Profesorica studentima: 'Krenite u rat protiv sponzoruša i tajkuna'

Astrica

Poznat
Poruka
8.182
Ovo je već bilo na Politici mada smatram da joj je mjesto ovdje
Često se može čuti kako profesori svojim najboljim učenicima savjetuju da što prije odu iz zemlje... Ukažite najboljim učenicima na to kako trebaju ostati u Srbiji, jer će joj, kao najbolji, pomoći da se oporavi i postane bolje mjesto za život. Ne dozvolite im da odu i prepuste zemlju svakojakom ološu! Zacrtajte im kao životni zadatak da se bore protiv živog blata u koje tonemo. Usadite im osjećaj za društvenu odgovornost i objasnite im da ovu zemlju nitko ne može očistiti osim njih... Krenite u rat protiv svih starleta, sponzoruša, pjevačica, manekenki, tajkuna, biznismena i pobijedite ih", dio je govora profesorice Rajne Dragičević koji je održala na apsolventskoj večeri Filološkog fakulteta u Beogradu, a koji su studenti proslijedili Blicu.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/39...a-govor-koji-ce-studenti-pamtiti-celog-zivota
Nesumnjivo da je profa u pravu,ali zašto do sada nitko nije spominjao.Jel to zato što je voda došla do grla ili zato što su mladi putem medija opsjednuti time da ne misle ništa drugo.
 
Takav govor mogao je biti izrečen i pre 20, 25 godina, a možda je neki profesor nešto slično i rekao – samo što ga mediji nisu udostojili pažnje.
Kao neko ko je diplomirao baš na Filološkom pre par decenija – tada nazvanom „Akvarijum“ zbog većinske ženske studentarije („riba“) – znam da je svega iz ovog kritičkog govora bilo i tada. Sponzorušom se postajalo na konsultacijama i koketiranjem sa uglednim profesorima, a studentkinja koja nije bila voljna da se smeška na namigivanje i pipkanje, morala je svojski da uči ne bi li položila ispit sa šesticom. I tako je, odvajkada, na svim fakultetima. Čak je i moja majka, pre više od pola veka, bila prinuđena da promeni fakultet zbog lepljivih prstiju mentora, poznatog po tome što je ljubavnice regrutovao među svojim studentkinjama. Smatralo se nemoralnim ali normalnim.

