Da li su danasnja deca prezasticena?

drdoktor

Elita
Banovan
Poruka
23.062
NE UDALJAVAJ SE OD MAME, MOŽE NEKO DA TE OTME!
Deca bez detinjstva

Ne udaljavaj se od mame, može neko da te otme! Ne igraj se u pesku, tu je izvor bakterija! Ne možeš da se kupaš go na plaži jer pedofili vrebaju sa fotoaparatima!

Da li su roditelji previše paranoični ili će ispod staklenog zvona ipak stasati solidna generacija?

Da li su roditelji previše paranoični ili će ispod staklenog zvona ipak stasati solidna generacija? | Foto: Shutterstock

Tako manje-više izgleda detinjstvo novih generacija kada odvoje oči od monitora i promole nos iz kuće. Jer, svet je „opasno mesto za život“, a „zadatak“ roditelja je da ih od tog sveta (pre)zaštite. Da li je tako?

Brinem, dakle postojim
Briga roditelja donekle je razumljiva, smatra Vladimir Ješić, koordinator sajta „Bebac“.
- Mi smo živeli daleko prirodnije, pod krošnjama drveća neprskanog voća, u travi koja nije bila puna pesticida, spavali smo na dušecima koji nisu imali formaldehid, igrali smo se igračkama koje nisu bile opasne po zdravlje… Objektivno, daleko je veći broj opasnosti koje vrebaju sada, ako uzmemo najbanalniji primer, saobraćaj, igrali smo se na ulicama kojima dnevno prođu tri vozila, a sada ih ima na hiljade – kaže Vladimir, a prenosi „Dobarživot.com“.

Možda se svet promenio, ali se još više promenila slika sveta u glavama roditelja, što nije razlog da decu tretiramo kao da su od sapunice i čuvamo ih pod staklenim zvonom.
- Postoje dva glavna načina prezaštićivanja. Jedni dete štite od napora, od neprijatnih osećanja, pokušavaju da ga usreće, i to dovodi do sindroma razmaženog deteta. To je dete koje je divlje, koje stalno nameće svoju volju, koje trči za užicima i samim tim kada odraste stalno upada u probleme. Drugi štite dete od povreda, od negativnog spoljašnjeg sveta, objašnjava psihoterapeut Zoran Milivojević.

- Roditelji su zaboravili da je njihov cilj da pripreme dete za samostalan život u ljudskom društvu. Umesto toga, oni ih vezuju za sebe i sabotiraju pokušaje mladih ljudi da se odvoje. Nije zadatak roditelja da neprestano brine za dete, već da nauči dete da se brine samo o sebi. Kada dete to nauči, roditelj treba da se oslobodi tog zadatka. Ipak, mnogi kod nas misle da su dužni da do svoje smrti brinu i popuju detetu jer ako ne brinu, ne vole dete – kaže Milivojević.

Sterilno i ušminkano
Šta se, zapravo, desilo i kada se sve preokrenulo? Kako su odjednom pentranje po krošnjama drveća i prljanje u prašini postali tako opasni, a kačenje na Fejsbuk bezbednije od izlaska u park s drugarima? Nada Gertner iz Udruženja vaspitača objašnjava da je velika greška štititi dete od detinjstva, kao i da ogroman udeo u takvom ponašanju roditelja imaju mediji jer šalju poruke o opasnostima koje vrebaju ako ne sterilišemo sredinu, slike na kojima su sva deca čista, lepa, sede za stolom i jedu sladoled koji nikad ne kaplje.

- Uvek su postojale i zaraze i pedofili, samo se sada više priča o tome. Roditelji treba da pođu od svog detinjstva, kako su ga živeli, s kim su se i gde sve igrali i šta su iz toga naučili i poneli u život. Računari, Fejsbuk, TV, sve je to naša stvarnost, a deci dopuštamo da im postanu zamena za život jer je to način da se mi osećamo sigurnije, da ne moramo ništa da preduzmemo u toku njihovog odrastanja. Deci je potrebno ponuditi i sadržaje koji uključuju druge ljude i društvene aktivnosti. Nijedan računar nema emocije, ne mazi i ne može da zameni čitanje priča pred spavanje. Zato je potrebna bliskost između roditelja i deteta – kaže Gertner za portal „Dobarzivot“.

