Farin

K aja

Ističe se
Poruka
2.820
Farina nema.
Mi bez njega ne možemo.
Zamena ne postoji, niko ne nudi nikakvo drugo rešenje.
U medijima samo kažu da ga nema, niko nije otišao korak dalje. Ni jednog stručnjaka (ni ministarku) niko nije pitao šta da rade pacijenti.
A pacijentima je dogorelo do noktiju. Ja lično imam zalihu još za 3 nedelje, a posle, ako ne nađem lek ili alternativu, mogu uzeti konopac pa na prvu granu.
Pitanje je: da li je već neko od pacijenata na Farinu tražio od lekara da promeni lek i kako je prošao, da li negde u nekoj apoteci ipak postoji zaliha leka, da li u susednim zemljama postoji adekvatna zamena za Farin?
Ko god ima neku upotrebljivu informaciju, najlepše molim da je podeli sa nama, ima nas mnogo i od toga nam zavisi život.
 
Sad sam malo gledao registar lekova, ne mogu da verujem da imamo samo varfarin iz galenike (to je taj farin).
Da li ste culi za lek acenokumarol (proizvodi ga Jugoremedija i zove se Sinkum 4)?
 
Farina nema.
Mi bez njega ne možemo.
Zamena ne postoji, niko ne nudi nikakvo drugo rešenje.
U medijima samo kažu da ga nema, niko nije otišao korak dalje. Ni jednog stručnjaka (ni ministarku) niko nije pitao šta da rade pacijenti.
A pacijentima je dogorelo do noktiju. Ja lično imam zalihu još za 3 nedelje, a posle, ako ne nađem lek ili alternativu, mogu uzeti konopac pa na prvu granu.
Pitanje je: da li je već neko od pacijenata na Farinu tražio od lekara da promeni lek i kako je prošao, da li negde u nekoj apoteci ipak postoji zaliha leka, da li u susednim zemljama postoji adekvatna zamena za Farin?
Ko god ima neku upotrebljivu informaciju, najlepše molim da je podeli sa nama, ima nas mnogo i od toga nam zavisi život.

imam registar iz 2010 i samo ima galenikin upravo taj kojeg nema sad, i jugoremedijin ali posto je jugoremedija pukla i u gorem stanju od galenike cim ti nisu u apoteci rekli za njega onda ga verovatno ni nema
moguce da sada vec postoji neki ipak je 2013 ali iskreno ne znam bem mu misa :think: zeznuta situacija
ajde probaj jos u nekim apotekama pa pitaj da nemaju mozda i jugoremedijin, moze da se desi...i ako ga nadjes obavezno sa lekarom prvo savet

ja sam imala takve situacije za neke druge lekove i nalazila ljude kad idu negde na odmor da mi donesu
vidi sad je sezona godisnjih odmora ako imas nekoga da ide preko grane (ili ti) da im napises genericko ime leka pa da se kupi tamo negde....
ne pada mi nista na pamet drugo a znam da si u problemu....

mozda se javi jos neko sa pametnijim predlogom....

- - - - - - - - - -

Sad sam malo gledao registar lekova, ne mogu da verujem da imamo samo varfarin iz galenike (to je taj farin).
Da li ste culi za lek acenokumarol (proizvodi ga Jugoremedija i zove se Sinkum 4)?

pec...pretece me :)
 
mene pitas il postavljaca?

ako mene
ne znam ali znam da jugoremedijinih lekova skoro i nema vise, ono sto je bilo po magacinima se prodalo vecina

zimus sam jedva dosla do roksitromicina i to srecom jer su remidijine pustili iz magacina u promet pa me drugarica iz apotee zvala da dodjem brzo da ulovim, i to je bio sa jos 2 meseca rokom trajanja pa ti vidi.....tako da ne bih gajila velike nade da ima ali ne skodi da proseta u par apoteka i vidi, i sa nekim prijateljima ako ima van svog grada da se vidi da nema negde

moguce da ce galenika ako ima zalihe da pusti u promet uskoro....
 