Tekst je simpatično, toplo uputstvo za profesore. Ne bi bilo loše da nadahnuta uputstva postoje i za buduće lekare, pravnike, šalterske radnice, vaspitačice, bolničarke, pekare, odžačare .... Jer, ovde kao da su skoro svi zaboravili da je profesija = stavljanje u službu nekog i nekome, odnosno da je svaka profesija interakcija između ljudi, u krajnjem ishodu uvek zarad opšteg boljitka. Ako je čovek svestan da svojim učinkom pospešuje ne samo svoj život, već i živote drugih, on je već na pola puta da bude profesionalno ostvaren, a samim tim i srećan.
Sva beda ova zemlje, međutim, ne može se sprati nadahnutim govorima. Lepo je čuti entuzijastu, ali osim toga što reči zvuče plemenito, govor ništa neće promeniti. Davnih sedamdesetih, u vreme ekonomskog procvata, moja profesorka (srpskohrvatskog) iz osnovne, recitovala nam je proročke „Svetle grobove“ pa je, i povrh relativno lagodnog života i stabilne političke situacije, pola odeljenja odlepršalo u Ameriku, Australiju, na Novi Zeland, u Švedsku, Nemačku. Još uvek su tamo, mada bogata nekolicina – koja se u međuvremenu nijednom nije vratila, makar za ferije – ima licemernu naviku da kritikuje tamošnji život i zaklinje se u nostalgiju i vrednosti do kojih im je, sudeći po iskvarenom maternjem jeziku i imenima dece, stalo koliko i do lanjskog snega.
Ovde više niko nije budala da crnči i gine zbog ideala. Ne više. Vreme velikih udeala i radnih akcija prošlo je '45 –'48. Nijedna radna akcija, ma koliko masovna, ne može da očisti višedecenijski talog. I kako, KO će da iskoreni blato u koje tonemo, ko će da se bori protiv „raznoraznih menadžera, konsultanata, koordinatora, administratora, operatera, bogatih vlasnika lokala i ostalih eksperata za prodavanje magle”? KO? Profesori? Da, pod uslovom da su ih učili profesori poput Rajne i vaspitavali roditelji koji su takođe učili kod njoj sličnih profesora. Dakle, za preporod je potrebno malko više od entuzijazma: generacije i generacije zdravog duha, neopterećene ratovima, politikom, teorijama zavera, korupcijom na političkim i plemenskim osnovima, izvitoperenim simbolima moći, lažiranim mitovima.
Drugo, ne zaboravimo da ima i „menadžera, konsultanata, koordinatora, administratora, operatera, bogatih vlasnika lokala” koji ne prodaju maglu. Pogrešno je polaziti od premise da su svi, koji nisu profesori, nepošteni.
Još uvek ima dobrih profesora, a ima i kvalitetne dece. Nije toliko problem da se prepozna vredan, marljiv, talentovan đak; problem je da se on uklopi u manje vrednu sredinu mediokriteta. Zar da preporučim svojim sinovima da ostanu ovde i, bez obzira na sav kvalitet, trud i visoke ocene, sutra rade za nekog kolenovića koji je do direktorske pozicije došao samo po političkoj liniji? Da jednog dana, ako se uopšte zaposle, imaju plate od kojih će samo da preživljavaju? Da donose posao kući, da im život protiče u stresu zato što žele i znaju da mogu da pruže više ali nemaju uslove da se usavršavaju? Da, ako ih negde i hoće, hoće ih – za početak – kao volontere u struci, u kuvanju kafe, donošenju bureka iz pekare? Jok. Zašto MOJA deca, zašto oni da budu kamikaze i revolucionari kada je sve ovo već viđeno? Zar se mi, njihovi roditelji, nismo dovoljno zlopatili, a boljitka još uvek nema na obzorju? Pa dokle? Koliko još generacija treba da ostane ovde i svojim srcima, telima, dušama, mozgovima … leči ovu zemlju?
Boli me uvo za državu, moja deca su moja država.
Moj sin će, nadam se, otići iduće godine. Takođe se nadam da će stvoriti uslove da i drugi sin ode. Kao majci mi je, s jedne strane, teško pri pomisli da će otići daleko; s druge se, međutim, radujem što će dobiti šansu za kvalitetniji život. Bolji od mog.
Budimo realni: pesma je jedno, stvarnost je drugo. Divlji su odavno oterali pitome, i još uvek ih teraju. A ja nemam nameru da od svoje dece, budućih profesora, pravim junake tragedija.

Ali, evo jednog priloga uz tekst:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&mm=07&dd=10&nav_category=12&nav_id=731142
 
ako ne znash da chitash srpski idi na neki U forum...:mrgreen:
ili dodji,pa cemo da ti pokazhemo shta znachi blajvati! :lol:
nece nishta da te boli,samo cesh da zaspish! ;)

Neke srpske riječi ne razumije isto ko što ni ti ne razumiješ "ustaške".Nisam poliglota.Ja sam mislila ne riječ blajvite,a ti jedva dočeko da naskočiš na "ustašu" sunce ti nadrkano.
Daleko je od toga da je ona prva, samo sto sta ona nudi konkretno, osim populistickih mantri kako su tajkuni i sponzoruse bedni.

Bijedu ja povezujem sa lošim materijalnim stanjem.Ono što ti podrazumijevaš pod istim nazivom za mene je ograničenost.
 
Poslednja izmena:
Neke srpske riječi ne razumije isto ko što ni ti ne razumiješ "ustaške".Nisam poliglota.Ja sam mislila ne riječ blajvite,a ti jedva dočeko da naskočiš na "ustašu" sunce ti nadrkano.

nisi ti ustasha...ti si zhensko...ili se lazhno predstavljash...:mrgreen:
uostalom,shta tebe briga za celu ovu prichu...
kao shto rekoh da se desilo na Beogradskom Univerzitetu...
kad se desi kod vas onda raspredaj prichu...
i ako ti neshto nije jasno,onda konkretno pitash,a ne prijevod molim,
jer za molim se dobije - opalim te golim! :lol:
a shto se tiche ustashkih rijechi,kad ste vec kzeli tudj jezik,
onda ste trebali njime i da se sluzhite kako Bog zapovijeda,
a ne da izmishljate kojekakve izraze ne biste li sakrili svoje biovshe srpsko podrijetlo
i jezik koji vam je poklonjen.iako za to niste krivi vi,nego mi al ajd...nema veze...
nama nije zhao...
 
