Koliko je nas pogled na svet savremen?

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Evo da zapocnem jednu temu ovde...
Koliko na pogled savremenog coveka na svet uticu najnovija saznanja o Prirodi i Svetu, a koliko je on ukorenjen u ranijim pogledima :?:

Setimo se samo da se i delje kaze "sunce je izaslo/zaslo". Jasno je da takve fraze poticu iz vremena kada se mislilo da je Zemlja ravna ploca, a Sunce kruzi oko nje. A moze se reci i drugacije. Npr Dzin Vulf u svom genijalnom delu "Knjiga Novog Sunca" koristi malo duzu, poetski lepsu i sasvim ispravnu formu Urt okrece svoje lice/ledja Suncu.

A koliko u meterijalistickom pogledu na svet ili filozofiji morala i dalje robujemo Njutnovom krutom, mehanicistickom i deterministickom univerzumu. Savremena fizika ga je skoro potpuno opovrgla.
Svemir nije beskonacan (ni vremenski ni prostorno), posmatranje utice na posmatranu pojavu, materija deluje veoma suplje i tome slicno... A onda dolazimo do zanimljive pojave: stari narodi su mnogo od toga jednostavno znali...
 
Zar ti se ne čini da u banalnom , bukvalnom i praktičnom svetu , tvoje razmišljanje hladno možeš da smestiš u epsku fantaziju....

Posmatram , kako se ovde razvijaju filozofske , duboke rasprave. I opet je to zatvoreno u jedan milje , krug, drugačijeg rečnika i drugačijeg pristupa, ali isto zatvoren izolovan i krut.

Več sam pomenu , da to sve liči na jednu zgradu koja je presečena i mi kao da posmatramo stanare zgrade kako vode svoj život i kako reaguju na iste podticaje i kako ostvaruju iste želje na iste načine samo u različitim nizovima akcija...

Usled tolikog priliva komercijalnih informacija , ljudi se polako okupljaju u grupice ljudi kojima je zajedničko brže shvatanje odredjenih odnosa i relacija. Tako da pomišljam da je počelo grupisanje po obojenosti svesti....(sva lica koja brzo shvate neke društvene odnose , nadju se zajedničkim i bliskim)
 
Tuzni_patak:
Zar ti se ne čini da u banalnom , bukvalnom i praktičnom svetu , tvoje razmišljanje hladno možeš da smestiš u epsku fantaziju....

Хе, хе, ми морамо да се знамо... Биће да си пратио моја ранија писанија по Крстарици. Узгред буди речено, ја и политику схватам онако епски, као борбу Јина против Јанга, и до уопште не кријем (ово кажем јер сам био најчешћи на Политици).

Tuzni_patak:
Usled tolikog priliva komercijalnih informacija , ljudi se polako okupljaju u grupice ljudi kojima je zajedničko brže shvatanje odredjenih odnosa i relacija. Tako da pomišljam da je počelo grupisanje po obojenosti svesti....(sva lica koja brzo shvate neke društvene odnose , nadju se zajedničkim i bliskim)

Да, то неки зову постмодерна...
Тако, сећам се кад смо ишли са планинарима у Гучу. Седимо на обали неке акумулације, моја девојка, другар и ја. И развезали причу о Матриксу, Господару Прстенова и осталим "ратиштима". Слуша неки лик поред па каже: Извините, чујем разговор па се питам - да нисте ви неки информатичари? А сво троје на неки начин јесмо.
Дакле то је оно што се кратко зове ЗАЈЕДНИЧКЕ ТЕМЕ.

msch81:
Kupio sam Britannica-u Deluxe Edition i Encartu . Pa vi prosudite koliko sam savremen. Mislim da to svi treba da imaju kod kuce.

Савремен или помодан?
Ја имам британику у електронском издању. Има ту један проблем. Само је два-три пута могуће одатле прекопирати текст...

