Austrougarska htela da okupira Srbiju-nije uspela, Srbi hteli da okupiraju Beč-USPELI

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Beč: U parlamentu o srpskom jeziku
IZVOR: TANJUG
Beč -- Pitanje mogućnosti nastave srpskog jezika i ćirilice u austrijskim školama stiglo je i do parlamenta te države.

Austrijski parlament (sxc.hu)
U diskusiju o izmeni nastave na bosansko-hrvatsko-srpskom (BHS) jeziku u austrijskim školama, predsednik grupe prijateljstva Austrija-Srbija i poslanik Socijaldemokratske partije Austrije (SPO) Johan Majer uputio je ministarki obrazovanja, umetnosti i kulture Klaudiji Šmit parlamentarni upit na temu srpskog jezika.

On je, u svom upitu, koji je podneo pred kraj redovnog zasedanja parlamenta u petak, naveo da je, za dobru integraciju, pored znanja jezika zemlje domaćina, važno znanje sopstvenog maternjeg jezika u reči i pismu, a kod srpskog jezika je, prema oceni lingvista, važno učenje ćirilice u okviru nastave. Time, kako je podvukao Majer, se čuva kulturni identitet.

S tim u vezi je poslanik SPO zatražio od Ministarstva odgovor na pitanja vezanih za protekle dve školske godine, između ostalog o broju i neophodnom obrazovanju nastavnika koji predaju srpski jezik,

Takođe on želi da zna koliko je dece u prošloj školskoj godini pohađalo nastavu na srpskom jeziku, i koliko ih je učilo ćirilicu, u koliko osnovnih škola je protekle školske godine predavan srpski jezik, koliko sati, i da li su učili ćirilično pismo.

Majera je takođe interesovalo koliko đaka je pohađalo srpski jezik u okviru redovne nastave, i koliko izvan redovnog nastavnog programa.

Pored toga je Majer upitao i koliko je đaka maturiralo na srpskom, kao i koji se strani jezici predaju u poslovnim školama, odnosno na zanatima.

Poslanik SPO je dalje želeo da zna koliko je austrijskih škola prošle godine u okviru programa EU dogovorilo sa srpskim školama intenzivno učenje jezika.

Majer je upitao i koje buduće mere Ministarstvo planira da sprovede u vezi s proširenjem nastave na stranim jezicima, posebno na srpskom jeziku, kao i u vezi s proširenjem programa razmene đaka i stipendija sa srpskim školama za iduću školsku godinu.

Na kraju on je tražio odgovor na pitanje koliko osoba u Austriji, prema procenama Ministarstva, govori i piše na srpskom jeziku.

Odgovor na parlamentarni upit ministarka je dužna da da, kako to nalaže procedura, dostavi najkasnije do 5. septembra.

Savez Srba u Austriji i Zajednica srpskih klubova u Beču pojačali su svoje aktivnosti na polju uveravanja austrijskih vlasti da je potrebno da se uvede nastava na srpskom jeziku za đake srpskog porekla, umesto dosadašnje nastave na "veštačkom" BHS jeziku.

Naime, u školama širom Austrije đacima porekla sa prostora bivše Jugoslavije pomaže se, u okviru nastave, savladavanje gradiva na BHS jeziku.

Srpska udruženja smatraju da Srbi, pošto su, posle Nemaca, najveća strana zajednica u Austriji, treba da dobiju pravo da njihova deca uče srpski jezik.

Nakon prijema Hrvatske u EU hrvatski je postao zvaničan jezik Unije, te će i Austrija morati da se prilagodi tome, tako da će zasigurno u narednoj školskoj godini biti još intenzivnija diskusija o nastavi na BHS-u, odnosno razdvajanja jezika sa prostora bivše Jugoslavije.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&mm=07&dd=13&nav_category=78&nav_id=732059

Pričala mi 1 Srpkinja koja živi u Beču da u Beču živi najmanje POLA MILIONA SRBA, neki na crno, neki na belo a kaže da ima najmanje milion ex Jugoslovena odnosno Balkanaca, ali naglašavam, SAMO SRBA IMA NAJMANJE 500 000! :mrgreen: I kaže mi žena kada idete ulicom kroz Beč, vi češće čujete srpski nego nemački. Mada, naravno, to zavisi i od dela Beča.

