ljljljubav

MarieSoLong

Aktivan član
Poruka
1.598
Zanima me sagledavanje ove pojave, krstene kao ljubav, sa filozofskog aspekta (ovde mislim iskljucivo na ljubavni odnos izmedju muskarca i zene, dakle nula poena ljubav prema sebi, deci..)
Sta je to?
Gde je to?
Postoji li to uopste?
Na kom je mestu ova pojava u vasem sistemu vrednosti?
Da li bi nam bilo bolje bez ove (ne)iluzije?
Moze li ovo da traje i traje?
......
 
ovo je milionita tema o ljubavi. :roll: ono kao...ako nema o cemu da se palamudi, aj da se tisina razbije truckanjem o ljubavi.

tisina je sasvim ok
A pravo da ti kazam, procitala sam par tvojih postova, i od tebe ocekujem ODGOVORCINU.
moze da se palamudi o bilo cemu
Relativno sam nova ovde i cenila bih tvoje misljenje i ostalo.
Ako nisi raspolozena..nista , razumem:)
 
Zanima me sagledavanje ove pojave, krstene kao ljubav, sa filozofskog aspekta (ovde mislim iskljucivo na ljubavni odnos izmedju muskarca i zene, dakle nula poena ljubav prema sebi, deci..)
Sta je to?
Gde je to?
Postoji li to uopste?
Na kom je mestu ova pojava u vasem sistemu vrednosti?
Da li bi nam bilo bolje bez ove (ne)iluzije?
Moze li ovo da traje i traje?
......

-san
-u srcu
-postoji
-na prvom
-nije,bez nje si samo ego masina kja trazi da zadovolji sve potrebe svoje sujete..
-moze ako se prevazidje ego,tj ako ja postane ti
:hahaha: :lol:

a mozda je to samo rec koja nam je potrebna......:mrgreen:
 
tisina je sasvim ok
A pravo da ti kazam, procitala sam par tvojih postova, i od tebe ocekujem ODGOVORCINU.
moze da se palamudi o bilo cemu
Relativno sam nova ovde i cenila bih tvoje misljenje i ostalo.
Ako nisi raspolozena..nista , razumem:)

ne secam se kada sam zadnji put napisala post koji ne tezi spamu, nije na granici spama ili nije cist spam....omakne mi se. tako da se od mene moze ocekivati samo spam, jos ako od nekuda naidju rista i ribolovac, da ukompletiramo. :lol:

drugu, sta vise da se pise na temu koja je prezvakana mnogo puta. ili volis ili ne voli...u oba slucaja cuti, jer u oba slucaja je vidjenje ljubavi subjektivno i podlozno promeni.
 
Poslednja izmena:
* Arapske poslovice
o "Da bismo nekoga dolično voljeli, treba ga tako voljeti kao da će sutra umrijeti!"
o "Ljubav je slastica kojoj je sok sladak a tijesto gorko."
o "Nikada se zaljubljeno srce ne može najesti radosti odmora, dokle god ga ljubav drži u svojim šakama."
o "Srce koje voli ne gleda na ljepotu."
o "Tri stvari se ne mogu sakriti: ljubav, planina i čovjek na devi!"

* Austrijske poslovice
o "Ljubav se priklanja na onu stranu na kojoj je novčanik."

* Češke poslovice
o "Ljubav je kao suza: rađa se u očima a pada na srce!"

* Engleske poslovice
o "Čvrsta se ljubav lako ne zaboravlja."
o "Kad je srce u plamenu, neka će iskra izletjeti i na usta."
o "Kad se ljubav ohladi, sve mane se vide."
o "Kada je ljubav mršava, mane su debele."
o "Ne vole oni koji ne pokazuju svoju ljubav."
o "Samo onda istinski volimo kad više nemamo potrebe da to kažemo."
o "Slijedi ljubav, pa će ti bježati; bježi od ljubavi pa će te slijediti."

* Finske poslovice
o "Kome se ljubav smije, taj poznaje samo šalu i radost."

* Francuske poslovice
o "Ako pokušate razumno razmišljati o ljubavi, izgubit ćete razum."
o "Ljubav čini da prolazi vrijeme, vrijeme čini da prolazi ljubav."
o "Ljubav je jedina bolest od koje ne želimo ozdraviti!"
o "Ljubav rijetko kad umire od nagle smrti."
o "Stare ljubavi i stare klade upale se u svako doba."
o "Umrijeti od ljubavi znači pretjerati u njoj."
o "Žena voli kad može, muškarac kad hoće!"

