду. Духовном усавршавању и проучавању филозфије, са перспективом спасења. Јер то је једини рад који се бави оним вечним што не настаје и нестаје, а не кулама од карата.
 
Kreativni rad i biznis su sasvim nešto drugo od ovog o čemu većina priča...
Ja baš i nisam radoholičar,ali kad me povuče neki posao-radim na njemu i po petnajst sati dnevno...
Češće rešavam poslovne probleme,a za to treba manje energije,mnogo dobrih prijatelja,jaka volja i kefalo...
Filozofi bi trebali ,poput Talesa,da su uspešni poslovni ljudi i mada znam nekolicinu uspešnih filozofa-nisam
baš uveren u to...Smisao za biznis je posebna društvena veština...:mrgreen:
 
Ovdje je, kako mi se čini, u pitanju neshvatanje upotrebe riječi i pojma rad. Riječ rad je uveliko zloupotrijebljena i izopačena od svog izvornog značenja.
Raditi bi trebalo da znači kretati se i kroz kretanje manifestovati pojavu. Međutim, čovjek je svojim razumom uspio da iskrivi ovo značenje do te mjere da kada se pomene ili pomisli riječ-pojam 'rad' mi vidimo i zamišljamo prisilnu aktivnost. Ovo iskrivljenje je posledica shvatanja. A šta bi to bilo onda što je namjereno a što je iskrivljeno shvatanjem? Rad je Izraz Sebe kroz kretanje, kroz akciju. Kao takav, neminovan je za stvaranje bilo kojeg iskustva bića. Ali upravo neshvatanje svoje suštine, neshvatanje prirode realnosti, neshvatanje strukture, kako našeg tijela tako i naše realnosti, dovodi do percepcije koja je uzročnik projektovane realnosti baziranje na tom neshvatanju.

A šta je prva i osnovna postavka tog neshvatanja postojanja u ovom tijelu?

To je vjerovanje (ubjeđenje) da se naše tijelo mora hraniti kako bi moglo da opstane u životu. Samim tim se javlja i drugo veoma upečatljivo iskrivljenje-neshvatanje istine o sebi a to je da naše tijelo, a s tim i mi, opstajemo u životu radije nego li postajemo svojim izborom, svojom voljom. Ovo prvo ubjeđenje iziskuje ovo drugo ili pak obrnuto. "Da bi opstao moram da jedem.". Iz toga slijedi treća zabluda koja uveliko učvršćuje trijadu uvjerenja (ubjeđenja) što shvatanje zablude o postojanju u tijelu čini nemogućim a uvjerenje neoborivim. Ta zabluda je da upravo zbog ova dva razloga moramo da radimo da bi smo se hranili kako bi smo opstajali. Ovdje pojam 'rad' dobija svoju punu moć u iskrivljenju. Dakle, pod pojmom 'rad' sad se (podrazumijevajući ova tri ubjeđenja) smatra nužnost koja nas goni u neželjeno. Rad je postao kazna a ne daR.

.

RAD=DAR.

Ove dvije kratke riječi imaju za osnovu isto značenje, jedna objašnjava drugu i to postane jasno kada se analizira njihova glasovna struktura.
U srpskom pismu RAD=R-znači KRETANJE, A-znači JA JESAM, D-znači DOBRO.
RAD znači KRETANJE JA JESAM DOBRO.

DAR= D znači DOBRO, A znači JA JESAM, R znači KRETANJE. Čitajući unazad riječ RAD dobijam riječ DAR koja i u jednom i u drugom slučaju znači jedno te isto: Kretanje omogućava nešto dobro. A šta je to što je dobro? To je manifestacija ŽIVOTA. DAR stoga znači: DOBRO JA JESAM KRETANJE (u kretanju). DAR je dakle 'dobro' koje se manifestuje kretanjem. RAD je dakle nešto što kretanjem čini dobro.

Ali kako se onda desilo da na pomen riječi, koja uistinu znači nešto dobro, mi osjećamo negodovanje, negativnost, potrebu za bijegom?

Razlog je neshvatanje riječi i pojma RAD-DAR. U neshvatanju istinskog značenja riječi RAD=DAR, ljudskim razumom, biće je stvorilo vezu između onog trojstva ubjeđenja sa značenjem ove riječi. Dakle, rad je shvaćen kao prinudna aktivnost proizašlja iz potrebe za opstankom. Dakle, pojam rad se izjednačio sa pojmom prinuda i dobili smo potpuno iskrivljenje inicijalnog značenja što nas od tog momenta drži u konstantnoj zabludi. U čemu je zabluda? Zabluda je u tome da kada pomislimo na rad mislimo na prinudu a ne na DAR koji nam je darivan od 'Boga' (Sebe) u cilju samorealizacije.

.

Ja za sebe kažem da sam 'nezaposliv' (što u prevodu znači da ne radim za opstanak). U isto vrijeme radim u ateljeu, crtam, slikam, pišem i drugo. To činim s radošću ali čak sam i ja sam bježao od riječi rad (očigledno poveden izjednačenjem termina rad sa terminom prinuda i umjesto riječi rad koristio sam riječ IZRAZ. To je bilo s namjerom da potpuno izbjegnem moguću zabludu po kojoj bi se mogao dati i najmanji znak da je ono što radim rad za opstanak. Međutim, zabluda se ne može izbjeći sve do momenta dok se sve oko te zablude ne prosvijetli. Iako za sebe kažem da sam 'nezaposliv', svoje slike prodajem i shvatam to kao razmjenu. Razmjena se mjeri u novcu, a ponekad i u uslugama, ponekad u 'dobrima'. Novac pri tome ne shvatam kao nužno zlo već kao sredstvo razmjene.
 