Protiv sponzorusa bilo kog pola da su, nemoguce se boriti! Ne vidim nacin!
Protiv pjevacica se ne treba boriti, jer ne rade nista lose.
Protiv manekenki i modela se ne treba boriti, ne rade nista lose.
Protiv starleta (ako je to zena koja se trudi da zavolis njene pjesme tako sto ce ti se svidjeti njeno tijelo, pa ces ga zamisljati dok pjeva, ili zamisljati kako bi stenjala sa tako lijepim glasom kad bi imala seks) se treba boriti jedino ako se slikaju razgolicene iz nekih drugih osim erotskih razloga. Ali kako?
 
Davno je Bora Djordjevic pevao ".....za ideale ginu budale......" .

Ja se slazem sa tim.

Profesorka je entuzijasta i to je zbunjujuce cuti jer nema osnovu njen entuzijazam u zemlji gde se talog godinama talozi i ne cisti se kako rece moderator izad mog posta (pokusala da citiram-nije uspelo) i pojedinac zna da ne moze nista da popravi vec samo da ode u potrazi za normalnijim zivotom nego u Srbiji.

Mnostvo tekstova u novinama koji govore kako obrazovani ljudi koji u Srbiji nisu imali ni za prezivljavanje van Srbije postaju cenjeni i postovani medju svojim kolegama i zive od svog rada i vise nego pristojno.


Deca dok su mlada lakse ce se snaci,neka idu i rade u inostranstvu-nije tamo predivno ali je bolje nego u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Vi Srbi se hvalite kako ste fini i kulturni,a ti mmaheru odmah naskočio na mene.Inače za tvoj info ako nešto pitam odnosi se na post iznad mojeg,u suprotnom koristim kvot.Toliko o toleranciji

znam na koji post si mislila,ali ti nisi shvatila sushtinu mog komentara.
ako ne znash shta znachi neka rech,onda za nju i pitash.to je konkretno.
mi jesmo i fini i kulturni,i ja naskachem na tebe jer se palim na tvoj akcenat. :per:
znachi to nema veze sa tolerancijom nego sa sexom...:rumenko:
 
Takav govor mogao je biti izrečen i pre 20, 25 godina, a možda je neki profesor nešto slično i rekao – samo što ga mediji nisu udostojili pažnje.
Kao neko ko je diplomirao baš na Filološkom pre par decenija – tada nazvanom „Akvarijum“ zbog većinske ženske studentarije („riba“) – znam da je svega iz ovog kritičkog govora bilo i tada. Sponzorušom se postajalo na konsultacijama i koketiranjem sa uglednim profesorima, a studentkinja koja nije bila voljna da se smeška na namigivanje i pipkanje, morala je svojski da uči ne bi li položila ispit sa šesticom. I tako je, odvajkada, na svim fakultetima. Čak je i moja majka, pre više od pola veka, bila prinuđena da promeni fakultet zbog lepljivih prstiju mentora, poznatog po tome što je ljubavnice regrutovao među svojim studentkinjama. Smatralo se nemoralnim ali normalnim.

