Da li upisati VMA?

Jelena Čikić

Početnik
Poruka
3
Zavrsila sam trecu godinu medicinske skole i sad razmisljam sta cu dalje upisati.. Dvoumim se izmedju VMA i Medicinskog fakulteta,ali nekako bih vise volela ovo prvo.. Ako neko zna nesto vise o VMA (kakvi su uslovi za rad,zivot u internatu..) neka napise nesto,bila bih veoma zahvalna. :)
 
Potvrdjujem ovo gore .
Oko 30-setak upisuju , sve sami vukovci . Ali je puno bolje od medicinskog .Manje grupe za rad sa najboljim doktorima koje Srbija ima da ponudi , status vojnog lica , plata , ugovor za posao da radis za njih do 30. , smestaj itd.
 
Potvrdjujem ovo gore .
Oko 30-setak upisuju , sve sami vukovci . Ali je puno bolje od medicinskog .Manje grupe za rad sa najboljim doktorima koje Srbija ima da ponudi , status vojnog lica , plata , ugovor za posao da radis za njih do 30. , smestaj itd.

Bilo nekada, a možda ni tad.
Naravno da je Medicinski fakultet u Beogradu i Klinički centar Srbije "jači" od VMA i bilo koje medicinske ustanove u Srbiji, a i u okruženju. To pokazuju različiti primeri.

Uspeh VMA ide od toga što je to vojna ustanova uz koju ide određena disciplina i odgovornost, plus zbog mentaliteta našeg naroda koji u vojsci vidi i ono čega nema.
 
Bilo nekada, a možda ni tad.
Naravno da je Medicinski fakultet u Beogradu i Klinički centar Srbije "jači" od VMA i bilo koje medicinske ustanove u Srbiji, a i u okruženju. To pokazuju različiti primeri.

Uspeh VMA ide od toga što je to vojna ustanova uz koju ide određena disciplina i odgovornost, plus zbog mentaliteta našeg naroda koji u vojsci vidi i ono čega nema.

Slazem se.Prodjes prijemni,posalju te u vojnu kasarnu u Pirotu da mesec dana u cizmama i vojnoj odeci cistis dvoriste..6 godina vojnicke discipline..Na kraju studija ti kazu sta ces da specijaliziras i gde..Znaci kazu vojni dispanzer u Pazaru,ti ides tamo..Potrebni su lekari u Libiji,ti si vojno lice,pakuj stvari i kreci...Jeste neka doza sigurnosti u ovoj totalno nesigurnoj drzavi sto se tih kao specijalizacija tice,ali opet..Ja ne bih mogao,svaka cast za one koji mogu..
 
Sreco mojne da si jadnik...Nisam pljuvao po VMA samo sam izneo cinjenice i rekao da ja ne bih mogao da budem pod tom disciplinom 6 godina+ono sto sam rekao za specijalizacije..Nisam polagao na VMA,a kao vukovac mogao sam,ako sam imao 94 na Medicini u Beogradu i sportista sam,cini mi se da bih imao fine sanse..don't be jadan
 
@oralni terorista i @wade 94
Ne bih se slozio sa vama, da nema prednosti, prva i po meni najbitnija prednost je sto je posao zagarantovan odmah po zavrsetku studija, pored toga za vreme studija je sve placeno, od hrane i knjiga do samog fakulteta, cak se dobija i odredjeni mesecni prihod (negde oko 10000, sto nije uopste malo sa obzirom da je sve placeno vec), studenti su smesteni u internatu negde blizu VMA, tako da je i praksa na fakultetu verovatno dobro odradjena. Takodje posto primaju 25 studenata-kadeta na godinu, omogucen je rad u malim grupama, sto je osnova boljeg savladavanja gradiva, takodje svaki kadet ima svog licnog mentora kojeg dobija vec prvih dana na fakultetu. Dalje ovo za Libiju, to nije tacno, koliko sam ja cuo postoji mogucnost da se ode negde u instranstvo da se radi, ali nije obavezno, nego naprotiv se nude dobre pare da se to uradi, pa ko hoce hoce, ko nece nece. Ja takodje planiram da se upisem na VMA i detaljno sam se raspitivao o tome. Jedini problem sa tim je sto se dosta tesko upisuje, i dosta je nezgodno ako neko ko je vec upisan resi da odustane od fakulteta, jer onda je u obavezi da nadoknadi sve troskove svog studiranja, pocevsi od samog fakulteta, smestaja, hrane knjiga itd..
 