Pre nego što sam se odlučila na postavljanje teme danima sam kopala po netu tražeći sve podatke o antikoagulantima.
Nisam našla ništa konkretno vezano za ovu situaciju, valjda niko nije predvideo da će do ovoga doći. A kada je ipak došlo, niko iz ministarstva nije odreagovao i uvezao zamenu po hitnom postupku.

Evo šta piše po raznim sajtovima:

- "Od skoro u Srbiji je registrovan i novi lek koji je već duži period prisutan u svetu.To je "Pradaxa" Beringher firme ili sl. Bayer firme. On je takođe pouzdan i deluje drugačije. Njegova prednost što nije potrebna kontrola INR-a (određivanje doze), manji rizik od krvavljenja, ne obavezuje laborat. monitoring ...niz prednosti. Uzima se samo 2 x 1. Njegova "mana" je njegova cena. U Srbiji je mesečna doza oko 8000 din. Za sada nije na pozitivnoj listi, možda će biti u budućnosti."

- „Galenika“: Nemamo sirovine za „farin“
S druge strane, u “Galenici”, koja proizvodi “farin”, ističu da leka nije bilo zbog problema u nabavci sirovina.
- Lek nismo proizvodili jer smo imali problem sa sirovinama, međutim, u međuvremenu se situacija stabilizovala i prve količine su distribuirane 19. juna - navode u PR službi “Galenike” i dodaju da fabrika ulazi u kontinuiranu proizvodnju, te da će ubuduće biti distribuirane redovne količine leka.


Ovo gore je Galenika objavila pre mesec dana, ali leka i dalje nema.
Pre 10 minuta sam zvala državnu apoteku, kažu da nemaju Farin, dobijali su neku mini količinu koja nije dovoljna ni za trećinu pacijenata. Ustvari, nemaju NIKAKAV antikoagulant, ni domaći ni uvozni.
I sad ja treba da idem kod interniste, čovek će mi prepisati neki drugi lek (a sme samo one registrovane u Srbiji) i opet ću biti na istom jer ni tog leka nema.
Ne znam šta da radim.
 
nije ovo ni prva ni jedina situacija i bice ih i dalje
nije mi jasno zasto i nju ne stave na tapetu sa ovom reformom, ona je sramota

- - - - - - - - - -

Pre nego što sam se odlučila na postavljanje teme danima sam kopala po netu tražeći sve podatke o antikoagulantima.
Nisam našla ništa konkretno vezano za ovu situaciju, valjda niko nije predvideo da će do ovoga doći. A kada je ipak došlo, niko iz ministarstva nije odreagovao i uvezao zamenu po hitnom postupku.

Evo šta piše po raznim sajtovima:

- "Od skoro u Srbiji je registrovan i novi lek koji je već duži period prisutan u svetu.To je "Pradaxa" Beringher firme ili sl. Bayer firme. On je takođe pouzdan i deluje drugačije. Njegova prednost što nije potrebna kontrola INR-a (određivanje doze), manji rizik od krvavljenja, ne obavezuje laborat. monitoring ...niz prednosti. Uzima se samo 2 x 1. Njegova "mana" je njegova cena. U Srbiji je mesečna doza oko 8000 din. Za sada nije na pozitivnoj listi, možda će biti u budućnosti."

- „Galenika“: Nemamo sirovine za „farin“
S druge strane, u “Galenici”, koja proizvodi “farin”, ističu da leka nije bilo zbog problema u nabavci sirovina.
- Lek nismo proizvodili jer smo imali problem sa sirovinama, međutim, u međuvremenu se situacija stabilizovala i prve količine su distribuirane 19. juna - navode u PR službi “Galenike” i dodaju da fabrika ulazi u kontinuiranu proizvodnju, te da će ubuduće biti distribuirane redovne količine leka.


