TURISTICKI i KUPOVNI KUPONI ZA TERITORIJU SRBIJE

DA LI PODŽAVATE IZNETE PREDLOGE

  • DA

  • DA ali uz neke izmene

  • NE

  • DA

  • DA ali uz neke izmene

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

kristiansand

Veoma poznat
Poruka
10.393
ZNAM da ovakve teme nisu baš popularne u forumskoj javnosti ali morao sam da postavim ovu temu i izložim neštoi što o čemu sam razmišljao danas.
O čem use radi...

Šta mislite o ideji da vlada Srbije, srpske vlasti, izdaju ljudima u i izvan Srbije BESPLATNE KUPONE kojima mogu da dobiju popust od recimo 20 ili 30% ako MORE zamene SRPSKIM BANJAMA, JEZERIMA, KUPALISTIMA...
Da se u svakom gradu u Srbiji organizuju autobusi koji bi svakoga dana razvozili ljude po Srbiji(turističke ture, da ih tako nazovem). Da ljudi pomoću tih kupona MOGU DA DOBIJU POPUST OD RECIMO 30% SAMO U SRPSKIM RADNJAMA I SAMO NA ROBU KOJA JE PROIZVEDENA U SRBIJI. Ako poslednje nije dozvoljeno prema međunarodnim standardima onda će bar i onako morati te kupone da kosriste u Srbiji.

Ako razmislim malo, do sada su Srbi bedo novca trošili u inostranstvu, na mora, jezera itd. Ovako bi se bar jedan dobar deo njih okrenuo trošenju novca u Srbiji ŠTO BI POKRENULO BAR MALO DOMAĆU EKONOMIJU i TURIZAM. dakle država tu praktično ne bi izgubila novac već bi povećala potrošnju SRPSKE robe. Ako bi te mere važil duži period, to bi se odrazilo na nivo upotrbe odredjenih vrsta roba i usluga koje su do sada Srbi manje konzumirali u odnosu na evropski prosek... itd. Dakle, mere bi dinosile novac državi na duže staze.... :hvala:
 
Dobra strategija, svaka čast. :ok: Državi bi se sigurno više isplatilo da dotira npr 50e po turisti nego da izgubi 300.

Tako bi se vrtela para u domaćoj ekonomiji ( povratili bi pare kroz PDV) jer bi se sprečio bespotrebni odliv u inostranstvo. U vreme ex Yu, bilo je zabranjeno kupovati devize ( onda nema mrdanja iz "socijalističkog raja" jer napolju neće dinare), uvoz kafe je bio sveden na minimum ("Nema te k`o kafe u SFRJ") , uvoz robe koja je postojala u domaćoj izradi je takođe bio sankcionisan...i time se sprečavao odliv deviza iako je metoda bila tipična siledžijska-komunistička.

Ovaj predlog je demokratski, civilizovan i mnogo bi pomogao...samo, ne bi u Srbiji bio prvi put da se od poštene ideje napravi muljaža.
 
ne, ja mislim da srbistan ide ka tome da otvara što više narodnih kuhinja, jer se potreba za istim povećava iz dana u dan..a onaj koji može da sebi obezbedi odmor sigurno neće da troši sebe i taj sitan novac po nekim skrklijama i zabitima, manastirima i nekim banjama okružen starcima..ili još gore seoski turizam..ideš i platiš nekom seljaku u nekoj zabiti da bi mu rintao na imanju..
odmor = more a more= grčka, turska i eventualno crna gora..
a dobro, ovo za robu je dobar predlog..mada ne znam baš da li srbija više išta i proizvodi..ako i proizvodi, to je uglavnom nešto licencirano, tipa koka kole iz dobanovaca.
 
Кад Србија буде имала море онда неће бити фенси ићи на то море.

Pa išli su masovno u CG onomad , dok se nisu Crnogorci opametili i nabili cene , sad im je obala mnogo čistija , sredjenija i urednija , a usluga daleko bolja , od kada se naša gologuzija preselila za Grčku skoro su procvetali,bar oni na moru .
 

To si ti utripovao mada realno, taj trip nije samo tvoj nego važi na prostoru ex Yu kao posledica poluvekovne promocije HR turizma.
Pitaj malo strance kako i gde letuju inače.
Od 3-4 godišnja, 1 provedu na moru a ostalo - road trip motorima, obilasci metropola, šume ( posebno Šveđani), planine, istorijske ture... more im je samo JEDAN OD vidova letovanja.
 