* Italijanske poslovice
o "Ko nema djece, taj ne zna šta je ljubav."
o "Ko se iz ljubavi oženi, taj po noći uživa, a po danu jadikuje."
o "Koliko više žrtvuješ svoje ja, toliko je jača i istinitija tvoja ljubav."
o "Ljubav sprijeda nosi med, a straga žuč."
o "Ljubav ženama daje duha, a muškarcima ga oduzima."
o "Ljubiti a ne biti ljubljen isto je kao odazvati se, a da te niko nije zvao."
o "Sto i krevet održavaju ljubav."

* Japanske poslovice
o "Jaka ljubav rađa sto puta jaču mržnju."
o "Tamo gdje ljubav vlada nema ni velikih ni malih."

* Korejske poslovice
o "Ljubav je za jednu noć kadra sagraditi Kineski zid."

* Kurdske poslovice
o "Kad ljubav i strast postanu prijatelji, prinose za žrtvu i srce i dušu."

* Laoske poslovice
o "Ljubav je najmirisniji cvijet našega kraja."

* Latinske poslovice
o "Ljubav će sve pobijediti, i mi se pokorimo ljubavi."
o "Ljubav i kašalj se ne skrivaju."
o "Ljubav je lakovijerna."
o "Ljubav je najbolji učitelj."
o "Ljubav je roditeljka mnogih naslada."
o "Ljubav je vrlo bogata i medom i jedom."
o "Ljubav ne traje dugo ako uklonite svađe."
o "Ljubav je nepravičan sudija koji spaja poprečno."
o "Ljubav pobjeđuje sve."
o "Ljubav rađa ljubav."
o "Ljubav sve pobjeđuje, ali novac pobjeđuje i ljubav."
o "Ni jedna se ljubav ne može dugo kriti."
o "Teško je brzo zaboraviti dugu ljubav."

* Mađarske poslovice
o "Ljubav je kao klica pirinča: ako je presađuješ, bolje uspijeva."

* Njemačke poslovice
o "Gdje se sije ljubav, žanje se radost."
o "Kad ljubav jednom okrene leđa ona se teško vraća."
o "Kad se ljubavna vatra ugasi vidi se dosta pepela ali nimalo zlata."
o "Koji se bez ljubavi sastanu, bez suza se rastanu."
o "Kupljena ljubav brzo završi."
o "Ljubav i jaja treba uživati dok su svježi."
o "Ljubav je ribarica koja velike ribe ubija, a s malima se igra."
o "Ljubav se sastoji od četiri stvari: od uzdaha, od jecaja, od želje za smrću i mnogo laži."
o "Ljubavne boli su slatke ali se teško liječe."
o "Ljubavne rane može izliječiti samo onaj ko ih je zadao."
o "Nije dovoljno ljubav posaditi, valja je i zalijevati."
o "Rijetko uspijeva ljubav kojom razum upravlja!"
o "Slama u cipelama i ljubav u srcu proviruju na sve strane!"
o "Što ljubav hoće, ona to hoće brzo."

* Perzijske poslovice
o "Ko nikad nije volio, nije nikad bio sretan."

* Poljske poslovice
o "U muškarca ljubav ulazi kroz oči, a u ženu kroz uši."

* Portugalske poslovice
o "Ko se upusti u lov, politiku i ljubav, neće izići kada to želi."
o "Kupljenu ljubav odmah prodaj."
o "Tamo gdje ljubav zapovijeda, nema drugog gospodara."
o "Vrijeme nagriza željezo, ali još više ljubav."

* Rumunske poslovice
o "Siromaštvo ulazi na vrata, a ljubav izlazi kroz prozor."

* Španske poslovice
o "Ne može se voljeti i biti razuman."

* Švedske poslovice
o "Ljubav je kao rosa koja podjednako lako padne na koprivu kao na ljiljan."

* Turske poslovice
o "Gdje je jedna ljubav, tamo drugoj mjesta nema."
 
da ne bude nepravda :lol:...ribolovac tu i tamo bljesne konkretnim odgovorima na konkretno pitanje u temi.

Ne kenjaj...:mrgreen:

- - - - - - - - - -

"Ljubav je jedina vredna stvar u zivotu. Bez nje zivot ne bi imao smisla".

Cik pogodi cije su ove reci.

Ovo je izjavila Zlozi kad je bila mala i neiskusna i pružala prve ljubavničke korake ovde po Krsti...:mrgreen::hahaha:
 
Zanima me sagledavanje ove pojave, krstene kao ljubav, sa filozofskog aspekta (ovde mislim iskljucivo na ljubavni odnos izmedju muskarca i zene, dakle nula poena ljubav prema sebi, deci..)
Sta je to?
Gde je to?
Postoji li to uopste?
Na kom je mestu ova pojava u vasem sistemu vrednosti?
Da li bi nam bilo bolje bez ove (ne)iluzije?
Moze li ovo da traje i traje?
......

sagledavanje ili percepcija je upravo i najbitinija stvar u svemu tome, svi hoce da vole ali ne znaju bas najbolje kako. za telesnu ljubav bi se moglo reci da ima "rok trajanja" koji varira od tipa i polariteta, bitan ali ne i presudan. svesna ljubav ne moze da se ugasi, pojava koja se moze i videti kod nekih odraslih osoba, dakle nikad nije kasno. osnovni problem kod svesne ljubavi je da istovetna kretanja izazivaju razlicite vrste percepcije, primer federer place zbog izgubljenog finala ili zidan udara glavom materacija u finalu sp. te razlicite vrste percepcija na gotovo istovetne dogadjaje jesu bagovi koje mnogi ne zele da odbace a to je povezivanje ljubavi i istine, a to je valjda filozofski problem. filozof takodje zivi u dualnosti jer potiskuje, potiskuje da bi ispitivao strah, kad neko pokusava da objasni nesto sto ni sam ne moze sebi objasniti znaci da zivi u suprotnostima. ljubav je kad vise ne postoje dvosmislenosti iako mnogi zive zivot cak umisljajuci da zive samo jednu smisao. ljubav je stapanje i pretapanje iz materije u energiju i obratno ako je moguce.
 
Zanima me sagledavanje ove pojave, krstene kao ljubav, sa filozofskog aspekta (ovde mislim iskljucivo na ljubavni odnos izmedju muskarca i zene, dakle nula poena ljubav prema sebi, deci..)
Sta je to?
Gde je to?
Postoji li to uopste?
Na kom je mestu ova pojava u vasem sistemu vrednosti?
Da li bi nam bilo bolje bez ove (ne)iluzije?
Moze li ovo da traje i traje?
......

Kao што је већ констатовано ово је милионита тема о љубави . Па ћу зато као одговор на ово твоје питање пренети пост са теме о метафизици полне љубави:

Covek koji je zaljubljen opsednut je genijem vrste ili Kupidonom.On je pogodjen njegovom strelom i od tada on vise nije svoj vec vrstin. Ono o cemu misli , ono na sta obraca paznju, i nacin na koji deluje, jeste vodjen razumom, ali taj razum tada nije vise u sluzbi individue, vec u sluzbi genija vrste.

Pre opsedanja od strane demona, zvanog "Kupidon", individua je delovala u cilju svog samoodrzanja. Taj nagon samoodrzanja ima veoma jako oruzje u svom posedu, a to je INTELEKT. On je namenjen iskljucivo sluzbi onome iz cega je proistekao, znaci individualnoj volji. Volja vrste nije u njegovom domenu. Medjutim intelekt odjednom menja gospodara.Nagon samoodrzanja individue vise nije bitan, vec je jedino od tada bitan interes vrste... kako se to moglo desiti ?
Tu se desava nesto interesantno.
Da bi intelekt promenio gospodara, ne moze tek tako da se odvoji od svog korena (individualne volje). Tako da on u svom izdajstvu mora povuci i svog starog gospodara sa sobom, ali pre toga Kupidon isti mora "hipnotizirati", mora ga ubediti da je svo naredno delovanje koje ide od naklonosti, zaljubljivanja, ljubavi, do radjanja deteta kao krajnjeg cilja ...zapravo njegov interes (intres individue) On tako pred intelekt stavlja varku, himeru, koja ce ubediti coveka da on prilikom izbora partnera ,i prilikom delovanja u tom smeru , radi za svoj sopstveni interes, iako je ,u stvari, jedini interes u svemu tome interes vrste i stvaranje potomstva koje ce TIP iste najbolje predstavljati.

Kupidon
c-1.jpg


Pri susretu dvoje osoba javlja se duboka kontemplacija i ispitivanje partnera, ali onaj ko tu meditira nije osoba, vec Kupidon. Individua je nesvesna svega toga. Ona od svega toga ima samo izvestan osecaj SIMPATIJE.
Demon koji meditira vodi se u svojoj kontemplaciji ovim obzirima:
obziri1.gif

OBZIRI KOJI SE TICU TIPA VRSTE
Starost
Najprivlacnije su one osobe koje su u dobu starosti koji je pogodan za oplodjenje i radjanje.
Zdravlje
Zdravlje je uslov privlacnosti. Akutne bolesti ne uticu mnogo ali kada su u pitanju hronicne bolesti, koje mogu uticati na potomstvo, privlacnost nestaje. Zasto?
Jer to nije u interesu ocuvanja tipa vrste.
Kostur
Svaka nesrazmera kostura otpada osobe sa nerazmeroama su seksualno neprivlacne.Zasto? Zato sto je cilj potomstvo a ono mora zaodovoljiti interes vrste.
Izvesna punoca
Krajnja mrsavost i krjanja gojaznost takodje nas krajnje odbija. Zasto ?
Jer to nije u interesu buduceg potomstva i odrzanja tipa vrste.
Lepota lica
Tek na kraju dolazi lepota lica koja takodje mora ispuniti zahteve ocuvanja tipa vrste tako sto ce biti u srazmeri svih njegovih delova.

RELATIVNI OBZIRI
Oni se mogu svesti na hemijsku formulu gde se kiselina i baza neutralisu stvarajuci neutralnu so.
Isto tako onaj koji je visok bice privucen onom koja je niska.
Onaj ko ima prcast nos bice ocaran onom koja ima orlovski nos.
Onaj ko ima kratke noge bice ocaran onom koja ima duge noge itd.itd.
Pri svemu ovome na umu se nesvesno ima , slika buduceg potomstva koje mora biti skladno, to jest onakvo kakvo demon Kupidon i interes vrste zahteva.

Kada se sve ovo izabralo i kada je doslo do ljubavnog cina, posle toga covek odjenom shvati da je telesno zadovoljstvo koje je postigao sa tako brizljivo odabranom partnerkom potpuno isto kao sto bi bilo sa bilo kojom drugom zenom.
A kada konacno KUPIDON bude isteran iz tela .... covek se odjednom nadje pored osobe koja osim sto zadovoljava tip vrste u svemu ostalom je njemu heterogena, i cak vredna gnusanja i prezira. Tako da se Sokrat odjednom probudi pored Ksantipe koju kao takvu ,dok je bio obuzet Kupidnom, nije ni video.

Zakljucak glasi.
Kupidon je demon a ne bog !
Ne dozvolite da budete obuzeti varkom... Kupidonovom himerom. Sacuvajte razum u najvecoj opsednutosti voljom vrste.
Sreca nije u telesnoj ljubavi vec u spoznaji ideja i negiranju volje kao krajnjem cilju.

ps. Svestan sam da ova tema za neke nije prijatna ali ako svako objektivno razmotri celu stvar, videce da su ove misli ( u kojima sam, pre svega, parafrazirao Sopenhauera) zapravo susta istina. To ne znaci da se trebamo odreci ljubavi, vec da ne smemo zaboraviti njenu pravu suštinu i dozvoliti da budemo vodjeni voljom, umesto razumom.
 
Razgovor o ljubavi nije jedno skučeno polje, iako ga mnogi takvim vide, niti je samo po sebi izdvojeno od celine života. Bolje rečeno, sami život je zasnovan, vezan, potčinjen i usmeren ka ljubavi.
Ali, kojoj, kakvoj. odakle, gde i zašto?
Slobodno možemo reći da je svako od nas ne-realizovana ljubav koja teži baš toj samo-realizaciji. Ovde po pravilu nastaje problem jer mnogi vide čoveka kao fizičko biće, drugi prepoznaju uglavnom samo još njegove emocije i pomalo intelekta, dok je trećima ovo poslednje ustvari primarno. Realnost je da je svako od nas duhovno biće ili ništa drugo do li "gola" Duša, nerealizovana ljubav koja trenutno ima još nekoliko tela od kojih su jedno mentalno (Um)...a na kraju i fizičko telo.
Da li je sve baš tako?
Kako za koga dok svako ne otkrije istinu i počne znati za sebe. Dotle, svako puca iz svog ugla i svako zna ono što zna.
 
A šta fali da se čovek poigra malo demonom???
Žemski atributi u nekom finom miniću ili korsetu i štiklijane...Pa ili vruće pantalonice...Madre mia...:hahaha::rotf:
Posle,ako oš-sve negiramo...:smeker:

A hebemu te mu hebem!
ne zanima me poigravanje bRez mogucnosti da budes 'uvucen', usisan. sjeban, dojeban, odjeban, euforican, konjina, tupa guska...
DakleM Fishi, aj me malo prosvetli, zamoljevam lepo, ti kao iskusan i pozeljan muskarac:)
Onako ozbiljno, dosadno, bez pretenzija da se ikome svidis:)
Ja stvarno nisam prebolela ljubav kad sam bila mala i sad je to za mene tamni vilajet..ko stagod..kajace se
pokusavam da racionalizujem, cak i uspem..i potom se pitam cemu?
treba mi podhitno 'bolja' iluzija

- - - - - - - - - -

Razgovor o ljubavi nije jedno skučeno polje, iako ga mnogi takvim vide, niti je samo po sebi izdvojeno od celine života. Bolje rečeno, sami život je zasnovan, vezan, potčinjen i usmeren ka ljubavi.
Ali, kojoj, kakvoj. odakle, gde i zašto?
Slobodno možemo reći da je svako od nas ne-realizovana ljubav koja teži baš toj samo-realizaciji. Ovde po pravilu nastaje problem jer mnogi vide čoveka kao fizičko biće, drugi prepoznaju uglavnom samo još njegove emocije i pomalo intelekta, dok je trećima ovo poslednje ustvari primarno. Realnost je da je svako od nas duhovno biće ili ništa drugo do li "gola" Duša, nerealizovana ljubav koja trenutno ima još nekoliko tela od kojih su jedno mentalno (Um)...a na kraju i fizičko telo.
Da li je sve baš tako?
Kako za koga dok svako ne otkrije istinu i počne znati za sebe. Dotle, svako puca iz svog ugla i svako zna ono što zna.

Kako ovo lepo zvuci..ali 'puca' iz svakog ugla...
 
Stvari nisu baš toliko komplikovane-evo "zakačiću se" za Luisove reči "...svako puca iz svog ugla..."
Naime,ljubav počinje tako što nas libido usmeri prema curi i nju prema nama (krelcu) te vidimo one
detalje i ponašanje koje nam "štima"...I JURIŠ! ! !
E,onda...Pošto empatićnom analizom dođemo brzo svesno i nesvesno do toga da nije baš sve u skladu,ali na
vagi libida-libidne stvari teže-prevagnu,a ove neskladne se PRENEBREGNU I ODU U FIKCIJE! ! !
Fikcije uzgajamo u toj bašti ljubavi da se ne zakorove i stalno ih pokušavamo podvesti pod najmanji sadržalac,ali...
Ta majstorija drži vodu dok majstor ne ode...Na posao ili već gde i tada počne unutrašnje kopanje...I taman se
dobrano zakopalo i SHVATILO kakav je on (ona) idijot,kad -evo njega -nje i ponovo libidne emocije nagrnu i
sve smišljeno i prekopano (zasad) pada u vodu...
I tako danima,nedeljama,mesecima...
Krize nastupaju kad libidne emocije izgube na snazi-tada se shvataju istine(koja sam slepica i budala bila!:mrgreen:),
razotkrivaju se fikcije i dolazi do kuršlusa-razvoda itd...

Zaslepljenost libidnim emocijama može biti tolika da svi oko nas "vide" samo mi ne "vidimo" koliki nam je partner kretenčina...:hahaha:
Dakle ,ljubav je ,ustvari nešto hormona i gomila fikcija...
Ako sam slabiji od Bernarda Šoa-ja se izvinjavam-damama posebno...:heart:
 
Poslednja izmena:

Back
Top