"Demokratija" u USA - dvopartijska diktatura

mikoyan

Domaćin
Poruka
3.574
Sve češće na raznim temama potežemo pitanje vladavine u USA pa sam rešio da otvorim jednu temu posvećenu samo tome.

Kako je moguće nazivati "demokratskim" jedan sistem u kome su 2 stranke zacementirane na vlasti preko 100 godina? Obe stranke su predstavnici krupnog kapitala, vojno-bezbednosnog aparata i proizvodjača oružja. Siromašni i manjine ne mogu da se domognu Kongresa i Senata i praktično su onemogućeni da ostvare svoja politička i sva ostala prava. Svi su prinudjeni da se uklope u demokratsko/republikanski režim ili da potpuno nestanu sa političke scene.

Nizom ustavnih odredbi i nizom zakonskih akata, republikansko-demokratski režim je sebi obezbedio duopol. Često ih posprdno nazivaju "republicrats" ili "demopublicans". Raznim pravnim smicalicama, medju kojima prednjači "winner takes all" pravilo, male partije su onemogućene da se domognu federalnog glasačkog listića. Praktično, možeš da osnuješ stranku ali sa njom možeš "da se slikaš" jer ne možeš da se pojaviš na saveznim izborima.
- Da bi se još više narugali demokratiji, dozvoljavaju osnivanje tzv "non-electoral parties" (partije koje ne izlaze na izbore :dash:).
- Sama izborna procedura se namerno komplikuje do besvesti, do te mere da polu-pismeni američki birač nije u stanju ni da razume glasački listić.
- Glasanje se vrši elektronskim mašinama koje ne ostavljaju nikakav elektronski trag (manipulacija sa brojanjem glasova).
- Malim partijama i njihovim predsedničkim kandidatima se zabranjuje učestvovanje u debatama. To je rezervisano samo za predstavnike režima.
- Predsednički kandidati (Jill Stein na primer) se hapse 2 puta mesec dana pred izbore.
- Hapse posmatrače OEBS-a u Teksasu.

Što je najgore, i pored svega nabrojanog, američka "demokratija" se uzima kao aksiom - jako je teško uopšte i raspravljati o toj temi jer su nam mainstream mediji do te mere svima isprali mozak sa "demokratijom" u USA da čak i ortodoksni mrzitelji Amerike ne dovode u pitanje demokratiju te zemlje. Često mi se dešava da u razgovoru sa ljudima za koje znam da su srpski nacionalisti i mrzitelji svega što dolazi sa Zapada čujem "Ma brate, jesu oni ipak demokratija. Pa imaju valjda oni još partija..."

O ovome se dosta piše po internetu, sve više judi smatra taj sistem lošim ali su nemoćni da bilo šta promene. Jedan od autora koji se bavi ovom temom je i Lisa Jane Disch. Napisala je knjigu "The Tyranny of the Two Party System":
http://www.amazon.com/Tyranny-Two-Party-System-Lisa-Disch/dp/0231110359

http://en.wikipedia.org/wiki/Two-party_system


the_march_of_tyranny_1419.jpg





----------------------------------------------------------------------------------------

Kakvo je vaše mišljenje o političkom uredjenju USA i o stepenu političke (ne)slobode u toj zemlji?
 
Osim imena, razlike izmedju jednog i drugog gowneta uopste nema. U potpunosti ista politika obe partije, tj. predsednika USA iz koje god da je stranke.

To je klasičan jednopartijski sistem poput onog u Kini, samo što je ovde postojanje jedinstvenog režima zamaskirano postojanjem 2 frakcije koje se kao nešto nadmeću a ustvari obe funkcionišu potpuno povezano.

Gledam pre neki dan - bivši, naš "prijatelj" KlinGton zaseo sa Mekejnom. Jedan "demokrata", drugi "republikanac" a obojica u isti glas "bombardujte Siriju"! Kad treba da se istresaju bombe po svetu, tu su jednoglasni.
 
Pa tamo možda i ima 2 partije, ovde je jedna te ista
Samo se frakcije drugačije nazivaju i različito kasiraju
Inače rade isto - na narodnu štetu i propast
Valjda idu onom logikom "evo još malo ja, pa neću više" a ovi iz ostalih frakcija kukaju "joj kad ću ja malo"
Zapravo mi od Amerike treba mnogo da učimo
I od Nemačke
i od Indonezije...
 
Da znaš :roll:

Doduše, bacio sam je na ignore, tako da neću videti njeno LOLovanje i izuzetno jake "argumente" poput "jel to iz Mikijevog Zabavnika" i tome slično ;)

Mislim, moraće da se angažuju ostali koji je ne drže na ignore, ja ću ostati uskraćen za to zadovoljstvo da odgovaram na njene baljezgarije.

Ona bar u Americi, a ti ne smeš u Rusiju po sve one "blagodeti iz najnovih anketa"
 
Pa tamo možda i ima 2 partije, ovde je jedna te ista
Samo se frakcije drugačije nazivaju i različito kasiraju
Inače rade isto - na narodnu štetu i propast
Valjda idu onom logikom "evo još malo ja, pa neću više" a ovi iz ostalih frakcija kukaju "joj kad ću ja malo"
Zapravo mi od Amerike treba mnogo da učimo
I od Nemačke
i od Indonezije...

NeuSporedivo. U Srbiji sa 10.000 potpisa možeš da registruješ kakvu god hoćeš stranku i da sa istom nastupiš direktno na republičkim izborima. Bilo koja manjina ili bilo koja grupa gradjana može da se nadmeće za poslaničko mesto i da bude zastupljena u parlamentu.