Из овога нисам добио одговор на почетно питање, осим онога што сам наслутио: Најактуелнија знања утичу на поглед на свет преко професије и комерцијалне примене. Значи ли то да ће Човек размишљати на њутновски начин све док квантан механика уђе у комерцијалну примену? А дотле о томе разишљају само они који се тиме баве професионално или из љубави...
 
Dragi Duh Sekire,
donekle inspirativan i realan moze biti pocetak tvog post-pitanja, gde se nase znanje i "verovanje" zadjih 150 godina, bar koliko je meni poznato u filosofiji, sastoji od krhotina svega sto se znalo i verovalo.
Stari narodi npr., Grci su znali zato sto si zeleli da znaju.
Postoje i narodi kao narod u Stradiji, koji kazu "nas narod zna", a koji dakle ne zeli nishta da sazna novo.
Zanimljiva je uloga naucnika koji su se pokazali od kasnog srednjeg veka do danasnjih dana kao jedna od retkih optimistickih poluga u drushtvu.Njihov doprinos se ne moze tek tako nivelisati i ako nemaju sva reshenja.
Ako mene pitash, iskreno, mislim da nikad nismo ni izashli iz srednjeg veka, pogotovo na ovim prostorima.
 
A šta misliš zašto mi i danas kažemo da sunce izlazi i zalazi? Ili, da povežemo ovo s temom Aničko pitanje, zašto kažemo da se muzika širi kroz prostor, iako je to, kao što smo videli, krajnje diskutabilno? Pa sigurno zato što je to jednostavnije, i što smo mi (kad smo bili deca) progovorili tim jezikom. (Mi zapravo i vidimo sunce kako se kreće, zar ne?)

Evo jednog zanimljivog citata:

Prisetimo se Čerčlandove (Churchland) futurističke vizije:”Ako naši perceptivni sudovi moraju biti opterećeni teorijom u bilo kom slučaju, zašto onda neolitsku baštinu, sada u upotrebi, ne zameniti koncepcijom stvarnosti otelotvorenom u nauci modernog doba?” (Churchland, P., Scientific Realism and the Plasticity of Mind, p. 35). Stvarno dobro obrazovana deca ne bi “... sedela na plaći i slušala neprekidnu buku mora koje udara o obalu. Ona sede na obali i slušaju periodične talase atmosferskog zgušnjavanja stvorene čujnim raspodexivanjem usklawene energije okeanskih talasa u haotičnoj uskovitlanosti plićaka. ... Ona ne opažaju nebo koje je na zapadu zalaskom Sunca postalo crveno. Ona opažaju pomak distribucije talasne dužine od nadolazećeg solarnog zračenja prema većim talasnim dužinama ... tako što se zraci kraće talasne du\ine sve više raspršavaju iz pravca atmosferske putanje koja postaje duža a koju moraju preći dok nas zemljina rotacija polako udaljava od njihovog izvora.”
 
Empedokle:
Dragi Duh Sekire,
donekle inspirativan i realan moze biti pocetak tvog post-pitanja, gde se nase znanje i "verovanje" zadjih 150 godina, bar koliko je meni poznato u filosofiji, sastoji od krhotina svega sto se znalo i verovalo.
Stari narodi npr., Grci su znali zato sto si zeleli da znaju.

Ово што кажеш може бити увод у једну другу тему коју намеравам да поставим а односи се на пролазност ранијих митова.
Ништа ту није чудно, налазимо се на смени раздобља. Пре је била ера Рибе, сада је ера Водолије. Овај период ти је отприлике као у Римском царству у доба настанка хришћанства. Јендоставно видиш да "старо" не пије воду (под "старим" подразумевам и много тога што воле наши "модерни политичари"), а "ново" (стварно ново) се тек полако кристалише...

Empedokle:
Postoje i narodi kao narod u Stradiji, koji kazu "nas narod zna", a koji dakle ne zeli nishta da sazna novo.

Постоје народи, а постоје и појединци који мисле да све знају, па си онда дозвољавају догматизам и ароганцију. Ризикујемо да полако скренемо у политику, а морам се на ово вратити у истом посту...

