Internet i zdravlje
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Internet i zdravlje

Aktivan član borisbg (avatar)
    Učlanjen
    10.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano Internet i zdravlje

Dugo vec koristim blagodeti interneta, odnosno foruma i chata. U razgovoru sa mnogim ljudima preko neta dosao sam do saznanja da imaju neke psihicke probleme, uglavnom depresiju ali i razne fobije, anksioznosti, paranoje i sl.
    A sad piatnje, da li ljudi sa psihickim problemima beze na internet,trazeci spas, ili je bas internet odgovoran za te njihove probleme.

Poznat pikax (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    142

Podrazumevano Re: Internet i zdravlje

Citat Original postavio borisbg
    Dugo vec koristim blagodeti interneta, odnosno foruma i chata. U razgovoru sa mnogim ljudima preko neta dosao sam do saznanja da imaju neke psihicke probleme, uglavnom depresiju ali i razne fobije, anksioznosti, paranoje i sl.
    A sad piatnje, da li ljudi sa psihickim problemima beze na internet,trazeci spas, ili je bas internet odgovoran za te njihove probleme.
    Vise bih rekla da beze na internet, ali tesko da ce im to doneti spas.
    S'druge strane internet je "opasan po zdravlje",ali nije opasniji od ostalih stvari u zivotu...
    pozdrav

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    119

Podrazumevano

Nedavno je bila jedna emisija na radiju B92 gde sam bas o tome pricala nadugacko, no da ponovim u kratkim crtama: zavisnost prema internetu spada u domen poremecaja impulsa. Zbog "starosti" prethodnih klasifikacija nije usao u klasifikaciju mentalnih bolesti (mada jeste u americku), ali se novom revizijom evropske klasifikacije to predvidja. Poremecaj je ispitivan na Zapadu u velikom broju studija i doslo se do saznanja da je po genezi i prisutnim simptomima veoma slican ostalim poremecajima impulsa kao sto je na primer patolosko kockanje ili kleptomanija.

Sve mora da ima svoju meru pa i internet; ukoliko postoji poznati trijas za sve bolesti zavisnosti - zudnja, smirivanje prilikom dostupnosti, i apstinencijalna kriza u odsutnosti mogucnosti da se pristupi netu, onda postoji i zavisnost prema netu.

Sto se tice same depresije, fobija i paranoje - njih ne stvara po pravilu koriscenje interneta, niti su oni koji pate od ovakvih poremecaja podlozniji koriscenju i zloupotrebi kao ni zavisnosti od interneta.

Prisutnost sve veceg broja ljudi na pricaonicama, chatovima i forumima, kontakti preko neta, kao i virtuelni zivot u mrtvom prostoru, sa virtuelnim ljudima i virtuelnim dodirima, govori samo u prilog moderne ere tehnologije i civilizacije u kojoj danasnji covek postaje sve vise preokupiran materijalnim, i sve otudjeniji od socijalne sredine u kojoj postoje normativi i zakonitosti ponasanja, stupanja u kontakt i stvaranja medjusobnih odnosa (kakvi god oni bili). kako je covek podlozan afilijativnom nagonu, i ipak sklon kontaktima i suzivotu sa grupom (bez koje bi kao jedika propao, makar psiholoski i emotivno ako ne fizicki), taj svoj nagon u nedostatku potencijala za realizaciju u stvarnom zivotu realizuje u virtuelnom svetu.

Nadam se da je odgovor dovoljno opsiran, da ne preteram.
    Pozdrav

Poznat loop (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

vidi ovde sve ljudi sa suncicinog foruma

Ističe se VictorySun (avatar)
    Učlanjen
    03.11.2003.
    Reputaciona moć
    90

Podrazumevano

Citat Original postavio loop
    vidi ovde sve ljudi sa suncicinog foruma
    hehe

Učlanjen
    10.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano

Hvala Withdrawnwater na odgovoru ali mislim da me nisi u potunosti razumela. Nisam pricao o zavisnosti, vec o nekim drugim problemima. Evo sada cu da budem malo konkretniji, ja na primer patim od poremecaja spavanja, nekad mi je to bio veliki problem, jer nije lako lezati u krevetu do jutra i gledati u plafon, a sada kada imam internet taj moj problem je prestao da postoji, ali ja i dalje patim od poremecaja spavanja samo sto mi nije dosadno nocu.
    E sad gde ce me to odvesti za 10 ili 20 godina to cemo tek da vidimo.
    Drugo voleo bih da date svoje misljenje o ovome pre svega kao forumasi, a potom kao doktori.

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano

Trazis uzrok tog problema, krenes od toga da li postoji neki problem(stres vezan za posao,porodicne probleme...)koliko to dugo traje, kakav ti je rezim zivota...da li se uopste umoris tokom dana?
    Evo ja sad vampirisem po kuci, a ustajem u 6 i nerviram se sto ne mogu da zaspim, s druge strane kako da zaspim kad sam popodne dosla komirana sa posla i nisam izdrzala ,odspavala sam dobra 2,5 sata...
    Kapiras?

Učlanjen
    10.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Podrazumevano Re: Internet i zdravlje

Citat Original postavio pikax
    Vise bih rekla da beze na internet, ali tesko da ce im to doneti spas.
    S'druge strane internet je "opasan po zdravlje",ali nije opasniji od ostalih stvari u zivotu...
    pozdrav
    Izgleda da si ti jedina razumela sta sam hteo da kazem, ovi doktori su na prvom mestu doktori, a tek posle forumasi, nemojte da se ljutite ali bice da je to ipak profesionalna deformacija.
    PS Ne mislim nista lose.
    8)

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    119

Podrazumevano

Hvala Withdrawnwater na odgovoru ali mislim da me nisi u potunosti razumela. Nisam pricao o zavisnosti, vec o nekim drugim problemima. Evo sada cu da budem malo konkretniji, ja na primer patim od poremecaja spavanja, nekad mi je to bio veliki problem, jer nije lako lezati u krevetu do jutra i gledati u plafon, a sada kada imam internet taj moj problem je prestao da postoji, ali ja i dalje patim od poremecaja spavanja samo sto mi nije dosadno nocu.
    E sad gde ce me to odvesti za 10 ili 20 godina to cemo tek da vidimo.
    Drugo voleo bih da date svoje misljenje o ovome pre svega kao forumasi, a potom kao doktori.
    Pa mozda te ja nisam razumela ali kolko sam procitala, pitanje je bilo da li ljudi sa psihickim problemima beze na internet ili je internet odgovoran za njihove probleme. Na to pitanje sam ti dala prethodni odgovor. I kao doktor i kao forumas i dalje stojim iza drugog dela posta, koji se ne odnosi na zavisnost od interneta vec na otudjenje ljudi u opstoj globalizaciji drustva u modernoj civilizaciji...

E sad, sto se tvog licnog problema tice (problema sa spavanjem) on nije prestao da postoji upotrebom interneta, samo se lakse podnosi, kao sto i sam kazes. Da, ko zna gde ce te to odvesti...Neki ljudi kad ne mogu da spavaju pocnu da uzimaju tablete pa postanu tabletomanski zavisnici, drugi sednu pa krstare internetom pa razviju zavisnost od interneta...ili je ne razviju. Sto nas opet vraca na prvi post.

A ako je tebi zapravo trebalo odobravanje i potvrda da sve to nije uopste tako bitno i da ima i opasnijih stvari na svetu, zao mi je sto ne mogu da ti je dam, ni kao doktor ni kao forumas - tvoje nespavanje jeste bitno, jeste problem i nece se resiti samo od sebe, a moze se samo pogorsati celonocnim sedenjem na netu.

Slične teme

1. Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 23.08.2007., 19:41
  2. da li je to zdravlje ili... ???
    Autor rile_laki_oblak u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 17.07.2007., 10:19

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku