MEHMED PASA SOKOLOVIC, OBNOVITELJ PECKE PATRIJARSIJE

hogarius

Elita
Poruka
15.124
MEHMED PASA SOKOLOVIC, OBNOVITELJ PECKE PATRIJARSIJE

Višegradska ćuprija na Drini je zadužbina velikog vezira Mehmed-paše Sokolovića (tur. Sokol~lu Mehmet Paşa, 1505. ili 1506-1579). On je jedan od velikih osmanskih vojskovođa poreklom iz Bosne. Rodio se u selu Sokolovići pored Rudog 1505. ili 1506, a kao dete pravoslavnih roditelja. U to vrme postojao je običaj poznat kao Divširma, odnosno „Danak u krvi”. Srpska djeca su na silu otimana i odvođena u Tursku gde su prevođena u islam i školovana u njihovim vojnim školama za janicare, elitne vojne jedinice Osmanskog Carstva. Tako je iz okoline Višegrada kao dete odveden i Bajica Sokolović i dobija ime Mehmed. On će kasnije zahvaljujući svojoj sposobnosti postati oficir osmanske vojske, a na vrhuncu svoje moći postaje veliki vezir. Tadai naređuje da se u Višegradu na Drini sagradi cuveni most.

Zbog izvanrednih sposobnosti, kao veliki tumač Muhamedove vere , uzet je u dvorsku službu gde je stekao poverenje Sulejmana Veličanstvenog (1520-1566). Napravio je brzu karijeru; 1549-e postaje beglerbeg Rumelije, a 1561/2-e osvaja temišvarski Banat, i konačno 1565-e zauzima najveći položaj u Carstvu, postavši veliki vezir. Bio je pravi velemajstor diplomatije. Nemilosrdno koristeći sav svoj potencijal, leteo je iz uspeha u pobedu.

Na njegovo zauzimanje, Porta je 1557. izdala Ferman kojim se odobrava rad Pećke patrijaršije. Međutim, kad se malo bolje pročešljaju činjenice, nije teško zaključiti da se u tom slučaju radi o obostranoj koristi. Romantičarsko tumačenje da se Mehmed-paša, tom prilikom zauzeo za Srbe, pošto je krišom gajio neku vrstu srpskog rodoljublja, nema argumentovanog pokrića, ali se ne moze ni argumentovano poricati. Cinjenice da je njegovom zaslugom obnovljena Pecka patrijarsija govore same za sebe.

Na celu obnovljene Patrijarsije postavlja svoga brata od strica. I sledeca cetiri patrijarha su svi iz sire porodice Sokolovic. Ovim je Pecka patrijarsila dobila znatno siru jurisdikciju od prethodne.
 
Poslednja izmena:
Bio sam u zabludi verujuci da ce ogroman doprinos Mehmed pase Sokolovica hriscanstvu u celini, a posebno pravoslavlju i srpstvu izazvati buru odusevljenja medju svetosavskim pravoslavnim vernicima, jer je u pitanju nas covek, cistokrvni Srbin, koji se nasao na celu jedne mocne imperije. Obnavljajuci Pecku patrijarsiju i uvecavajuci njenu jurisdikciju na mnogo siri prostor od prethodnog je dovoljan razlog za kanonizaciju. Razocaranje je ogromno. Sta vise, i sam veliki vezir Sokolovic je vernik i sledbenik istog boga kao i pravoslavni Srbi, pa se ne bi moglo reci da je presao u drugu veru, vec u istu, samo malo drugacijih rituala.

U pitanju je veliki patriota i vernik koji je zaslusio da ga Sveti Sinod Srpske pravoslavne crkve proglasi za svetitelja, pre nego, recimo vladiku Nikolaja Velimirovica. Na zalost, dva velika Srbina, istorijske gromade srpske istorije, car Dusan Silni i veliki vezir Otomanske imperije, nekada najace sile na svetu, dvojica velikana koji su Srbima obezbedili da imaju sopstvene crkvene poglavare, kreatore Srpske patrijarsije, Srbi zasluzni za sirenje pravoslavlja, car Dusan Silni i Mehmed pasa Sokolovic, nisu srpski svetitelji. Zar to nije nezahvalnost srpskog naroda najvecim Srbima koje nasa istorija pamti.
 
Zašto uveličavaš lova?
Izvini, nisam te najbolje razumeo, sta uvelicavam? I ne znam sta znaci "lova". Sta nije istina u navodima iznetim u dva prethodna posta. Da li sam bilo sta uvelicao kada sam naveo da su car Dusan Silni i veliki vezir Mehmed pasa Sokolovic, dva najveca drzavnika koje je srpski narod iznedrio. Mozda, naglasavam - mozda se moze jos dodati i knez Milos Obrenovic, koji je, gotovo posle pet vekova turske vladavine. uspeo da ostvari nezavisnu srpsku drzavu bez prolivanja srpske krvi.. Svi ostali srpski drzavnici su kepeci u odnosu na ovu trojicu.
 
Lepo. :)

Ali, zar ova tema nije vise za istoriju nego za religiju?
Ona je podjednako za opstu istoriju Srbije, kao i istoriju Srpske pravoslavne crkve. Radi se o istorijdskim licnostima koje su zasluzne za uspostavljanje autokefalne Srpske pravoslavne crkve, tj. njeno osamostavljivanje od tutorstva grcke crkve, kao i razvoj pravoslavlja. Sa tog stanovista, tema je za PDF Religija. Dakle, govori se o razvoju pravoslavlja na balkanskom prostoru.

 
Ona je podjednako za opstu istoriju Srbije, kao i istoriju Srpske pravoslavne crkve. Radi se o istorijdskim licnostima koje su zasluzne za uspostavljanje autokefalne Srpske pravoslavne crkve, tj. njeno osamostavljivanje od tutorstva grcke crkve, kao i razvoj pravoslavlja. Sa tog stanovista, tema je za PDF Religija. Dakle, govori se o razvoju pravoslavlja na balkanskom prostoru.

[/SIZE]

A zasto, stvarno, uvelicavas slova kao da ne vidimo dobro? :)

P.S. Pa bas po tom osnovu moze biti i na istoriji.
 
A zasto, stvarno, uvelicavas slova kao da ne vidimo dobro? :)

P.S. Pa bas po tom osnovu moze biti i na istoriji.
Zar ne mozes toliko da se suzdrzis i ne postavljas neozbiljna pitanja? Mozda je mojim ocima potrebno da vide veca slova. I zasto ta uvecana slova tebe iritiraju? Zar je to jedini razlog za tvoju "konstruktivnu" raspravu po pitanju razvoja Srpske pravoslavne crkve i zasluge cara Dusana i Mehmed pase Sokolovica za razvoj srpskog pravoslavlja. Tu temu ignorises, a komentarises velika slova(?)

 
Zar ne mozes toliko da se suzdrzis i ne postavljas neozbiljna pitanja? Mozda je mojim ocima potrebno da vide veca slova. I zasto ta uvecana slova tebe iritiraju? Zar je to jedini razlog za tvoju "konstruktivnu" raspravu po pitanju razvoja Srpske pravoslavne crkve i zasluge cara Dusana i Mehmed pase Sokolovica za razvoj srpskog pravoslavlja. Tu temu ignorises, a komentarises velika slova(?)


Pa dobro, mozda sam propustila da kazem, ali nisam najbolje istorijski potkovana, zato mi je i palo na pamet da je ova tema ipak za istoriju.

P.S.Ne smetaju mi, samo, sta ce ti?
 
Izvini, nisam te najbolje razumeo, sta uvelicavam? I ne znam sta znaci "lova". Sta nije istina u navodima iznetim u dva prethodna posta. Da li sam bilo sta uvelicao kada sam naveo da su car Dusan Silni i veliki vezir Mehmed pasa Sokolovic, dva najveca drzavnika koje je srpski narod iznedrio. Mozda, naglasavam - mozda se moze jos dodati i knez Milos Obrenovic, koji je, gotovo posle pet vekova turske vladavine. uspeo da ostvari nezavisnu srpsku drzavu bez prolivanja srpske krvi.. Svi ostali srpski drzavnici su kepeci u odnosu na ovu trojicu.

Mislio sam na slova, ali sam u brzini kucanja izostavio S.
 
Zar ne mozes toliko da se suzdrzis i ne postavljas neozbiljna pitanja? Mozda je mojim ocima potrebno da vide veca slova. I zasto ta uvecana slova tebe iritiraju? Zar je to jedini razlog za tvoju "konstruktivnu" raspravu po pitanju razvoja Srpske pravoslavne crkve i zasluge cara Dusana i Mehmed pase Sokolovica za razvoj srpskog pravoslavlja. Tu temu ignorises, a komentarises velika slova(?)


Pa mnogi su bili donatori u SPC i doprineli izgradnji hramova. SPC obicno cuva te podatke i ispise imena tih ljudi u hramovima (obicno na nekim plocama ili slicno.) SPC je zahvalna svima njima, ali to ne znaci da ce se oni proglasiti za Svetitelje. U Pravoslavnoj Crkvi Svetiteljima se proglasavaju samo oni cije mosti su se pokazale kao netrulezne i oni za koje su vezana razna vidjenja, cuda, iscelenja... Dakle, samo oni koje je sam Bog proglasio za Svece, a ne mi ljudi po svojoj slobodnoj proceni.
 
Mislio sam na slova, ali sam u brzini kucanja izostavio S.
Na to pitanje sam vec odgovorio Platonidi, tako da nema potrebe da se ponavljam. Drugo, i tebi, kao i Platoniti, smetaju malo uvecana slova, ali nemate komentar na tekst o dvojici istorijskih velikana koje je rodila i podigla srpska majka, a mogu slobodno da tvrdim da su najzasluzniji za razvoj Srpske pravoslavne crkve. Zasluzniji i od velikog zupana Nemanje, alijas svetog Simeuna i njegovog sina Rastka, alijas svetog Save.

 
Na to pitanje sam vec odgovorio Platonidi, tako da nema potrebe da se ponavljam. Drugo, i tebi, kao i Platoniti, smetaju malo uvecana slova, ali nemate komentar na tekst o dvojici istorijskih velikana koje je rodila i podigla srpska majka, a mogu slobodno da tvrdim da su najzasluzniji za razvoj Srpske pravoslavne crkve. Zasluzniji i od velikog zupana Nemanje, alijas svetog Simeuna i njegovog sina Rastka, alijas svetog Save.

e da mogu mrzitelji srpske crkve vreme da vrate pasu bi u top stavili..;)
 
Na to pitanje sam vec odgovorio Platonidi, tako da nema potrebe da se ponavljam. Drugo, i tebi, kao i Platoniti, smetaju malo uvecana slova, ali nemate komentar na tekst o dvojici istorijskih velikana koje je rodila i podigla srpska majka, a mogu slobodno da tvrdim da su najzasluzniji za razvoj Srpske pravoslavne crkve. Zasluzniji i od velikog zupana Nemanje, alijas svetog Simeuna i njegovog sina Rastka, alijas svetog Save.


Pa Sveti Sava je prvi srpski Arhiepiskop. Od njega pocinje samostalnost Srpske Crkve, a i drzave.
 
e da mogu mrzitelji srpske crkve vreme da vrate pasu bi u top stavili..;)
Ja, pak, mislim obratno - sledbenici SPC, tj. srpske pravoslavne svetosavske crkve bi, kada bi mogle da vrate vreme, razapeli pasu, jer se musliman pokazao mocniji od boga. Ko zna, mozda mu je Alah naredio da obnovi Pecku patrijarsiju? Sve jedno, mislim da je strasno da ga Srbi pravoslavci ne slave, a trebalo bi da mu dizu spomenike sirom zemlje. Cak i da ga proglase svetiteljem. Ove godine hriscani svih denominacija proslavljaju mocnog imperatora Rimskog Carstva Konstantina Velikog, iako je bio paganin i kao takav umro. Sta je, na primer, za Srbiju i srpsko pravoslavlje ucinio vladika Nikolaj Vladmirovic da bi bio kanonizovan. Nista, ama bas nista pod milim bogom. Jedidna mu je "vrlina" sto se uplasio i nije smeo da se vrati u otadzbinu, vec je kao poslednja kukavica otisao da zivi u civilizovanu Ameriku iako je je mrzeo civilizaciju.

 
Pa mnogi su bili donatori u SPC i doprineli izgradnji hramova. SPC obicno cuva te podatke i ispise imena tih ljudi u hramovima (obicno na nekim plocama ili slicno.) SPC je zahvalna svima njima, ali to ne znaci da ce se oni proglasiti za Svetitelje. U Pravoslavnoj Crkvi Svetiteljima se proglasavaju samo oni cije mosti su se pokazale kao netrulezne i oni za koje su vezana razna vidjenja, cuda, iscelenja... Dakle, samo oni koje je sam Bog proglasio za Svece, a ne mi ljudi po svojoj slobodnoj proceni.
Uvazena Cecalano, ti mnogo simplificaras jedno ozbiljno pitanje. Kakva su cuda cinili Nemanjici i gde su im te netrulezne kosti. Kosti ne trule, jer je u pitanju krecnjak. Drugo, Mehmed pasa Sokolovic nije obican donator, vec obnoviteljs sveukupne srpske pravoslavne crkve i znacajno prosirio njenu jurisdikciju. Kapiras u kom gmu lezi zec. A, tek car Dusan Stefan. Po cemu su prethodni nemanjici proglaseni za svece, samo zatio sto su zidali zaduzbine. Po cemu je despot Stefan Lazarevic kanonizovan, koji je dao sestru za harem sultana Bajazita i na njegovoj strani ratovao u najtezim bitkama koje je sultan vodio.
 