Ovo gore je Galenika objavila pre mesec dana, ali leka i dalje nema.
Pre 10 minuta sam zvala državnu apoteku, kažu da nemaju Farin, dobijali su neku mini količinu koja nije dovoljna ni za trećinu pacijenata. Ustvari, nemaju NIKAKAV antikoagulant, ni domaći ni uvozni.
I sad ja treba da idem kod interniste, čovek će mi prepisati neki drugi lek (a sme samo one registrovane u Srbiji) i opet ću biti na istom jer ni tog leka nema.
Ne znam šta da radim.

cek ni jedan iz ove grupe nema u apotekama? jel moguce bas toliko da nema?
Registrovani lekovi

varfarin – FARIN (Galenika Srbija), MARIVARIN (Krka Slovenija),
acenokumarol – SINKUM 4 (Jugoremedija Srbija),
heparin – HEPARIN (Galenika Srbija),
antitrombin III – ANTITROMBIN III (Baxter Austrija), KYBERNIN P (ZLB Behring Nemačka),
dalteparin natrijum – FRAGMIN (Pfizer Belgija),
enoksaparin – CLEXANE (Aventis Pharma Francuska),
nadroparin-kalcijum – FRAXIPARINE (Glaxo Wellcome Production Francuska),
reviparin – CLIVARIN MULTI (Abbott Nemačka)
 
najveći problem je napravio ulazak Makedonskog Alkaloida na naše tržište, to je bilo toliko agresivno da su pročistili jedno Zdravlje Leskovac sa scene.
Inače kao što je bio slučaj sa Jugoremedijom tako je krenula i Galenika, neke lekove su založili pod hipoteku da bi dobili kredite koji su pitaj boga na čiji račun otišli a sad kad krediti nisu vraćeni ostale su licence koje banke teško mogu baš da prodaju nekom drugom jer im treba 100 dozvola.

Zbog skorog prelaska na javne nabavke i pooštravanja potrebnih dozvola za uvoz sve ide dosta mlako i što se tiče uvoza jer su svi bojažljivi da greškom sebe ne izbace iz konkurncije dok se sve ne uhoda.
Isti slučaj je skoro bio sa Lasiksom, tu je zvanično opravdanje bilo da nije profitabilno za proizvodnju, skinuli su ga sa liste RFZO i sad ga ima u svim apotekama po ceni od 50-60 dinara.

Farin je bio oko 150 tako da očekujem da će biti urađno isto i leka će opet biti ali kad će to vremenski biti boga pitaj...
inače znam da ljudi idu u Mađarsku i kupuju na slobodno u njihovim apotekama Marivarin kojeg prozvodi slovenačka Krka

MOJ SAVET da te zamene nikako ne pijete bez da vam doktor aminuje
 
Danas sam svratila kod interniste, ali ne baš kod lekara nego samo do sestre koja radi sa njim. Poznajem tu devojku pa sam je otvoreno pitala kako se snalaze pacijenti koji su na Farinu. Kaže, obiđeš apoteke u blizini, raspitaš se koji antikoagulant imaju stalno pa dođeš da ti ga specijalista prepiše i odredi dozu. Dakle, i oni su zbog ove nestašice postali fleksibilniji pa preporučuju i strane lekove za koje inače nisu hteli ni da čuju.

U našem gradu je najpopularniji lek ....... (zaboravila sam ime :() i ma ga u jednoj prilično diskutabilnoj privatnoj apoteci, a cena mu je oko 400 dinara. On je navodno malko slabiji od Farina pa će meni trebati veća doza, dakle izaći će me oko 800din. mesečno.
Drugi koji sam našla je lek Plavix u Lara Farm-u po ceni od 1250 dinara, a u apoteci kažu da se obično uzima 1 tableta dnevno, ali to ipak mora specijalista da aminuje.
Moram da obiđem još par apoteka i pogledam čega ima stalno i po kojoj ceni, a bogami i kako nabavljaju lek. Ona prva apoteka koju mi je sestra preporučila bi lako mogla da ima falsifikovan lek (poznati su kao šverceri), a to mi definitivno ne treba.
Javiću vam svima šta sam uradila.

Baš me zanima šta bi fond za zdravstvo rekao kada bi svi pacijenti koji lek moraju da kupe ispostavili račune na njihovu adresu. Koliko se sećam, pacijent ima pravo da naplati uslugu koju nije mogao da dobije u domu zdravlja, a da li ima pravo da refundira i lekove? I koja je procedura?
 
Poslednja izmena:
varfarin – FARIN (Galenika Srbija), MARIVARIN (Krka Slovenija),
acenokumarol – SINKUM 4 (Jugoremedija Srbija),
heparin – HEPARIN (Galenika Srbija),
antitrombin III – ANTITROMBIN III (Baxter Austrija), KYBERNIN P (ZLB Behring Nemačka),
dalteparin natrijum – FRAGMIN (Pfizer Belgija),
enoksaparin – CLEXANE (Aventis Pharma Francuska),
nadroparin-kalcijum – FRAXIPARINE (Glaxo Wellcome Production Francuska),
reviparin – CLIVARIN MULTI (Abbott Nemačka)

Ne znam kako si došla do spiska baš ovih preparata, ali znam za Fraxiparin da nije oralni antikoagulant već su to injekcije, i imaju malčice drugačije dejstvo od Farina. To koristimo mi što smo na Farinu kada idemo na neku agresivnu intervenciju (vađenje zuba, kiretaže, biopsije itd.), a čim je intervencija gotova vraćaju nas na Farin. On ne povećava INR već ima drugačije dejstvo.
 
varfarin – FARIN (Galenika Srbija), MARIVARIN (Krka Slovenija),
acenokumarol – SINKUM 4 (Jugoremedija Srbija),
heparin – HEPARIN (Galenika Srbija),
antitrombin III – ANTITROMBIN III (Baxter Austrija), KYBERNIN P (ZLB Behring Nemačka),
dalteparin natrijum – FRAGMIN (Pfizer Belgija),
enoksaparin – CLEXANE (Aventis Pharma Francuska),
nadroparin-kalcijum – FRAXIPARINE (Glaxo Wellcome Production Francuska),
reviparin – CLIVARIN MULTI (Abbott Nemačka)

Ne znam kako si došla do spiska baš ovih preparata, ali znam za Fraxiparin da nije oralni antikoagulant već su to injekcije, i imaju malčice drugačije dejstvo od Farina. To koristimo mi što smo na Farinu kada idemo na neku agresivnu intervenciju (vađenje zuba, kiretaže, biopsije itd.), a čim je intervencija gotova vraćaju nas na Farin. On ne povećava INR već ima drugačije dejstvo.
okacala sam ti linkove gore i rekla ti da skrolujes dole ti je spisak lekova
kad sam videla da to nisi uradila okacila sam ti kopirani spisak
to je spisak svih registrovanih u srbiji u raznim oblicima ne samo oralni
to sam ti okacila cisto kao inspiraciju da o tome porazgovaras sa lekarom, da ima i drugih vrsta i oblika, cisto da vidis pa da pitas dr sta i kako .....
 
Danas sam svratila kod interniste, ali ne baš kod lekara nego samo do sestre koja radi sa njim. Poznajem tu devojku pa sam je otvoreno pitala kako se snalaze pacijenti koji su na Farinu. Kaže, obiđeš apoteke u blizini, raspitaš se koji antikoagulant imaju stalno pa dođeš da ti ga specijalista prepiše i odredi dozu. Dakle, i oni su zbog ove nestašice postali fleksibilniji pa preporučuju i strane lekove za koje inače nisu hteli ni da čuju.


Baš me zanima šta bi fond za zdravstvo rekao kada bi svi pacijenti koji lek moraju da kupe ispostavili račune na njihovu adresu. Koliko se sećam, pacijent ima pravo da naplati uslugu koju nije mogao da dobije u domu zdravlja, a da li ima pravo da refundira i lekove? I koja je procedura?