@oralni terorista i @wade 94
Ne bih se slozio sa vama, da nema prednosti, prva i po meni najbitnija prednost je sto je posao zagarantovan odmah po zavrsetku studija, pored toga za vreme studija je sve placeno, od hrane i knjiga do samog fakulteta, cak se dobija i odredjeni mesecni prihod (negde oko 10000, sto nije uopste malo sa obzirom da je sve placeno vec), studenti su smesteni u internatu negde blizu VMA, tako da je i praksa na fakultetu verovatno dobro odradjena. Takodje posto primaju 25 studenata-kadeta na godinu, omogucen je rad u malim grupama, sto je osnova boljeg savladavanja gradiva, takodje svaki kadet ima svog licnog mentora kojeg dobija vec prvih dana na fakultetu. Dalje ovo za Libiju, to nije tacno, koliko sam ja cuo postoji mogucnost da se ode negde u instranstvo da se radi, ali nije obavezno, nego naprotiv se nude dobre pare da se to uradi, pa ko hoce hoce, ko nece nece. Ja takodje planiram da se upisem na VMA i detaljno sam se raspitivao o tome. Jedini problem sa tim je sto se dosta tesko upisuje, i dosta je nezgodno ako neko ko je vec upisan resi da odustane od fakulteta, jer onda je u obavezi da nadoknadi sve troskove svog studiranja, pocevsi od samog fakulteta, smestaja, hrane knjiga itd..

Brate,ja se s tobom slazem...To je super stvar u smislu da je sve placeno,od knjiga preko smestaja,plus dobijas parice sa strane..Radi se dobro jer je u malim grupama i msm da si smesten preko puta VMA ako ne i na samoj klinici,tako da mozes da budes uvek tu..imas zagarantovanu specijalizaciju i posao ako sve zavrsis ono na konju si..
ALI,samo sam najnormalnije rekao,ne bih mogao to JER:
-to je vojska,ustajes kad oni kazu,ides na fizicke vezbe pa pravo s toga na predavanja,vracas se kad oni kazu,ne volim too prosto covece,ne bih mogao 6 godina da budem pod tom disciplinom
-rekao sam,u ovoj nesigurnoj zemlji,ta specijalizacija je sigurica i to je super,ali NIKO ti ne kaze da ostajes na VMA nego mogu da te rasporede gde hoce i da ti daju specijalizaciju koju oni hoce
-vojno si lice i ako treba MORAS da se odazoves pozivu kad god treba
-ulazu novac u tebe,placaju ti sve zivo 6 godina,eventualno neslaganje sa tim gde te oni posle salju,mogu da te tuze i traze da vratis svaki dinar koji su u tebe ulozili

Dobro je svakako za one koji su skromnijeg materijalnog stanja ali imaju zelju da se time u zivotu bave..A ako ne uspes,drugar koji studira medicinu na "regularnom" fakultetu mi rece da ako imas prosek ja msm preko 8.5 dobijas dal gradsku stipendiju 3 000 a ako imas valjda preko 9 bese dobijas 6 000...tako da,ako imas zelju i radnu disciplinu,mozes da imas dobar prosek i dobijas sa strane 9 somica mesecno :)
Ako si dobar djak,kreni da spremas na vreme i spremices,nije ni to sad toliki bauk,tu jesu najbolji ali ko god hoce da studira medicinu medju najboljima je i moze da spremi sve,tako da,pocni na vreme i srecno ti bilo,potpisujem da upadas!
 
Poslednja izmena:
@oralni terorista i @wade 94
Ne bih se slozio sa vama, da nema prednosti, prva i po meni najbitnija prednost je sto je posao zagarantovan odmah po zavrsetku studija, pored toga za vreme studija je sve placeno, od hrane i knjiga do samog fakulteta, cak se dobija i odredjeni mesecni prihod (negde oko 10000, sto nije uopste malo sa obzirom da je sve placeno vec), studenti su smesteni u internatu negde blizu VMA, tako da je i praksa na fakultetu verovatno dobro odradjena. Takodje posto primaju 25 studenata-kadeta na godinu, omogucen je rad u malim grupama, sto je osnova boljeg savladavanja gradiva, takodje svaki kadet ima svog licnog mentora kojeg dobija vec prvih dana na fakultetu. Dalje ovo za Libiju, to nije tacno, koliko sam ja cuo postoji mogucnost da se ode negde u instranstvo da se radi, ali nije obavezno, nego naprotiv se nude dobre pare da se to uradi, pa ko hoce hoce, ko nece nece. Ja takodje planiram da se upisem na VMA i detaljno sam se raspitivao o tome. Jedini problem sa tim je sto se dosta tesko upisuje, i dosta je nezgodno ako neko ko je vec upisan resi da odustane od fakulteta, jer onda je u obavezi da nadoknadi sve troskove svog studiranja, pocevsi od samog fakulteta, smestaja, hrane knjiga itd..

Sve to stoji.
Ali jedina prava prednost je što imaš posao posle fakulteta.
Možeš i na medicini u BG sve da dobiješ samo što si prepušten sam sebi, sve zavisi od tebe.
Da me neko pita šta da upiše rekao bih mu VMA.
Ali ipak VMA nije naša najjača medicinska ustanova (nikad nije ni bila), pa ni med. fak. VMA najjači med. fak. U tom smislu sam reagovao.
U svakom slučaju srećno pri upisu.
 
@oralni terorista i @wade 94
Ne bih se slozio sa vama, da nema prednosti, prva i po meni najbitnija prednost je sto je posao zagarantovan odmah po zavrsetku studija, pored toga za vreme studija je sve placeno, od hrane i knjiga do samog fakulteta, cak se dobija i odredjeni mesecni prihod (negde oko 10000, sto nije uopste malo sa obzirom da je sve placeno vec), studenti su smesteni u internatu negde blizu VMA, tako da je i praksa na fakultetu verovatno dobro odradjena. Takodje posto primaju 25 studenata-kadeta na godinu, omogucen je rad u malim grupama, sto je osnova boljeg savladavanja gradiva, takodje svaki kadet ima svog licnog mentora kojeg dobija vec prvih dana na fakultetu. Dalje ovo za Libiju, to nije tacno, koliko sam ja cuo postoji mogucnost da se ode negde u instranstvo da se radi, ali nije obavezno, nego naprotiv se nude dobre pare da se to uradi, pa ko hoce hoce, ko nece nece. Ja takodje planiram da se upisem na VMA i detaljno sam se raspitivao o tome. Jedini problem sa tim je sto se dosta tesko upisuje, i dosta je nezgodno ako neko ko je vec upisan resi da odustane od fakulteta, jer onda je u obavezi da nadoknadi sve troskove svog studiranja, pocevsi od samog fakulteta, smestaja, hrane knjiga itd..


Не обазири се на то шта људи причају, овде си да би покупио који користан савет.. Уколико ћеш завршити средњу школу са свим петицама, и немаш проблема са здрављем, конкуриши, и даље пусти да све иде својим током.. Ако је суђено да се то деси, биће тако. :)
 
Zanimljivo kako su ovde na forumu svi genijalci sa 98 bodova :confused:

Ne znam sto iznova i iznova besomucno pokusavas da ulazis u neki nepotrebni konflikt uvredama i omalovazavanjima..Ja stvarno nemam ni zelju ni snage da se raspravljam s nekim kao sto si ti,ecu da ulazim ni u kakve polemike s tobom jer argumente nemas,u ovim vodama koliko vidim nisi,pises samo da bi pisao i uneo neki nepotreban nemir iz ne znam kog razloga..Ja sam fakultet upisivao ove godine,raspitivao sam se dobro,razmisljao,upisao sta sam hteo...Decku smo svi samo izneli svoja misljenja(sigurno strucija od tvog posto kapiram da ne studiras medicinu),rekli smo mu prednosti i mane VMA koje je on vec znao,ili mozda ne,sve u svemu,decko treba da ima celu sliku toga,neka misljenja sa strane da bi lakse doneo odluku koju naravno prvo treba sa svojima da donese...
I opet:medicinu upisuju najbolji od najboljih,mali ako ti imas zelju i ljubav prema medicini i ako krenes na vreme ozbiljno i temeljno da se spremas,nema tog testa koji ne mozes da odradis i upadnes!
U moru nekih glupih rep stihova,jedan koji odgovara situaciji:AKO ZNAS KUDA SI KRENUO,GRANICA JE NEBO! :)
 
:roll: Ne lozite se ... ne trazim nikakav konflikt nego vi pisete gluposti. Ne moze ti niko na VMA odrediti tvoju specijalizaciju niti te poslati u neku drzavu u africi protiv tvoje volje :roll:

Ne moze jeste..Oni ti samo ponude,ti ne prihvatis,izvadis 100 000 evra koliko ce oni da kazu da su ulozili u tebe,ti im platis,odes u bolnicu i sam biras specijalizaciju :) prosto i jednostavno :) znas ti sta je vojno lice? raspitaj se malo o tome o cemu pises..
 
Slazem se sa tobom..Samo najbolje zadrzavaju na VMA,dobijaju specijalizacije,mogu da se bave i naucno-istrazivackim radom,tako sam negde procitala,a ove ostale mogu bez problema da posalju da rade u kasarni,Bogu iza nogu,ili u inostranstvo,gde se ratuje..i njihovoj odluci ne mozes da se protivis
 

Back
Top