Бити или не бити

guest 135511

Buduća legenda
Poruka
39.924
Мисаони експеримент.

У просторији сте која нема никакав извор светлости осим једне лампе, за коју знате да постоји али је никад нисте видели. Осим што је никад нисте видели, ни на који други начин вам не може бити доступна - ни тактилно, ни аудитивно, ни чулом мириса, НИКАКО. Она се укључује, емитује светлост и омогућава вам да видите свет око себе(собу). Ви не знате да то она чини, мислите да то чине ваше очи, јер опажање спољног света коинцидира са укључивањем светиљке. Једног дана, утихне светиљка заувек.

Како ћете знати да ли се светиљка заувек искључила или сте ви изгубили вид?

Питање:

Направите разлику између реалности коју перципирате и реалности која је таква кад је и не перципирате?
Питам некога: "Како знаш да ли је цвет такав и када га ти не посматраш?"
Тај неко ће рећи: "Наравно да јесте, јер је такав и када га други људи посматрају, или такав је на фотографијама, дакле нема моја перцепција ништа са тим." :neutral:

Па и "када га неко други посматра" или "фотографија" је такође перцепција. Не можемо ни са чим другим баратати осим са перцепцијама. Никада, ни у ком случају. Колико год субјективних услова апстраховали. Не да не можемо баратати само са визуелним перцепцијама, већ и било које друге врсте. И аудитивне сензације су такође перцепција. Тактилна доступност неког предмета је такође перцепција - музеји понекад излажу артефакте који су тактилно доступни онима који не виде. Перцепција.

Или кажу ми: Ниси способна за мета - мишљење, мета - перцепцију, мишљење о мишљењу, перцепцију о перцепцији. Исто. Можеш перципирати перцепцију у бескрај, све је то перцепција. Сан који је унутар сна који је већ унутар другог сна, не доприноси никаквом откривању нулте позиције из које се "креће у сањање", већ само нестабилној структури сна.
Не постоји у перцепцији нека нулта тачка од које као ти почињеш да мислиш/перципираш, па као постоји мета - перцепција. Ти соц конструктивисти и постструктуралисти који мисле да процес конструкције нпр. безбедносних претњи, могу да пребаце и на област духа и назову је перцепцијом, неком категоријом, социјалним конструктом.

Бити значи бити опажен. Esse est percipi.
Тако да између бити и не бити, ја бирам не бити.
 
Не постоји у перцепцији нека нулта тачка од које као ти почињеш да мислиш/перципираш, па као постоји мета - перцепција. Ти соц конструктивисти и постструктуралисти који мисле да процес конструкције нпр. безбедносних претњи, могу да пребаце и на област духа и назову је перцепцијом, неком категоријом, социјалним конструктом.

Тако да између бити и не бити, ја бирам не бити.

Ti si odabrala izmedju dva verovanja.
Mozda si pametno odabrala, ne znam.
 
Poslednja izmena:
Мисаони експеримент.

У просторији сте која нема никакав извор светлости осим једне лампе, за коју знате да постоји али је никад нисте видели. Осим што је никад нисте видели, ни на који други начин вам не може бити доступна - ни тактилно, ни аудитивно, ни чулом мириса, НИКАКО. Она се укључује, емитује светлост и омогућава вам да видите свет око себе(собу). Ви не знате да то она чини, мислите да то чине ваше очи, јер опажање спољног света коинцидира са укључивањем светиљке. Једног дана, утихне светиљка заувек.
Како ћете знати да ли се светиљка заувек искључила или сте ви изгубили вид?

Glupo ti je pitanje....ako sam mislio da su moje oci izvor svetla....onda cu zakljuciti da su oci prestale da svetle...jer sijalica za mene ne postoji....:lol:
Nebitno je skroz sta je uzrok,ono sto je bitno da ja ne vidim tu prostoriju vise.....:D
 
Glupo ti je pitanje....ako sam mislio da su moje oci izvor svetla....onda cu zakljuciti da su oci prestale da svetle...jer sijalica za mene ne postoji....:lol:
Nebitno je skroz sta je uzrok,ono sto je bitno da ja ne vidim tu prostoriju vise.....:D

Свеједно.

Направи ми разлику између света који јесте твоја перцепција и који није твоја перцепција, а да се притом не позиваш на своје перцепције као доказе?

- - - - - - - - - -

Ne veruješ da postojiš?Ili veruješ da ne postojiš?
Veruješ da postojiš? Postojiš da veruješ?
Не морам да "верујем" у елементарну ствар као што је постојање. "Ја постојим" је заправо једино што сигурно и знам. Као и да не могу да не постојим. Никад.
Тако да своје страхове од непостојања, солипсизма, лудила, од којих очајнички желиш да побегнеш ослањајући се на своју науку, итд, пројектуј на некога другог.
 
Свеједно.
Направи ми разлику између света који јесте твоја перцепција и који није твоја перцепција, а да се притом не позиваш на своје перцепције као доказе?

Pa razlika je vise nego jednostavna....svet koji nije moja percepcija je neopazen svet... van mog saznajnog horizonta....:lol:
 
Onoliko koliko si spremna da das za nesto toliko to i volis......:cool:

Какве то везе има са границама света као перцепције? Ево, спремна сам да умрем сваког тренутка, изистински сам спремна на то, као ултимативни чин одрицања себе и љубави према чему год, за кога год, шта то говори о мојој љубави? И како та љубав утиче на границе света?

Ја сам ти лепо тражила да ми направиш разлику између света као перцепције и света као објективног, мимо твоје перцепције, али да се не позиваш ни на какву перцепцију - фотографију, снимак, тврдњу "и други људи га виде исто" и слично. Немогуће је.
 
Какве то везе има са границама света као перцепције? Ево, спремна сам да умрем сваког тренутка, изистински сам спремна на то, као ултимативни чин одрицања себе и љубави према чему год, за кога год, шта то говори о мојој љубави? И како та љубав утиче на границе света?

Ја сам ти лепо тражила да ми направиш разлику између света као перцепције и света као објективног, мимо твоје перцепције, али да се не позиваш ни на какву перцепцију - фотографију, снимак, тврдњу "и други људи га виде исто" и слично. Немогуће је.

A sta je za tebe objektivan svet?Oces i tebi ko ozimanu da kazem da se postavis ispred autobusa u punoj brzini i da osetis da on zaista ima 2 tone,da je tog oblika i da ce da te odvali od zivota i da to nema veze sa tvojom voljom i da je tvoja percepcija objektivna?
 
Како ћете знати да ли се светиљка заувек искључила или сте ви изгубили вид?
1. Упалити другу светиљку.
Ако је то немогуће, онда закључивањем:
2. губљење вида је постепено, за разлику од светиљке, која се гаси одједном.
3. Ако се светиљка гасила постепено, онда можеш видети да извор севтлости слаби, јер директно на извору је увек више светла него ли у дифузији.

Направите разлику између реалности коју перципирате и реалности која је таква кад је и не перципирате?
а како кад је перцепција основни извор информација?

Тако да између бити и не бити, ја бирам не бити.
зашто?
 
Ја сам ти лепо тражила да ми направиш разлику између света као перцепције и света као објективног, мимо твоје перцепције, али да се не позиваш ни на какву перцепцију - фотографију, снимак, тврдњу "и други људи га виде исто" и слично. Немогуће је.

да, али зашто бих се узбуђивао око света који не могу да опазим перцепирањем? Не могу ја, не може нико други. Тако да сам по том питању равноправан.
Оно што може да се уради јесте да се побошају могућности перцепирања помоћу инструмената: Радар, радио, телескопи, микроскопи, ултрасонар, ...
 
Poslednja izmena:
Тако да између бити и не бити, ја бирам не бити.
зашто?

У једну руку и ја сам за "не бити". Због краткоће живота. Јер "бити" ми не доноси ама баш ништа. Осим душевне патње. Оно душевно задовољство не бројим, јер нисам ја одговоран за то. Када би човек живео вечно, онда "бити" би била моја опција. Овако, каква корист од "бити"?
 

Back
Top