Pa Sveti Sava je prvi srpski Arhiepiskop. Od njega pocinje samostalnost Srpske Crkve, a i drzave.
Cecalano, to nije tacno. Popovi su veliki lazovi. Samostalnost Srpske crkve pocinje sa uspotavljanjem patrijarsije, a do tada je SPC bila pod jurisdikcijom Carigrada, Popovi znaju da 99,9 posto Srba ne zna kakva je razlika imedju arhiepiskopa i patrijarha izmedju autonomije i autokefalnosti, pa mogu da mudrijase koliko im volja. A, oni koji znaju da razlikuju navedene pojmove nece da im se, iz ovog ili onog razloga, suprotstavljaju.
 
Ja, pak, mislim obratno - sledbenici SPC, tj. srpske pravoslavne svetosavske crkve bi, kada bi mogle da vrate vreme, razapeli pasu, jer se musliman pokazao mocniji od boga. Ko zna, mozda mu je Alah naredio da obnovi Pecku patrijarsiju? Sve jedno, mislim da je strasno da ga Srbi pravoslavci ne slave, a trebalo bi da mu dizu spomenike sirom zemlje. Cak i da ga proglase svetiteljem. Ove godine hriscani svih denominacija proslavljaju mocnog imperatora Rimskog Carstva Konstantina Velikog, iako je bio paganin i kao takav umro. Sta je, na primer, za Srbiju i srpsko pravoslavlje ucinio vladika Nikolaj Vladmirovic da bi bio kanonizovan. Nista, ama bas nista pod milim bogom. Jedidna mu je "vrlina" sto se uplasio i nije smeo da se vrati u otadzbinu, vec je kao poslednja kukavica otisao da zivi u civilizovanu Ameriku iako je je mrzeo civilizaciju.


Колико неистина у само пар реченица ?

Не пада далеко ивер од кладе па тако ни " духовно чедо " од - оца лажи.

Породе аспидин - Свети Цар Константин је умро као паганин ?
 
Ja, pak, mislim obratno - sledbenici SPC, tj. srpske pravoslavne svetosavske crkve bi, kada bi mogle da vrate vreme, razapeli pasu, jer se musliman pokazao mocniji od boga. Ko zna, mozda mu je Alah naredio da obnovi Pecku patrijarsiju? Sve jedno, mislim da je strasno da ga Srbi pravoslavci ne slave, a trebalo bi da mu dizu spomenike sirom zemlje. Cak i da ga proglase svetiteljem. Ove godine hriscani svih denominacija proslavljaju mocnog imperatora Rimskog Carstva Konstantina Velikog, iako je bio paganin i kao takav umro. Sta je, na primer, za Srbiju i srpsko pravoslavlje ucinio vladika Nikolaj Vladmirovic da bi bio kanonizovan. Nista, ama bas nista pod milim bogom. Jedidna mu je "vrlina" sto se uplasio i nije smeo da se vrati u otadzbinu, vec je kao poslednja kukavica otisao da zivi u civilizovanu Ameriku iako je je mrzeo civilizaciju.


tu si u pravu...bog ili alah umesao je svoje prste da spasi patrijarsiju...odnekuda dodje u pravi cas..ko da je montirano a nije..a jeste od strane boga .. to ne vidimo odma...treba da prodje vreme i vreme ..ako je ovako kako si napisao doci ce vreme kad ce i on postati svetac..:D
 
Колико неистина у само пар реченица ?

Не пада далеко ивер од кладе па тако ни " духовно чедо " од - оца лажи.

Породе аспидин - Свети Цар Константин је умро као паганин ?
Evo jednog zatucanog i izbezumljenog vernika koji bi sve one koji iznose istinu o njegovoj religiji, a njemu ne prija, ubijao, klao, mucio, peko, samo kad bi mogao. Ovo je diskusija na nivou iz par milenijuma pre nove ere. Neso50, nekulturko, Neso50, prostacino, ulicaru, sta si zapenio za nekakvog paganskog imperatora. Pa ti si, Nenade50, porod aspidin. Tako prostacki reaguju samo vracevi iz dzungle.Pitam se kakve ti veze imas s tim paganskim svetiteljom kad si se toliko uzbudio. Da li, neso50, znas da je taj zlikovac ubio rodjenog sina i njegovu majku, a svoju zenu. I svog suraka je ubio. Bio je veliki vojskovodja, ali i veliki podmukao tiranin i sinoubica.

Neso50, knjigu pod misku pa ponovo u prvi razred osnovne skole. I nikako se ne prijavljuj na casove veronaku. Popovi lazu, pa ne znaju za boga. Ali su uspeli da ti isperu mozak.

Neso50, tema je Mehmed pasa Sokolovic, veliki Srbin, zastitnik pravoslavlja, obnovitelj srpske autokefalne Petrijarsije.


 

Back
Top