HIPOHONDRIJA?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 47

Tema: HIPOHONDRIJA?

Elita gost 36952 (avatar)
    Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano HIPOHONDRIJA?

.......
    Poslednji put ažurirao/la gost 36952 : 15.05.2006. u 23:27

Zainteresovan član
    Učlanjen
    08.11.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

E to je moj slucaj. Ma samo me nesto zaboli, a ja se odma zabrinem, ko zna sta li je.

Iskusan Zvezdica (avatar)
    Učlanjen
    21.07.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    12
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano

E, jedno pitanje za sve lekare sa foruma.
    Da li je hipohondrija bolest (mentalna) i da li i kako se leci? Koliko je hipohondrija ozbiljan problem?

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano

Ovo je pitanje za WdW, u sustini da, hipohodrija jeste bolest, spada u neuroze a u okviru svoje grupe postoji jos podela na osnovu prisustva pojedinih simptoma.
    Na zalost poznajem hipohondra i za mene kao lekara to je blagi uzas, dakle osoba je toliko opterecena zdravljem ili bolje reci bolestima, u stanju je da ide na mali milion ispitivanja od kojih neka nisu ni malo prijatna, kad se postavi dijagnoza onda zahteva nova ispitivanja u cilju potvrde tih dijagnoza, ne daj Boze da joj se prepise terapija, iscitavanje uputstava lekova, trazenje potvrde od 7 lekara za potrebu uzimanja tih lekova,pa nova ispitivanja...nocna mora!
    U sustini to zahteva jednu dobru psihoterapiju, ja mislim i nekih anksiolitika ali vec ce WdW o tome mnogo vise napisati.

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano

Fizikalni pregled, laboratorija, ekg, ginekoloski pregled, oftalmolog...recimo da je to nesto osnovno, zapravo ono sto spada pod neki manji sistematski pregled.

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Dr je uglavnom dovoljno rekla, ali zainteresovanih radi: da, hipohondrija je bolest, poremecaj kod koga je osnovna stalna preokupacija mogucnoscu postojanja jednog ili vise ozbiljnih i progresivnih somatskih (telesnih) poremecaja, sto se manifestuje stalnim somatskim zalbama. Normalne senzacije i pojave osoba obicno interpretira kao nenormalne i potresne, a paznja je obicno fokusirana na jedan ili dva organa ili sistema tela.Pacijenti obicno rado uzimaju u obzir mogucnost da drugi ili dodatni poremecaji mogu postojati kao dodatak onome kome je ranije data prednost, a broj odlazaka lekarima raznih specijalnosti i broj najrazlicitijih, cak i neprijatnih, intervencija je bezgranican. Uvid o psihickom poreklu svojih tegoba nemaju i takvo objasnjenje nisu u stanju da prihvate, vec ga smatraju licnom uvredom i cesto manjaju lekare. Stepen onesposobljenja za normalan zivot moze biti razlicit, neki dominiraju i manipulisu kako porodicnim tako i socijalnim miljeom, a manjina funkcionise prividno normalno.
    Postoji stalno odbijanje saveta i razuveravanja lekara da postoji neki zdravstveni problem, uz pokusaj kompeticije sa lekarom, uz stav "Cik me izleci!" koji je obicno nesvestan.
    Lecenje je veoma tesko i po pravilu ne preterano uspesno.
    Pozdrav.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    08.11.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

E pa nisam ja bas toliki hipohondra. Ja cak i ne volim da idem kod doktora, i to cinim bas kad moram. Meni kad nesto "fali", ja se samo malo zabrinem.

Poznat pikax (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    142

Podrazumevano

Hipohondrija....gadna boljka !

Aktivan član *misutka* (avatar)
    Učlanjen
    06.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

Citat Original postavio cojka
    E pa nisam ja bas toliki hipohondra. Ja cak i ne volim da idem kod doktora, i to cinim bas kad moram. Meni kad nesto "fali", ja se samo malo zabrinem.
    Mislim da se termini hipohondrija i recimo, depresija, danas previše često (zlo)upotrebljavaju medju ljudima. Čim se neko malo više brine za svoje zdravlje(možda i opravdano), medicinski neobrazovan svet ga proglasi hipohondrom. Ako je neko neraspoložen par sati, već sebi postavlja dijagnozu, i na pitanje kako je ovih dana odgovara: ''Ma pao sam u neku depresiju''. Mislim stvarno...