Ove godine sam 1.put bio u Beču i upoznao sam 2 Srbina koji rade u nekoj kafani ili ćevapdžinici, je*em li ga. Kratko sam se zadržao u Beču, bio sam samo u prolazu ali primetio sam da i baba-sera na autobuskoj stanici govori srpski. :mrgreen: Uglavnom, činjenica je da je Beč pun Srba i da su Srbi uspeli da ga okupiraju! :mrgreen:

Kad sve ovo čuje Franc Ferdinand se sigurno prevrće u grobu i pita se zašta sam ja zaginuo i zašta sam pustio onog Gavrila da me ubije zbog nekog Principa? :hahaha:
 
U Austriji radi socijalno a država ti plaća kiriju samo treba da tempiraš porodjaj žene čim predjete granicu
Znam da je vama ovo nenormalno nepojmljivo, ai i njima je nepojmljivo da shvate kako država najuruje narod iz socijalnog ovde
"Dobar dan, ja sam socijalni slučaj"
"Dobar dan, šta da vam radimo, ajd izadjite imamo pametnija posla a i pao nam sistem"

Neko lapa lepe pare zapravo ovde kod nas
E sad, zašto truli kapitalisti rade na takav način kad mogu lepe pare da lapnu iz perifernih fondova, ja ne znam...
Kapitalisti vole pare
 
Poslednja izmena:
Da podsetim one "stare kajle" koji znaju a zaboravili, a ujedno da obavetim one koji neznaju, BEČ nije Austrija!

Ovo iskusni razumeju šta znači. :)

Prema tome, da bi se došlo do nekog uspeha u nameri koju nameravaju da ostvare Srbi koji imaju neki status u Austriji, ali samo Oni, ne Srbi van Austrije, moraju zajednice Srba iz svih pokrajina Austrije da učestvuju u ostvarivanju svojih prava i da se zalažu za priznavanje Srbskog Ćirilićnog Pisma u okviru zakona koji propisuje Austrija.

Svako političko delovanje Srba koji su van Austrije, koji nemaju nikakava prava tamo, mogu samo da naškode Srbima i tamo i u Srbiji po pitanju prijateljskih odnosa Austirije i i Srbije, tj, Srba i Onih i Ovih.

Političari, okanite se više vaše sektaške lovonovčane politike.
 
Austrougarska je bila neprijateljska carevina i kao takva morala je da nestane!

Kome je bila neprijateljska? Svaki Srbin je u AU moga postati bilo sta, osim cara... nista nije smetalo to sto je Srbin. Zasto je onda odma sutradan stvorena nova mala Austro-Ugarska, stotinu puta nakaradnija od one prve??
 
Srbija izgubila trecinu najboljeg stanovnistva da srusi Austro-Ugarsku, da bi odma sutradan "po pobjedi" stvorila stotinu puta nakaradniju Austro-Ugarsku.:eek: Kamo srece da je ostala Austro-Ugarska, danas bi bilo 3-4 miliona Srba vise.
To je jedina normalna drzava bila na Balkanu jos od propasti Dusanovog carstva.
Sa ovim se u potpunosti slažem. Istina je to što si rekao.
 
Austrougarska je bila neprijateljska carevina i kao takva morala je da nestane!
. . .

Austrougarska je jačala i pomagala Srbiju, sve dok ko. . . i iz Germanskog carstva nisu proigrale suludu komunjarsku politiku, i našle naivce na Balkanu i šire da unište sve što je dobro ....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sa ovim se u potpunosti slažem. Istina je to što si rekao.

Pa pogledaj samo sarajevski atentat. Srbi im ubili "cara" a ovi se do najmanje stvari drzali zakona. Svakome atentatoru se sudjeno strogo po zakonu, nijedan od maloljetnih atentatora nije osudjen na smrt nrp.
Take drzave nije bilo na Balkanu otad niti ce je biti.
 
Pa pogledaj samo sarajevski atentat. Srbi im ubili "cara" a ovi se do najmanje stvari drzali zakona. Svakome atentatoru se sudjeno strogo po zakonu, nijedan od maloljetnih atentatora nije osudjen na smrt nrp.
Take drzave nije bilo na Balkanu otad niti ce je biti.
Tačno.

Poturena je priča koja je bila čista laž, bila medju "našim komunistima" da je Princ Ferdinand sa ostalom Austrougarskom elitom hteo da baci Srbiju na kolena, tj, da je svede na BG pašaluk, te se komunisti naložili da ga smaknu. Bilo je tu mnogo malverzacija neprijateljskih delovanja samo da bi Srbiju razbili, što su i uspeli, gde su i sami Ugari pomogli da se ostvari, dali namerno ili iz neznanja....
 
Tačno.

Poturena je priča koja je bila čista laž, bila medju "našim komunistima" da je Princ Ferdinand sa ostalom Austrougarskom elitom hteo da baci Srbiju na kolena, tj, da je svede na BG pašaluk, te se komunisti naložili da ga smaknu. Bilo je tu mnogo malverzacija neprijateljskih delovanja samo da bi Srbiju razbili, što su i uspeli, gde su i sami Ugari pomogli da se ostvari, dali namerno ili iz neznanja....

Ne bi ja od Ferdinanda pravio nekog bezgresnika i svetca. Previse je izigravao mud.nju i to ga je doslo glave. Austro-Ugarska jest namjeravala da potcini i pripoji Srbiju na ovaj ili onaj nacin. Problem je u tome sto se sa srpske strane uslo u potpunu pogibiju da bi rezultat dotad nevidjenog pomora Srba, bio gori od toga da je Srbija pripojena Austro-Ugarskoj.
Nikad u AU ne bi doslo do masovnog pokolja Srba od strane Hrvata niti do ciscenja srpski prostora od Srba, kao u obnovljenoj maloj Austro-Ugarskoj, tkz. jugoslaviji. Da je Srbija pripojena Austro-Ugarskoj, Srbi bi u njoj bili znatan cinilac i po broju i po vaznosti.
Problem je takvo straadanje Srba da bi se dobio rezultat stotinu puta gori po Srbe.
 
Ne bi ja od Ferdinanda pravio nekog bezgresnika i svetca. Previse je izigravao mud.nju i to ga je doslo glave. Austro-Ugarska jest namjeravala da potcini i pripoji Srbiju na ovaj ili onaj nacin. Problem je u tome sto se sa srpske strane uslo u potpunu pogibiju da bi rezultat dotad nevidjenog pomora Srba, bio gori od toga da je Srbija pripojena Austro-Ugarskoj.
Nikad u AU ne bi doslo do masovnog pokolja Srba od strane Hrvata niti do ciscenja srpski prostora od Srba, kao u obnovljenoj maloj Austro-Ugarskoj, tkz. jugoslaviji. Da je Srbija pripojena Austro-Ugarskoj, Srbi bi u njoj bili znatan cinilac i po broju i po vaznosti.
Problem je takvo straadanje Srba da bi se dobio rezultat stotinu puta gori po Srbe.
Malo se nismo razumeli. :)
Nebranim ja Princa Ferdinanda, već sam samo izneo istinu koja je bila deo strategije početka zla na Balkanu, propasti Srbije kao i same Austrije. :)