Kad ti je Boža darivao rad-ša ti je đavo darovo?

Ipak to nema veze s religijom-inercija ljudska je kao i svaka inercija-viđ s montenegrinima...:mrgreen:
 
Smisao za biznis je posebna društvena veština

Biznis je najdosadnija moguca igra koju mozes da igras :mrgreen: Kao dizajner video igara imao sam tu sansu da se upoznam i sa umetnickim a i sa poslovnim aspektom jednog takvog zanimanja i mogu ti sa sigurnoscu reci da je biznis u odnosu na umetnost teeeeeska smaracina.
 
Ја сам против рада. Радити треба само онолико колико је потребно обезбеди егзистенцију и ништа више од тога. Све више од тога је губљење времена,и то у буквалном смислу.
Da li je rad na sebi, trening, fitnes, teretana, trcanje, "губљење времена,и то у буквалном смислу"?

Da li je rad na sebi, na uvecanju svojih znanja "губљење времена,и то у буквалном смислу"?

Da li je Seneka umro u tridesetoj od dekubitisa, ili je povremeno radio i vezbao i doziveo duboku starost?

Pozdravi Seneku kada ga vidis. Ako ne budes radio, onda vrlo uskoro.
 
Zenama je priroda namenila drugaciju vrstu rada:
Da prati, neguje i postuje svog coeka, da mu radja musku decu, i da ih sve zajedno hrani.
Radicete, strpljenja.
 
Zenama je priroda namenila drugaciju vrstu rada:
Da prati, neguje i postuje svog coeka, da mu radja musku decu, i da ih sve zajedno hrani.
Radicete, strpljenja.

a ako zena ima poslugu za te aktivnosti?
a ako izmisle uskoro inkubatore u kojima ce lepo spojiti jajnu celiju u spermatozoid? i prevarimo boga s bradom i porodjajne muke:)
a je l sme i zensko da rodi?
ako samo sinove..ondaK Kina:)

Joj zaboravih da postuje svog CoJeka...to moze:))
 
:lol:

očekivano, velika većina odgovora na temi stavlja rad u potpuno negativan kontekst što je meni vrlo zanimljivo za posmatranje jer je prilično indikativno iz kojeg miljea potiču diskutanti kojima je očigledno jedina asocijacija na rad moranje i prinuda, znači niži slojevi, radničke porodice, činovnici, jednom rečju šrafovi sistemske mašinerije - robovi - gledali mame i tate kako se muče ili se oni sami muče itd... razumljivo je da je takvima mogućnost da neko spoji strast i korist prilično strana.
 
rad je stvorio čoveka.

Zato rad nije dobar.
Zato ljudi nisu savšreni kao životinje.

One ne rade. Ili ako i rade, to je svedeno na jedan jedini posao, možda dva.

A čovek izmišlja poslove da bi ubio vreme.

Nekada je u Britaniji bio običaj da se samotnim, pismenim muškarcima na selu, tutne biblija u ruke, te da je nedeljom čitaju okupljenim seljanima.
Tako su nastajali sveštenici.

ali..preostalih 6 dana, ubijali su se od dosade.
I onda su izmišljali kojekakve načine da se zabave.
I tako je jedan sveštenik izmislio razboj..drugi mašinu za ovo, treći mašinu za ono..

A to je sve donelo samo nove probleme.
čovek je rođen da uživa, ne da radi.

Rad služi da ruke potroše zle misli.
 
Da li je rad na sebi, trening, fitnes, teretana, trcanje, "губљење времена,и то у буквалном смислу"?

Da li je rad na sebi, na uvecanju svojih znanja "губљење времена,и то у буквалном смислу"?

Da li je Seneka umro u tridesetoj od dekubitisa, ili je povremeno radio i vezbao i doziveo duboku starost?

Pozdravi Seneku kada ga vidis. Ako ne budes radio, onda vrlo uskoro.

Спорт не спада у рад. Мислио сам на онај рад типа: Ја теби свој рад, своју енергију и своје време, а ти мени цркавицу.
Видиш, ресурси на Земљи припадају владајућој елити, класи богатих. Робљу је од тих ресусрса одређено тек толико да преживи и тек толико да се не буни против господара. Док остало иде богатима, како би они имали за јахте, ролс ројсеве, за швалерације и уопште за остваривање узвишених вредности и циљева њиховог живљења.

Наравно, Ту и тамо протуриће робљу некога ко је "остварио сан" ко је наводно из класе робља прешао у класу богаташа. Наравно да тако нечег нема у стварности али ето, владајућа класа ту и тамо избаци понеког глумца, како би сужњи помислили да имају шансу. И да богатство није резервисано само за владајућу елиту већ да свако има шансу поштеним радом да постане богат. Она прича , заврши школу, ради, обогати се.
Ма немој. Та прича иде заправо овако: Заврши школу, ради за оних 5 процената богатих, преживљавај,размножи се и умри.

Олигархија је само привидно укинута. Као и робовласништво, само што је бич заменила глад и привидна добровољност робова да раде. То је генијалан план владалаца. Дати привидну слободу сужњима тако да се нико не може бунити. И уживати на миру у својим јахтама.
 

Back
Top