Dobra strategija, svaka čast. :ok: Državi bi se sigurno više isplatilo da dotira npr 50e po turisti nego da izgubi 300.

Tako bi se vrtela para u domaćoj ekonomiji ( povratili bi pare kroz PDV) jer bi se sprečio bespotrebni odliv u inostranstvo. U vreme ex Yu, bilo je zabranjeno kupovati devize ( onda nema mrdanja iz "socijalističkog raja" jer napolju neće dinare), uvoz kafe je bio sveden na minimum ("Nema te k`o kafe u SFRJ") , uvoz robe koja je postojala u domaćoj izradi je takođe bio sankcionisan...i time se sprečavao odliv deviza iako je metoda bila tipična siledžijska-komunistička.

Ovaj predlog je demokratski, civilizovan i mnogo bi pomogao...samo, ne bi u Srbiji bio prvi put da se od poštene ideje napravi muljaža.

Moram priznati da osnova ideje nije moja vec Dinkiceva. On je predlagao nesto slicno pre par godina, ja sam samo prosirio ideju na siri dijapazon ekonomskih subjekata.
Cilj bi bio da se gradjani naviknu NA VECU POTROSNJU ROBA i USLUGA ciji je prosek konzumacije u Srbiji znatno nizi nego u zemljama razvijenog-zapadnog Sveta.
Npr. U Srbiji se prave ODLICNA VINA.(Negotin,Karlovci,Vrsac,...) ali i ako MI tako en deluje Srbi JAKO MALO konzumiraju.
RIba,Saran, bi mogao MNOGO VISE da se proizvodi u ...?, znas vec, u Banatu ona ribarnica, to i ljudi iz tog preduzeca kazu, ... ali dakle Srbi opet malo jedu Ribu.
Ima mnogo stvari na koje nismo navikli a proizvodimo ih ili mozemo vrlo lako da ih proizvodimo u velikim kolicinama samo da roba ima kupca.
Sustina je da se digne nivo rpoizvodnje pomocu dizanja nivoa domace potrosnje.
Kada se nivo potrosnje jednom digne, rast nivoa proizvodnje ostaje trajan, time se svake godine uvecava drzavni budzet.
Moze se reci da bi SVI bili na dobitku.
Uposlila bi se preduzeca, povecao broj zaposlenih, povecala ponuda robe an trzistu, snizile cene zbog pojacane konkurencije, pospesila prozivodnja domace robe, povecalo iskoriscene domacih sirovina i konacno sveka godine uvecavao drzavni budzet.

Opet kazem., DA BI SE NESTO TAKO REALIZOVALO NA KOREKTAN I POSTEN NACIN,. NEOPHODNA JE DIREKTNA DEMOKRATIJA I VECA,MNOGO VECA PRE SVEGA EKONOMSKA ALI I ADMINISTRATIVNA OVLASCENJA OPSTINA.
 
To si ti utripovao mada realno, taj trip nije samo tvoj nego važi na prostoru ex Yu kao posledica poluvekovne promocije HR turizma.
Pitaj malo strance kako i gde letuju inače.
Od 3-4 godišnja, 1 provedu na moru a ostalo - road trip motorima, obilasci metropola, šume ( posebno Šveđani), planine, istorijske ture... more im je samo JEDAN OD vidova letovanja.

Upravo. Mlađi Austrijanci uglavnom provode odmore što dalje od roditelja na mestima gde su žurke. Stariji sa parama na putovanjima, a oni nižeg standarda idu na kupanje. To su oni koji se viđaju po Hrvatskoj u kratkim hlačicama, sandalama i dokoljenkama.
 
