Ламент

guest 135511

Buduća legenda
Poruka
39.924
Можда би требало суматраизму Милоша Црњанског покушати прићи на филозофски начин. Оваква објашњења ме само делимично задовољавају:

СУМАТРАИЗАМ – песнички, животни и филозофски став Милоша Црњанског. Њиме је представљено постојање космичких закона, а самим тим и схватање да је све на свету у вези. Ствараоци се ослањају на машту и интуицију и тако свет око себе претварају у нове слике, блиске читаоцима.
Суматра – острво у Малајском архипелагу. Код Црњанског није реч о географској одредници, већ представља неки нови свет створен маштовитошћу стваралаца.

На то ме навела следећа песма BLOCK OUT- а, која је у мени изазвала истовремени ужас и блаженство, погодила ме у центар бића, откривши у њему неку махниту, демонску противуречност.

 
Da nema mislenih bića,da nema ljudi i drugih-haos bi mogao produžiti nedirnut...
Prevelike nam misli o svojoj mizeriji...

Једино што је овде мизерно је неспособност твоја да се окренеш ка реалности сопственога духа.
Али ок, не могу те осуђивати, није свима дат тај дар. А код тебе се, мислим, ради и о страху, јер лакше је веровати да после нас, "хаос наставља да тече", него да је извор свег хаоса - у нама..
 
Poslednja izmena:
Заиста, зрак сам само? И то је сјај у мени
што се сад, нестајући, расипа у празнину
осветливши ми пут и бездан, у исти мах?
Све су то биле, дакле, пролазне само сени
на које сам кроз благост, и жалост, и тишину
стресао, устрептао, свој звездан, зрачни, чист прах?

 
Samo zrak?

"Ali ti sijaš u mojim mislima i
prelamaš se u svim bojama
kao čarobna svetlost polarna
iznad blještavih glečera...

Da te dotaknem
daleko si
da te dozovem
ne čuješ
ako ti priznam
ne mariš

Pa što mi se prikazuješ
kada si neuhvatljiva
varljiva i nestvarna
svetlosti magična polarna"...
......................................
 
Poslednja izmena:
Ја не могу да допустим да ова прекрасна тема умре, и да се заврши на пар стихова, у којима се тобоже налазите, а нико да објасни или опише своје искуство. Или да пронађе филозофску нит суматраизма Црњанског. Заправо, мислим да ниједно вредно уметничко/књижевно дело не може настати од стране ствараоца који није био мало ударен трансцеденцијом и чије унутрашње баријере између светова нису олабављене.

Нико није доживео искуство стапања са унутрашњим космосом (пошто спољашњег нема), када се на тренутак време и простор избаце из једначине, и удаљене пределе доживите као ту, на дохват руке, а себе сами Универзумом?
Или је то резервисано само за епилептичаре, наркомане, уметнике, геније и мртве?
 
Tema je prekrasna, ali šta i ako umre?
Svako ko je ikada osetio lepotu neće tražiti
filozofsko objašnjenje.
Doživeo si je ili nisi,možda nećeš nikada,
školovanje uma tu ne pomaže.
Ako naiđeš na lepotu - može te ispuniti, možeš
pustiti da prođe pored tebe, kroz tebe, da nestane
i da ne ostavi nikakvog traga.
A ako te doista dirne i prožme -
pred lepotom prosto treba ćutati.
Razglabanje o lepoti ovog ili onog, samo narušava tu lepotu.
Najčešće liči na seciranje ili silovanje.:)
 
Tema je prekrasna, ali šta i ako umre?
Svako ko je ikada osetio lepotu neće tražiti
filozofsko objašnjenje.
Doživeo si je ili nisi,možda nećeš nikada,
školovanje uma tu ne pomaže.
Ako naiđeš na lepotu - može te ispuniti, možeš
pustiti da prođe pored tebe, kroz tebe, da nestane
i da ne ostavi nikakvog traga.
A ako te doista dirne i prožme -
pred lepotom prosto treba ćutati.
Razglabanje o lepoti ovog ili onog, samo narušava tu lepotu.
Najčešće liči na seciranje ili silovanje.:)
Ништа мене не спречава да оно што доживим, такође и запамтим, забележим, препричам, поделим са другима. Тема је суматраизам Црњанског са филозофског становишта, уз могућу потпору личног искуства.
Ако о неким стварима не треба причати, зашто си на овом форуму? Иди контемплирај и не користи слова, језик, ништа. Али и сам видиш да није баш тако.
 