Poznat pikax (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    142

Podrazumevano

Citat Original postavio *misutka*
    Citat Original postavio cojka
    Mislim da se termini hipohondrija i recimo, depresija, danas previše često (zlo)upotrebljavaju medju ljudima. Čim se neko malo više brine za svoje zdravlje(možda i opravdano), medicinski neobrazovan svet ga proglasi hipohondrom. Ako je neko neraspoložen par sati, već sebi postavlja dijagnozu, i na pitanje kako je ovih dana odgovara: ''Ma pao sam u neku depresiju''. Mislim stvarno...
    Ma naravno ! Zna se sta je hipohondrija, a sta briga o sopstvenom zdravlju !

Treba insistirati na kontrolnim pregledima i analizama ,jednom ili dva puta godisnje - jer je to najmanje sto mozemo da ucinimo za sebe i svoje zdravlje ! Upravo se na tim rutinskim i kontrolnim pregledima mogu otkriti mnoge bolesti u pocetnim stadijumima ( sto bi se reklo: na vreme ) i izleciti u potpunosti. Takvi kontrolni pregledi se najvise rade (trebalo bi )kod tzv. ciljnih grupa - kod ljudi kod kojih postoji rizik za pojavu odredjene bolesti (npr. familijarna predispozicija ) i oni se na taj nacin prate i reaguje se na vreme.
    Nazalost, u nasoj zemlji se ne vodi racuna o tome, jos uvek kaskamo za svetom.

Generalno receno,treba raditi mnogo vise na prevenciji bolesti (sprecavanju da se one uopste i pojave),a ne na njihovom lecenju, jer je to i skuplje za samu drzavu i najvaznije, gore po pacijenta,tj.njegovo zdravlje.

Dakle , briga o zdravlju se nemoze okarakterisati kao hipohondrija , ali kad neko ne zeli da prihvati cinjenicu da je zdrav (objektivno zdrav )i kad "visi" po ordinacijama u potrazi za "strasnom boljkom od koje boluje" i menja lekare u nadi da ce je neko otkriti (ili ne)...to je, nazalost bolest.
    Ali isto tako stav "nije mi nista,proci ce samo od sebe" i "bas me briga,idem kad nesto jako zaboli" je jednako opasan, mozda i opasniji.Znaci, umerenost.U svemu.

pozdrav

Aktivan član indigo (avatar)
    Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

pa, mozda bas nije jako eticno za reci, ali mislim da svako ko radi ovakav posao, a ima malko staza, lako razlikuje ljude kojima je "dosadno" od pravih dusevno obolelih.

ja se ubih od pacijenata koji misle da imaju "zute zube" (kad ima pokazem da je boja A1 prema nasoj lepezi boja zapanje se), koji sami sebi iznalaze kvarove kojih nema, koji placu ako im ispadne mala plomba (govorim o VRLO odraslim, kulturnim, obrazovanim ljudima), koji umiru od straha jer su u "bazaru" procitali kojesta o amalgamskim plombama, koji se UZASNU ako im se kaze da je u zub stavljen "otrov" ("da li putuje po organizmu?!"), itd.itd. mislim, to su mi nekako... rutinske, svakodnevne stvari preosetljivih ljudi, i nasa iskustva su da su ovakvi dusevno sasvim zdravi, ali reaguju tako na neku drugu nevolju iz licnog zivota (muz ih vara, misle da su omatorili/omatorile , posle face-liftinga idu nove proteze i slicno...). NEBROJENO puta sam videla da prevarena zena dolazi "zainat" da cak i na zdrave zube stavi krune za velike pare, izmisljajuci razne "stomatoloske" razloge, no - to nije hipohondrija per se. i, to je obicno jasno iz 10 minuta razgovora...

moje iskustvo sa ljudima koji npr. zele da im se izvade potpuno zdravi zubi, sa onima koji imaju goluba u sinusu gornje vilice, ili ugradjen chip u kost donje vilice, su da je to pretezno posledica neke osnovne psihijatrijske bolesti.
    mislim, WW ce to bolje znati, ali moje amatersko misljenje je da su njihovi hipohondricni problemi samo jedna od manifestacija neke od ozbiljnih psihoza; najcesce kasnije i kazu koja je sifra konkretno u pitanju...

samo nek' nije dosadno...

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Citat Original postavio indigo
    moje iskustvo sa ljudima koji npr. zele da im se izvade potpuno zdravi zubi, sa onima koji imaju goluba u sinusu gornje vilice, ili ugradjen chip u kost donje vilice, su da je to pretezno posledica neke osnovne psihijatrijske bolesti.
    mislim, WW ce to bolje znati, ali moje amatersko misljenje je da su njihovi hipohondricni problemi samo jedna od manifestacija neke od ozbiljnih psihoza; najcesce kasnije i kazu koja je sifra konkretno u pitanju...

samo nek' nije dosadno...
    Da, to sto ti pominjes (golub u sinusu itd) jesu sumanute ideje, i kao takve (sumanutosti vezane za poremecaj rada izvesnih organa ili delova tela) jesu deo psihoticnog spektra. Medjutim, mislim da se ovde govorilo pretezno o onim 'benignijim' slucajevima, znas ono kao kad se zale da im nesto trne ruka, mozda imaju tumor mozga....a mozda i multiplu sklerozu.....(sto je ipak razlicito od dramaticnih gore nevedenih primera za koje ti je odma jasno da se radi o psihiocki ugrozenoj osobi). Ipak je za njih vrlo tesko reci bez niza ozbiljnih pregleda da li zaista imaju neke ozbiljne bolesti ili se radi o neuroticnom reagovanju...Zato oni i jesu teski i po medicinu najskuplji pacijenti - do otkrivanja njihovog poremecaja prodje nekad i po vise godina, oni dolaze u psihijatrijske ordinacije sa uredno slozenim fasciklama od po 10 cm debljine dokumentacije hronoloski sredjene od svih svojih lekara i ispitivanja koja su im uradjena.....Kad ih prepoznas, obicno je prosao niz godina i obicno su drzavu kostali desetine hiljada dolara ili eura u nasem slucaju, besmislenih, bezrazloznih, i veoma komplikovanih intervencija.....

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Citat Original postavio WithdrawnWater
    Da, to sto ti pominjes (golub u sinusu itd) jesu sumanute ideje, i kao takve (sumanutosti vezane za poremecaj rada izvesnih organa ili delova tela) jesu deo psihoticnog spektra.
    WW,
    kazi mi, molim te - kako je moguce da se ti "moji" gorenavedeni ponasaju sasvim... "normalno", vrlo suvislo razgovaraju, i ni na koji drugi nacin ne bih shvatila da su "ne bas"?
    imala sam mozda sveukupno 20-tak ovakvih pacijenata za sve ove godine, i generalno gledano, ljudi mi deluju kao vrlo inteligentni, cak obrazovani - a svakako nacitani i kulturni, pristojno spolja izgledaju i deluju sasvim socijalno adaptirano. oni POTPUNO razumno razgovaraju, jedino sto (naravno) nema nikakve svrhe ubedjivati ih da golub ne postoji... osim sto opisuju nizove simptoma od strane npr. "goluba", u svim ostalim sferama su sasvim razumni. ne umem da objasnim, ali ces me ti razumeti, kao da imaju neki... "skotom" u kojem "promasuju realnost".

da li to samo meni tako deluje, u tih pola sata razgovora, ili je (ipak) nesto drugo u pitanju?

btw, i goluba i chip izlecismo kao rukom odneto... LOL
    8)

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Indigo:

sumanute ideje su cudo, mogu biti veoma fiksirane (pacijenti se ne mogu razubediti) a ponekad i nisu pa se pacijenti posle natezanja daju dovesti u sumnju....U svakom slucaju, karakteristika sumanutog poremecaja je prosto postojanje jedne ili vise sumanutih ideja, sumanutosti su cesto kao lanac u kome je prva karika potpuno pogresna (golub, chip...) a na nju se redjaju ostale potpuno normalne karike pa ako se ukljucis negde od trecine ili sredine - prosto je tesko prepoznati da je covek'ne bash...'

Pozdrav!

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Indigo:

sumanute ideje su cudo, mogu biti veoma fiksirane (pacijenti se ne mogu razubediti) a ponekad i nisu pa se pacijenti posle natezanja daju dovesti u sumnju....U svakom slucaju, karakteristika sumanutog poremecaja je prosto postojanje jedne ili vise sumanutih ideja, sumanutosti su cesto kao lanac u kome je prva karika potpuno pogresna (golub, chip...) a na nju se redjaju ostale potpuno normalne karike pa ako se ukljucis negde od trecine ili sredine - prosto je tesko prepoznati da je covek'ne bash...'

