Pokretanje sopstvenog biznisa

ABM

Početnik
Poruka
8
Pokretanje sopstvenog biznisa


Pokretanje sopstvenog biznisa je je uzbudljiv predlog ali je istovremeno i nevrovatno izazovan poduhvat a istovremeno može da bude i vrlo koristan. Sopstveni biznis podrazumeva brojne prednosti tipa:
-biti sam svoj gazda
-kreirati samostalno raspored obaveza i zadataka
- živeti tako što će te sredstva za život obezbeđivati radeći nešto u čemu uživate (ima li nešto privlačnije od toga)
Ali postati uspešan preduzetnik u najmanju ruku zahteva temeljno planiranje, kreativnost i naporan rad.
Unarednoj studiji pokušaćemo da pomognemo da shvatite šta je sve neophodno za pokretanje biznisa.
Prvo pitanje na koje morate da odgovorite jeste :
Da li je preduzetništvo posao za vas?
Razmotrite da li imate sledeće osobine i sposobnosti koje obično idu ruku pod ruku sa uspešnim preduzetnicima:
· Spremni ste na preuzimanje rizika: Biti sam svoj gazda podrazumeva donošenje teških odluka. Preduzetništvo podrazumeva neizvesnost. Da li u svom životu izbegavate neizvesnost po svaku cenu? Ako je odgovor „da“, onda preduzetništvo i nije najbolji izbor za Vas. Ako pak uživate u preuzimanju sračunatog rizika, onda čitajte ovaj tekst dalje.
· Nezavisni ste: Preduzetnici moraju da donose gomilu odluka potpuno samostalno. Ako smatrate da možete da se oslonite na sopstvene instikte- i ne plašite se odbacivanja svih redom,
onda ste možda na putu da postanete preduzetnik.
· Ubedljivi ste: Možete imati i naj veću ideju na svetu, ali ako niste u stanju da ubedite klijente, partnere, zajmodavce ili zaposlene, računajte da će vaše preduzetništvo biti izazovno. Ako uživate u javnim obraćanjima, angažujete nove ljude sa lakoćom, pravite svoje argumente ubedljivim i zasnovanim na činjenicama, vrlo je verovatno da će te u tom slučaju obezbediti uspeh svojim idejama.
· Sposobni ste da pregovarate: Kao vlasnik malog biznisa, moraćet da pregovarate o svemu, od uslova zakupa preko detalja ugovora do kamatnih stopa i definisanja cena. Iskristalisana pregovaračka sposobnost pomoći će vam da sačuvate svoj novac i obezbedite više konfora vašem biznisu.
· Kreativni ste: Da li ste sposobni da razmišljate o novim idejama? Možete li u svojoj glavi da profilišete nove načine za rešavanje problema? Preduzetnici moraju biti sposobni da razmišljaju kreativno. Ako imate viziju kako da iskoristite nove šanse, preduzetništvo će tu biiti dobro rešenje.
· Imate podršku drugih: Pre nego što pokrenete svoj biznis izuzetno je važno da obezbedite jak sistem podrške na licu mesta. Kad smo pomenuli sposobnost ubeđivanja, nečije iskustvo je reklo da najpre treba ubediti svoju porodicu, ako to uspete onda preduzimate sledeće korake. Porodica je svakako važna karika u sistemu podrške vašem biznisu. Bićete primorani da donesete mnogo važnih odluka naročito u prvim mesecima pokretanja biznisa.. Ako nemate izgrađenu mrežu ljudi za podršku koji će vam pomagati, razmotrite angažovanje poslovnog mentora. Poslovni mentor je neko ko je iskusan, uspešan io hoće da vas savetuje i usmerava.
Ako posle predhodnog teksta još uvek smatrate da imate sve što je potrebno za preduzetnika i otpočinjanje novog biznisa, to je dobra vest! U narednom teksti ćemo vas suočiti sa dvadesetak pitanja iz poslovanja i finansija, kako bi vas definitivno učvrstili u tom uverenju:




Pitanja koja morate postaviti sebi pre odpočinjanja biznisa:
1. Zašto pokrećem svoj biznis?
2. Kakvu vrstu delatnosti ću da obavljam?
3. Kakav je profil mog idealnog klijenta (Kupca)?
4. Koji proizvodi ili usluge će biti deo moje ponude?
5. Jesam li spreman da potrošim vreme i novac koji su neophodni da pokrenem biznis?
6. Šta je ono što odvaja (razlikuje) moj proizvod ili uslugu od drugih koji već postoje na tržištu?
7. Gde će biti lociran moj biznis?
8. Koliko ljudi ću morati da uposlim?
9. Kakav tip dobavljača će mi biti potreban?
10. Koliko novca će mi trebati da započnem posao?
11. Da li će mi biti potrebna pozajmica?
12. Koliko vremena će biti potrebno pre nego se moj proizvod ili usluga pojavi na tržištu?
13. Koliko vremena će proteći do trenutka kad počnem da ostvarujem zaradu (profit)?
14. Ko mi je konkurencija na tržištu?
15. Kakve će biti moje cene u poređenji sa cenama konkurencije?
16. Kako ću postaviti pravnu strukturu mog posla?
17. Koje poreze sam u obavezi da platim?
18. Koji tip osiguranja ću morati da imam?
19. Kako ću da upravljam svojim poslovanjem?
20. Kako ću da reklamiram svoje proizvode, usluge?

Izrada biznis plana!!!
Biznis plan je esencijalni plan za poslovni uspeh! Taj vitalni dokument detaljno projektuje 3-5 godina vaših poslovnih aktivnosti unapred i mapira put kojim će kompanija da se kreće kako bi ostvarivala profit sa stalnom tendencijom rasta.
Biznis plan bi trebalo da sadrži sledeće nezaobilazne celine( ako specifičnost vašeg biznisa zahteva još neku slobodno je dodajte) i te celine će na ovom blogu biti obrađene i dostupne zasebno, a to su:
 
Pa da pokušamo još jednom, ne zbog nas koji vež jesmo privatnici, već zato što ovo sad čita neka druga generacija, zato što forumom cirkulišu ljudi. Ako ikome pomognemo savetom na bazi znanja i iskustva, pa makar i

1.da ne počne sopstveni biznis jer čitajući shvati da nije baš sve tako edealno kako je zamislio,
2. iskristališe neke svoje planove i mogućnosti pa se odluči za pokretanje privatnog posla
3. naša ista mišljenja se pronalaze, različita se malo porazgovaraju :koto::batina::lol:

iiiiiiiiii eto vajde od pisanja...3u1 :lol:
 
Kada si privatnik nema šanse da samostalno kriraš raspored obaveza i zadataka.
Ako hoćeš da zaradiš , ti se prilagođavaš drugima, a ne oni tebi.Kupac je tu glavni..
Radno vreme kao dragstor.Odmor prvih godina - zaboravi.
 
Deset iznenadjujućih izjava elitnih preduzetnika:
Većina ljudi se slaže da preduzetnici moraju da razmišljaju drugačije, da preuzimaju rizik, kako bi stvorili šanse da izgrade uspešan poslovni sistem. Istraživanja su pokazala da ozbiljni preduzetnici obično idu daleko izvan uobičajenih floskula u svojim akcijama, delovanjima i razmišljanjima, i često ne žele da iznose svoja stvarna mišljenja i stavove, zbog straha od odbacivanja od strane običnih ljudi, i etiketiranja da su fanatici.
U svojoj knjizi: “Preduzetničke misli”, Kevin D. Johnson je podvukao stotinak esencijalnih verovanja, pogleda, i ponašanja ozbiljnih preduzetnika. Većina njih su predvidiva, međutim ovde će biti pobrojana desetak koja će verovatno izazavati otpor kod većine ljudi koji su izvan takvog životnog stila, kao i kod ‘imitatora’ takvog preduzetničkog stila.

Svaki rizik nije rizičan. Preduzetnici sigurno razumeju veliku verovatnoću neuspeha, i oni nisu osobe koje nužno vole da se kockaju. Umesto tooga, oni preuzimaju proračunat rizik, slažući špil u svoju korist. Moraju da imaju dovoljno samopouzdanja, da budu potkovani dopunskim ekspertskim znanjem, čvrste odnose ili lično bogatstvo, da bi preuzeti rizik tretirali kao blizak nuli.


Biznis je na prvom mestu a onda porodica. Ovakvo stanovište nije sebično, jer je prepoznato od ozbiljnih preduzetnika da dobrobit porodice zavisi od uspešnosti biznisa, i nema drugačijeg, zaobilaznog puta. Zbog toga se i u avionu prvo zatraži da stavite masku sa kiseonikom. Da li bi ste propustili sklapanje posla od milion dolara, zbog odlaska sa sinom na utakmicu?



Slediti svoju strast nije genijalno. Potražite dobar biznis model najpre. Vaša humana ubeđenja, ili nagoni tipa iskoreniti glad u svetu, su možda opravdana i imaju dobar razlog, ali ne moraju biti dobra poslovna ideja. U svakom biznisu u početnoj fazi, nezaobilazno će te sresti stvari u kojima nećete uživati, ali se moraju uraditi (‘cold calling’, otpuštanje neproduktivnih zaposlenih, itd… Raditi samo zabavne stvari u biznisu je samo mit.


Nije poenta biti ‘Veliki gazda’. Veliki preduzetnici nisu zainteresovani da budu gazde uopšte. Ljudi koji su skloni da priušte sebi šta god žele , kad god žele, generalno su užasni preduzetnici. Da bi ste bili uspešan preduzetnik, disciplina je uslov, kao i prihvatanje vaših novih šefova u ulozi investitora, partnera ili klijenata.


Eliminišite loše klijente. Svi smo imali klijente koji su nas iskoristili na štetu naših dobrih klijenata. Dobri preduzetnici su odlučni u donošenju rigoroznih mera da se loši klijenti zaobiđu, uz odgovarajući respekt, kako bi se frustracija minimizirala i sačuvao odliv resursa i gubitak reputacije. Ne možete nekoga trpeti sve vreme.


Neznanje može biti blagoslov. Odlično je biti dobro profesionalno potkovan znanjem iz oblasti u kojoj planirate da se nadmećete sa konkurencijom, ali mnogo puta takvi ljudi vide previše izazova ispred sebe pa nikad ne počnu biznis.U drugim slučajevima, preduzetnici otvaraju nove poslovne oblasti a da niko prethodno ne zna sa kojim izazovima će se suočiti. Ozbiljni preduzetnici veruju svojim sposobnostima da pronađu nove puteve ka poslovnim šansama.



Žurite da što pre dobijete MBA diplomu. Ako ste već preduzetnik, više obrazovanja, uključujući i MBA (Master of Business Administration), samo će vas usporiti. Smatrajte to gubljenjem vremena. Ako planirate da postanete preduzetnik a već imate poslovno iskustvo ili obrazovanje ispod ‘diplomirani’, izbegnite dvo ili trogodišnje kašnjenje i troškove studiranja.


Vi ste čudni i to je OK. Preduzetnici , naročiti oni u oblasti tehnologije, obično ne počinju kao kompletno zaokruženi stručnjaci, i kao iskusni lideri. U stvari, biti čudan zbog toga je prilično normalno. U skladu sa nekim istraživanjima ‘poremećaj nedostatka pažnje’ je uobičajen, isto kao i drugi lični nedostatci.zapravo je kul biti monstrum u takvom životnom stilu.



Ček u ruci ne znači ništa. Svaki preduzetnik se seća naivnih dana kada je ček vašeg prvog klijenta bio odbijen. Kada dobijete novu porudžbinu, ček, verbalno se dogovorite, ili čak potpišete sporazum, ne budite previše srećni i uzbuđeni. Ostavite slavlje za kaasnije kad vam stvarno sredstva legnu na račun.


Ne postoji tkz. ‘cold call’. Ako ste elitni preduzetnik ne ulazite ni u šta hladno (nepripremljeno). U današnjoj eri interneta i mnoštvo drugih resursa, sve možete i te kako da zagrejete unapred i brzo, a ne da gubite vreme na takve šablonske egzibicije pozivanjem nekoga ko vas ne očekuje i ne zna za vas, a da odmah pritom očekujete rezultate. Znači najpre završite svoj domaći zadatak jer je to najbolji način da steknete prednost nad konkurencijom.


Čak i ako se ne slažete sa nekim od ovih stanovišta, pokušajte da pokrenete svoje misli u pravcu dobrih starih (već zaostalih) načina razmišljanja ustanovljenim od strane velikih preduzetnika;
dok jedni traže utočište, oni prezimaju rizik; dok drugi traže posao, oni ga kreiraju; dok treći prate tržište, oni definišu pravila na njemu.

D ali ste shvatili poentu? Ako jeste onda se spremite za doživotnu posvećenost i učite od elite (davno je rečeno.’ako ne znate šta da radite gledajte kako to rade uspešni’). I shvatite, nema nazad!!!
 
Super su ti ove motivacione "iznenadjujuce" izjave elitnih preduzetnika. I taj Kevin, bolje da je Caletov, bio bi sa obe noge na zemlji.

Nabroj "elitne preduzetnike" u Srbiji, i onda mi kazi nesto o njima; cime se bave i otkad, kako su i cijim novcem postali "elitni", zasto su im tako visoke kaucije za izlazak iz zatvora a niske plate zaposlenima, zasto im na sitnu decu bacaju eksplozivne naprave, koju politicku stranku "sponzorisu", mogu li da prosetaju gradom bez obezbedjenja, zasto "kurir" objavljuje roman u nastavcima o njima, kako su dospeli na poternice, kako je milijardu evra od kokaina promenilo kurs, koliko kosta tender za ulazak u javna preduzeca, zavode i ustanove, zasto izbori uticu na njihov uspeh ili pad...

Elitni preduzetnici. Biznis, ta lepa stara srpska rec dobila je bliznakinju, jos stariju i jos srpskiju, menadzment.
Menadzment je biznis kada si snalazljiv brte namazan da ovo ono malo valjas neku robu a onda das prvu turu njima, a od druge ture si dobar kolko hoces, ako ne padnes, ali i ako padnes brate imas coveka koji poznaje face samo udjes lovu i povuces desetostruko i onda brate ne moze ti niko nista, onda si kraljina i faca, brte, kapiras? Onda je njihova keva tvoja keva kapiras brate?

Ti menadzeri daju oglase da traze "sales managere" ili "inzenjere prodaje", kada nazoves shvatis da je u pitanju dragstor u Surcinu, kasirka za 18000 dinara, "uz mogucnost napredovanja", prva plata posle 3 meseca.

Sta li te je nagnalo da otvoris temu o kojoj ne znas nista, osim onoga sto si citao, a to je nista.
 
Poslednja izmena:
Bilo je verovatno, brisite kad preteram:
Pita nas covek Engleza kako mu je trava u dvoristu tako gusta i dobra, a njemu ni upola?

Englez: Pa ja travu shisham svake subote.
Nas: I ja svoju

Englez: Zalivam svako trece vece
Nas: I ja, isto.

Englez: Na petnaest dana sipam najbolje djubrivo i vitamine
Nas: i ja, isto.

Englez: Svakog meseca pospem preko trave novo seme, najskuplje.
Nas: I ja, isto.

Englez: I to radim generacijama, vec 150 godina.
 
Sopstveni biznis se pokrece tamo gde postoji trziste.

U Srbiji ljudi placaju:
Struju, telefon, teve pretplatu, porez, putarinu, osnovnu hranu, gorivo, internet usluge, cigarete, infostan, gradski prevoz, kazne za neupaljena svetla, prijave na ispite, skolske udzbenike, kladionice.

Ni jedna od nabrojanih stvari nije dostupna preduzetniku pocetniku, zbog jasnog i cvrstog monopola drzave.

Sta ostaje?
Mozes da otvoris frizerski salon, ali je sisanje na Zvezdari palo na 160 dinara, a prostor i porezi i doprinosi nikad skuplji.
Mozes da otvoris servis racunara, nemoj ni da kupujes alat bolje odmah zatvori.
Mozes da otvoris pekaru, menjacnicu, prodavnicu polovne garderobe, piljaru pored bolnice, sendvicaru pored skole, semenkaru pored stadiona, cvecaru pored groblja...

I postaces "elitni"?

:smajlikojipucasebiuglavu:
 
Ok,........
"Elitni preduzetnici" su sorta koja postoji samo u teoriji, Sigurno da su nekad bili preduzetnici, ali su to prestali biti kada su taj nivo prerasli, pa postali kompanije, korporacije, matične kuće stvorile ćerke firme itd. Tako da ajde da stvari imenujemo istinom.

Preduzetnik u Srbiji je onaj ko ima sopstveni biznis od koga živi godinama RADEĆI GA u uslovima promenljivog i nestabilnog tržišta za čiju je nastabilnost najzaslužnija država a ne samo tržište i njegova ekonomska pravila.

Molim teoretičare da obrate pažnju na svaku reč koju sam napisala u gornjoj, boldovanoj rečenici, jer bukvalno svaka ima svoje značenje.

Inače, od 1992. god. imam privatnu firmu.

Bez okakve namere da omalovažim bilo čije reči, reći ću sledeće....Šta god da kaže bilo koji stručnjak u svetu, kakvo god pravilo da napiše, piše ga u uslovima koje daje njegova zemlja ili slične. Naša zemljica je.....unikatna :zbanana:

Dakle, dosta toga teoretski napisanog je tačno, ali neprimenljivo ovde. Pored toga ne verujem da je i jedan od njih živeo bar 10 godina samo od svog privatnog biznisa. Pošto je ovo tema na srpskom forumu, ajmo da, ako već neko daje teoriju, da onu koja se ovde može koristit.
 
Poslednja izmena:
Možeš da otvoriš i knjižaru i sendvičari i šta god pored škole, da izdržiš par
godina, dok ne pojedeš sopstvenu supstanci i na kraju opet zatvoriš.
Blizina škole , nije garant uspeha.
Lokal na prometnoj autobuskoj stanici i Kinezi što dalje, možda nešto i donese.
 
Možda se nisam dobro izrazila, mislila sam na prikriveno reklamiranje.
Samo su nam poslali amatera.:D

hahahahaahah
Vidiš, svaka ideja se može pretvoriti u drugu ideju.....zar ne?;)

zato, ajmo sa praksom, jer ovim ljudima, i mladim i starim, treba pravi savet ovozemaljskih preduzetnika.....i nemojmo ih ubijati u pojam jer svi znamo da moraju nešto da rade da bi preživeli, kao i njihove porodice :cistinaocare:
 
Radjene su neke studije o privtnom poslu.rezultati su da je to jedan od najstresnijih nacina rada i samo su 5% ljudi sposobni da vode svoju firmu. Ali ima iprednosti tipa nemas sefa nad glavom,nema mobinga sam diktiras tempo,mozes da ispoljis kreativnost ...sve mozes a ne moras.
 
U mojoj praksi, svega dvoje-troje ljudi je došlo kod mene za savet i informacije pre nego su otvorili svoje radnje ili preduzeća.
Posle priče i mog zapitkivanja o raznoraznim pitanjima, ko, šta, koliko, gde je lokal, zašto to, koliko zaposlenih, da li radi ili ne radi negde, oprema, znanje, iskustvo itd, pri čemu sam stavljala na papir grube troškove, pokazah im taj moj papirić. Svi su se zahvalili i rekli da im je mnogo lakše sada jer znaju da ne trebaju da kreću u taj posao. Naravno, rekoh da razmisle o nečemu drugom da rade u toj svojoj budućoj firmi. I naravno, nisam ništa naplatila, kao što nikad ne naplaćujem ovakve stvari, raspitivanja, kad neko dodje po savet. Znam da je to ekonomski glupo, ali ne želim novac za to....moja odluka kao preduzetnika.
 
24 ha si na poslu kao privatnik a moraš da se odrekneš puno stvari prvih godina a ako si oženjen nije sigurno da ćeš ostati u braku sa tom osobom sa kojom si započeo privatni posao.Počinješ od nile i nije sigurno da nećeš tako i da završiš posle 5 ili više godina.Ima privatnika koji su i uspeli ali je vrlo mali broj ,zato nije sve crno kao što se priča.Ko je mlad može da proba ali čim čovek ostari 35-40 god.netreba više ni da pokušava(to je moje mišljenje).
 
Radjene su neke studije o privtnom poslu.rezultati su da je to jedan od najstresnijih nacina rada i samo su 5% ljudi sposobni da vode svoju firmu. Ali ima iprednosti tipa nemas sefa nad glavom,nema mobinga sam diktiras tempo,mozes da ispoljis kreativnost ...sve mozes a ne moras.

Tačno je sve.........i još mnogo toga, na žalost.......i mnogo toga moraš što neko ko ima šefa ili državnu službu ne mora.
Da bi se neki posao radio moraju se imati i indirektni pomočnici, a to je porodica za one koji je imaju, jer i oni, svako na svoj način, daje svoj doprinos firmi.
 
24 ha si na poslu kao privatnik a moraš da se odrekneš puno stvari prvih godina a ako si oženjen nije sigurno da ćeš ostati u braku sa tom osobom sa kojom si započeo privatni posao.Počinješ od nile i nije sigurno da nećeš tako i da završiš posle 5 ili više godina.Ima privatnika koji su i uspeli ali je vrlo mali broj ,zato nije sve crno kao što se priča.Ko je mlad može da proba ali čim čovek ostari 35-40 god.netreba više ni da pokušava(to je moje mišljenje).

tačno od reči do reči......ja sam 24 sata privatnik.
kažu idi na odmor hahahaha......pa bre ja sve svoje u glavi nosim, a gde se to ide na odmor bez glave? :lol:
 
Postoji i druga stvar, ako si stručan, moraš da odeš da radiš kod drugog da stekneš neko ime, da znaju za tebe.
I dok se okreneš ,tu si oko 35, zači ako hošeš da prodaješ usko specijalizovane usluge, nema šanse za samostalan biznis
pre 35 g.
 

Back
Top