Tekst je simpatično, toplo uputstvo za profesore. Ne bi bilo loše da nadahnuta uputstva postoje i za buduće lekare, pravnike, šalterske radnice, vaspitačice, bolničarke, pekare, odžačare .... Jer, ovde kao da su skoro svi zaboravili da je profesija = stavljanje u službu nekog i nekome, odnosno da je svaka profesija interakcija između ljudi, u krajnjem ishodu uvek zarad opšteg boljitka. Ako je čovek svestan da svojim učinkom pospešuje ne samo svoj život, već i živote drugih, on je već na pola puta da bude profesionalno ostvaren, a samim tim i srećan.
Sva beda ova zemlje, međutim, ne može se sprati nadahnutim govorima. Lepo je čuti entuzijastu, ali osim toga što reči zvuče plemenito, govor ništa neće promeniti. Davnih sedamdesetih, u vreme ekonomskog procvata, moja profesorka (srpskohrvatskog) iz osnovne, recitovala nam je proročke „Svetle grobove“ pa je, i povrh relativno lagodnog života i stabilne političke situacije, pola odeljenja odlepršalo u Ameriku, Australiju, na Novi Zeland, u Švedsku, Nemačku. Još uvek su tamo, mada bogata nekolicina – koja se u međuvremenu nijednom nije vratila, makar za ferije – ima licemernu naviku da kritikuje tamošnji život i zaklinje se u nostalgiju i vrednosti do kojih im je, sudeći po iskvarenom maternjem jeziku i imenima dece, stalo koliko i do lanjskog snega.
Ovde više niko nije budala da crnči i gine zbog ideala. Ne više. Vreme velikih udeala i radnih akcija prošlo je '45 –'48. Nijedna radna akcija, ma koliko masovna, ne može da očisti višedecenijski talog. I kako, KO će da iskoreni blato u koje tonemo, ko će da se bori protiv „raznoraznih menadžera, konsultanata, koordinatora, administratora, operatera, bogatih vlasnika lokala i ostalih eksperata za prodavanje magle”? KO? Profesori? Da, pod uslovom da su ih učili profesori poput Rajne i vaspitavali roditelji koji su takođe učili kod njoj sličnih profesora. Dakle, za preporod je potrebno malko više od entuzijazma: generacije i generacije zdravog duha, neopterećene ratovima, politikom, teorijama zavera, korupcijom na političkim i plemenskim osnovima, izvitoperenim simbolima moći, lažiranim mitovima.
Drugo, ne zaboravimo da ima i „menadžera, konsultanata, koordinatora, administratora, operatera, bogatih vlasnika lokala” koji ne prodaju maglu. Pogrešno je polaziti od premise da su svi, koji nisu profesori, nepošteni.
Još uvek ima dobrih profesora, a ima i kvalitetne dece. Nije toliko problem da se prepozna vredan, marljiv, talentovan đak; problem je da se on uklopi u manje vrednu sredinu mediokriteta. Zar da preporučim svojim sinovima da ostanu ovde i, bez obzira na sav kvalitet, trud i visoke ocene, sutra rade za nekog kolenovića koji je do direktorske pozicije došao samo po političkoj liniji? Da jednog dana, ako se uopšte zaposle, imaju plate od kojih će samo da preživljavaju? Da donose posao kući, da im život protiče u stresu zato što žele i znaju da mogu da pruže više ali nemaju uslove da se usavršavaju? Da, ako ih negde i hoće, hoće ih – za početak – kao volontere u struci, u kuvanju kafe, donošenju bureka iz pekare? Jok. Zašto MOJA deca, zašto oni da budu kamikaze i revolucionari kada je sve ovo već viđeno? Zar se mi, njihovi roditelji, nismo dovoljno zlopatili, a boljitka još uvek nema na obzorju? Pa dokle? Koliko još generacija treba da ostane ovde i svojim srcima, telima, dušama, mozgovima … leči ovu zemlju?
Boli me uvo za državu, moja deca su moja država.
Moj sin će, nadam se, otići iduće godine. Takođe se nadam da će stvoriti uslove da i drugi sin ode. Kao majci mi je, s jedne strane, teško pri pomisli da će otići daleko; s druge se, međutim, radujem što će dobiti šansu za kvalitetniji život. Bolji od mog.
Budimo realni: pesma je jedno, stvarnost je drugo. Divlji su odavno oterali pitome, i još uvek ih teraju. A ja nemam nameru da od svoje dece, budućih profesora, pravim junake tragedija.

Ali, evo jednog priloga uz tekst:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&mm=07&dd=10&nav_category=12&nav_id=731142
Dok svim podanicima ne zapjevaju crijeva a vladare ne satru strasti. Tako je uvijek bilo.
 
Takav govor mogao je biti izrečen i pre 20, 25 godina, a možda je neki profesor nešto slično i rekao – samo što ga mediji nisu udostojili pažnje.
Kao neko ko je diplomirao baš na Filološkom pre par decenija – tada nazvanom „Akvarijum“ zbog većinske ženske studentarije („riba“) – znam da je svega iz ovog kritičkog govora bilo i tada. Sponzorušom se postajalo na konsultacijama i koketiranjem sa uglednim profesorima, a studentkinja koja nije bila voljna da se smeška na namigivanje i pipkanje, morala je svojski da uči ne bi li položila ispit sa šesticom. I tako je, odvajkada, na svim fakultetima. Čak je i moja majka, pre više od pola veka, bila prinuđena da promeni fakultet zbog lepljivih prstiju mentora, poznatog po tome što je ljubavnice regrutovao među svojim studentkinjama. Smatralo se nemoralnim ali normalnim.