Zasto BAS OPSTINA a ne recimo regiona, sto predlaze URS.
Pa zato jer je NEUPOREDIVO LAKSE I EFIKASNIJE upravljati MANJIM EKONOMSKO ADMINISTRATIVNIM celinama.
ZATO jer ej NARODNA KONTROLA (pomocu principa koje sam izlozio na svom facebook sajtu) NEUPOREDIVOEFIKASNIJE, DELOTVORNIJA u tako mali msredinama nego na nivou nekih regiona od sta znam 500 hiljada, 1 ili 3 miliona ljudi itd.
Moraju se prvo napraviti opstine priblizno iste velicine. Oko 100-150 hiljada ljudi. Neke opstine bi zbog nesrazmere izmedju povrsine i populacije morale da budu populaciono manje itd.
Onda da se opstinama dodele NEUPOREDIVO JACA EKONOMSKA i ADMINISTRATIVNA AUTONOMIJA.
Uveo princip u drzavnoj skupstini, 1-na opstina=1-an poslanik.
Drzavna skupstina bi sluzila samo da opstine koordiniraju zajednicke infrastrukturne projekte, zakjednicki ekonomski nastup u inostranstvu, dogovor oko spoljen politike, oko zajednickih institucija kao sto su VOJSKA= DRZAVNA POLICIJA, AKADEMIJA NAUKA, USTAV,...itd.
Da se raspisu DIREKTNI ZIBORI, na kojima se SVI gradjani glasaju...
I tek onda izgleda je moguce realizovati ovu i slicne ideje, za koje dobar deo ljudi vec zna ali niko ne pokrece znacajniju inicijativu da se bar nesto od toga realizuje.
 
Poslednja izmena:
ne, ja mislim da srbistan ide ka tome da otvara što više narodnih kuhinja, jer se potreba za istim povećava iz dana u dan..a onaj koji može da sebi obezbedi odmor sigurno neće da troši sebe i taj sitan novac po nekim skrklijama i zabitima, manastirima i nekim banjama okružen starcima..ili još gore seoski turizam..ideš i platiš nekom seljaku u nekoj zabiti da bi mu rintao na imanju..
odmor = more a more= grčka, turska i eventualno crna gora..
a dobro, ovo za robu je dobar predlog..mada ne znam baš da li srbija više išta i proizvodi..ako i proizvodi, to je uglavnom nešto licencirano, tipa koka kole iz dobanovaca.

Slazem se da malo toga proozivodima za razliku od nekada kada smo gotove SVE proizvodili i ta proizvodnja bila skoro potpuno dovoljan za celu Srbiju.
Ali opet se ima sta da proizovdi i ima ko to da proizovdi.
Kao sto vec rekoh.
Mi ne mozemo da napravimo auto, nemamo novca za to ali mozemo neke prostije proizvode za pocetak, najvise vezane za poljoprivredu.
Uostalom, aute prave Italijani ali KOD NAS, dakle pune domacu kasu. Mozda ne kao kada bi proizvodjac bio potpuno domaciu kao i komponente ali i ovako se puni drzavna kasa.
Pored Koka Kole ne zaboravi Knjaza, Jelenka, Lav-a,...
Pravimo i sve bolju textilnu robu, kao i drugu odecu i obucu.
Pravimo, neces verovati ali i komponente za kompijutere, uglavnom u Arilju.
Pravimo i cokolade, misli mda ej Pionir jedina POTPUNO DOMACA fabrika, mozda i SWISS-LION, mislim da njih drzi Srbin ali radi po licneci.
Ti je ui Metalac, VEOMA uspesna domaca kompanija.
MNOGO toga se na zalost pogasilo ali bi moglo ponovo da s eozivi.
 
ne, ja mislim da srbistan ide ka tome da otvara što više narodnih kuhinja, jer se potreba za istim povećava iz dana u dan..a onaj koji može da sebi obezbedi odmor sigurno neće da troši sebe i taj sitan novac po nekim skrklijama i zabitima, manastirima i nekim banjama okružen starcima..ili još gore seoski turizam..ideš i platiš nekom seljaku u nekoj zabiti da bi mu rintao na imanju..
odmor = more a more= grčka, turska i eventualno crna gora..
a dobro, ovo za robu je dobar predlog..mada ne znam baš da li srbija više išta i proizvodi..ako i proizvodi, to je uglavnom nešto licencirano, tipa koka kole iz dobanovaca.

