Oblik Univerzuma

cvrle77

Iskusan
Poruka
6.857
Procitah da je ravan (flat), pa me interesuje kako je nesto 'ravno' u 3D prostoru ?

Pogledah valjda sve sto ima na Youtube, al ne razumeh nista...

Ne mogu da stvorim sliku sirenja svemira sa njegovim oblikom i paradoksom da ako krenes iz jedne tacke i ides pravolinijski opet ces se vratiti u istu tacku. Jedino geomatrijsko telo koje mi onako odmah padne na pamet gde bi to bilo moguce, jeste povrsina lopte, ali to je ravna povrsina a ne 3D telo. Na toj povrsini lako se objasni i sirenje i udaljavanje galaksija, ali me buni to sto se to nalazi NA povrsini, koja nije 3D. Znaci, ostaje prostor unutar te 3D lopte. Nesto ne mogu da mislima obuhvatim ta 3D oblik iz nekog razloga, sa informacijama koje imam.

Moze pomoc?
 
Moze pojednostavljeno objasnjenje:

Zamisli veliku ravnu plitku posudu, tepsiju sa puno rupa na sebi. Ravna plitka posuda je skoro 2D.
Kroz neke rupe ulazi voda
kroz neke rupe izlazi voda

Tamo gde ulazi u posudu voda, gde je "izvor" vode, odnosno prostora, stavi naziv zvezda.
Tamo gde izlazi iz posude voda, gde je odvod vode, odnosno prostora, stavi naziv crna rupa.

Sada zamisli tu posudu u 3D.
 
hvala bogu pa imaš referencu za 80% stvari koju možeš da proveriš ako si dovoljno dokon. Takođe, ako znaš više jezika, upoređivanje informacija na više wikipedija je korisno ako sumnjaš u istinitost sadržaja.

Da li sti ti proverio to sve pre nego što si postavio ili si samo otišao na google i kucao shape of the universe wikipedia i kopirao link ovde? Koja je poenta? To je i postavljač teme mogao da uradio umesto da je dolazio ovde....
 
Da li sti ti proverio to sve pre nego što si postavio ili si samo otišao na google i kucao shape of the universe wikipedia i kopirao link ovde? Koja je poenta? To je i postavljač teme mogao da uradio umesto da je dolazio ovde....

Poenta je u tome da nema razloga da budeš toliko neproverljiv prema vikipediji jer pravila sajta traže da svi izvori budu navedeni i to čak po broju strane. Postoji gomila ljudi koji zapravo proveravaju istinitost tih članaka, stručni ljudi u svojim oblastima koji sređuju taj sajt. Kod dosta članaka ćeš videti upozorenje da postoji mogućnost da ono što u njemu piše nije istina i da je potrebno sređivanje, to nije neozbiljan sajt uopšte. Meni profesori na fakultetu govore da je wikipedija prilično pouzdan sajt za jednu online enciklopediju, a ja tebe pozivam da proveriš istinitost ovog članka u referentnoj literaturi pre nego što ospeš paljbu i odbaciš ga kao irelevantnog.
 
Poenta je u tome da nema razloga da budeš toliko neproverljiv prema vikipediji jer pravila sajta traže da svi izvori budu navedeni i to čak po broju strane. Postoji gomila ljudi koji zapravo proveravaju istinitost tih članaka, stručni ljudi u svojim oblastima koji sređuju taj sajt. Kod dosta članaka ćeš videti upozorenje da postoji mogućnost da ono što u njemu piše nije istina i da je potrebno sređivanje, to nije neozbiljan sajt uopšte. Meni profesori na fakultetu govore da je wikipedija prilično pouzdan sajt za jednu online enciklopediju, a ja tebe pozivam da proveriš istinitost ovog članka u referentnoj literaturi pre nego što ospeš paljbu i odbaciš ga kao irelevantnog.

Koje je tvoje mišljenje na temu? Koliko je meni poznato oblik univerzuma se samo eksperimentalno može dokazati i koliko znam to još niko nije uradio. Nisam ekspert i ne mogu da tvrdim ali koliko sam pratio stvari tako stoje.
 
Koje je tvoje mišljenje na temu? Koliko je meni poznato oblik univerzuma se samo eksperimentalno može dokazati i koliko znam to još niko nije uradio. Nisam ekspert i ne mogu da tvrdim ali koliko sam pratio stvari tako stoje.

Ja sam do skoro mislio da je univerzum loptastog oblika i za mene je ovo čudno koliko i za tebe, tako da bolje da sačekamo nekog ko zna više o temi.
 
Ma prochitah ja sve te reference i na wikipediji, i na youtube-u. ali i dalje ne mogu da pojmim kako 2D ravan moze da bude 3D objekat...Odnosno kako 3D prostor moze da bude 2D ravan. Kako nesto sto mozes gledati i gore i dole, i levo i desno, moze biti ravno? Gde je ravno? U kom smislu je 'ravno'?
 
U geometrijskom smislu ravno znaci da je zbir uglova u svakom trouglu tacno 180 setepeni. Ako je zbir manji od 180 imamo hiperbolično zakrivljen prostor, ako je veći od 180 onda je to sferno zakrivljen prostor.
 
Ma prochitah ja sve te reference i na wikipediji, i na youtube-u. ali i dalje ne mogu da pojmim kako 2D ravan moze da bude 3D objekat...Odnosno kako 3D prostor moze da bude 2D ravan. Kako nesto sto mozes gledati i gore i dole, i levo i desno, moze biti ravno? Gde je ravno? U kom smislu je 'ravno'?


Može ako uzmemo da je naš 3D svemir zapravo hologramska projekcija 2D univerzuma.

http://www.dailymail.co.uk/sciencet...ogram-Physicists-believe-live-projection.html
 

Back
Top