Ништа мене не спречава да оно што доживим, такође и запамтим, забележим, препричам, поделим са другима. Тема је суматраизам Црњанског са филозофског становишта, уз могућу потпору личног искуства.
Ако о неким стварима не треба причати, зашто си на овом форуму? Иди контемплирај и не користи слова, језик, ништа. Али и сам видиш да није баш тако.

Slazem se.
Prvo osetim lepotu, pa je potom analiziram, seciram.
I mislim da te to dobro.
A oci namerno zatvaramo, kad nam intuicija govori da tu nesto ne stima.
Najlepsa je lepota sa najvecim stepenom /istine/.
 
kad nam intuicija kaze da nesto ne stima, ne zatvaraju se oci jer ako ih zatvorimo znaci da se predajemo protiv svoje volje ato je skroz pogresno... lepota se ne analizira bas kao i ruznoca, jer kad ih seciras onda znaci da nisi ni osetila.

ne bi ti prosla onaj mbti test :lol:
 
"Lepota ce spasiti svet", ali ga nece razumeti.
Pitanje je da li zelite da spasete ili da razumete?
Jedna je lepota.
Uzivati u njoj takvoj, ili je secirati?
Crnjanski je samo opisivao. Njegov ugao je prilicno siv, i sasvim je neobicno ocekivati da u tom sivom uglu ima lepote.
Ali eto, on je nasao.
I pesmama posvedocio.
Shvatio je da je lepota koju vidi mnogo veca od njega. Od oka, od ogranicenosti ljudskog pogleda.
Citajuci njegove stihove u glavi cujem harmoniju
nalik ovoj
 
kad nam intuicija kaze da nesto ne stima, ne zatvaraju se oci jer ako ih zatvorimo znaci da se predajemo protiv svoje volje ato je skroz pogresno... lepota se ne analizira bas kao i ruznoca, jer kad ih seciras onda znaci da nisi ni osetila.

ne bi ti prosla onaj mbti test :lol:

Понекад одаберем да чисто контемплирам без иједне изговорене речи, понекад одаберем да о њој пишем, причам, певам.
Не видим зашто бих била ограничена у том погледу. Ако не смем да се изразим и ако је то безвредно, спалимо све музеје, галерије, збирке песама, фотографије.

Ок, не бих прошла тај тест, о чему год се радило, пет пута га не бих прошла. Ако те то чини срећним. Да ми, успут, из пакости, добациш како не бих прошла тест. Штагод.
 
"Lepota ce spasiti svet", ali ga nece razumeti.
Pitanje je da li zelite da spasete ili da razumete?
Jedna je lepota.
Uzivati u njoj takvoj, ili je secirati?
Crnjanski je samo opisivao. Njegov ugao je prilicno siv, i sasvim je neobicno ocekivati da u tom sivom uglu ima lepote.
Ali eto, on je nasao.
I pesmama posvedocio.
Shvatio je da je lepota koju vidi mnogo veca od njega. Od oka, od ogranicenosti ljudskog pogleda.
Citajuci njegove stihove u glavi cujem harmoniju
nalik ovoj

Ono što oči vide, a duša oseti, dovoljno je.
Nikakav tumač tu nije potreban.
Čak i ako neki pesnik pokuša da peva o ovim prizorima,
biće poražen.
Može samo da zine od divljenja i da ćuti.
Sigurno se ne bi usudio da pomisli da je on "onaj iz koga
čitav svet izvire".
Morao bi da se još više skupi, da se još više smanji, pa
ni tada ne bi bio dostojan mesta koje zauzima.
Najbolji komentar za ovu nedokučivu lepotu bio bi - muk.
To važi i za Crnjanskog.
 
какаве везе има ово са философијом? Обо може бити добра тема за књижевност.
Сваки писац је философ. И Андрић био фолософ. И то већи од Црњанског.
 
Ја не могу да допустим да ова прекрасна тема умре, и да се заврши на пар стихова,..

Пребаци је на Књижевност. Овде нема шта да тражи. Умреће сигурно.

...у којима се тобоже налазите, а нико да објасни или опише своје искуство. Или да пронађе филозофску нит суматраизма Црњанског.

Ја бих волео да видим ко може да пронађе нешто што не постоји? Суматраизам?? ехехе...:hahaha:који нема везе са суматром? :eek: Да се Црњански није мало препио, па га ухватио космологизам усред суматраизма? И то сад прешло на тебе?!
 
Тема не припада Књижевности, и не желим је тамо. Јер тема није суматраизам Црњанског, већ филозофске црте његовог суматраизма.
Какве везе? Након моје есејске елаборације у уводном посту, питаш ово?
 
kad nam intuicija kaze da nesto ne stima, ne zatvaraju se oci jer ako ih zatvorimo znaci da se predajemo protiv svoje volje ato je skroz pogresno... lepota se ne analizira bas kao i ruznoca, jer kad ih seciras onda znaci da nisi ni osetila.

ne bi ti prosla onaj mbti test :lol:

to ce reci osrednji umetnik, koji nema dodira sa filozofijom, plus je arogantan.
Sve se anaizira, sem ako nemas alat za to , a to je onda ressentiment
 
Tema jeste filozofska,a svakako ono o čemu smo više puta pisali...
Naime,Crnjanski vežba kreativnost-isprobava svoje umne sposobnosti i estetske
veštine stvaranja te ih doživljava konzumentski ekspertski...
Vežba za oboženje čoveka...
Tja...,a meno za to ponestaje motiva...:mrgreen:
 
Kad pomenu mizeriju mogli bi u temu ubaciti i njegovu "Mizeru"
Kao oko mrtvaca jednog...
Pozdrav komšija...
Mogli bi,ali sam ti komšija nešto književno obamro...Ko da sam naslonjen
na stranicu posmrtne mi književne postelje-mizerno se osećam (ispod pazuha
posebno za medalju...:mrgreen:) tako da me sramota i da prođem Mikinim
sokakom već odam okolo nove Skupštine grada...:lol:
Mada tu nabasam na književni kafe pa svratim i dobru kafu med knjigama srknem...
Nisam retka dugo sastavio...:rumenko:
 
Tema jeste filozofska,a svakako ono o čemu smo više puta pisali...
Naime,Crnjanski vežba kreativnost-isprobava svoje umne sposobnosti i estetske
veštine stvaranja te ih doživljava konzumentski ekspertski...
Vežba za oboženje čoveka...
Tja...,a meno za to ponestaje motiva...:mrgreen:

Tu se radi o običnom uživljavanju. Koncept je validan koliko se uživiš u njega. Evo recimo postavljačici teme je koncept sveopšte povezanosti, bla bla truć, totalno validan. Crnjanskom je isto taj koncept bio validan, ali je on takođe bio literarni majstor, dakle sposoban da taj koncept izrazi na legitiman način, tj. na način koji bi bio legitiman u tuđoj recepciji. Poenta je da to nema veze s filozofijom već da je u pitanju fikcija, što je totalno u redu, kada se ne bi predstavljalo kao filozofija i postavljalo se na pdfu koji se zove "filozofija". Da je cilj teme postavljen kao "hajde da otkrijemo na koji način Crnjanski stvara svoju pesničku strukturu, da otkrijemo različite literarne postupke, da ih analiziramo i shvatimo njihovu svrhu u više ravni i potom da izvučemo generalno pravilo ili skup generalnih pravila o funkcionalizaciji literarnih elemenata i strukturiranju pesničkog dela", onda bi to ZALIČILO na filozofiju, ovako je to još jedna tema gde se prosipaju neke bajke, al' bože moj, svakom svoje.
 
То што ти, као (претпостављам по терминологији и тој почетничкој изгарачкој жељи да се набуџи речник) средњошколац, сматраш да је филозофији, као остатку корпуса друштвених наука, циљ да се бесконачно развија као наука, то није тачно. Циљ филозофије је да дође до истине. Она је то учинила, енде. Нема више даље шта да се открије о истини света и живота, откривено је.

Истина је била једна и идентична и када је на планети езгистирао примитивни човек, и када није могао да је констатује ниједан интелектуалац, и сада, у постмодерном добу, када езгистира релативно цивилизован човек и када могу да је констатују хорде интелектуалаца. Истина није друштвени конструкт. То што некоме одговара да се она и даље бесконачно развија, деконструише, конструише, да би опстајала у виду разноразних академских дисциплина, политика моћи, итд, то је друга прича.

Али, није дошло до "краја историје", па те то збуњује? Што би дошло до краја историје са открићем истине? Истина је интелектуалне природе, она се сазнаје. Живот није интелектуалне природе, он се живи. Тако да нема ни разлога да дође до краја историје.
Како филозофија открива једну и једину истину, та истина се може наћи у свему. Дакле, легитиман је мој подухват да у делу Црњанског анализирам мистичко - екстатично стапање са космосом, у светлу филозофије.

8234967188_803713a1d4_z.jpg
 

Back
Top