Vrednost iskustva

Iz potrebe da ih zaštitimo, preterujemo, kaže Nada Gertner, ali od života niko nikoga nije zaštitio. Sva deca, pa i odrasli, uče iz svog iskustva, a ako tog iskustva nema, nema ni učenja. Svaki roditelj ima svoj vek trajanja, a sva deca trenutak kada moraju da počnu da donose odluke i da žive svoj život.

http://www.alo.rs/saveti/zdravlje/deca-bez-detinjstva/24338

Da li mislite da je danasnjoj deci na neki nacin uskraceno detinjstvo?
 
Одличан текст који треба да наведе на преиспитивање - да ли смо и сами у нечему погрешили, није ли претерана услужност према деци заправо медвеђа услуга и саботажа.

Sad da li je sabotaza ne znam, ali sam siguran da koncept srecne dece nista nije dobro doneo.
 
Sad da li je sabotaza ne znam, ali sam siguran da koncept srecne dece nista nije dobro doneo.

Дете мора да зна да родитељски новчаник има дно, под један.

Под два, што пре их оспособити да сами воде рачуна о себи - припрема мањих обеда, хигијена, самостални изласци у парк, град*, на базен*, језеро*. (*наравно, ово се односи на школску децу старијег узраста)

Под три - ако не траже родитељску помоћ, немојте је сами нудити.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Искрено, овај свет има много више искушења и опасности од оног у коме смо ми расли.

Није само да се више прича, него заиста јесте тако.

Ја сад могу да причам да сам са непуне 3 године сама ишла у продавницу и прелазила улицу, а моје дете је презаштићено јер јој то не допуштам.

Али то није истина.

Када сам ја имала 3 године, у граду је било 10 аутомобила и могућност да ме неко згази је била мерена у промилима.

Сада сваки магарац са 16 година седне за волан и јурца као помахнитао кроз нашу улицу која је дугачка 20 метара.

Наравно да је не пуштам да сама пређе улицу.

Друго, систем кажњавања у наше време је боље функционисао.

Било је и тада педофила и манијака, али си могао на прсте да их набројиш и били су под будним оком полиције.

Сада се гамади накотило, а полиција и судство не раде или не могу ништа.

Не постоји смртна казна, ухапсе их па их пусте, играју се мачке и миша.

Дроге није било на сваком кораку и испред сваке школе.

Било је неколико наркомана (регистрованих) и то је то.

Сада се намножило и њих и дилера, не зна се.
 
- Roditelji su zaboravili da je njihov cilj da pripreme dete za samostalan život u ljudskom društvu. Umesto toga, oni ih vezuju za sebe i sabotiraju pokušaje mladih ljudi da se odvoje. Nije zadatak roditelja da neprestano brine za dete, već da nauči dete da se brine samo o sebi. Kada dete to nauči, roditelj treba da se oslobodi tog zadatka. Ipak, mnogi kod nas misle da su dužni da do svoje smrti brinu i popuju detetu jer ako ne brinu, ne vole dete – kaže Milivojević.

..nemam shta da dodam na ovih par rechenica..
..vaze od prvog do tridesetog ili chetrdesetog detetovog rodjendana.. :roll:
 
Istina je.
Prezaštićeni su i nesamostalni.
U odnosu na toliku brigu, pod navodnicima, bilo bi jako dobro da im roditelji posvete što više vremena, ne, stvaraju intertnu decu koja samo završavaju izvesne njihove zadatke u smislu lečenja sopstvenih kompleksa.
I da ne generalizujem, nisu sva deca takva, takva je jedna polovina (samo).
 