Doktori dobijaju poklone da propisuju strane lekove, u stvari velika većina, ima i poštenih!
Koliko sam ja upoznat vi koji ga pijete morate često vaditi krv da bi se videli nalazi, jer Farin razređuje krv i opasno bi bilo uzimati pogrešnu dozu!
Fond ionako kasni po 5 meseci sa plaćanjem lekova apotekama, tako da o refundaciji možeš da sanjaš :lol:
 
Ne moramo vaditi krv baš tako često. To je samo u početku, dok se ne odredi odgovarajuća doza, a posle na svakih par meseci, čisto radi sigurnosti.
 
..samo da kazem da nisam zaboravila ono sto sam obecala, vec sam pregledala apoteke kako sam stizala, i na zalost ni u jednoj nema tog leka
receno mi je da je i ovde deficitaran kao i u Srbiji...
...svracacu povremeno opet da vidim sta se desava samo ne znam koliko to nekom od vas moze da znaci...verovatno se brzo i rasproda...
 
U vojvođanskim apotekama i dalje nema Galenikinog leka. Možda u Beograd nešto i stiže, ali kod nas ga nema ni u privatnim ni u državnim.
Našla sam Farin iz Mađarske.
Imaju ga apoteke "Alfa pharm" ali se mora naručiti par dana ranije. Cena je nešto preko 1200 dinara.
Nisam videla kako izgleda i šta piše u njemu, ali navodno je isti kao naš (Galenikin).
Malo je preskup, ali kome treba samo za mesec-dva, možda je bolje kupiti ovo nego menjati lek i vaditi krv svakih par dana.
Tražim dalje i javljaću sve novosti.
 
U vojvođanskim apotekama i dalje nema Galenikinog leka. Možda u Beograd nešto i stiže, ali kod nas ga nema ni u privatnim ni u državnim.
Našla sam Farin iz Mađarske.
Imaju ga apoteke "Alfa pharm" ali se mora naručiti par dana ranije. Cena je nešto preko 1200 dinara.
Nisam videla kako izgleda i šta piše u njemu, ali navodno je isti kao naš (Galenikin).
Malo je preskup, ali kome treba samo za mesec-dva, možda je bolje kupiti ovo nego menjati lek i vaditi krv svakih par dana.
Tražim dalje i javljaću sve novosti.
Kajo, ja sam tu po tvom kraju tragala za farinom za druga sa op. jer ga ovde u bg nije bilo nigde. Sad smo za njega nabavili u drzavnoj apoteci u dz Vozdovac pa cu da krenem da tragam i za tebe.
Tu kod vas sam nasla varfarin i on je isto sto i farin, ako ne nabavim to mozes slobodno,potpuno je isti lek, jedino sto je 1060 din ali ako je frka da se premosti....Mada sam isla u zavod za transf. za proveru INR i oni tvrde da farin stize.Plavix uopste ne spada u antikoagulante, nemoj da se igras.
A sto se tice prelaska na drugu vrstu, ja sam se na sintrom prebacila sa dve doze clexana i uporedo pocela sintrom. Ja na njega super reagujem (ili on na mene :mrgreen:) jedino sto me samara po dzepu, (2 kutije mesecno) a nas z. sistem ga ne priznaje pa sve moram na crno.
Ako nadjem u naredna 2 dana, javljam ti odmah :bye:
 
Pa to i jeste problem: prelazak na drugi lek je strašna procedura a stalno se priča da Farin stiže.
Ja imam još za 10 dana a ako ne nađem bar nekoliko kutija moraću da se prebacim na onaj iz Mađarske.
 
Pronađen i onaj Varfarin iz Mađarske, cena je oko 1200 dinara.
U jednoj apoteci su mi savetovali da nađem nekoga da mi kupi Farin u Bosni, ali ja nemam tamo nikoga.
U drugoj apoteci su se beskrajno uvredili kada sam pitala da li imaju neki uvozni Farin jer "njihova apoteka radi po zakonu, a ne kao tamo neki koji nabavljaju lekove ispod ruke!" A na moje pitanje šta da rade pošteni pacijetnti - gospođa je samo slegnula ramenima.
Isto to radi i ministarstvo zdravlja.
 

Back
Top