Čemu filozofija?

Timosten

Aktivan član
Poruka
1.073
**
Beati pauperes spiritu.



Cemu filozofija?

Jednom je ovde neko napisao (parafraziracu): Diplomirao sam filozofiju. Zahvaljujuci tome postao sam alkoholicar i najbolje drzim govore na slavama!
 
Poslednja izmena:
**
Beati pauperes spiritu.



Cemu filozofija?

Jednom je ovde neko napisao (parafraziracu): Diplomirao sam filozofiju. Zahvaljujuci tome postao sam alkoholicar i najbolje drzim govore na slavama!

Chemu pr, menadzeri, zenske studije, istrazivaci trzista, politikolozi, poloticki analiticari, ekonomisti, I gomila slicnih bezveznih zanimanja drushtvenog smera koja nista ne znace I nicemu ne koriste.
Sviranje qurcu je odgovor.
 
Да, наравно да држи под контролом, ако је критеријум квантитет исписаних насумичних речи и концепата. Да његове небулозе постану бубашвабе, колонизовале би свет.
 
Ša kažete za pihalni trio?
Jas pa bom vam pridržao klarinet...A vi ga pihajte...:hahaha:
Kako je to milozvučno...:rotf:

- - - - - - - - - -

Inače...Timosten je za vas ,a i za druge doca ovih serendanja...:mrgreen:
Molo više poštovanja nije škodljivo...Mejbi je kome i predavao...:lol:
 
Chemu pr, menadzeri, zenske studije, istrazivaci trzista, politikolozi, poloticki analiticari, ekonomisti, I gomila slicnih bezveznih zanimanja drushtvenog smera koja nista ne znace I nicemu ne koriste.
Sviranje qurcu je odgovor.
sve su to unosni poslovi, koji obećavaju izvanredan društveni status i servis, lagodan život i visoku starost u zdravlju. pogledajte si za primjer članove hrvatske akademske zajednice, čiji članovi žive kao crvi u špeku. za uzvrat oni potvrđuju igrokaz svojih financijera i njihovu lakrdiju od ćudoređa, koje ih proglašava važnim, intelentnim, korisnim, čak neophodnim itd.
svaka čast iznimkama? od reputacije ovih iznimaka živi cijelo krdo. stoga je sudjelovanje u bilo kojoj ulozi u javnom životu kazališta u najboljem slučaju razumljiv, ali nedosljedan (stoga sramotan; koristoljublje) oportunizam.

čemu filozofija? čemu pitanje? čemu pitač ujutro uopće otvara oči? pa on svoje znanje i spoznaje crpi očigledno iz drugih izvora. smijem li pitati iz kojih? možda iz fundusa testiranog i provjerenog znanja, koje ono prethodno proglašava zabunom i praznovjerjem, a koje će sutra postati isto? nije li preglupo da nastradam, :mrgreen: a drugi je kriv?

filozofija služi spoznavanju svijeta iz prve ruke, pomoću vlastitih čula i razuma – dakle življenju svog vlastitog života u punom prirodnom opsegu i obilju. – a ne u okviru plitkih, prozirnih i kontroverznih izmišljotina degeneriranih razbojnika, bolesnika i psihopata, koji s vidljivim užitkom i ponosom uništavaju ovaj svijet.
 
iz tog razloga jedna od drevnih filozofskih mudrosti glasi "spoznaj samog sebe"

Istinit, ali svesno nedoreceni plagijat i otkrovenje. U prevodu znaci "Rasti da saznas" skraceno od " Kad' porastes kas'ce ti se samo.". Znaci, istina bez mane, ali poluistina, osnova propagande, sto je i cela Zapadna filozofija zajedno sa religijama.

Za filozofe ponestaje mesta jer duh oprasta materijalnu sirotinju, ali ne i duhovnu.
 
Istinit, ali svesno nedoreceni plagijat i otkrovenje. U prevodu znaci "Rasti da saznas" skraceno od " Kad' porastes kas'ce ti se samo."

О чему причаш? Nosce te ipsum пише на пророчишту у Делфима. Друга верзија је temet nosce, ређе се користи, али обе значе идентично - спознај самог себе - know thyself.
 
**
Beati pauperes spiritu.


Cemu filozofija?

Jednom je ovde neko napisao (parafraziracu): Diplomirao sam filozofiju. Zahvaljujuci tome postao sam alkoholicar i najbolje drzim govore na slavama!

Постоји идентична тема под називом : "Чему служи филозофија". На тој теми сам одговорио на то питање тако да ћу пренети тај одговор и овде:

Filozofija sluzi da nam da odgovore na suštinska pitanja o svetu i zivotu a koja su se postavila sama od sebe kada je covek došao do svesti. Sta je svet, sta smo mi , sta je smrt, sta je zivot, sta je realno a sta idealno? Dati odgovor na pitanje "šta", a ne na pitanje "kako" posao je filozofije.
Pitas se cemu sluze ti odgovori? Prakticnim banalnim stavrima u zivotu ne sluze. Filozof je kao covek sa durbinom, kako je govorio Sopenhauer, moze da vidi zvezde, ali tim durbinom ne vidi nista ispred sebe. Ali to znanje "o zvezdama" mnogo je vrednije od banalnog znanja "kako". Kako izorati njivu, kako napraviti bunar i doci do vode, kako uloviti divljac, kako napraviti luk i strelu? Ta pitanja su kao sto vidis banalnosti, a pitanje sta je sustina sveta i zivota ne sluzi nicemu prakticnom i svakidasnjem, ali sluzi tome da znanjem dodjemo do spoznaje sustine sveta i zivota. Nema vaznijeg znanja od toga. Hocu da znam kako da napravim luk i strelu i ulovim divljac..HOCU.. ali hocu da znam i sta su ovaj svet i zivot u svojoj sustini a ne u nacinu svog pojavljivanja.
Mozda usled urodjene covekove lenjosti kao i zazora prema takvim pitanjima, izgleda da su oni prvi ciljevi vazniji, ali gresis. Metafizicka potreba izdvaja se iz mora svakidasnjeg zivota kod svakog coveka. Niko nije ravnodusan pred time.
Ako je išta na ovom svetu poželjno, toliko poželjno da bi to čak i sirova i tupa gomila u svojim prosvetljenijim trenucima više cenila od srebra i zlata, to je da zrak svetlosti padne na tamu našeg postojanja i da saznamo nešto o ovom svom zagonetnom životu, u kome ništa nije jasno sem njegove bede i njegove ništavnosti. Sopenhauer Svet kao volja i predstava 2

Ziveti sa slikom o svetu i zivotu gde je svet objekata realan, gde moja svest nestaje a ovaj svet objekata ostaje ovakav kakvim ga vidimo, gde smo mi nasa tela pri cemu ta tela nastaju i nestaju, da je posle smrti za nas "nista", da je kretanje i trajanje isto sto i linija i tome slicno. Ziveti sa takvim skupom neverovatnih APSURDA u vreme kada je filozofija dosla vec odavno do svog vrhunca i dala odgovore na sva pitanja koje je covek u osvitu svesti postavio... neshvatljivo je.
Zato je vazna filozofija..jer je ona razbila sve ove zablude koje sam nabrojao, a coveku omogucila susret sa transcendentnim, sa njegovom pravom sustinom izvan pojave koju je zaboravio.
Shvatiti da sanjas, da je svet predstava a da je realnost nesto drugo "stvar po sebi", to omogucuje filozofija. A kada u snu shvatis da sanjas imas sansu da se probudis. Razbiti zablude uobicajenog misljenja uz pomoc filozofije ...vec je pocetak budjenja.
 
filozofija je čisto proseravanje.

Јел зато што се не може ставити "нити у се, нити пода се". Чему онда то служи, питаш се?


Епа итакако служи. Заправо нема ичег вреднијег од тога.... јер:

Ako je išta na ovom svetu poželjno, toliko poželjno da bi to čak i sirova i tupa gomila u svojim prosvetljenijim trenucima više cenila od srebra i zlata, to je da zrak svetlosti padne na tamu našeg postojanja i da saznamo nešto o ovom svom zagonetnom životu, u kome ništa nije jasno sem njegove bede i njegove ništavnosti. Sopenhauer

Погледај пост број 23.
 

Back
Top