Tekst je simpatično, toplo uputstvo za profesore. Ne bi bilo loše da nadahnuta uputstva postoje i za buduće lekare, pravnike, šalterske radnice, vaspitačice, bolničarke, pekare, odžačare .... Jer, ovde kao da su skoro svi zaboravili da je profesija = stavljanje u službu nekog i nekome, odnosno da je svaka profesija interakcija između ljudi, u krajnjem ishodu uvek zarad opšteg boljitka. Ako je čovek svestan da svojim učinkom pospešuje ne samo svoj život, već i živote drugih, on je već na pola puta da bude profesionalno ostvaren, a samim tim i srećan.
Sva beda ova zemlje, međutim, ne može se sprati nadahnutim govorima. Lepo je čuti entuzijastu, ali osim toga što reči zvuče plemenito, govor ništa neće promeniti. Davnih sedamdesetih, u vreme ekonomskog procvata, moja profesorka (srpskohrvatskog) iz osnovne, recitovala nam je proročke „Svetle grobove“ pa je, i povrh relativno lagodnog života i stabilne političke situacije, pola odeljenja odlepršalo u Ameriku, Australiju, na Novi Zeland, u Švedsku, Nemačku. Još uvek su tamo, mada bogata nekolicina – koja se u međuvremenu nijednom nije vratila, makar za ferije – ima licemernu naviku da kritikuje tamošnji život i zaklinje se u nostalgiju i vrednosti do kojih im je, sudeći po iskvarenom maternjem jeziku i imenima dece, stalo koliko i do lanjskog snega.
Ovde više niko nije budala da crnči i gine zbog ideala. Ne više. Vreme velikih udeala i radnih akcija prošlo je '45 –'48. Nijedna radna akcija, ma koliko masovna, ne može da očisti višedecenijski talog. I kako, KO će da iskoreni blato u koje tonemo, ko će da se bori protiv „raznoraznih menadžera, konsultanata, koordinatora, administratora, operatera, bogatih vlasnika lokala i ostalih eksperata za prodavanje magle”? KO? Profesori? Da, pod uslovom da su ih učili profesori poput Rajne i vaspitavali roditelji koji su takođe učili kod njoj sličnih profesora. Dakle, za preporod je potrebno malko više od entuzijazma: generacije i generacije zdravog duha, neopterećene ratovima, politikom, teorijama zavera, korupcijom na političkim i plemenskim osnovima, izvitoperenim simbolima moći, lažiranim mitovima.
Drugo, ne zaboravimo da ima i „menadžera, konsultanata, koordinatora, administratora, operatera, bogatih vlasnika lokala” koji ne prodaju maglu. Pogrešno je polaziti od premise da su svi, koji nisu profesori, nepošteni.
Još uvek ima dobrih profesora, a ima i kvalitetne dece. Nije toliko problem da se prepozna vredan, marljiv, talentovan đak; problem je da se on uklopi u manje vrednu sredinu mediokriteta. Zar da preporučim svojim sinovima da ostanu ovde i, bez obzira na sav kvalitet, trud i visoke ocene, sutra rade za nekog kolenovića koji je do direktorske pozicije došao samo po političkoj liniji? Da jednog dana, ako se uopšte zaposle, imaju plate od kojih će samo da preživljavaju? Da donose posao kući, da im život protiče u stresu zato što žele i znaju da mogu da pruže više ali nemaju uslove da se usavršavaju? Da, ako ih negde i hoće, hoće ih – za početak – kao volontere u struci, u kuvanju kafe, donošenju bureka iz pekare? Jok. Zašto MOJA deca, zašto oni da budu kamikaze i revolucionari kada je sve ovo već viđeno? Zar se mi, njihovi roditelji, nismo dovoljno zlopatili, a boljitka još uvek nema na obzorju? Pa dokle? Koliko još generacija treba da ostane ovde i svojim srcima, telima, dušama, mozgovima … leči ovu zemlju?
Boli me uvo za državu, moja deca su moja država.
Moj sin će, nadam se, otići iduće godine. Takođe se nadam da će stvoriti uslove da i drugi sin ode. Kao majci mi je, s jedne strane, teško pri pomisli da će otići daleko; s druge se, međutim, radujem što će dobiti šansu za kvalitetniji život. Bolji od mog.
Budimo realni: pesma je jedno, stvarnost je drugo. Divlji su odavno oterali pitome, i još uvek ih teraju. A ja nemam nameru da od svoje dece, budućih profesora, pravim junake tragedija.