Empedokle:
Zanimljiva je uloga naucnika koji su se pokazali od kasnog srednjeg veka do danasnjih dana kao jedna od retkih optimistickih poluga u drushtvu.Njihov doprinos se ne moze tek tako nivelisati i ako nemaju sva reshenja.

Тачно, само и наука је у зависности од начина мишљења, овај опет у зависности од климе... Изгледа да је напредак пре изузетак него правило - никад се не догађа ако нема за тим преке потребе... Сад, прека потреба ће се пре или касније појавити овде или тамо, али исто тако и напредак брзо постаје своја негација.

Empedokle:
Ako mene pitash, iskreno, mislim da nikad nismo ni izashli iz srednjeg veka, pogotovo na ovim prostorima.

Дакле да се вратимо на појединце који мисле да све знају, да су по нечему бољи (а то сами о себи поручују). Некако ми ово што сам болдовао говори да си спреман да повлађујеш њима.
Уосталом, што би средњи век био нешто а приори лоше. Арапске земље су тада биле доста напредне. Инке такође... А и у Европи је било боље по неким критеријумима... не по многим, али по нечему је било боље.

Tegularijus:
A šta misliš zašto mi i danas kažemo da sunce izlazi i zalazi? Ili, da povežemo ovo s temom Aničko pitanje, zašto kažemo da se muzika širi kroz prostor, iako je to, kao što smo videli, krajnje diskutabilno? Pa sigurno zato što je to jednostavnije, i što smo mi (kad smo bili deca) progovorili tim jezikom. (Mi zapravo i vidimo sunce kako se kreće, zar ne?)

За "излазак сунца" постоји једна само мало, мало компликованија замена коју сам навео: Урт (Земља) окреће своје лице Сунцу.
Само мало више речи, а много поетскије и много више значења.
 
Kako sam već nagovestio, pogled na svet koji proizilazi iz najnovijih naučnih saznanja se kosi sa determinističkom slikom ranije nauke, ali zato sjajno korespondira sa saznanjima ranijih civilizacija.
Evo nešto o tome (nadam se da prevod nije neophodan):
Zanimljivo je kako su ljudi oduvek osećali odgovore na neka pitanja. Tako se, na primer, u Rg-Vedi Himna stvaranja mogu naći stavovi koji neodoljivo podsećaju na savremenu
kosmologiju. Nastanak Svemira iz jedne zlatne čestice. Ako odbacimo intervenciju
vanzemaljske inteligencije, do ovakvih saznanja se moglo doći samo nekakvim uplivom
unutrašnjeg znanja. Podsetiću da je veći deo mozga ostao do danas neistražen.
There was neither non-existence nor existence then; there was neither the realm of space nor the sky which is beyond. What stirred? Where? In whose protection? Was there water, bottomlessly deep?

There was neither death nor immortality then. There was no distinguishing sign of night nor of day. That one breathed, windless, by its own impulse. Other than that there was nothing beyond.

Darkness was hidden by darkness in the beginning; with no distinguishing sign, all this was water. The life force that was covered with emptiness, that one arose through the power of heat.

Desire came upon that one in the beginning; that was the first seed of mind. Poets seeking in their heart with wisdom found the bond of existence in non-existence.

Their cord was extended across. Was there below? Was there above? There were seed-placers; there were powers. There was impulse beneath; there was giving-forth above.

Who really knows? Who will here proclaim it? Whence was it produced? Whence is this creation? The gods came afterwards, with the creation of this universe. Who then knows whence it has arisen?

Whence this creation has arisen—perhaps it formed itself, or perhaps it did not—the one who looks down on it, in the highest heaven, only he knows—or perhaps he does not know.
This short hymn, though linguistically simple (with the exception of one or two troublesome nouns), is conceptually extremely provocative and has, indeed, provoked hundreds of complex commentaries among Indian theologians and Western scholars. In many ways, it is meant to puzzle and challenge, to raise unanswerable questions, to pile up paradoxes. [7]
Rig-Veda je najstariji deo Veda, najsvetiji tekst Hindu religije. Stara je između 3500 i 3000 godina i sadrži hiljade himni posvećenih raznim bogovima. Himna stvaranja sadrži kriptični opis stvaranja Kosmosa.
Na početku se kaže da nije bilo ničega, egzistancije, ni ne-egzistencije. Poređenje sa beskrajno dubokom vodom treba da objasni čoveku neobjašnjivo.
Nije bilo ni dana ni noći, ni smrti ni besmrtnosti – ali jedno je disalo i osim toga nije bilo ničega.
Snaga života dolazi snagom toplote (poređenje sa ogromnim temperaturama Velikog Praska – primordijalnom vatrenom loptom).
Postoje i druga objašnjenja prema[8]: Primećujemo stvaralačku moć žudnje ili ljubavne čežnje iz koje se rađa klica misli. Misao čoveku mogućava da shvati prapočelo, „vezu bitka sa nebitkom“, ili „tu vezu što bitak sa nebitkom spaka“. Prapočelo je stvaralačka moć, energija, poriv, aktivnost, a ne pasivna osnova svetskog događanja. Osim toga, spekulativna misao se vidi iz sumnje u bogove nastale nakon sveta, a spremnost da se uvaži onaj (ali koji?) koji bi o iskonu mogao nešto znati ukazuje na monoteizam.
Na osnovu ovih primera možemo videti da je Čovek bio u stanju da dođe do nekih uvida misaonim aktivnostima koje nisu sledile naučnu metodologiju – religijom, filozofijom ili umetnošću. Najzad, sam početak nauke vezan je za ove oblasti. Možemo li onda pretpostaviti da postoji nešto inheretno ljudima, nešto u svesti, što nam može otkriti najveće tajne Prirode.
 
Dragi Duh Sekire,
ovde si naveo Vede kao nesto sto je nasuprot hriscanstvu, s tim da imas, paradoksalno, dve potpuno jednake tendencije kao hriscani.
Prva tendencija je da nauka, po tebi, na kraju krajeva objasnjava religiju-Vede i da je to njen zadatak, a druga je tendencija da spajash nauku
i religiju(Vede ili Bibliju, meni je svejedno) sa naukom.
Upravo je to nova tendencija u hriscanskom svetu, da izvrsce tu vrlo uspesnu kohabitaciju nauke i religije, pri cemu se nasilno religija
vraca i natura nauci.Zbog toga su Vede slicne ili iste Bibliji.
Sve propada, nauka propada, jel, samo religija sa svojom Istinom opstaje!
Jel to jedno ozbiljno stanovishte!?!
 
msch81:
Pa brate mnogo je bitno. Bitne su sve stvari. Kad neko peva dolazi dan, dolazi dan, doolaziii daaan (pesma od EKV) a neko chuje dole Zidan, onaj fudbaler, objasni mi onda sta to ljude povezuje, sto se tripuju i tako to.
Hm, ja sam čula za Čolu (prola Zidan, prolazi noć...) :)
A ako bih počela malo politički - gde ovaj "problem" ubedljivo najviše dolazi do izražaja...
Znaš li kako se lepo živelo pod Titom?
...............................................
Mrak. Ništa više nije važno.

Znaš li, bre, ko je bio Sloba? Bre, da se ponosiš dok izgovaraš njegovo ime...?
...............................................
Deto

Znaš li da se Đinđić izborio za demokratiju, a onda je junački poginuo...?
...............................................
Šta je ostalo od te mutirane demokratije, nije važno.

Komunizam, hejde da mrzimo Crkvu i nacionalnosti, za uzvrat imamo gomilu praznih priča.
...............................................
Kada je "prestao" nestalo je i ono što je u njemu bilo dobro.

