Da li privatni psihijatar moze prepisati metadon za skidanje sa heroina?

Metadon nikako nije gori, poenta je da se zavisnost "preusmeri" na metadon, jer je kasnije lakse skidanje nego sa heroina. Kojim blokatorima se vrsi skidanje? U to nisam upucen.

Sto se tice teme, nisam siguran ali mislim da kod nas privatni psihijatri nemaju takve mogucnosti.

Ne kazem da je gori nego da moze da postane gori. Mnogi metadon zloupotrebljavaju, a cesto lakse i jeftinije do njega i dolaze, u tom smislu je gori, to je ustvari heroin br 2, a blokatora ima mnogo, danas cesto i u formi implanta, ali kolko znam pre toga mora da se izvrsi detoksikacija organizma, a to se radi i u mnogim privatnim klinikama.

Mogu da dam link:http://www.lorijen.co.rs/
 
Ne postoji izlecen narkoman dakle zalud je sva medicna , taj koji se uvukao u tu budalastinu jednostavno je skinut sa spiska onih koji su zivi i to svojevoljno.To nije bolest nego izbor onog koji je odlucio da se unisti na taj nacin dakle na te likove ne treba trositi resurse nego taj zaludno baceni novac treba preusmeriti za lecenje normalnih ljudi.
 
Ne kazem da je gori nego da moze da postane gori. Mnogi metadon zloupotrebljavaju, a cesto lakse i jeftinije do njega i dolaze, u tom smislu je gori, to je ustvari heroin br 2, a blokatora ima mnogo, danas cesto i u formi implanta, ali kolko znam pre toga mora da se izvrsi detoksikacija organizma, a to se radi i u mnogim privatnim klinikama.

Mogu da dam link:http://www.lorijen.co.rs/



Ali i dalje ne razumem na kakve tacno blokatore mislis. Sta tacno oni blokiraju? Da li ti mislis na blokatore μ receptora, tj. takozvane opioidne antagoniste?
 
0323007.48.jpg
Ovi blokatori mogu da pomognu

- - - - - - - - - -

bejzbol-palica-napad.jpg
 
Ne postoji izlecen narkoman dakle zalud je sva medicna , taj koji se uvukao u tu budalastinu jednostavno je skinut sa spiska onih koji su zivi i to svojevoljno.To nije bolest nego izbor onog koji je odlucio da se unisti na taj nacin dakle na te likove ne treba trositi resurse nego taj zaludno baceni novac treba preusmeriti za lecenje normalnih ljudi.

Nikad nemoj da govoris ono sto ne znas (moj savet). Pored medicine po meni je potrebno jos nesto, a to je vise na duhovnom nivou, vec sam na onoj drugoj temi ovde na dipu o tome pisala pa da se ne ponavljam.

Ali i dalje ne razumem na kakve tacno blokatore mislis. Sta tacno oni blokiraju? Da li ti mislis na blokatore μ receptora, tj. takozvane opioidne antagoniste?

Nisam medicinski strucnjak niti medicinski radnik, pa zato se nisam usudila da dubiozno ulazim u diskusiju, vec ostavila link...al hajde da izguglam pa da kazem....opet link, valjda je sad jasnije...http://www.lorijen.co.rs/programi_lecenja.html
 
Nisam mislio na odrzavanje metadonom, koje moze da traje godinama, nego na skidanje sa fizickih kriza od heroina koje traju max. 7 dana valjda...
Sto se tice toga da li je metadon heroin br2, nije, mnogo je blazi (od dobrog heroina) sto se tice euforicnog efekta, a krize koje izaziva kad se navuces na njega mislim da sam procitao negdje da su dosta teze od heroinskih
 
Nisam mislio na odrzavanje metadonom, koje moze da traje godinama, nego na skidanje sa fizickih kriza od heroina koje traju max. 7 dana valjda...
Sto se tice toga da li je metadon heroin br2, nije, mnogo je blazi (od dobrog heroina) sto se tice euforicnog efekta, a krize koje izaziva kad se navuces na njega mislim da sam procitao negdje da su dosta teze od heroinskih

Dobro nije jednako potpuno, to je svima jasno, al kapiras sta sam htela reci...
Posto postoje privatne klinike, vrv moze taj koji treba i tamo da se obrati, pa da se vidi sta je u datom trenutku i najbolje za njega.
 
Postoji li kod nas ekvivalent americkih "pain management" specijalista? I kako se zove? (ne misli se na anesteziologa). I mora li on da prepise metadonsku terapiju, ili moze psihijatar? Jer, po cemu to psihijatar moze da zna da li stvarno uzimas ozbiljne agoniste mu receptora u rekreativnim dozama (mozes da laziras, na primjer, popijes 4 kafetina odjednom, to je neki maksimum da se ne osteti jetra, i uradis test na opioide/opijate, on je pozitivan, a zjenice, pa njih mozes da smanjis i kapima raznim, ili povecas drugim supstancama koje i nisu droge (ako su u krizi povecane, kad ga uzmes su smanjene)) i kolika ti je doza metadona potrebna?

Inace, kakve su zjenice kad neko uzme speedball, a kakve kad ga uzima stalno, pa prekine i pocne da krizira? To bi bilo zanimljivo znati.
 
Poslednja izmena:
A kornjaco, kad neko slomi kicmu, pa mu ugrade "patch" fentanila (100xjaci analgetik od Morfina, ultra-kratko djelujuci (u prevodu - brze navlacenje), Heroin je 1.5-2xjaci analgetik od Morfina), treba li poslije da ga prebiju ako ne moze (a ne moze pa ni da je Isus Hrist) odjednom da se skine sa agonista mu receptora nego mu treba neko vrijeme?
 
Poslednja izmena:
ne, nego sam mislio, zar nije logicnije da postoje "pain management" doktori koji odredjuju to ko ce na skidanje metadonom, da to ne rade psihijatri? (Zbog gore navedenih razloga.) I na osnovu cega bi to psihijatar odredio koliko mg metadona nekome treba? Ima li neki instrument za mjerenje bola, i je li obucen za to?

Bol je subjektivan osećaj tako da nema validnih merenja njegovog intenziteta.Postoje skale za merenje bola:vizuelna,verbalna i numerička.Vizuelnu procenjuje lekar,verbalno se izjašnjava sam pacijent na pitanja Bola nema uopšte do Najači mogući bol a numerička je skala od 1 do 10 gde se opet pacijent izjašnjava.Inače na ovom problemu radi tim lekara gde je obavezno prisutan i psihijatar.
 
Bol je subjektivan osećaj tako da nema validnih merenja njegovog intenziteta.Postoje skale za merenje bola:vizuelna,verbalna i numerička.Vizuelnu procenjuje lekar,verbalno se izjašnjava sam pacijent na pitanja Bola nema uopšte do Najači mogući bol a numerička je skala od 1 do 10 gde se opet pacijent izjašnjava.Inače na ovom problemu radi tim lekara gde je obavezno prisutan i psihijatar.
Jedna anesteziologinja mi je pricala da postoje neke mjere kad odredjuje koji ce opioid ili opijat (od opijata se tu moze dati jedino morfin) da da za opstu anesteziju od mnostva mogucih, valjda pritisak, puls, psihogalvanski refleks nisam siguran je li rekla ali mislim da jeste (to je elektircna provodljivost koze koja se mijenja cak i u zavisnosti od raspolozenja covjeka!)
Mada, kad su mi operisali slijepo crijevo ne sjecam se da su mi mjerili ista od toga, dali su mi prvo neki gas nekolko sekundi, od kojeg nisam osjetio nista, i onda injekciju, stigo sam da kazem "Ne mozete me ovim uspavati" i 15 sekundi poslije inekcije, naravno, nisam znao nista. Kad sam se probudio prvo sam vidio samo milimetar sivkaste svjetlosti (mozes mislit koliko su zjenice bile suzene) da bi se vid postepeno (vrlo postepeno) prosirivao i razbistravao, pa sam vidio dugokosa stvorenja u bijelom, zakljucivsi da su to ili sestre ili andjelice (posto sam mozda umro), posto vid jos nije bio bistar, dok se nije razbistrio. Interesantno je da ni u jednom momentu (cak ni dok mi je vid bio milimetarska siva svjetlost) nisam osjecao strah, a osjecao sam se kao u raju. Kada sam im trazio ono u sto se mokri dok si u krevetu, "gusku", reko sam "sestro, patku", da bi poslije dugog objasnjavanja one ukapirale na sto sam mislio... vjerovatno sam nesvjesno mislio na pi.*.ku posto neko za nju koristi izraz patka. Znam da mi je trebalo dosta minuta dok je mokrenje krenulo, ne zbog stida zato sto su oko mene u prostoriji bile samo zene, to se radi ispod carsafa u gusku, i nisam stidljiv bio uopste. Kasnije sam opet zaspao, ali ne znam da li zato sto su mi dali nesto da ne budim pricom ostale pacijente, ili spontano. Probudio sam se u svojoj sobi, UZASNO depresivan, kao sto sam bio depresivan dosta godina nakon toga nakon sto sam se probudio nakon sto sam prvi put uzeo H i zaspao od njega nakon nekih 2-3 sata. Toliku depresiju sam osjetio samo ta 2 puta u zivotu, i ne preporucujem je nikome, iako je kratko trajala (mozda 1 sat). Istina, smanjila se nakon sto sam popusio dzoint 15 minuta po budjenju, ali sad sam se sjetio da nije potpuno. Prije sam mislio da se nakon dzointa skroz smannjila.
 
Poslednja izmena:

Back
Top