Pozdrav!
    da, shvatam, i - hvala ti .

mi nismo ni pokusavali da ih "razubedimo", znas. no, kad ih vrlo pazljivo saslusamo, onda predlozimo ZAGARANTOVANO izlecenje za npr. red velicine nekoliko hiljada eur, i onda nas se odmah okanu... LOL. tek pre nekoliko godina smo ukopcali da je to jedini nacin, svi drugi pristupi su dovodili samo do toga da MI dodjemo do ruba nervnog sloma...

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

HAHAHAH! Dobra fora! DA znas - nije ti to lose, moracu i ja da pocnem da primenjujem taj sistem...!!!

:shock: :? Uufh....u stvari - ja ne mogu...ja sam psihijatar, ja takve treba da lecim....Eh. Nista od velikih para onda!!!

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

HAHAHAH! Dobra fora! DA znas - nije ti to lose, moracu i ja da pocnem da primenjujem taj sistem...!!!

:shock: :? Uufh....u stvari - ja ne mogu...ja sam psihijatar, ja takve treba da lecim....Eh. Nista od velikih para onda!!!

na zalost, ja vidjam bas mnogo ljudi kojima treba "ona druga" pomoc, psihologa i/ili psihijatra, a nalete, jadni na - nas...

jednom sam negde citala da od 5 ljudi kojima treba ta vrsta pomoci, 4 podju PRVO kod lekara, zubara, svestenika, vracare i sta ga znam, pa tek kasnije, ako bog da, naidju na "prave"

prosle nedelje smo se na glavu postavili zbog jednog mladjeg coveka koji je prosto "trazio" da mu nadjemo nesto, sto nismo objektivno mogli i pored najbolje volje i zelje, i pored dva konzilijarna pregleda, brda nalaza i snimaka... kad sam, najzad, sela da razgovaram s njim uz kafu, shvatila sam da sa suprugom iz prve trudnoce ima zdravo i pravo dete, iz druge trudnoce - mongoloida (u subotickoj "kolevci"), i da mu je zena upravo treci put u drugom stanju... znam i zenu, lekar je, sigurno je prosla sve moguce pretrage, ali za muza je pritisak prejak... ih, kako te se zazelim ponekad, samo da znas....

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Podrazumevano

Ma ne ispada, mi jesmo svi za psihijatra!
    Uopste se ne salim, kao nacija posle svega sto smo preziveli zreli smo za dugogodisnje psihoterapije, pa samo pogledajte okolinu, reakcije ljudi na sitnice u samoposluzi, posti, na pumpi...tempirane bombe.
    Jos ne daj Boze nekome nesto da zafali sto se tice zdravlja i eto paranoje.

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Indigo:

Pa daj da pravimo privatno posao - da se udruzimo! Meni svakako treba stomatolog a tebi psihijatar (meni licno, a tebi za konsultacije - da ne bude pogresno shvaceno! )

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Indigo:

Pa daj da pravimo privatno posao - da se udruzimo! Meni svakako treba stomatolog a tebi psihijatar (meni licno, a tebi za konsultacije - da ne bude pogresno shvaceno! )

(keeeez, LOL)

imam jednu dragu prijateljicu koja je iskusan klinicki psiholog, ona ponekad pije kafu kod mene na poslu, i cesto kaze da bi mogla kucu sazidati od "mojih"... . samo da imamo malko vise prostora .

salu na stranu, znas cega mi je najvise zao: dece.
    kad vidim i decu (mislim na maloletne), i malko odraslije (oko 20-22), sa zubima unistenim skripanjem nocu, sa zubima koji su izjedeni zeludacnom kiselinom da vise ni gledji nemaju (od povracanja), a znam i vidim precizno da to dolazi od roditelja i porodicne situacije, dodje mi da obesim nekog.... srecom, pretezno ne radim sa decom. i sva moja prica i maksimalno takticno ubedjivanje da traze strucnu pomoc ne deluju . to me baca u ocajanje, jer ja ni sa svoje strane vec najscesce nista ne mogu (to su zubi doslovno samleveni, i do 3 i vise milimetara istroseni), em ne uspevam (najcesce) da ih uputim onome ko im jedino moze pomoci... mislim da mi, kad promislim, jedino smetaju (vrlo mladi) pacijenti koji nisu u dovoljnoj meri svesni tezine svoje situacije.

