Deca u Srbiji najrazmaženija

BGHighlander

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.386
Deca u Srbiji sve raspuštenija


Mladi u Srbiji sve su raspušteniji, pokazuju istraživanja i svakodnevne crne hronike. Krivica najviše na roditeljima, previše dopuštaju naslednicima.

Izlaze kad hoće, vraćaju se kući u zoru, puše, piju, često se drogiraju, učestvuju u tučama i ozbiljnim prestupima. Istraživanja i statistika pokazuju da mladi sve više rade šta im je volja, bez iole ozbiljnije kontrole. Novinski članci prepuni su tekstova o maloletničkoj surovosti, krađama, sukobima, pa i ubistvima u kojima učestvuju mladi.

2yzaiqo.jpg
hx4ww5.jpg


Više od 4.000 beogradskih srednjoškolaca, oko šest odsto, odustane od školovanja ili ponavlja razred, govore podaci Foruma srednjih stručnih škola Beograda. Istraživanje Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti "Vita" pokazalo je da 59,9 odsto mladih u Srbiji poznaje nekog ko se drogira i ponuđeno je narkoticima, 81 odsto ispitanih srednjoškolaca u Srbiji do svoje 17. godine pilo je alkohol, svaki drugi je probao cigarete, a 29 odsto njih igra igre na sreću, uglavnom u kladionicama.

- Svi smo pomalo krivi - porodica, školstvo i društvo - mada je najveća odgovornost na roditeljima - kaže Slobodan Malušić, pedagog OŠ "Đura Daničić". - Problem je što smo deci ostavili previše slobodnog vremena. Iz te dokolice rađa se sve negativno. Dali smo im markiranu garderobu, automobile, ostvarili sve želje, misleći da je to vaspitavanje. Umesto toga, roditelji bi trebalo da posvete vreme svom detetu, da se bave njime i daju mogućnost kako da kreativno ispuni sate. Čak 30 odsto mališana u školama sklono je bežanju sa časova, neučenju i ozbiljnijim problemima. Osnovni razlog je odsustvo roditeljske organizacije i vremena za svoje dete.

Kako Malušić kaže, jureći za novcem, ili obezbeđivanjem pukog preživljavanja, mame i tate često ne stignu da se bave svojom decom. Sa druge strane, škola ne može mnogo da uradi.

- Zakoni koji postoje ne poštuju se, pa bez obzira na to što maloletnici ne mogu da kupe cigarete i alkohol, oni i piju i puše - kaže Malušić. - Noću su u kafićima i diskotekama, vraćaju se kad hoće. Opet, dolaze i novi zakoni koji decu stavljaju u koš sa odraslima prepuštajući im mnoge odluke, već od 15. godine odlučuju o lečenju, trudnoći... A ja smatram da dečaci nisu zreli ni sa sticanjem punoletnosti.

Prema rečima psihologa Branke Tišme, roditelji čine suštinske greške u vaspitavanju svoje dece dajući im mnogo prava, prerano.


- Previše im je dopušteno, a malo se traži od njih - kaže Tišma. - Deca bi trebalo postaviti obaveze i jasne granice. Mališani koji su zauzeti aktivnostima i obavezama po pravilu su i bolji đaci. Danas, međutim, sve više su deca ta koja postavljaju granice, koja se pitaju i odlučuju. Sve je podređenjo njihovom htenju, željama, mame i tate su bolećivi. Ne rade roditelji to svesno, i sami su u ovo turbulentno vreme, kada je čitav sistem vrednosti ispomeran, izgubili jasnu ideju o pravom načinu da vaspitaju svoje dete, da ga usmeravaju.

Kada je prepušteno sebi i svojim odlukama, dete, mladić, adolescent, smatraju pedagozi, lako sklizne u nevolje, postaje njihov akter. Kroki današnjeg mladog Srbina - prvu cigaretu popušio je pre 13. godine, u 13. se prvi put napio, do 15. se upustio u seksualne odnose, a sa 16 godina već probao marihuanu i sedative. Podaci o maloletničkom kriminalitetu u Srbiji još su strašniji.

- Na dobrom smo putu da ispustimo kormilo nad decom - kaže kriminolog Zlatko Nikolić. - Kada je maloletnički kriminal u pitanju, nemamo povećanje u broju dela, ali ono što zabrinjava jeste sve veća bezosećajnost i okrutnost. Godinama se beleži pad broja krivičnih dela za koja su odgovorni maloletnici, ali problem je u tome što su ona sve brutalnija. Uzrok je odsustvo empatije i moralnosti, koji bi kod dece trebalo da se razviju u porodici.

Svi se slažu u jednom - nemajući vremena za sebe i svoje najbliže, roditelji su prestali da vaspitavaju svoju decu i uče ih razlici između dobra i zla.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:445155-Deca-u-Srbiji-sve-raspustenija
 
Zato sto nam decu vaspitavaju sredstva javnog informisanja (planskog ispiranja mozga) a ne roditelji.

Ja sam izuzetno zahvalan mojima koji su me vaspitali tako kako jesu. Naravno, teze bi islo da sam se bunio - ali ja sam uvideo da bunjava ne radi. Pa posto vaspitanje traje do 3. ili 4. godine, period u kojem su me moji usmerili na pravi put, ja nisam mogao da ispadnem lose, nema sanse.

A kakav sam to ja, kad se malo hvalim? Pa... prema ovoj boraniji koja je sada model, ja sam Spartanac i odusevljen sam sto sam takav.
 
Kad je trebalo da dobijem preko uveta, dobijao sam. Potpuno zasluženo.
Kad god pitaju gde i šta, ja procenjivao dal vredi da kažem ili da slažem.
To fali današnjoj omladini. Inteligencija u međusobnoj interakciji, prvenstveno sa društvom, pa tek onda sa roditeljima... jer, odnos provedenog vremena je 10:1.
 
Zato sto nam decu vaspitavaju sredstva javnog informisanja (planskog ispiranja mozga) a ne roditelji.

Ja sam izuzetno zahvalan mojima koji su me vaspitali tako kako jesu. Naravno, teze bi islo da sam se bunio - ali ja sam uvideo da bunjava ne radi. Pa posto vaspitanje traje do 3. ili 4. godine, period u kojem su me moji usmerili na pravi put, ja nisam mogao da ispadnem lose, nema sanse.

A kakav sam to ja, kad se malo hvalim? Pa... prema ovoj boraniji koja je sada model, ja sam Spartanac i odusevljen sam sto sam takav.
I ja sam za spartanski odgoj . Od ovog milovanja po jajcima nema vajde . Ne valja ni surovo postupanje sa djecom
jer to nije odgoj nego izivljavanje .Nisu djeca kriva sto su takva , nego iskljucivo roditelji .Ko sve pravi djecu , cudo
je da nisu i gora !
 
Omladina nije toliko glupa da ne vidi šta se u Srbiji danas vrednuje (a to svakako nije poštenje, skromnost, pošten rad), i ponašaju se u skladu s postavljenim vrednostima.
Kad se na to doda činjenica da se roditelji verovatno razbijaju od posla da bi obezbedili egzistenciju i jednostavno ne mogu fizički biti prisutni uz decu kad je to potrebno - dešava se to što se dešava.

Po školama anarhija, van škole još gore, na TVu farma, a net da ne pominjemo.
Deca su još zlatna s obzirom na okruženje i nametnute modele ponašanja tzv. elite.
 
I ja sam za spartanski odgoj . Od ovog milovanja po jajcima nema vajde . Ne valja ni surovo postupanje sa djecom
jer to nije odgoj nego izivljavanje .Nisu djeca kriva sto su takva , nego iskljucivo roditelji .Ko sve pravi djecu , cudo
je da nisu i gora !

Ja se ne secam da sam dobio po dupetu. Moji kazu da je to bilo tek par puta. Moje kmekanje (kad sam bio nahranjen, presvucen i sve ostalo) bez razloga nije proizvodilo nikakav efekat.
Danas je "kme, kme" - evo cokolada. Drugo 'kme kme'... 100 evra... Trece 'kme kme' - auto, pa dete je punoletno... zasluzuje. Cime to?!? Zato propadamo.
 
Ja se ne secam da sam dobio po dupetu. Moji kazu da je to bilo tek par puta. Moje kmekanje (kad sam bio nahranjen, presvucen i sve ostalo) bez razloga nije proizvodilo nikakav efekat.
Danas je "kme, kme" - evo cokolada. Drugo 'kme kme'... 100 evra... Trece 'kme kme' - auto, pa dete je punoletno... zasluzuje. Cime to?!? Zato propadamo.

Izvini, ali mislim da lupaš gluposti.
Ne poznajem ni jednog jedinog roditelja koji se tako ponaša.
 
