"Vreme dolazi kada ce ljudi poludeti..."

cecalana

Ističe se
Poruka
2.511
"Vreme dolazi kada će ljudi poludeti, i kada vide nekoga ko nije poludeo napašće ga govoreći: ''Ti si lud, ti nisi kao mi''. (Ava Antonije Egipatski)"

"Antonije Veliki, Ava Antonije ili Sveti Antun Pustinjak je bio hrišćanski asketa koji je živeo Egiptu u IV veku. Smatra se ocem pustinjačkog (otšelničkog) monaštva i hrišćanskog monaštva uopšte."

Izgleda da je ovaj sveti covek jos pre mnogo vekova video sta ce se dogadjati danas. Danas se svi oni koji ne zive modernim nacinom zivota i ne stavljaju u prvi plan materijalne vrednosti, smatraju nenormalnim. Hrista su zamenili modrni bogovi - novac, blud, telesna uzivanja... Ljudi se prave vazni i stalno se kao nesto ponose necim, a u stvari srozali su se na nivo nizi od zivotinja. Hvalisu se kako su napredni, kako nisu zatucani kao ljudi iz proslost, a u stvari vidimo samo jednu najobicniju paradu nemoci, duhovnu bedu i jad jer hvalisati se kako si mocan dok ti smrt dise za vratom je krajnje bezumlje.

Prisetimo se reci Sv. Apostola Pavla:

"A mi propovedamo Hrista Raspetoga, Judejima sablazan, a Jelinima ludost. Nama pak koji se spasavamo - Boziju silu i premudrost."
 
proreceni "poslednji dani" prema Bibliji

2 Timotejeva 3:1-5


1 Znaj da će u poslednje dane nastati teška vremena,

2 jer će ljudi postati sebični, lakomi, tašti, oholi, hulnici, nepokorni roditeljima, neblagodarni, neduševni, neosetljivi

, 3 neverni, klevetnici, neuzdržljivci, svirepi, neprijatelji dobrih ljudi,

4 izdajnici, nagli, naduveni, i koji će više mariti za slasti nego za Boga;

5 koji će imati izgled pobožnosti, ali odbacivši ono što čini silu njezinu. Kloni se takvih!



Takodje Matej 24 prorice poslednje dane

12 Bezakonje će porasti, pa će kod većine ohladnjeti ljubav.

13 Ali ko ustraje do kraja, taj će biti spašen.
 
Poslednja izmena:
A ovo je prorocanstvo Sv. Nila Mirotocivog, koji je ziveo i podvizavao se u 17. veku:

""Od oko 1900. godine, pa do sredine XX stoleca, ljudi toga doba
postace takvi da ce se jedva moci prepoznati. Kada se priblizi vreme
Antihristova dolaska, razum ljudi pomracice se od plotskih strasti I
samo ce se bescasce I bezakonje razrasti. Svet ce biti
neprepoznatljiv, izmenice se izgled ljudski, zahvaljujucu bestidnosti
u odevanju I cesljanju nece moci jasno da se razlikuju muskarci od
zena. Ti ce ljudi biti divlji I zverski surovi zbog sablazni
Antihristovih. Nece biti postovanja prema roditeljima I starijima,
ljubav ce nestati. A pastiri hriscanski, episkopi I svestenici,
postace ljudi sujetni koji savrseno ne razlikuju desni put od levoga.
Tada ce se hriscanski moral I predanje izmeniti. Medju ljudima ce
nestati skromnosti I celomudrija, a zacarice se blud I raspustenost.
Laz I srebroljubje prevazici ce svaku meru, a tesko onima koji
gomilaju blago. Drustvom ce zagospodariti blud, preljuba, muzelostvo,
tajna dela, kradje I ubistva.

I u to buduce vreme, zahvaljujuci sili ogromnoga zlocinstva I
raspusnosti, ljudi ce se lisiti blagodati Svetog Duha koju su dobili
na Svetom Krstenju, a ujedno ce izgubiti I grizu savesti.
Crkve Bozije ostace bez bogobojazljivih I blagocestivih pastira I
tesko tada onima hriscanima koji ostaju u svetu I koji ce savrseno
izgubiti veru, posto ce biti liseni mogucnosti da ma od koga vide
svetlost poznanja. Tada ce se oni udaljavati od sveta, trazeci u
svestenim pribezistima olaksanje od dusevnih stradanja, ali svugde ce
nailaziti na prepreke I tegobe. I sve ce to biti posledica toga sto
ce Antihrist uspeti da gospodari svima I da postane vladar cele
vasceljene I sto ce tvoriti cudesa I neverovatna znamenja. On ce uz
to dati porocnu mudrost nesrecnom coveku, tako da ce ovaj naciniti
takva otkrica da moze jedan covek sa drugim da razgovara sa jednog
kraja zemlje na drugi. Tada ce ljudi leteti po vazduhu kao ptice I
prosecace morske dubine kao ribe. I kada sve to dostignu, bedni ljudi
ce u udobnosti provoditi zivot, ne znajuci, nesrecnici, da je to -
obmana Antihristova. A on ce, zlikovac, zahvaljujuci covekovoj sujeti
tako usavrsavati nauku, da ce to ljude skrenuti sa puta I privesti
neverovanju u postojanje Troipostasnoga Boga.

Tada ce Sveblagi Bog, videci pogibao ljudskoga roda, skratiti dane
radi onih malobrojnih koji se spasavaju, jer ce Antihrist hteti da
sablazni, ako je moguce, I izabrane� Tada ce se iznenada pojaviti mac
kazne I ubice opsenara I sluge njegove."
Dakle, za Hriscanine (koji nisu to samo imenom, nego i zivom verom) ovakva vremena i stanje u drustvu nisu iznenadjenje.
 
ako je ovo metafora za telefone, avione i podmornice, ne vidim što bi to bilo zlo?

Pa nisu te stvarcice zlo samo po sebi, vec zato sto ih ljudi shvataju na pogresan nacin. Shvataju ih kao odraz njihove moci, daju im lazan osecaj nadmoci nad prirodom, ulivaju im lazan osecaj sigurnosti, motivisu ih da zaborave na Istinitoga Boga, da zaborave na sustinu i smisao zivota...
 
Skoro sam bas citala to prorocanstvo sv. Nila Mirotocivog, i zacudila koliko je tacno, cak i sto se crkve tice. No u prilog ovoj temi, ostavicu dve molitve ne bi li se dobre duse podsetile njih i ponekad ih upraznjavale:


МОЛИТВА ЗА ЧИТАВ СВЕТ
Свети Нифонт, епископ Константијане Александријске

Владико, Господе Исусе Христе, Боже наш, приклони ухо Своје и почуј у свему онога ко љуби Име Твоје Свето заувек. Почуј ме и прозборићу силом Твоје власти и силе. Дођи, Исусе, Светлости од светлости, када буде одлазила душа моја. Сиђи, Свети, да је примиш. Помилуј ме, Благи, и приђи ми у светлости, у весељу, у благодоличности, у радости. Јер Ти си Онај Који си ми обећао да ћеш сам доћи и примити мој дух у миру. Нека, дакле, не омету безакоња моја истинито Твоје обећање. Не одврати лик Свој од мене, него се сети да си ме Ти из злосмрадија змијиног узео и, прогутанога у њеној свепрождирућој утроби, позвао и оживотворио и, оживевши ме, просветлио и, просветливши ме, освештао и, освештавши ме, осијао и, осијавши, обожио.
Сети се, Господе, да у све дане живота свога нисам престао да иштем милост Твоју да се не одвратиш од мене, него да дођеш на кончину слуге Свога. Сети се, Господе, да ни оца нисам волео више од тебе, нити матер. Сети се, Господе, да ради имена Твога свега се одрекох и Тебе јединога зажудех. А то није моје постигнуће, него Твоје. Сети се, Господе, да се силно смирих. Не посрами ме. Јер Ти си ми много пута рекао: ни у шта не бројим бдење и неједење твоје, него чезнем за тобом и љубим те због крајњега твог смирења. А ја Ти одговарах: Владико, зар сам ја ишта од тога постигао? То је све благодат Твоја учинила. Сети се, Господе, да мимо Тебе другога кога не узљубих, од Тебе примивши и тај дар. Јер многа добра си ми учинио, од којих се ужаснуше небо и земља и сви који обитавају на њима.
Сети се, Господе, и оних који помињу слугу Твога. Удахни Свети Свој Дух у срца њихова. Дај им исправљење, врлину и бестрашће. Скрши лукаву змију под ноге њихове. У руке Твоје предајем ово стадо, које ми воља Твоја повери. Сачувај га у имену Своме. Пастируј њиме, Вишњи, десницом Својом. Сачувај га силом Својом, нетакнутим га чувајући до краја века. Боже, Боже мој, опет и опет молим Ти се. Сети се, Господе, оних који плове, који путују, који болују, који се труде, заробљеника и постарај се за њихово спасење. Сети се, Господе, удовица, сирочади, странаца, новообраћених, досељеника, гладних и жедних Твоје милости богате и пребожанствене. Сети се, Господе, оних у тамницама, у оковима, у невољама, у тузи, у жалостима, у слабостима. Велика Твоја милост нека их окружи, Човекољупче.
Сети се, Господе, оних који душевно болују и које рањава зла стрелица греха. Сети се, Господе, жалосних, искушаваних и свих који се муче у боловима тешким. Излиј кап насладе Светога и Животворнога Свога Духа у срца њихова, да, окушавши је, прославе Твоју благост и да не гину у хули. Јер знам да то благоухање Твоје дарује, а посебно онима који својевољно трпе у напорима, у боловима, невољама, нужди, жалости.
Сети се, Господе, архијереја, јереја, ћакона, чатаца и свега клира свештеничког. Њиховим молитвама, Милостиви, покажи састрадавање мноштву мојих безбројних грехова. Сети се, Господе, оних у пустпњама и планинама и пештерама и јамама земним и свега светог образа часних монаха, чијим мољењима дођи на погребење слуге Свога. Сети се, Господе, добрих царева и кнежева до конца века.
Дај починак, Господе, и онима који се Теби преселише у вери и нади од века, а олакшај бреме јадних непосвећених. Прими, Владико, молитву слуге Свога на небески и умни Свој жртвеник горње митрополије јерусалимске, Ти Који си сав у Оцу, Који си Логос Божији Који све држи, кроз Којега је све од небића бићем постало, Који носиш целога Оца у Себи и Дух истине Који од Оца исходи и у Теби почива, Који си се родио пре векова бестрасно, без истечења, силно, свебожанствено, Који си створио векове у магновењу ока, Који си створио светих сила чинове, Који си створио светлост и таму, сунце, месец и звезде, оно што је на небу и земљи и под земљом, Који у шаци држиш васцелу творевину, Који си духове саздао из небића и опет из њега вештаствени основ произвео, јер све што си пожелео створио си на небу и на земљи, у морима и у свим безданима лакоћом Своје силе.
Прими стога мољење моје, Владико, да у миру усним и починем, јер си ме Ти, Господе, јединога у нади настанио.