Ali, evo jednog priloga uz tekst:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&mm=07&dd=10&nav_category=12&nav_id=731142
A što ti nisi otišla vani već 90-ih? Mislim nisi muško pa da ispadneš dezerter.A osim toga dosta izbjeglica se i nije vraćalo iz izbjeglištv aInače mentalitet je takav da se cendra i pičkara te očekuju pečeni piceki s neba.Priča se o ropstvu,a oni su imali dostojanstvo.Ustvari uvijek se nešto očekuje,a da pri tom k... ne mrdneš.Ima onih koji mrdaju,ali također su tu oni koji vrlo brzo odustaju gdje spadaju ljubitelji kukanja nešto kao narikače na sprovodima.Jednostavno trend samosažaljevanja je in dok recimo u državama gdjer je gle čuda i gore nego ovdje atmosfera nije toliko nadrkana ko na voljenom Balkanu.
 
Poslednja izmena:
nisi ti ustasha...ti si zhensko...ili se lazhno predstavljash...:mrgreen:
uostalom,shta tebe briga za celu ovu prichu...
kao shto rekoh da se desilo na Beogradskom Univerzitetu...
kad se desi kod vas onda raspredaj prichu...
i ako ti neshto nije jasno,onda konkretno pitash,a ne prijevod molim,
jer za molim se dobije - opalim te golim! :lol:
a shto se tiche ustashkih rijechi,kad ste vec kzeli tudj jezik,
onda ste trebali njime i da se sluzhite kako Bog zapovijeda,
a ne da izmishljate kojekakve izraze ne biste li sakrili svoje biovshe srpsko podrijetlo
i jezik koji vam je poklonjen.iako za to niste krivi vi,nego mi al ajd...nema veze...
nama nije zhao...
Kob reko da ova bebica ume da priča?
 
E samo ako oni ne budu vadili Srbiju iz blata... Sto vise napaljenih "profesora" Srpskog u pesnickom zanosu - to je ono sto Srbiji treba :ok:

Prvo, ne radi se ovde ni o kakvim "profesorima". Da bi se steklo zvanje profesora potrebno je zavrsiti osnovne studije, magistrirati, doktorirati, predavati, objavljivati naucne radove pa tek onda doci u poziciju da se bude izabran za univerzitetskog profesora.

To sto oni na Filoloskom dele titule "profesora" decurliji koja su tek zavrsila osnovne studije i koja nemaju dan radnog staza i nisu objavila nijedan pasus - to je samo njihov problem. No, izgleda da se profesorki to svidja pa na svaka 3 minuta svog govora ponavlja "Vi ste profesori, vi ste profesori!". Nisu. To su dipomci univerizteta kojima tek predstoji da te svoje diplome "overe" na trzistu rada i da pokusaju da zarade koru hleba. Prvo treba da misle o tome kako ce da plate racune, a o borbi protiv tih sponzorusa, starleta i prodavaca magle neka razmisljaju ako im ostane vremena.
 
Ovo je već bilo na Politici mada smatram da joj je mjesto ovdje
Često se može čuti kako profesori svojim najboljim učenicima savjetuju da što prije odu iz zemlje... Ukažite najboljim učenicima na to kako trebaju ostati u Srbiji, jer će joj, kao najbolji, pomoći da se oporavi i postane bolje mjesto za život. Ne dozvolite im da odu i prepuste zemlju svakojakom ološu! Zacrtajte im kao životni zadatak da se bore protiv živog blata u koje tonemo. Usadite im osjećaj za društvenu odgovornost i objasnite im da ovu zemlju nitko ne može očistiti osim njih... Krenite u rat protiv svih starleta, sponzoruša, pjevačica, manekenki, tajkuna, biznismena i pobijedite ih", dio je govora profesorice Rajne Dragičević koji je održala na apsolventskoj večeri Filološkog fakulteta u Beogradu, a koji su studenti proslijedili Blicu.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/39...a-govor-koji-ce-studenti-pamtiti-celog-zivota
Nesumnjivo da je profa u pravu,ali zašto do sada nitko nije spominjao.Jel to zato što je voda došla do grla ili zato što su mladi putem medija opsjednuti time da ne misle ništa drugo.

