Zdravstvo u Srbiji na evropskom dnu

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.062
Brisel, Beograd -- Srbija je poslednja na listi 34 evropske zemlje po kvalitetu zdravstvene zaštite, pokazuje Evropski zdravstveni potrošački indeks za 2012. godinu.

21315041184fb2ab1973cd4072964746_368x190.JPG


Prema indeksu EHCI ,kojim se meri standard evropske zdravstvene zaštite na osnovu 42 indikatora, Srbija je dobila 451 poen od maksimalnih 1.000, a Holandija koja je prva na listi, ima 872 poena.

Druge zemlje koje imaju, prema ovom merenju, dobar sistem zdravstva su Danska, Luksemburg i Island, prenosi internet izdanje lista Nju Jurop.
Od zemalja Evropske unije najniža na listi je Bugarska sa 458 poena, a iza nje je samo Srbija.

EHCI je postao standard merenja evropske zdravstvene zaštite, a od 2005. godine ga objavljuje ekspertska organizacija Helt konzjumer pauerhaus, sa sedištem u Švedskoj.

Direktor organizacije HCP, koja sprovodi ovo istraživanje Arne Bjorberg rekao je da Srbiju ne bi trebalo porediti s bogatim članicama EU.

"Susedi kao što su Hrvatska (655 bodova), Makedonija (527) ili Albanija (535) su relevantniji i pokazuju da je pred Srbijom težak posao da dostigne te nivoe", rekao je Bjornberg.

On je rekao da izgleda da osnovne usluge, kao što je vakcinacija beba, funkcionišu u Srbiji i da se vidi da rastu prava pacijenata, ali da "u celini, rezultat lečenja, kao i pristup pacijentima, moraju da se poprave".

Izveštaj za 2012. godinu ocenjuje sisteme zdravstvene zaštite u 34 evropske zemlje (27 zemalja članica EU plus Norveška, Island, Švajcarska, Hrvatska, Makedonija, Srbija, i Albanija) pomoću 42 indikatora. Oni obuhvataju područja ključna za korisnika zdravstvenih usluga: prava pacijenata i informacije, vreme čekanja na lečenje, ishod lečenja, opseg pruženih usluga i farmaceutska sredstva.

Ovaj indeks odražava napredak zdravstvene zaštite u Evropi, poboljšanje ishoda lečenja i opštih uslova. Takođe se ocenjuje da su pomalo preuveličani alarmantni signali o uticaju ekonomske krize na pad kvaliteta zdravstvene zaštite zbog smanjenja budžeta.

Međutim, kako navodi Nju Jurop, indeksi ukazuju na to da na početku ekonomskih teškoća treba obratiti posebnu pažnju na tri izražena područja.

Ta područja su: tendencija dužeg čekanja na skupe hirurške operacije u zemljama najviše pogođenim eknomskom krizom, rast participacije pacijenata za zdravstvene usluge, nedostatak poboljšanog pristupa novim vrstama lekova, čak i pogoršanje pristupa.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=05&dd=15&nav_category=12&nav_id=609606

Nastavite da glasate za SNS DS SPS URS i LDP .
 
Glasajmo za radikale i dveri, s njima ćemo imati kompletnu i besprekornu zdravstvenu zaštitu.

Jedino, postoji mogućnost da umesto dečijeg dodatka dobijete bonove ... Ali, SVE ZA ZDRAVLJE ! :) :super:


Nesumnjam, da bi oni ispod mosta, ako bi se nekom čudom kandidovali i dobili izbore bili daleko bolji od demokratskih Kvazimoda.

Ovo čudo, koje je došlo putem sile da vlada Srbijom pre 13 godina ravno je 0 (nuli). Da ti ponovim i to zapamti ... NULI.

I svako ko ih podržava nije odmakao ni malo od nule.
 
Права слика је да су баш сви политичари у Србији глупи лопови,бирају сами себе на функције а својим идиотским игнорантским односом према здравству стављају себе у положај да цркну као и обични људи јер кад затреба,неће имати способне лекаре да препознају од чега болују и потроше паре које су нам
покрали.
 
Не лупетај.Куба,чији грађани немају пара има један од најбољих здравствених система,бесплатно лечење за све и највећи проценат лекара по броју становника.

I u Jugoslaviji je bilo sve besplatno i jos MNOGO CISTIJE nego na Kubi.
 
I u Jugoslaviji je bilo sve besplatno i jos MNOGO CISTIJE nego na Kubi.
Не тупи,и ја сам живео у тој нашминканој превари од државе.

- - - - - - - - - -

I u Jugoslaviji je bilo sve besplatno i jos MNOGO CISTIJE nego na Kubi.
Не тупи,и ја сам живео у тој нашминканој превари од државе.
 
Не тупи,и ја сам живео у тој нашминканој превари од државе.

- - - - - - - - - -


Не тупи,и ја сам живео у тој нашминканој превари од државе.

Ja poznajem zdravstvo i lekare na Kubi boilje nego sto ti poznajes lekare i zdravstvo u Srbiji.:rtfm:

Jer sam bio vise puta na Kubi nego sto si ti presao granicu Srbije.


A tek ono u Jugoslaviji sto sam poznavao !