МОЛИТВА ЗА БЕЗБОЖНИКЕ
Светог Николаја Жичког

Сва бића, Боже, сведоче о Твом бићу, јасније него сат о сајџији, и град о градиоцима, и песма о певачу, и реч о језику и разуму. Јаснији си од сунца, свесилни Боже наш, ипак безбожници не знају за Тебе; и још црње: безбожници у злоби срца свог неће да знају за Тебе. Загњурују главе своје у земљу, као ној у песак, и вичу: невидимо Га, не знамо Га, нема Га! Ја им зборим речима о Теби, који си саздао реч и устројио говор, они се смеју. Ја им чиним милост у име Твоје, они се срде. Ја им понављам речи пророка Твојега: во познаје господара својега (Исаија 1, 3), како ви људи да не познајете Господа свога? А они одговарају: Нема Господа! Одсекла се река од извора — пресушиће. Пресушило је срце у безбожника — пресушиће им сасвим и разум. Полудеће, као што су сви безбожници полудели. Страх ме обузима, да поред мене живог суседи моји не потону у ад.

О, Изворе живота, кажи ми, кажи слуги Твоме: како толика смрт може савити гнездо у живој души човековој?

О, вечно Сунце правде и истине, како толики мрак може пасти на разум човечији, да не може да прочита и разуме почетно и завршно слово свих бића у свету? Није ли, Господе, овако: грех за грехом као конац по конац, док се није изаткала дебела завеса, која од Тебе сакрива и покрива?

Но не допусти, Господе, да цар таме савлада до краја створења Твоја! Тресни силом Твојом и блесни зракама Твојим, да би се пробудили успавани и адом опијени! Учини оно што само Ти знаш и можеш, да се покају суседи моји, беднији и од свих створења Твојих.

Јер ће лепи бити суседи моји кад се покају и Тебе познаду, по молитви слуге Твога светог Mojceja Мурина. Као блудни синови кад се из друштва свиња поврате у друштво анђела. О како ће звучнија и стројнија бити песма Твојој слави и величини кад је сви покајани синови Твоји запевају заједно са вернима и заједно са војскама анђелским на небу, које дан и ноћ славе и величају Оца и Сина и Светога Духа, Бога једнога, живога. Амин.
 
Poslednja izmena:
Sve lepo pise u prorocanstvima, hriscanskim i pravoslavnim, na nama je da prepoznamo te znake.

Pa "ko ima oci neka vidi, ko ima usi neka cuje..."

Tada ce Sveblagi Bog, videci pogibao ljudskoga roda, skratiti dane
radi onih malobrojnih koji se spasavaju, jer ce Antihrist hteti da
sablazni, ako je moguce, I izabrane� Tada ce se iznenada pojaviti mac
kazne I ubice opsenara I sluge njegove."
 
"Vreme dolazi kada će ljudi poludeti, i kada vide nekoga ko nije poludeo napašće ga govoreći: ''Ti si lud, ti nisi kao mi''. (Ava Antonije Egipatski)"

Izgleda da je ovaj sveti covek jos pre mnogo vekova video sta ce se dogadjati danas. Danas se svi oni koji ne zive modernim nacinom zivota i ne stavljaju u prvi plan materijalne vrednosti, smatraju nenormalnim. Hrista su zamenili modrni bogovi - novac, blud, telesna uzivanja... Ljudi se prave vazni i stalno se kao nesto ponose necim, a u stvari srozali su se na nivo nizi od zivotinja. Hvalisu se kako su napredni, kako nisu zatucani kao ljudi iz proslost, a u stvari vidimo samo jednu najobicniju paradu nemoci, duhovnu bedu i jad jer hvalisati se kako si mocan dok ti smrt dise za vratom je krajnje bezumlje.

ja ću, po ko zna koji put, pitati:
ZAŠTO mislite da je neko ko ne veruje u vašeg boga automatski materijalan, nemoralan, nenormalan?
da, odlepili su ljudi, i vi idete okolo i pokazujete prstom na nevernike kao da su na nivou amebe :roll:
a kad mi to radimo, onda je to smak sveta
mislim, muka mi je malo od takvog shvatanja
udata sam i sad ako sam ateista to znači da mi brak ne znači ništa? :zeek:
takva vam je logika.. koja je sve, samo ne logika
:cao:
 
"Vreme dolazi kada će ljudi poludeti, i kada vide nekoga ko nije poludeo napašće ga govoreći: ''Ti si lud, ti nisi kao mi''. (Ava Antonije Egipatski)"

"Antonije Veliki, Ava Antonije ili Sveti Antun Pustinjak je bio hrišćanski asketa koji je živeo Egiptu u IV veku. Smatra se ocem pustinjačkog (otšelničkog) monaštva i hrišćanskog monaštva uopšte."

Izgleda da je ovaj sveti covek jos pre mnogo vekova video sta ce se dogadjati danas. Danas se svi oni koji ne zive modernim nacinom zivota i ne stavljaju u prvi plan materijalne vrednosti, smatraju nenormalnim. Hrista su zamenili modrni bogovi - novac, blud, telesna uzivanja... Ljudi se prave vazni i stalno se kao nesto ponose necim, a u stvari srozali su se na nivo nizi od zivotinja. Hvalisu se kako su napredni, kako nisu zatucani kao ljudi iz proslost, a u stvari vidimo samo jednu najobicniju paradu nemoci, duhovnu bedu i jad jer hvalisati se kako si mocan dok ti smrt dise za vratom je krajnje bezumlje.

Prisetimo se reci Sv. Apostola Pavla:

"A mi propovedamo Hrista Raspetoga, Judejima sablazan, a Jelinima ludost. Nama pak koji se spasavamo - Boziju silu i premudrost."
Mudro zboruvavas oko mohje milo;)Ima i pametnih na forumu,nije to samo mit.
 
Pa nisu te stvarcice zlo samo po sebi, vec zato sto ih ljudi shvataju na pogresan nacin. Shvataju ih kao odraz njihove moci, daju im lazan osecaj nadmoci nad prirodom, ulivaju im lazan osecaj sigurnosti, motivisu ih da zaborave na Istinitoga Boga, da zaborave na sustinu i smisao zivota...

aha, a kako to pomenute stvarčice motivišu čoveka da zaborave na boga (uzgred, koliko bogova ima tvoja religija kad imaš "Istinitog Boga"?)
 
ja ću, po ko zna koji put, pitati:
ZAŠTO mislite da je neko ko ne veruje u vašeg boga automatski materijalan, nemoralan, nenormalan?
da, odlepili su ljudi, i vi idete okolo i pokazujete prstom na nevernike kao da su na nivou amebe :roll:
a kad mi to radimo, onda je to smak sveta
mislim, muka mi je malo od takvog shvatanja
udata sam i sad ako sam ateista to znači da mi brak ne znači ništa? :zeek:
takva vam je logika.. koja je sve, samo ne logika
:cao:

A sve to interesantno, traje milenijumima, dok svet zapravo vode...zamisli ko...vernici...sa 6/7 populacije. :per:
 
ja ću, po ko zna koji put, pitati:
ZAŠTO mislite da je neko ko ne veruje u vašeg boga automatski materijalan, nemoralan, nenormalan?
da, odlepili su ljudi, i vi idete okolo i pokazujete prstom na nevernike kao da su na nivou amebe :roll:
a kad mi to radimo, onda je to smak sveta
mislim, muka mi je malo od takvog shvatanja
udata sam i sad ako sam ateista to znači da mi brak ne znači ništa? :zeek:
takva vam je logika.. koja je sve, samo ne logika
:cao:

nije spomenula neverujeće... bre nevena, ne zaleći se.
 
Ova "žal za mlados' i prošla vremena" je bila aktuelna tema i pre dve hiljade godina. I tada su isto pisali kako je "pre bilo sve lepo, a onda se svet izokrenuo, mladi ne poštuju starije, ljudi jure samo za materijalnim bogatstvom..."
Zaboravio sam čiji je to tačno bio tekst, ali hoću da kažem da se ništa ne menja suštinski. Svima je uvek pre bilo bolje... :lol:
 
Ova "žal za mlados' i prošla vremena" je bila aktuelna tema i pre dve hiljade godina. I tada su isto pisali kako je "pre bilo sve lepo, a onda se svet izokrenuo, mladi ne poštuju starije, ljudi jure samo za materijalnim bogatstvom..."
Zaboravio sam čiji je to tačno bio tekst, ali hoću da kažem da se ništa ne menja suštinski. Svima je uvek pre bilo bolje... :lol:

Citat se prepisuje se Platonu:

"What is happening to our young people? They disrespect their elders, they disobey their parents. They ignore the law. They riot in the streets inflamed with wild notions. Their morals are decaying. What is to become of them?"

4. vek pre nove ere

Postoji i drugi koji se prepisuje Sokratu i jos nekoliko drugih veoma slicnih ovom iznad...
 
ja ću, po ko zna koji put, pitati:
ZAŠTO mislite da je neko ko ne veruje u vašeg boga automatski materijalan, nemoralan, nenormalan?
da, odlepili su ljudi, i vi idete okolo i pokazujete prstom na nevernike kao da su na nivou amebe :roll:
a kad mi to radimo, onda je to smak sveta
mislim, muka mi je malo od takvog shvatanja
udata sam i sad ako sam ateista to znači da mi brak ne znači ništa? :zeek:
takva vam je logika.. koja je sve, samo ne logika
:cao:

Pa vidi, nije rec o tome da neko ko ne veruje u Boga mora automatski da bude materijalista i nemoralan. Ovde se radi o duhovno bolesnom stanju ljudskog roda u celini. Ljudi su se vratili na nivo paganskih naroda. Dovoljno je ukljuciti TV i zgaditi se. Medjutim, ni to nije ono najstrasnije, nego to sto ljudi danasnjice proglasavaju za moralne neke grozomorne stvari, a sve ono sto iole valja svrstavaju u nazadno i zatucano. I sigurna sam da niko na ulici ne upire prstom u tebe i tebi slicnima, radije upiru prstom u one iskreno verujuce. Primeri:

Ako je neko posten do te mere da nece ni nesto sitno da slaze da bi, recimo, dobio posao ili da nesto sitno ukrade i stekne korist za svoju porodicu, vise se ne smatra casnim covekom, nego zadrtom budalom

Ako je neko siromasan, smatra se "nesposobnim gubitnikom", koji nije uspeo da se "snadje u zivotu"

Ako neko ne zeli da ima seksualne odnose pre braka, smatra se zatucanim i nazadnim, ali se treba ponositi ako si homoseksualac ili si obrnuo dosta zena

Ako neko ne nosi markiranu odecu, omalovazavace ga

Ako zena ne stavi na sebe tri kile sminke i ne ugradi vestacke nokte, ne ofarba kosu, smatrace je zapustenom

Ako neko izrodi puno dece, smatraju ga drustvenim parazitom, jer stvara sirotinju, ali abortusi su sasvim legalni i dobrodosli

Ako neko nece da laze za svog prijatelja na sudu ili u policiji, smatrace se izdajnikom
itd.

Dakle, ne upire se prstom u tebe, nego u ove malobrojne.
 

Back
Top