Mada, nešto razmišljam, rastao sam u on vreme zlih devedesetih, pod nepravednim i ničim izazvanim, i platama roditelja od 2.75 maraka.
Išli smo, u srednjoj školi, dakle maloletni, redovno po splavovima, zaglavljivali u tadašnjem Trezoru, Pjer Kardenu, Lukasu, kasnije XL-u... do zore. Nešto kao današnji klinci.
Generalno smo bili lepo obrazovani, ili smo barem imali šansu za tako nešto po školama... ali, nismo bili toliko tupog pogleda, zagnjureni u ajfone, umeli smo reći i nešto više od LOL ili xD.
Država je nekako uspavala klinčadiju, titra im jajca... to nikako ne može na dobro izaći, jer uspaljenik od 15 leta kojim pilotiraju hormoni ne razume drugi jezik sem oštrog. Zauške, kad treba. Sedenja kući, kad su ti ocene nikakve.
Danas ih po školama pitaju da li se ne znam piše zajedno ili odvojeno...
 
Dokle ce da nas lazu da je u Srbiji sve najgore i da je svuda van nje sve bajno i sjajno?

Kus bre.

Za decu je definitivno istina.
Odavno sam primetio da Srbi i Romi imaju zajedničku crtu prema vaspitanju dece.
Veruju da oslobađanje deteta od obaveza, dopuštanje da dete određuje granice i zasipanje sa što više skupih poklona od dece pravi ljude jednako kvalitetne kao što su brendirani pokloni.

Greška.
 
Za decu je definitivno istina.
Odavno sam primetio da Srbi i Romi imaju zajedničku crtu prema vaspitanju dece.
Veruju da oslobađanje deteta od obaveza, dopuštanje da dete određuje granice i zasipanje sa što više skupih poklona od dece pravi ljude jednako kvalitetne kao što su brendirani pokloni.

Greška.

Teško da Romi veruju u bilo koju od ove tri stvari. Oni ih samo osamostale od kad su 'mladunci', te se vrlo brzo snalaze za život.
Dijametralno suprotno od Srba, kojima detence od četeres leta živi u susednoj sobi.
 
Za decu je definitivno istina.
Odavno sam primetio da Srbi i Romi imaju zajedničku crtu prema vaspitanju dece.
Veruju da oslobađanje deteta od obaveza, dopuštanje da dete određuje granice i zasipanje sa što više skupih poklona od dece pravi ljude jednako kvalitetne kao što su brendirani pokloni.

Greška.

Jeste, obuci im uniformu Hitler Jugenda, napraviti od njih male mediokitete koji nemaju svoje ja, i nauciti ih kako da budu dobri insajderi u nekom drustvu.


Ostavite decu na miru.

- - - - - - - - - -

Pa i ostavljena su "na miru" nažalost ...samo se policija i prosvetari nešto žale na njih.

Pa ono, posto su tako ostavljena na miru jedno 100 puta kvalitetnija ljudska bica od roditelja koji nisu ostavljani na miru, to onda mora da znaci da je to nesto dobro.

Ostavite decu na miru.
 
Teško da Romi veruju u bilo koju od ove tri stvari. Oni ih samo osamostale od kad su 'mladunci', te se vrlo brzo snalaze za život.
Dijametralno suprotno od Srba, kojima detence od četeres leta živi u susednoj sobi.

Ti gledaš Rome čergare/kantroprevrtače a ja mislim na kultivisane Rome...relativno kultivisane na nivo Srba. Ono, posao, stan, redovno kupanje, 2-3 deteta itd
 
Đačka uniforma bi vrlo dobro došla pa onda možda i ne bi bili najnepismenija deca u Evropi ( zvanični podatak).

Naravno, Djacka uniforma, plus ucenje stavova i moralnih vrednosti od kada napune tri godine.

To sa 'zvanicnim podacima' je posebna foliraza i parazitizam odraslog sveta. Grupa roditlejskih parazita koja uzima pare na lepe oci, odluci da napravi smesno istrazivanje ciji se rezultati objektivno i ne mogu saznati, ali ce se njihovi rezultati postovati i uzimati kao neke reference, jer su oni odrasli, i strucnjaci su za istrazivanje. Smejurija. Kako uopste neko istrazivanje u Evropi moze da tvrdi da je neko nepismeniji od drugog?

Ta deca barem nisu karakterno zakrzljala kao njihovi roditelji; ono, jos uvek se bore protiv sistemske indoktrinacije.

Ostavite decu na miru.
 
Poslednja izmena:

Back
Top