Tako da meni nemoj da PRODAJES TVOJE KRASTAVCE. Sit sam ih.

Pokusaj nekom mladjem.
 
Ja poznajem zdravstvo i lekare na Kubi boilje nego sto ti poznajes lekare i zdravstvo u Srbiji.:rtfm:

Jer sam bio vise puta na Kubi nego sto si ti presao granicu Srbije.


A tek ono u Jugoslaviji sto sam poznavao !

Tako da meni nemoj da PRODAJES TVOJE KRASTAVCE. Sit sam ih.

Pokusaj nekom mladjem.
Немој да читаш ако ти се не свиђа.Ја сам испратио много својих рођака кроз болнице у СФРЈ,до гробља и видео корумпирано труло здравство које је једва чекало да пропадне.
 
Немој да читаш ако ти се не свиђа.Ја сам испратио много својих рођака кроз болнице у СФРЈ,до гробља и видео корумпирано труло здравство које је једва чекало да пропадне.

Jugoslovensko zdravstvo NIKADA nije bilo korumpirano.

Iz ove tvoje tvrdnje se vidi da ti POJMA NEMAS kakvo je onda bilo zdravstvo samo PROVOCIRAS ili LAZES.

Ima takvih PROVOKATORA koliko hoces, ali necete proci dok nas jos ima zivih koji se secamo kako je onda bilo, pa mozemo da uporedimo sa pvom PROPASCU od kada Srbi imaju vlast u Srbiji.
 
Tragikomčna miss Piggy srpskog zdravstva, ministarka Sarmica Đuveč Blejanović, kaže da nije bilo primedbi na njen rad...
Kako i da ih bude kad nije ništa ni radila...
Није је нико ни бирао.Глупи гласачи никад не питају ко је бирао имена на изборним листама које уредно заокружују а причају о демократији.

- - - - - - - - - -

Jugoslovensko zdravstvo NIKADA nije bilo korumpirano.

Iz ove tvoje tvrdnje se vidi da ti POJMA NEMAS kakvo je onda bilo zdravstvo samo PROVOCIRAS ili LAZES.

Ima takvih PROVOKATORA koliko hoces, ali necete proci dok nas jos ima zivih koji se secamo kako je onda bilo, pa mozemo da uporedimo sa pvom PROPASCU od kada Srbi imaju vlast u Srbiji.
Ма немој?Лекари су код нас увек били корумпирани.
 
Ovo je pre svega suština.

Lekari nas mrzovoljno odrađuju kao stoku jer žure kući i privatnim poslovima.
Problem je u tome što ti je za normalnu zdravstvenu zaštitu potrebno mnogo novca.Ovo govorim iz ličnog iskustva.Nedavno mi je jedan član pšorodice bio na samrti i neophodna je bila hitna operacija.Hirurg i ostatak lekarske ekipe su odugovlačili proces.Te im je trebalo nedelju dana da nabave ovo,te nedelju dana da nabave ono,te da snime ovo,te da analiziraju ono,a člana moje porodice su delili dani od odlaska u večna lovišta.Nisam mogao čudom da se načudim šta je sa doktorima i šta se toliko čeka,dok nisam počeo da vršim pritisak zajedno sa ostatkom porodice i konačno čuo cifru...Tada mi je bilo jasno da bi pustili pacijenta da umre ako ne dobiju pare.
 
Problem je u tome što ti je za normalnu zdravstvenu zaštitu potrebno mnogo novca.Ovo govorim iz ličnog iskustva.Nedavno mi je jedan član pšorodice bio na samrti i neophodna je bila hitna operacija.Hirurg i ostatak lekarske ekipe su odugovlačili proces.Te im je trebalo nedelju dana da nabave ovo,te nedelju dana da nabave ono,te da snime ovo,te da analiziraju ono,a člana moje porodice su delili dani od odlaska u večna lovišta.Nisam mogao čudom da se načudim šta je sa doktorima i šta se toliko čeka,dok nisam počeo da vršim pritisak zajedno sa ostatkom porodice i konačno čuo cifru...Tada mi je bilo jasno da bi pustili pacijenta da umre ako ne dobiju pare.

Iz ličnog iskustva - doktorka bi pustila da mi otac umre da joj nisam objasnio da je i ona smrtna kao i svi ostali.
Kako sam joj to objasnio, znamo samo ona i ja.
 
Problem je u tome što ti je za normalnu zdravstvenu zaštitu potrebno mnogo novca.Ovo govorim iz ličnog iskustva.Nedavno mi je jedan član pšorodice bio na samrti i neophodna je bila hitna operacija.Hirurg i ostatak lekarske ekipe su odugovlačili proces.Te im je trebalo nedelju dana da nabave ovo,te nedelju dana da nabave ono,te da snime ovo,te da analiziraju ono,a člana moje porodice su delili dani od odlaska u večna lovišta.Nisam mogao čudom da se načudim šta je sa doktorima i šta se toliko čeka,dok nisam počeo da vršim pritisak zajedno sa ostatkom porodice i konačno čuo cifru...Tada mi je bilo jasno da bi pustili pacijenta da umre ako ne dobiju pare.

Гоbна.
Да је код мене такав случај и да немам пара поубијао би их све.
 

Back
Top