Srbija i nije trebala da se pripaja Austrougarskoj, mogla je ostati samostalna u okviru svojih granica, pa čak ih i proširiti koliko joj pripada. Samo da nije bilo atentata. Do atentata je moralo doći očigledno, jer u Bosni se sve otelo kontroli.
Mnogo je propusta bilo u vođenju politike u to vreme, jer su više sile proigravale igru več nam poznatu, iz kojih namera.
Cilj jeste bio da se razbije Srbska Monarhija i država, i istovremeno najveća smetnja severu - Austrougarska. Jednim udarcem ubili su dve muve, ali su izazvali svetski rat.
Svo vreme od onda vrti se ista politika, zarad istog cilja, pa i dan danas.
Sever želi apsolutno vladati Balkanom, "na finjaka" kupuje poene i teritorije koje pripadaju Srbiji, podstaknuti/podbodeni njima najmrskijim saznanjem da i dalje Srbija ima prava na svoju Svetosavsku državu sa svom teritorijom koja joj pripada...
 
Poslednja izmena:
Šta lupetaš?

Austrougarska je jačala i pomagala Srbiju, sve dok komunjare i iz Germanskog carstva nisu proigrale suludu komunjarsku politiku, i našle naivce na Balkanu i šire da unište sve što je dobro ....

Ti lupetas. Austrougarska je bila 200% neprijatelj Srbije, ratni plan im je bio Alle Serben musen sterben... ili tako nekako. U prevodu totalni genocid.
 
Srbija i nije trebala da se pripaja Austrougarskoj, mogla je ostati samostalna u okviru svojih granica, pa čak ih i proširiti koliko joj pripada. Samo da nije bilo atentata. Do atentata je moralo doći očigledno, jer u Bosni se sve otelo kontroli.

Austro-Ugarska je htjela Solun, a do Soluna se islo preko Srbije. Nije bilo druge..

Sto se Bosne tice, Gavrilo i njegovi su imali itekako razloga za borbu i za atentat. Bosna je bila najveca greska AU, posebno politika koja je vodjena u Bosni da se guraju Hrvati i muslimani na stetu Srba, turski feudalni zakoni koji su ukinuti tek 1919. itd.
Bilo je mudri ljudi u Becu koji su predlagali da AU u Bosni podrzi Srbe, ali se od toga odustalo pod propagandom katolicki fundamentalista (kod koji su urgirali i Hrvati i Madjari). Tu gresku je AU preskupo platila.

- - - - - - - - - -

Ti lupetas. Austrougarska je bila 200% neprijatelj Srbije, ratni plan im je bio Alle Serben musen sterben... ili tako nekako. U prevodu totalni genocid.

U prevodu: dobro bi bilo da nesto procitas. Ne more se cijeli zivot proziviti kao komarac, na prepisanoj lektiri iz petog razreda osnovne skole. Jedno je ratna propaganda da se ocrni neprijatelj a drugo da se to uzima kao toboze neki dokaz da je AU isla potamaniti sve Srbe.
Zlocine nad Srbima u svjetskom ratu, i u Bosni i u Srbiji, pocinli su u 98% slucajeva jugosloveni, srpska "braca" za ciju slobodu je nestala trecina stanovnistva Srbije.
 
Ne vređaj me! Bila je neprijateljska Srbiji i svetu.
Ja te vređam? Kako ? :lol:

Vređa te to što od Karađorđa svo vreme je Austrija pomagala Srbe? To te vređa? Što i do dan danas pomaže? :lol:

I što neki političari pametnjakovići svo vreme pokušavaju da pod okriljem dobročinstva, kobajagagi pravim političkim potezima žele da unište sve što je još dobrog ostalo? :)
Pa sad, neznam da li če im se dobr opisati ako to uspeju da odrade. :mrgreen:

- - - - - - - - - -

Ne razumem baš potrebu za ismevanjem svega, ali nije ni bitno. Samo uživaj.
Nije ismevanje, pogrešno si me razumeo, veoma je ozbiljno.

- - - - - - - - - -

Ti lupetas. Austrougarska je bila 200% neprijatelj Srbije, ratni plan im je bio Alle Serben musen sterben... ili tako nekako. U prevodu totalni genocid.
Još čitaš titovu istoriju, samo napred... :)
 

Back
Top