- - - - - - - - - -

Nije ni cudno ipak je koncentracija budala najveca na internetu...

Ti si živ dokaz :ok:
 
Ko te je to slagao da manje partije ne mogu da ucestvuju na 'federalnim' izborima?

Politicki sistem u Americi je najbolji i najefikasniji politicki sistem na svetu, jer su dve partije sasvim dovoljne u slobodnom drustvu. Cak, taj broj partija je najpozeljniji, da se ne bi desavalo ovo sto imamo u Srbiji, koalicija partija na vlasti gde se pravi 1000 kompromisa i vlada je troma ii neefikasna.
 
Posto ste vi svi pajseri za bilo koju teoriju bilo cega, evo da vas ja ponovo naucim nesto. Najbitnija stvar kod izbora u modernim drzavama NIJE da svako dobije svog predstavnika koji ce da ga predstavlja u skladu sa njegovim stavovimaa pocevsi od platana u Bulevaru, do toga da je Kosovo Srbija. To NIJE GLAVNI CILJ modernih izbora u slobodnim drustvima. Cilj izbora je da se dobije vlada. Ameri najlakse dobijaju jedinstvenu i efikasnu vladu. Zato je americki politicki sistem najbolji na svetu. To sto ste vi neznalice, pa mislite da je dobro da se ljudi kao u Staroj Grckoj okupljaju po trgovima, to je vec stvar vaseg pajserizma.

Inace, americki senatori i kongresmeni su u takvom sistemu skoro pa u stalnom kontaktu sa biracima, jer se biraju vecinskim sistemom, i tamo se bira pojedinac, a ne kao u Srbiji gde vlada besmisleni proporcionalni sistem. Inace, i u Senatu i u Kongresu postoji odredjeni broj ljudi koji nisu clanovi ni Demokrata, ni Republikanaca.

Sve sve, ali da Srbi kritikuju drzavu sa najstarijim pisanim Ustavom na svetu, ustavom koji je bio uzor za sve druge Ustave, pa to je smehotresno.
 
Poslednja izmena:
Ko te je to slagao da manje partije ne mogu da ucestvuju na 'federalnim' izborima?

Politicki sistem u Americi je najbolji i najefikasniji politicki sistem na svetu, jer su dve partije sasvim dovoljne u slobodnom drustvu. Cak, taj broj partija je najpozeljniji, da se ne bi desavalo ovo sto imamo u Srbiji, koalicija partija na vlasti gde se pravi 1000 kompromisa i vlada je troma ii neefikasna.

Поента је у томе да у Америци која год од тих партија да победи ништа се не мења. Оне воде исту политику. Тако да је тамо на делу двопартијска диктатура.
 
Pa slika iz uvodnog posta baš nije tačna jer je velika većina amera politički zatucana i glasa uvek za istu partiju ,bez obzira šta ista radila tokom mandata , a kako su ionako razlike male onda ih to samo učvršćuje u partijskoj lojalnosti .
Evenutalno ako neko baš jako zasera ili ga jako prokažu ko republikance za vreme Buša onda odu u apstinente .
To se obično i generacijski prenosi , recimo moja baba tetka i njen muž recimo od 1960. kada su dobili pravo glasa glasaju za demokrate , njihova deca isto , unuci takodje ...a verovatno će i praunici kad steknu pravo glasa ...čak imaju i neka objašnjenja komična , recimo devedesetih iako su do jaja saosećali sa nama i bili iskreno skenjani zbog svega kao ex srpski nacionalisti i monarhisti ,pogotovo zbog bombardovanja , njihovo objašnjenje zašto su i pored svega za Klintona je bilo "a pa republikanci bi vas skroz poravnali , ne bi kamen na kamenu ostao "
 
Poslednja izmena:
Posto ste vi svi pajseri za bilo koju teoriju bilo cega, evo da vas ja ponovo naucim nesto. Najbitnija stvar kod izbora u modernim drzavama NIJE da svako dobije svog predstavnika koji ce da ga predstavlja u skladu sa njegovim stavova pocevsi od platana u Bulevaru, do toga da je Kosovo Srbija. To NIJE cilj modernih izbora u slobodnim drustvima. Cilj izbora je da se dobije vlada. Ameri najlakse dobijaju jedinstvenu vladu. Zato je americki politicki sistem najbolji na svetu.

Obrazovani to nije demokratija samo da te obavestim.
A da li je najbolje...lol
Kako za koga
 
Ko te je to slagao da manje partije ne mogu da ucestvuju na 'federalnim' izborima?

Politicki sistem u Americi je najbolji i najefikasniji politicki sistem na svetu, jer su dve partije sasvim dovoljne u slobodnom drustvu. Cak, taj broj partija je najpozeljniji, da se ne bi desavalo ovo sto imamo u Srbiji, koalicija partija na vlasti gde se pravi 1000 kompromisa i vlada je troma ii neefikasna.

amerika i slobodno drustvo ??? ... cist oksimoron ... :think:
 
Obrazovani to nije demokratija samo da te obavestim.
A da li je najbolje...lol
Kako za koga

Pa dobro, vama je jedina prava demokratija ona u Staroj Grckoj verovatno. I u Severnoj Koreji.

- - - - - - - - - -

Поента је у томе да у Америци која год од тих партија да победи ништа се не мења. Оне воде исту политику. Тако да је тамо на делу двопартијска диктатура.

Demokrate i republikanci se medjusobno vise razlikuju od SRS-a i LDP-a kod nas.
 

Back
Top