Pitanje za Zubare, Punjenje kanala.

Mog je brata 4 godine posle vadjenja zivca i punjenja kanala i plombiranja pocela da boli ta sestica i mora da radi reviziju.Doktor je gledao snimak i ne zna sta je u pitanju :eek:

Zato me i zanima, isti zub mi se radi sad. Citao sam komentare na internet blogovima o punjenju zubnih kanala, zato sam i postavio temu, mozda se javi neko strucan ko moze vise da kaze o samo zahvatu.

evo primer jednog tekst na engleskom http://www.anh-usa.org/are-root-canals-safe/ komentari su horor kakve sve probleme imaju ljudi sa tim zubima.
 
Naleteo sam na sledeci tekst na internetu, slucajnom pretragom.

http://matrixworldhr.wordpress.com/...njenje-korijenskog-kanala-zuba-opasan-zahvat/

Voleo bih da cujem komentare na ovu temu od nekog strucnijeg, i licna iskustva na ovu temu.

Ovde su u pitanju tzv oralna žarišta ili fokaloze, to je stara tema, o tome se dosta zna ali još uvek nije objašnjen mehanizam u potpunosti...

Samo punjenje kanala nije direktno vezano za ovakva stanja, ono može da bude dobro ili loše urađeno....A oralna žarišta mogu da postoje i pre lečenja zuba i posle (u zavisnosti od uspeha terapije)

Endodoncija (tu spada i punjenje kanala korena) je jedan od načina lečenja oralnih žarišta, a može se ići i sa hirurgijom, ili jednostavno vađenjem zuba....

Tako da slobodno možeš da radiš endodonciju....uostalom ne mora da znači da i ti imaš neko žarište vezano za konkretan zub...
 
Ovde su u pitanju tzv oralna žarišta ili fokaloze, to je stara tema, o tome se dosta zna ali još uvek nije objašnjen mehanizam u potpunosti...

Samo punjenje kanala nije direktno vezano za ovakva stanja, ono može da bude dobro ili loše urađeno....A oralna žarišta mogu da postoje i pre lečenja zuba i posle (u zavisnosti od uspeha terapije)

Endodoncija (tu spada i punjenje kanala korena) je jedan od načina lečenja oralnih žarišta, a može se ići i sa hirurgijom, ili jednostavno vađenjem zuba....

Tako da slobodno možeš da radiš endodonciju....uostalom ne mora da znači da i ti imaš neko žarište vezano za konkretan zub...

Ja sam shvatio da ovde zub u perspektivi postaje zariste zbog punjenja kanala ?
 
Zato me i zanima, isti zub mi se radi sad. Citao sam komentare na internet blogovima o punjenju zubnih kanala, zato sam i postavio temu, mozda se javi neko strucan ko moze vise da kaze o samo zahvatu.

evo primer jednog tekst na engleskom http://www.anh-usa.org/are-root-canals-safe/ komentari su horor kakve sve probleme imaju ljudi sa tim zubima.

:roll:

pa ja ne znam kako zamišljaš da ti se izvadi živac bez punjenja, a da ti ostane zub.
ja u celoj vilici imam dva tri zuba koji su nisu punjena i nemam nikakvih problema.
 
Ja sam shvatio da ovde zub u perspektivi postaje zariste zbog punjenja kanala ?

Ne.
Naprotiv.
Postojanje žarišta je znak da treba raditi endodonciju, kojom se ono rešava.
Sama procedura endodonske terapije može da se ne uradi dobro, pa da "zaostane" patološko tkivo koje se kasnije može aktivirati i ustvari predstavljati oralno žarište.
Ali nema objektivnog razloga da se terapija ne sprovede dobro.

Kao što rekoh, pored endodoncije može se raditi i hirurgija (apikotomija) kao i vađenje zuba, tu ima različitih mišljenja šta je bolje,ali to treba da proceni tvoj stomatolog...
Znači ako imaš neki strah od posledica, nema potrebe....
 
Naleteo sam na sledeci tekst na internetu, slucajnom pretragom.

http://matrixworldhr.wordpress.com/...njenje-korijenskog-kanala-zuba-opasan-zahvat/

Voleo bih da cujem komentare na ovu temu od nekog strucnijeg, i licna iskustva na ovu temu.
puno ljudi ima loše napunjene zube a svako to može da proveri tako da snimi digitalni ortopan,ja svakog novog pacijenta pošaljem da napravi digitalni ortopan,ne obični ortopan jer se na takvom puno manje detalja vidi nego na digitalnom.

To bi preporučio svakome da napravi jer se vrlo često na njemu vide karijesi koji se ne vide običnim pregledom,ja kod skoro svakog pacijenta koji nije radio tu snimku kad je uradi nađem nekoliko kvarova.

A ako je endodoncija napravljena kako treba i nakon toga napravljena kontrolna RTG snimka mala je šansa da tu posle bude upala
 
Imam jos jedno pitanje za @oralni_terorista, Joca Skljoca, posto vidim da ste iz te struke. Taj zub koji radim trenutno, zubar mi je prvo umrtvio zivac toxavitom, ali pri vadjenju zivca iz jednog kanala i dalje sam osecao bol. Dobio sam neke lekove kojim su punjeni kanali da stoji 30 dana, i taj zub je skroz prestao u jednom trenutku. Cesto mi je puao cement na zubu pa sam iznovao isao da mi stavlja sigurno 4,5 puta, na kraju me je mrzelo i posle 6-7 dana sa napuknucem na cementu, osecao sam ukus leka i na kraju je krenuo zub malo da mi tinja. Sad sam otisao opet zubar mi je rekao da zadrzimo lek jos 10 dana stavio cement preko opet i to je to, Kad je stiskao zub kad je skinuo cement, boleo me je i osecam da mi tinja. Da li je to normalno za zub kojem je izvadjen zivac ?
 

Back
Top