Dobro je što je njen govor dospeo u javnost jer od njenih studenata ( sada profesora ) verovatno vajde nema. Ukratko - verovatno su tokom njenog nadahnutog govora dremali pijani.

Elem, Filosofski fakultet Beogradskog univerziteta je pivarama poznat kao najbolji potrošač , odmah posle Birfesta i Egzita.
Kad god prođete pored Filosofskog, bacite pogled na plato ispred fakulteta i uvek ćete videti isti prizor.

Neke avangardne figure sa probušenim njonjarama, staklastim pogledima, sumnjive urednosti su redovan inventar platoa ispred fakulteta, A uz njih obavezna je limenka ili "bomba" ( pivo 2L).
Ako imate sumnji ili prosto ne verujete, uverite se lično kad sledeći put budete prolazili tuda.
Ja sam preko dve godine radio u tom kraju i više puta dnevno prolazio pored Filosofskog a prizor je uvek bio isti.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast toj profesorki,ne sporim licno njene dobre namere ali pasivnost naroda prethodnih decenija nas je dovela tu gde smo i sad nas je ovaj problem nadrasto,da se tako izrazim.Jos uvek ima kvalitnih ljudi ali su isto tako potrebne decenije da se polako pocne nazirati svetlost.Ako bi sad krenuli u borbu mozda nam deca dozive neko bolje vreme,ako ne oni onda unucadi.E sad posto nas narod nece prstom da mrdne ako svoj plod rada ne vidi vec sutra,sto ce reci da smo nacin dugorocnog razmisljanja izgubili nema od promena nista.Ostace tendencija linije lakseg otpora,bezanja i prilagodjavanja.I postoji nada u uspostavu jedne totalitarne,konzervativne vlasti koja ce drasticnim merama spreciti sirenje drasticnih vremena.Mada cemo verovatno tada svi mi kojima ovaj drustveni poredak smeta,ustati slozno protiv takvih vlasti.Jerbo to tako biva kod nas nazalost.
 
otoga nema nista samo gledajte mtv i cekajte sta nam sledi

Ceo svet gleda MTV, svugde ima starlete i tajkune, da je to razlog sto drzave propadnu i Nemacka bi bila na ivici bankrota.

Inace prica se o bezanjem u inostranstvom, ali za filozofskom diplomom, ovde mozda 5 % onih koji to studiraju uopste dobiju poso u toj struci, a kamoli da dobijes vizu na osnovi toga. To je studium za hobi.
 
Poslednja izmena:
Drasticne mere
Uvodjenje policijskog casa
Strogo kaznjavanje alkoholisanih ljudi na ulici kao i onih pod dejstvom opijata
Uvodjenje zakona zastite privatne svojine.
Apsolutno izbacivanje vaspitne mere upozorenja kao sto su razni ukori u skolama,koji nemaju nikakvu svrhu,vec direktno izbacivanje
Pojacana aktivnost socijalnih sluzbi.........itd

I ko ce da plati sve te kontrole???
 
A što ti nisi otišla vani već 90-ih? Mislim nisi muško pa da ispadneš dezerter.A osim toga dosta izbjeglica se i nije vraćalo iz izbjeglištv aInače mentalitet je takav da se cendra i pičkara te očekuju pečeni piceki s neba.Priča se o ropstvu,a oni su imali dostojanstvo.Ustvari uvijek se nešto očekuje,a da pri tom k... ne mrdneš.Ima onih koji mrdaju,ali također su tu oni koji vrlo brzo odustaju gdje spadaju ljubitelji kukanja nešto kao narikače na sprovodima.Jednostavno trend samosažaljevanja je in dok recimo u državama gdjer je gle čuda i gore nego ovdje atmosfera nije toliko nadrkana ko na voljenom Balkanu.

Bila sam budala, i verovala da ne može biti gore nego što jeste, te da će posle perioda mraka krenuti nabolje.
 

Back
Top