Vidis , interesantno misljenje.
A Nemci su ludi za time, ponekada.
To s jedne strane.
S druge. Ciljna grupa ovog plana svakako nisu bogatasi vec obicni gradjani sa standardno plitkim srpskim dzepom.
Ako ima das karticu pomocu koje dobijaju 30% popusta u recimo Vrnjackoj Banji, ako nista drugo, otici ce prvo u Vrnjce, potrositi tamo deo para koje bi spiskali na moru, nije bitno cijem itd.
Samim time doneli svakog leta BAR MALO vise novca Srbiji nego uobicajeno.
Sto se tice mora, drago mi je da nasi gradjani najvise idu u Grcku. Jer nam politicki to odgovara.
To s jedne strane.
Ali s druge.
I ako je Grcka u ekonomskoj krizi, oni decenijama vec zive neuporedivo bolje od nas i nismo u poziciji da zrtvujemo sopstvene ekonomske interese da bi smo Grcku koliko toliko pomogli. I mi smo JOS ISROMANIJI od Grcke ito decenijama, pa eto zivmo nekako.
 
Upravo. Mlađi Austrijanci uglavnom provode odmore što dalje od roditelja na mestima gde su žurke. Stariji sa parama na putovanjima, a oni nižeg standarda idu na kupanje. To su oni koji se viđaju po Hrvatskoj u kratkim hlačicama, sandalama i dokoljenkama.

Ne znam ali bih rekao da si ti iz Hrvatske po nareciju.
Srbi bas i ne vole da idu u Hrvatsku na more jer je bio dosta prebijanja tamo itd...
Znas i sam, ratovi, problemi, losi odnosi itd...
Sve to se u rezalo u mali mozak i jedne i druge religijske grupacije...
S trece strane, vi ste dva puta bogatiji od Srbije i misli mda su vam ti austrijanci neuporedivo znacajniji gosti od Srba.
Jes' da Srbi vole da spiksavaju i poslednju crkvaci na moru a Svabe i skandinavci su teski na novcaniku ali ipak ova druga kategorija ima mnogo vise novca od Srba tako da vam odsustvo Srba ine skodi previse.
Ne mogu reci da mrzim Hrvate ali kada citam hrvatske sajtove ne mogu a da ne izgradim blagi animozitet prema njima, tacniej za mene pokatolicnim Srbima.
Nekada su m iHrvati bas simpaticni ali se onda desi neki incident na medjudrzavnom nivou i ponovo mi postanu pomalo antipaticni.
Ma da je tako sa svim Slovenima. Nas recimo n iBugari bas ne vole. Sada nas ne vole ni CG-ci. Bosnjaci tu i tamo, takodje nas ne vole.
Jedino nas Rumuni pomalo vole ali oni nisu Sloveni.
Madjari, sta znam, nismo im bas simpaticno, mislim d aste im vi simpaticniji od nas. Isto vazi i za Poljake, Slovake, Cehe.
Slovencima smo mislim mi malo simpaticniji samo zato jer ste im vi susedi. Da Slovenci zive u Srbiji, mrzeli bi ste ih isto kao i nas. Ai ovako ih bas ne volite, mislim?.
Tako da, isti narodi se UVEK najvise zakrve.
Recimo Jevreji su prakticno isti narod sa Arapima a zakrvljeni su do guse.
Poljaci i Rusi takodje.
Vijetnam i Kina.
Juzna i Sverna Koreja.
Japan i Kina itd... MILION primera.
Nije tema ali volim da komentarisem na temu medjunarodnih odnosa i emotivne interakcije.
 
Ideja odlicna! Inace, ovih dana htedosmo da odemo do vrha Avale, nisam bila sto godina! Ali cvrc, ne moze radnim danom! Zasto? Pa zato sto autobus 400 uveden 1.5. o.g. saobraca samo subotom i nedeljom, pa ako nemam kola (a nemam),mogu samo vikendom na Avalu. Pa ono jes, sta trazim radnim danom na poznatom izletisu, izleti se odvijaju samo vikendom!
 
kristijane, imaš skroz dobar rezon, to mora da priznam..ali je u srbistanu to teeeeško ostvarivo, jer je država komplet u nokautu i ne znam šta bi moglo da je izvuče..

Pa znas kako. Svi su posli iz knok dauna, tako i mi.
Nokaut ce biti kada nas ne bude vise bilo u Srbiji, kada nas uopste ne bude bilo.
DO tada smo u knok daunu i mozemo da ustanemo.
Ovo je samo JEDNA od mera koja bi SIGURNO mogla da nas izvuce, SAMO JEDNA.
Nazalost, ovde je LOS SISTEM SELEKCIJE vladara i zato propadamo.
SVAKO je sposoban da radi nesto korisno za zemlju, problem je sto je dosta ljudi na pogresnim mestima ili nisu uopste ni na kakvim pozicijama.
Problem je i taj sto oni koji treba, obicno nece da se guraju itd...
Samo DIREKTNA DEMOKRATIJA moze da nas spase.
ista na nivou VELIKIH teritorija sa velikom populacijom i nije bas efikasna ali ako se iste izdele an male celine od po 100-200 hiljada ljudi od kojih ni jedna ne moze sama, sitvacija bi veoma brzo ovde bila neuporedivo bolja.
 