Socijalizam. Ko umije njemu dvije.
...............................................
Naravno da su ga svi voleli. I ko ga je voleo nekada, taj ga voli i sada. Jer, mazohista, koji voli nešto kao živu ranu, obožavaće to kao uspomenu.

I ovo sada. DA LI MI TREBA SUTRA DECI DA PRIČAMO KAKO SMO SE IZBORILI ZA NEŠTO?
...............................................
Sve je prolazno, sve ja samo FAZA. Deo mozaika. Stranica na udžbeniku istorije.

Čvrsto verujem da će se naša deca podsmevati našoj "revoluciji". A revolucija je trivijalan pojam.
Realna je koliko i Elvis u Srbiji 2005.
Realan je samo TRENUTNI rezultat koji ima u ljudskim glavama.
Protiv toga treba da se borimo.
Zaista želim da moj primer bude povezan sa temom.
Ako ga povežete kako treba, možda ćete shvatiti neku suštinu.
KOLIKO VAS, OVDE, NIKADA NIJE BILO ZAVEDENO KOLEKTIVNOM IDEJOM?
Koja se kasnije, naravno, ispostavila kao namenska gomila g.vana.
 
Прокоментарисаћу углавном болдовано, да не исздвајам посебно...
Empedokle:
Dragi Duh Sekire,
ovde si naveo Vede kao nesto sto je nasuprot hriscanstvu, s tim da imas, paradoksalno, dve potpuno jednake tendencije kao hriscani.
Prva tendencija je da nauka, po tebi, na kraju krajeva objasnjava religiju-Vede i da je to njen zadatak, a druga je tendencija da spajash nauku
i religiju(Vede ili Bibliju, meni je svejedno) sa naukom.

Upravo je to nova tendencija u hriscanskom svetu, da izvrsce tu vrlo uspesnu kohabitaciju nauke i religije, pri cemu se nasilno religija
vraca i natura nauci.Zbog toga su Vede slicne ili iste Bibliji.
Sve propada, nauka propada, jel, samo religija sa svojom Istinom opstaje!
Jel to jedno ozbiljno stanovishte!?!

Занимљив вокабулар. Када се каже "тенденција" онда то значи да ме он чита између редова, па га ја не морам питати где је он то код мене нашао (а нашао није нигде).
Ја стварно не тврдим да наука треба објашњава Веде или било шта, већ да дође до неких сазнања и приближи нас истини (што по мени наука или религија или ументност могу само асимптотски - у ОВОМ свету). Ако се та сазнања "случајно" (наравно да ништа није случајно) поклопе међусобно зашто на силу избегавати конвергенцију.
Што се Веда тиче јасно је да (само у овој химни) имамо:
1. Настанак свемира из једне "златне честице"
2. Спекулативну мисао - каква не постоји у Библији, у већини идеологија које су из ње проистекле, а често ни у науци (која и није један ентитет, зар не)
3. Објашњење да ничега није било пре света, ни не-егзистенције, што решава ону чувену дилему шта је Бог радио пре него је створио свет, или у западној науци како је свет настао ни из чега, такође шта је било пре, од чега је настао...
4. Помињање примарних сила као почетка стварања (данас знамо да су то електромагнетна, гравитација, нуклеарна слаба и јака)
Паметноме доста да види како ту има нечега што се не може лако одбацити. А неко ко није отворена ума (ајде да не спорим памет) ће реаговати скоро па панично као што је то урадио Емпедокле - који види ствари које ја нисам поменуо.
Ја религију дакле не натурам науци, посебно не насилно. Осим тога понављам да "наука" није један јединствени ентитет (чему та глорификација, па и право је наука, значи ако неко тражи примену принципа "не убиј", он натура хришћанство науци), а богами јединствен ентитет није ни "религија". Само ко априори одбацује све што није материја (да будем презизнији материја коју сам познаје) ће одбацити сваки другачији облик знања и свести га на исто.

Да ли је озбиљно становиште оно које одбацује све што је другачије, при томе умећући своја гледишта?
Ја дакле нигде нисам рекао да наука пропада, а религија као старија опстаје. Ја сам изнео сумњу у технички напредак (који има везе са науком), односно сумњу да постоје лимити. Ти лимити су ресурси. То не причам ја, то причају многи еколози. Чуо си ваљда за термин одрживи развој. Он имплицира да је развој преко неке границе неодржив.
А оно што неумитно, пре или касније, пропада није наука, него цивилизација - па онда и сви системи који из ње проистичу. Дакле, религија, филозофија, култура, па у извесној мери и наука. Немој ми рећи да данас знамо све што је знао сваки човек раније. Актуелна западна цивилизација тако ће пропасти, а са њом и њен поглед на свет.
Даље, наука проистиче из погледа на свет, као и све остало. Или имаш можда неко друго објашњење појаве науке? Наука јесте произашла из ранијих знања која су била у области филозофије, здраворазумског односа, језика, чак и уметности, па зашто не и религије.


zainteresovana:
Duše, vraćaj se u bocu, vidiš da ti ni vreme ni mesto nije! :P

Зна се како пролази петао који кукуриче пре времена...
Само:
1. Ја у ово ипак улазим калкулантски, рецимо нисам ни против СПЦ, а јесам за науку
2. Није толико пре времена, од 2020 ће Кина и Индија у свему парирати Европи и Америци (са тенденцијом даље преваге)... а велике материјалисте да подсетим на однос материјалне базе и духовне надградње...
Осим тога, нисам ја дух из боце, него дух из Дарквуда :wink:
 
Dragi Duh Sekire,
nema tendencije, ali ima konvergencije!?!
Tvoju poziciju sad jasno shvatam, a zbog toga nisam trebao da tako reagujem u prethodnom postu, kao nekakvo tvoje biranje ka misticnom, Vedskom, tvojoj teznji ka slobodi, zlatnom zrnu slobode.
Ne, ja necu te dalje "proganjati" sa naukom, jer bi od toga imala koristi ovdasnja religija-hriscanstvo.
To nikad nebi uradilo hriscanstvo koje je uvek slepo proganjalo nevernike i jeretike, bez sazaljenja jednog niceovca.
Tako to rade sve religije.
Mislio sam i to konstatujem sa zaljenjem, da je diskusija mogla da krene i u kreativnijem smislu, jer mnogi na ovom forumu, svako sa svojim opsegom znanja, mogli bi stoshta korisno da kazu o teoriji nauke.
_________________________________________________
Draga Lexo,
samo da ti kazem da se u svom zakljucivanju cuvash koliko mozes nihilizma-sistematskog obezvredjivanja ovog sveta u korist drugog(Raja), iako je to tendencija, ah, mnogih!
 
Empedokle:
Dragi Duh Sekire,
nema tendencije, ali ima konvergencije!?!
Tvoju poziciju sad jasno shvatam, a zbog toga nisam trebao da tako reagujem u prethodnom postu, kao nekakvo tvoje biranje ka misticnom, Vedskom, tvojoj teznji ka slobodi, zlatnom zrnu slobode.
Ne, ja necu te dalje "proganjati" sa naukom, jer bi od toga imala koristi ovdasnja religija-hriscanstvo.
To nikad nebi uradilo hriscanstvo koje je uvek slepo proganjalo nevernike i jeretike, bez sazaljenja jednog niceovca.
Tako to rade sve religije.
Mislio sam i to konstatujem sa zaljenjem, da je diskusija mogla da krene i u kreativnijem smislu, jer mnogi na ovom forumu, svako sa svojim opsegom znanja, mogli bi stoshta korisno da kazu o teoriji nauke.
_________________________________________________

OK, no hard feelings...
Конвергенција је дакле нешто што се дешава а ја му припомажем и примећујем (си кларо, када ми одговара, ко још у расправи наводи нешто што му не иде у прилог, осим ако га није већ укључио у неку своју синтезу).

Расправи би и сада могла да крене према филозофији науке. Ја знам да ово ниду дискусије Наука и да је тешко раздвојити филозофију (науке) од саме науке. Некада, рецимо у XVII веку, то је ишло напоредо. Па је поред једног Њутна, био Спиноза или Декарт...
Данас, некако ми се чини да филозофија једноставно не прати научна сазнања. Мада има занимљивих покушаја.
Рецимо:
http://www.friesian.com/science.htm

У односу на савремени морал постмодерни мислиоци су дали значајан допринос, пре свега инспирисани развојем технологије и потрошачког друштва, па онда и науке у академском смислу.
Тако да је данас сасвим релевантно гледиште о моралном релативизму, односно о томе да се ништа не може посматрати изван (кон)текста. Дерида, ако се не варам?
 
Empedokle:
Draga Lexo,
samo da ti kazem da se u svom zakljucivanju cuvash koliko mozes nihilizma-sistematskog obezvredjivanja ovog sveta u korist drugog(Raja), iako je to tendencija, ah, mnogih!
Meh, mislim da znaš kakvo je moje mišljenje o Raju, Paklu i svim ostalim tvorevinama nepresušne ljudske mašte.
Hvala na upozorenju, ali poenta mog teksta je DA NIŠTA NE SMEMO IDEALIZOVATI.
Kad smo već kod toga, I NIKOGA.
 
Gledajući serije na tv , američke isključivo, primetih sledeće.....

U 90% serija se pominje situacija sledeće sadržine.
Da li je katolik ili katolkinja (za devojku ili mladića) i neodobravanje , hmmmm , ako nije....

Demokratija , tolerancija se u americi shvataju malo civilizovanije nego ovde, što će reći , kao u hercegovini . Tamo , ako je neko musliman , onda svuda vodi , al kući ne dovodi.....Poštuj , ne krvavi ruke (inače bi srebrenica bila dečije obdanište koliko su u hercegovini isključivi prema mešanju sa muslimanima....), nemaj posla sa g.... i još po neki izolujući komentar, ali nema ponižavanja i sprečavanja više nego prema ostalima (ili u prevodu , ako hoćete da provrtite i napravite neko dobar posao , sve jedno vam je da li ste musliman ili srbin , dok ne podmažete , i jagnje i prase skiče isto....)

To što se tolerancija shvata radikalno ovde, pa se zahteva veće poštovanje "ugroženog " nego sebe , jeste možda humano i tekovina domaćinskog vaspitanja nekadanje srbije ali prerasta u žrtvovanje ili licemerje na drugoj strani....
 
Тема коју сам поставио је доиста широка, па укључуе како однос материјално/духовно, тако и актуелни поглед на морал. Стварно, зашто би се држали превазиђеног јудеохришћанског морала :?:
Посебно ми је смешно када то раде људи који за себе кажу да су атеисти :lol:

Ево текста који веома радо цитирам:

Samo polako. Da se nesto razumemo. Postoji subjektivni stav o necemu, a postoje i objektivna zakonska pravila koja moraju da postoje da bi drustvo funkcionisalo.
Na primer, ja bih bio srecan kada bi neki moj neprijatelj bio ubijen. Medjutim to ne znaci da se zalazem da se ubistvo legalizuje.
Bilo kakva neravnopravnost pred zakonom je u ovom momentu nedopustiva, jer sve nas dovodi u opasnost.
Analogno tome, ja ni u snu ne smatram ubijanje bosanskih muslimana "zlo-cinom," jer tu meni niceg zlog nema.
'Dobro' i 'zlo' su subjektivna kategorija, u potpunosti arbitrarne vrednosti. Ne mozete da trazite pola kila zla ili da stvorite racunar koji moze identifikovati dobro i zlo. Samo osoba moze da subjektivno razazna to dvoje.
Ja ne mogu vama da kazem sta vam je zlo, niti vi meni mozete da kazete sta je meni zlo. 'Dobro' i 'zlo' nisu objektivni pojmovi.
Probajte sledeci eksperiment, ukucajte "What is evil?" u Google, i vidite sta cete dobiti. A kad vidite odgovor, upisite "What is morality?"
E sada. Objektivno cinjenicno stanje jeste da su Ratko Mladic i njemu slicni vrsili ratne zlocine, u smislu krsenja zakona. Zakonom nije dozvoljeno na primer ubijati ratne zatvorenike, to je kriminalno.
Stoga naravno da je Ratko Mladic zlocinac formalno gledano.
Medjutim on je vec optuzen, zna se da se mora goniti, i zna se da mu treba biti sudjeno.
Ali tim procesuiranjem otuzenih su ispunjene sve moje obaveze prema drustvu, i tu se prica zavrsava. Ne mozete vi sad meni da govorite sta je meni zlo a sta je meni dobro.

Edited by - Faraon zvezda i tame on 23/08/2004 18:58:57
 
Ali, zar ne veruješ da se mi, bez obzira kojom brzinom, ipak krećemo unapred i da ćemo jednog dana dosegnuti vrhunac saznanja, pod pretpostvakom da nas ne udari neki džinovski meteor?
T. j. - nauka se, IPAK, razvija.
Ne možeš reći da je saznanje o Zemlji kao nebeskom telu mala stvar.
Istina je da nemamo pojma otkud ona ovde i mi na njoj, ali, RADIMO NA TOME... :)
 
Duh Sekire:
Koliko na pogled savremenog coveka na svet uticu najnovija saznanja o Prirodi i Svetu, a koliko je on ukorenjen u ranijim pogledima :?:
...
A koliko u meterijalistickom pogledu na svet ili filozofiji morala i dalje robujemo Njutnovom krutom, mehanicistickom i deterministickom univerzumu.

Duh Sekire:
Тема коју сам поставио је доиста широка, па укључуе како однос материјално/духовно, тако и актуелни поглед на морал. Стварно, зашто би се држали превазиђеног јудеохришћанског морала :?:

Hm, baš široko postavljeno... Prva, i neizbežna, asocijacija - ‘točak istorije’. :roll:

...Tokom dosadašnje istorije smo imali fenomen 'neponovljivog ponavljanja' 8) – uspon, vrhunac i pad, pa i raspad raznoraznih društvenih zajednica. Tu su razne epidemije, ratovi, itsl. u karakterističnim vremenskim intervalima... Pa imamo razne tehničke 'izume (raznih :wink: ) stoleća' - bazirane sve više i više na naučnim saznanjima, a ne samo na suvom empirijskom iskustvu... Pa danas - Ujedinjena Evropa. ...Objedinjeni Univerzum sutra? :roll: I kad sve to 'saberemo na gomilu', šta dobijamo?

...Činjenica je da sada ličnosti i autonomne grupe humanistički profilisanih nacija streme univerzalnom čoveštvu. :) Totalitarnost, koja izgleda ponajviše ume da zagrabi u političkom sektoru, :wink: podrazumeva i njoj svojstven um koji se u savremenosti pokazuje kao tehnološka racionalnost koja zaposeda polje kulture i manipulativnim tehnikama proizvodi masovnu kulturu. Da li nam se to, baš u tom opiranju takvoj hegemonijalnoj strukturi novog svetskog poretka, strukturi koja perpetuira onu aktuelnu i preteću krizu (u masivnoj formi: socijalne, moralne, ekološke, ratne krize) najavljuje nailazak novog vremena, vremena 'postomoderne', odnosno antimanipulativnog preobražavalačkog delovanja?

Čovek bi se produktivnim preispitivanjem i dan-danas hvatao za emancipativne znake izvornog bivstvovanja? :P
Itero, ergo sum je, možda, osnovno polazište u svemu tome... Tim putem onda stižemo do 'nove pojmovnosti' kao nužne predigre koja čuva otvorenost prema bivstvovanju.

Čini mi se da je ipak smanjena rigidnost uma, u globalu. :wink:
 

Back
Top