no, ti znas bolje: pretezno su to neke okolnosti u kojima i dete, cesto i ukucani, imaju neku vrstu... mentaliteta "zrtve" - u porodici alkoholicara i nasilnika, recimo, od malena su "ubedjeni" da to "tako treba", da je to "normalno", da sve treba kriti od "belog sveta", itd.itd. a ja... ne mogu ama bas nista . da ne govorim o tome da su najcesce ti doticni roditelji statusno i materijalno ugledne osobe, "vidjene" licnosti.... fasada je tu.

onda, poneki put, kad sa tom navedenom prijateljicom pricam o tome, ona me "tesi" i kaze da i ona (recimo, kod narkomana) saradjuje sa takvim roditeljima da i njoj samoj dodje da se "uduva".... mislim, znas i sama, covek na svasta ogugla, a ja na ovo nisam dosad nikako .
    i - na homoseksualce.... 8)

kao da se ovo pretvara u nase kukanje na pacijente . kako god, ja sam mojima na poslu rekla - skrenite mi paznju cim primetite da sapucem dok hodam ulicom...na sta mi jedna 15 godina starija koleginica rece veselo: sta, pa nije to zabranjeno, otkad ja to radim....

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

A sto na homoseksualce?? :shock: :shock: Oni ljudi nikog ne ugrozavaju time sto se desava u njihovoj spavacoj sobi! Ali zato me mnogo vise ugrozavaju nasilni, nevaspitani, vulgarni, primitivni, pusachi (nemam nista protiv, brate, neka truju sebe ako oce, ali sto i ja moram da se trujem pored njih samo zato sto sa njima radim, ili sedim u kaficu ili restoranu?!). Sto se ovih prvih tice - e oni me ama bas nikako ne ugrozavaju. Ali zato psihopate od roditelja koji zlostavljaju decu, pa pedofili, zavisnici, posebno alkoholicari cija se zavisnost drugima o glavu lupa - e to mi je stvarno problem. Ja na to ne mogu da oguglam. Razmisljam - sa kim ces da se seksas to je tvoj licni izbor (ako to ne radis u mojoj spavacoj sobi, ili restoranu ili javnom prevozu - no tada bi mi i heteroseksualci smetali!), ali da drzis dete zakljucano u kuci 4 godine jer si bolesnik, ili da ga bijes do smestanja u bolnici, ili da silujes (bilo koga!) - ja brate to ne mogu da prezvacem, uz svu moju toleranciju i siroke poglede na svet...! :?

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

P.s. Da mi se ne uvrede pushachi: nisam gore htela da kazem da su pushachi nasilni, vulgarni i primitivni, nego sam ih samo nehoticno svrstala u tu grupu; a da me nerviraju - nerviraju me! 8)

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

da, shvatam.

ne znam zasto homoseksualci, WW. pokusavala sam da promislim o tome, to je za mene nekako... znas kako je moja cerka rekla jednom kad je u prolazu videla karleusu na TV: neki ljudi evoluiraju, a neki mutiraju (postanu mutanti, LOL ). za mene je to nesto slicno, kada moram da zamolim muskog pacijenta da skine ruz, ili sedefasti labello, a pod reflektorom vidim itekako i translucent puder, pazljivo ocupane obrve, itd.itd., onda to nekako teze ide, znas .

nisam mislila doslovno da me nerviraju ili bilo sta slicno, nego imam utisak da je kod mene u pitanju jednostavno prosto i grubo neshvatanje stvari, pa i nesnalazenje u situaciji; ovi koje vidjam su odreda, ali ODREDA, inteligentni, obrazovani, vrlo fini ljudi, jako korektni i kao osobe i kao pacijenti, lepo se "druzimo" godinama, svi komplimenti, zaista... sve dok ne vidim npr. jednog mojih godina, koji dovede "simpatiju" od 20-tak (profesija mu je takva da ga je tamo "osvojio"...). i - tesko mi je da se odredim prema ovoj opstoj "akciji", "pritisku" da se homoseksualni brak, usvajanje dece i slicno, prihvati kao nesto... "normalno", socijalno prihvatljivo i slicno. imam previse godina .
    kako god, ti jesi u pravu - daleko su "prihvatljiviji" od nasilnika, ovisnika, mucitelja dece, itd.itd.

sto se tice ovih poslednjih (to sam zadosta vidjala kao sestrica na praksi u decijoj bolnici), ja sam ti, brate, sto se tice tih sto lome kosti deci od 3 i 5 godina, seljak-covek sa radikalnim pristupom...mislim, kako su lepo kinezi povesali na trgu svoje korumpirane ministre, pa nikom vise na pamet nije palo, e - tako bih ja i ove...

Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Znas sta, ja ne znam kakvi su to gey ljudi koje ti vidjas, ali brate po pravilu homoseksualci se ne sminkaju niti se u spoljasnjem appearancu 'pretvaraju' u zene (ako govorimo o muskarcima) to su bre transvestiti. A ovi ljudi koje ja znam su, sto ti rece, pristojni, civilizovani i najnormalnije se oblace i nose, ne bi nikad u zivotu pomislio da su.....tja, glupo razmisljanje, mislim nikad po manifestnom i ponasajnom obrascu ne bi pretpostavio da su gey.....Sta ja znam, ja imam nekolicinu p[rijatelja koji su iz te grupe seksualno opredeljenih i mogu ti reci da su sto puta bolji ljudi od mnogih straight i parova i samaca. Mislim da ne treba karakterisati ljude po seksualnom opredeljenju, na kraju krajeva to i nije poremecaj, ne klasifikuje se odavno kao poremecaj ili bolest, i na kraju svaka prevelika panika i odvratnost (pogotovu muska! ) uvek mi malo vuce na homofobijicu. Ako si sam sa sobom rascistio svoj polni identitet, ulogu i seksualnu preferencu, ne vidim razlog da te to toliko uzbudjuje, zar ne? A sto se brakova tice, i za to me bas briga - ako je njima lepo, i meni nista ne smeta. E sto se tice dece, tu gajim licnu nesigurnost i ambivalenciju....O tome su radjene poslednjih bar 30 godina mnoge studije (o usvojenoj deci gey parova ili biloskoj deci) i ispitivanja su pokazala nekoliko interesantnih stvari: prvo, da se gey izbor ne nasledjuje niti se 'kopiranjem' gey roditelja stice, suprotno uvrazenim misljenjima, drugo, da deca iz ovakvih porodica nisu nista sklonije poremecajima i sociopatoloskim ponasanjima nego druga deca, i trece - da su takva deca sasvim uspesno i normalno prosla svoj psihoemotivni i socijalni razvoj bez statisticki znacajnih traumatizacija u odnosu na drugu decu i ostavrila uspesne heteroseksualne ili homoseksualne veze (uspesne ne u smislu izbora pola partnera, vec uspesne u smislu stabilne, monogamne, dugotrajne.....). Takodje, interesantno je da su ova deca manje sklona nasilnom ponasanju (!?). Ima tu jos fascinantnih cinjenica, ja i dalje nisam sigurna da li sam za ili protiv, ali duboko verujem da deca rastu srecna i emotivno i psiholoski i intelektualno prosperiraju ako i samo AKO rastu u atmosferi ljubavi, prihvatanja, sigurnosti i mira, pa makar im tu atmosferu kreirali kao u Tarzanu ili KNjizi o dzungli i same zivotinje, a kamoli dvoje zdravih, pravih i normalnih ljudi, ma kog pola.

E, a sto se onih koji lome kosti deci tice, tu se sto posto slazem sa tobom, decu ne mogu da prastam....

Učlanjen
    03.04.2005.
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

da, u pravu si, ja brkam ocigledno one feminizirane i "ocigledne", sa onima koji to ni slucajno nisu; i u pravu si za to da se sa njima itekako moze, rekla sam ti da se s njima vrlo lepo moze napricati onoliko...

a sto se tice usvajanja i podizanja dece, tu stvarno ne znam sta da mislim, znas; jednostavno zbog toga sto o... korenima homoseksualnosti ne znam nista (i hvala ti za kratak izvod o istom ).

kako god, JAKO sam sklona misljenju da je za dete daleko najbitnije to sto si rekla ("...u atmosferi ljubavi, prihvatanja, sigurnosti i mira..."). isto kao sto sam npr. vidjala da deca samohranog oca (protivno uvrezenom verovanju) mogu biti itekako stabilni i srecni ljudi, tako sam sklona da "poverujem" da je sasim verovatno da deca dva uravnotezena gay drugara mogu biti sasvim OK roditelji, u sirem zivotnom smislu. fala na usmeravanju .

Slične teme

1. "tranziciona hipohondrija"
    Autor indigo u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 81
    Poslednja poruka: 25.11.2005., 14:02

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •