Anticko pitanje !!!

Ne čuje se, nema ko da ga čuje ako je pusta šuma. (Pitao si da li se čuje!)

Ali postoji. Ovo pitanje je postojalo mnogo pre pronalaska uređaja za snimanje zvuka. Danas možeš staviti neki magnetofon pored drveta koje treba da padne i otići iz šume. Dakle, niko u šumi neće čuti da je ono palo (što je i odgovor na tvoje pitanje) ali se posle sa snimka može čuti da je palo, i na taj način dokazati da je zvuk ipak postojao u trenutku padanja drveta)
 
Ne mora da bude mat tako brzo...

To može da se posmatra kao vešto konstruisanje primera koji ne možemo dokazati (jer nismo u šumi), pa bi onda rešenje bio aparat za snimanje zvuka...
Ali pitanje o "realitetu" određenih entiteta je dosta zanimljivo i mislim da nije toliko jednostavno...
Suština ovoga je u pitanju kakva je zapravo realnost "po sebi", tj. šta je ono što je "van našeg duha" nezaprljano našim čulnim aparatom. To je duga priča, od Loka (primarni i sekundarni kvaliteti itd.), Barklija, Dekarta, preko Kanta...
Nije valjda da verujete u neki naivni realizam da je stvarnost onakva kakvu je mi vidimo (ili čujemo)...
E sad, šta uopšte zaista postoji? Šta je zapravo taj zvuk? Nauka kaže (ispravite me ako grešim) da on nastaje talasanjem molekula vazduha koji dolaze do naših receptora itd... Kao što su boje elektro-magnetni talasi različite talasne dužine... I sad, jel postoji crveno "po sebi"? Nije baš lako odgovoriti... Ali ja bih pre rekao da ne postoji, jer moj pojam zvuka i crvenog nema nikakve veze sa talasanjem vazduha i el.mag. talasima... Ti pojmovi su u mojoj svesti neodvojivi od osećaja crvenog i zvuka...
Nešto se sigurno dešava u šumi nezavisno od nas, ali ne mogu reći da je to zvuk.
Da li uopšte ima šume? Ili su tu samo razigrani elektroni, protoni itd. koji odašilju razne talasne signale od kojih mi nekim čudom stvaramo bogat trodimenzionalni svet...
Pitanje je i da li elektroni i srodni entiteti postoje i kako ih treba zamišljati... Kao loptice?
 
Kad sam bese postavio ovo pitanje na ovom mestu?
U Avgustu prosle godine?
Chini mi se da je bio raspust, a filozofija je bila tek otvorena :D

Pazi - ako niko nije video znaci da se nije ni desilo...
I kako uopste mozes da tvrdis da je drvo palo ako niko nije bio tu da ga cuje (sto znaci i vidi) ?

E sad - ako drvo lezi na zemlji po uzrocno-posledicnom nacinu naseg rezonovanja docicemo do zakljucka da je drvo palo, pa se stoga morao i cuti taj pad.
Ali opet sta ako je to drvo neko tu podmetnuo?
 
Pa u sustini i ne postoji.
Kako ce on da zna za mene ako me na neki nacin ne opazi posredstvom cula?
Nepostojanjem cula spoznanje sveta svodi se na slucajnosti koje u njemu vladaju, a koje su, priznacete, veoma male, pa je tako svet koji takav covek sebi moze da predstavi verovatno puno razlicit od stvarnog.
 
Realno,pitanje je vrlo diskutabilno.1.U pustoj sumi kad padne drvo to je dogadjaj ali nema ko da ga primeti s toga,naravno da se cuje.2.Filozofski gledano ako se nesto dogodi a nema ko da proprati taj dogadjaj kao da se i nije dogodilo.
 
Ma, o čemu vi pričate??? Pa da li se u svetu dogodilo samo ono što smo videli, ili čuli? :shock:
Evo vam zemljotresa, negde u sred okeana je izbio zemljotres, što niko nije ni osetio, a ogromni talas je ubio onolike ljude!
PA SAD RECITE KAKO SE NIJE NI DESILO :roll:
U krajnjem slučaju, i pad tog drveta je čula neka veverica. Mislim, ima čulo sluha.
A i da nema, da u toj šumi nije bilo ni mrava, opet bi se čulo. NE MENJAJU SE ZAKONI FIZIKE ZATO ŠTO NEMAJU PUBLIKU.
To je društvena pojava, ne prirodna. Ako nema publike predstava se otkazuje. A drvo će, ipak, da padne.
 
Draga Lexa,
nam je uputila prilicno ozbiljnu kritiku zbog naseg antropocentricnog pristupa, pri cemu nailazimo na nove teskoce, a ni s prethodnim nismo izasli na kraj.
Na primer, ne znam kao sad cuje sve to veverica, mada sam siguran da je pucanje drveta u shumi siguro vise puta cula od coveka iz grada.
Hocu da kazem da normalno ljudsko uho registruje sve zvuke od 16Hz-20.000Hz, a da veverica mozda
cuje infrazvuk(ispod 16Hz) ili ultrazvuk(iznad 20.000Hz) koje pucanje drveta proizvodi.
O tim ogranicenjima(teorije saznanja) prica josh i Tegularijus.
Da, za cujenje je jos potreban ocuvan ceo slusni aparat, pocev od bubne opne , zatim centri u mozgu coveka za sluh, pa sve do pojma za pucanja drveta(crvenog), svest(i) itd i sve to prati bio(fizicke) zakonitosti.
Draga Lexo drustvena je pojava bar zato sto moze da ukljucuje intersubjektivnost ljudi iz teorije saznanja itd.
Ono ...kako se nije ni desilo, Hajdeger je tvrdio da pitanje bica ukljucuje proslost, sadasnjost i buducnost,mada sam njegovu tvrdjenje uveo kao sporedan podatak i kao ontoloshku mogucnost(po meni).
Cudi me da ste se zaustavili na magnetofonu i niste dalje "ukljucili" kamere, kompjutere i programe za filtriranje zvuka, pa sve do opseznih (super)kompjuterskih simulacija pada drveta u pustoj shumi.
Sto se tiche tsunamija(cunamija) dobro sam pratio shta je sve tamo receno oko katastrofe.
Evo dve zanimljivosti:sve zivotinje su se pre udara tsunamija povukle(neko culo) i najstariji meshtani
ne pamte da se more prvo povuklo, pa je onda nastupio udar.
Pozdrav svim ucesnicima diskusije
 
Empedokle:
Draga Lexa,
nam je uputila prilicno ozbiljnu kritiku zbog naseg antropocentricnog pristupa, pri cemu nailazimo na nove teskoce, a ni s prethodnim nismo izasli na kraj.
Na primer, ne znam kao sad cuje sve to veverica, mada sam siguran da je pucanje drveta u shumi siguro vise puta cula od coveka iz grada.
Hocu da kazem da normalno ljudsko uho registruje sve zvuke od 16Hz-20.000Hz, a da veverica mozda
cuje infrazvuk(ispod 16Hz) ili ultrazvuk(iznad 20.000Hz) koje pucanje drveta proizvodi.
O tim ogranicenjima(teorije saznanja) prica josh i Tegularijus.
Da, za cujenje je jos potreban ocuvan ceo slusni aparat, pocev od bubne opne , zatim centri u mozgu coveka za sluh, pa sve do pojma za pucanja drveta(crvenog), svest(i) itd i sve to prati bio(fizicke) zakonitosti.
Draga Lexo drustvena je pojava bar zato sto moze da ukljucuje intersubjektivnost ljudi iz teorije saznanja itd.
Ono ...kako se nije ni desilo, Hajdeger je tvrdio da pitanje bica ukljucuje proslost, sadasnjost i buducnost,mada sam njegovu tvrdjenje uveo kao sporedan podatak i kao ontoloshku mogucnost(po meni).
Cudi me da ste se zaustavili na magnetofonu i niste dalje "ukljucili" kamere, kompjutere i programe za filtriranje zvuka, pa sve do opseznih (super)kompjuterskih simulacija pada drveta u pustoj shumi.
Sto se tiche tsunamija(cunamija) dobro sam pratio shta je sve tamo receno oko katastrofe.
Evo dve zanimljivosti:sve zivotinje su se pre udara tsunamija povukle(neko culo) i najstariji meshtani
ne pamte da se more prvo povuklo, pa je onda nastupio udar.
Pozdrav svim ucesnicima diskusije


upravo ovakav pristup je ono zbog chega mi je filozofija tako gadna.....a filozofi najgadnijiji
 
Empedokle:
Dragi Antun Tun-e,
zao mi je sto si autistican, pa ne znam da li ces razumeti moje pitanje:Ko je za tebe dobar?Ko je za tebe lep? i Ko za tebe nije gadan?
Navedi par imena, autora, knjiga bilo sta!


da navedem par autora.....upravo je to taj nedostatak o kome ti pisah...nedostatak nechega u tvojim rechima.....mozhda zdrav razum.....a imena.....nemanja milutin petar goran....etc
 
Lexa:
Ma, o čemu vi pričate??? Pa da li se u svetu dogodilo samo ono što smo videli, ili čuli? :shock:
Evo vam zemljotresa, negde u sred okeana je izbio zemljotres, što niko nije ni osetio, a ogromni talas je ubio onolike ljude!
PA SAD RECITE KAKO SE NIJE NI DESILO :roll:
U krajnjem slučaju, i pad tog drveta je čula neka veverica. Mislim, ima čulo sluha.
A i da nema, da u toj šumi nije bilo ni mrava, opet bi se čulo. NE MENJAJU SE ZAKONI FIZIKE ZATO ŠTO NEMAJU PUBLIKU.
To je društvena pojava, ne prirodna. Ako nema publike predstava se otkazuje. A drvo će, ipak, da padne.
Naravno da si u pravu za ovo sto kazes samo tema je za diskusiju na ovom forumu malo drugacije shvacena od realnog.Naravno da ce drvo koje padne u "pustoj sumi"ipak da se cuje jer se to zaista i dogodilo samo pusti malo masti na volju,bar na ovom forumu to mozes.Au,sad ce da me opletu pravi majstori foruma kako sam neozbiljna. :wink:
 
Ma razumem ja šta hoće da kažu, svi smo već čuli to pitanje...
Mene je zateklo što su počeli o snimanju zvuka, njegovom prostiranju i sastavu našeg "slušnog aparata"...
Hm, nemojmo onda trpati logiku u sve ovo. :?
Ako je pitanje retoričko onda su naši odgovori zaista zabava. Protiv koje, svakako, nemam ništa.
 
Pitanje zadire u nase shvatanje realnosti. Imajte u vidu da je smisljeno mnogo pre kasetofona i ucenja o prostiranju zvuka putem vibracija, mada je i kasetofon jedno vestacko "uvo" koje registruje zvuk, cuva i reprodukuje zvucni zapis. Kao svaki drugi zen koen, ne moze da se resi logickim aparatom, zato sto zaobilazi logiku i uvodi direktno u sustinsku prirodu uma.

Ako je pitanje retoričko onda su naši odgovori zaista zabava

Naravno da je retoricko i da se ne ocekuje prost odgovor :) To nije ili-ili situacija, jer je "ili" logicki operater. Sam koen je daleko od proste zabave i sadrzi u sebi jedno mocno i zaokruzeno ucenje o prirodi uma, i nema bas puno smisla razmisljati o problemu ako nismo upuceni u zen filozofiju.
 

Back
Top