Moram priznati da osnova ideje nije moja vec Dinkiceva. On je predlagao nesto slicno pre par godina, ja sam samo prosirio ideju na siri dijapazon ekonomskih subjekata.
Cilj bi bio da se gradjani naviknu NA VECU POTROSNJU ROBA i USLUGA ciji je prosek konzumacije u Srbiji znatno nizi nego u zemljama razvijenog-zapadnog Sveta.
Npr. U Srbiji se prave ODLICNA VINA.(Negotin,Karlovci,Vrsac,...) ali i ako MI tako en deluje Srbi JAKO MALO konzumiraju.
RIba,Saran, bi mogao MNOGO VISE da se proizvodi u ...?, znas vec, u Banatu ona ribarnica, to i ljudi iz tog preduzeca kazu, ... ali dakle Srbi opet malo jedu Ribu.
Ima mnogo stvari na koje nismo navikli a proizvodimo ih ili mozemo vrlo lako da ih proizvodimo u velikim kolicinama samo da roba ima kupca.
Sustina je da se digne nivo rpoizvodnje pomocu dizanja nivoa domace potrosnje.
Kada se nivo potrosnje jednom digne, rast nivoa proizvodnje ostaje trajan, time se svake godine uvecava drzavni budzet.
Moze se reci da bi SVI bili na dobitku.
Uposlila bi se preduzeca, povecao broj zaposlenih, povecala ponuda robe an trzistu, snizile cene zbog pojacane konkurencije, pospesila prozivodnja domace robe, povecalo iskoriscene domacih sirovina i konacno sveka godine uvecavao drzavni budzet.

Opet kazem., DA BI SE NESTO TAKO REALIZOVALO NA KOREKTAN I POSTEN NACIN,. NEOPHODNA JE DIREKTNA DEMOKRATIJA I VECA,MNOGO VECA PRE SVEGA EKONOMSKA ALI I ADMINISTRATIVNA OVLASCENJA OPSTINA.

Taman sam htela da kazem da mi to nesto mirise na Dinkica, ali sad necu:lol:
 
Taman sam htela da kazem da mi to nesto mirise na Dinkica, ali sad necu:lol:

Ma to za Dinkica sam rekao da ne bi eto ispalo kako ja tu sada mnogo pametujem i predlazem neke ideje, jel.
Isticem se i pokusavam sebe da predstavim kao inteligentnu osobu sto sam 100 puta najiskrenije demantovao na ovom forumu.

Dobio sam i komentare da zelim da postanem poznat isticuci ovakve ideje, posto retko ko postavlja ovakve teme.
Sta znam, mozda i zelim ali vise iz senke, posto ne spadam bas u nekog ko voli da bude istaknut u bilo kakvom drustvu pa ni u ovom u najopstijem smislu.
Nije mi to ipak primarni cilj, niti sam sposoban za to da budem popularan, to se kosi sa mojim karakterom koji ne voli bas previse javnog exponiranja.
Lakse mi je ovako, preko kucanog texta, da pokusam nesto, tako ce i ostati naravno.
Cilj mi jed a izguram prave ljude koji imaju vise kvaliteta isposobniji su od mene a kao po obicaju ne zele da s eguraju i kada ih neko predlozi za neku javnu funkciju, obicno kazu. "Ma gde cu ja da se petljam sa time, nije to za mene".
Primarni cilj je da se pogura srpska ekonomija sto bi uostalom i meni donelo boljitak.
U principu, URS mi se UOPSTE ne dopada kao ni BILO KOJA POLITICKA PARTIJA u Srbiji.
O Dinkicu nemam previse negativno ali ni previse pozitivno misljenje, mnogi imaju ovo prvozbog afera koje se vezuju za njega, a posebno zbog onih obecanja oko 1000evra kao i upada u domace banke sa policijom.
 
Poslednja izmena:

Back
Top