skoro sam se pitala to isto, da li preterujem kad je moje dete u pitanju... elem, lezali u bolnici zbog jednog rutinskog zahvata 5 dana, za to vreme sam videla da sam jedna od retkih mama koje su dosle kao pratnja da leze u bolnici sa svojom decom... bilo je tu devojcica od 9 godina koja je trebalo sutradan da operise bruh, kaze mama mora da radi a i ustedecemo 3 hiljade dinara ako budem sama... ja moje dete vodim u salu a nju budi sestra iz anestezije, niko joj nije dosao... druga od 10 sama u bolnici, operisala cukljeve, bilo je cak i manje dece koju su roditelji ostavljali, krajnici, usi... bila sam svedok rasprave u kojoj sestra ubedjuje majku da ostane sa detetom bar jedan dan dok operacija ne prodje...
meni deluje da su nam deca zapostavljena i prepustena sama sebi, a ne prezasticena
 
skoro sam se pitala to isto, da li preterujem kad je moje dete u pitanju... elem, lezali u bolnici zbog jednog rutinskog zahvata 5 dana, za to vreme sam videla da sam jedna od retkih mama koje su dosle kao pratnja da leze u bolnici sa svojom decom... bilo je tu devojcica od 9 godina koja je trebalo sutradan da operise bruh, kaze mama mora da radi a i ustedecemo 3 hiljade dinara ako budem sama... ja moje dete vodim u salu a nju budi sestra iz anestezije, niko joj nije dosao... druga od 10 sama u bolnici, operisala cukljeve, bilo je cak i manje dece koju su roditelji ostavljali, krajnici, usi... bila sam svedok rasprave u kojoj sestra ubedjuje majku da ostane sa detetom bar jedan dan dok operacija ne prodje...
meni deluje da su nam deca zapostavljena i prepustena sama sebi, a ne prezasticena

Pa iz tvoje priče se baš može zaključiti da jesu prezaštićena, a i sa prethodne dve konstatacije se slažem :aha:
 
nisi razumeo, vecina su bila deca koja su lezala sama u bolnici... mislim, ako nisi uz dete u bolesti, a kad jesi, i od cega ih to onda (preterano) stitis?

Rekoh ti malopre da je to donekle i opravdano. Ako je nešto ozbiljnije i obavezno :aha:. I ne bih se složio da je zanemarljiv broj majki koje budu s decom u bolnici, mada mislim da je to uvedeno pre svega zbog lenjosti i nemara medicinara. Inače kad sam ja bio mali 2x sam bio u bolnici i nije bilo šanse da neko bude pored mene,prosto to tada nije bilo moguće.

Kažeš kako su zaštićena, pa tako što jako mali broj dece ima bilo kakve obaveze, a i one obaveze koje imaju sada padaju na cele porodice. Domaći zadatci, učenje, nabavka pismenih zadataka od prethodne godine, silni privatni časovi, svi su angažovani oko toga, a rezultati nikad tanji. Ne bih sad neke glupe primere iz okoline da navodim, ali opšti utisak mi je da su deca preko svake mere ušuškana, i da sve i da hoće da upotrebe mozak nemaju razloga kad su uvek tu mame, tate, babe, dede i sl ...
 
skoro sam se pitala to isto, da li preterujem kad je moje dete u pitanju... elem, lezali u bolnici zbog jednog rutinskog zahvata 5 dana, za to vreme sam videla da sam jedna od retkih mama koje su dosle kao pratnja da leze u bolnici sa svojom decom... bilo je tu devojcica od 9 godina koja je trebalo sutradan da operise bruh, kaze mama mora da radi a i ustedecemo 3 hiljade dinara ako budem sama... ja moje dete vodim u salu a nju budi sestra iz anestezije, niko joj nije dosao... druga od 10 sama u bolnici, operisala cukljeve, bilo je cak i manje dece koju su roditelji ostavljali, krajnici, usi... bila sam svedok rasprave u kojoj sestra ubedjuje majku da ostane sa detetom bar jedan dan dok operacija ne prodje...
meni deluje da su nam deca zapostavljena i prepustena sama sebi, a ne prezasticena


Колико је старо било твоје дете тада?

Моји су лежали у болници што због крајника, што због уградње ушних цевчица (у предшколском узрасту) и ја сам богами лежала са њима.
 
Колико је старо било твоје дете тада?

Моји су лежали у болници што због крајника, што због уградње ушних цевчица (у предшколском узрасту) и ја сам богами лежала са њима.

nije ona toliko mala, ima deset... njena vrsnjakinja je lezala u krevetu do nje, bila je sama svo vreme
 
nije ona toliko mala, ima deset... njena vrsnjakinja je lezala u krevetu do nje, bila je sama svo vreme

Па сад, зависи од њене самосталности и зрелости. Нису сва деца иста. Неке девојчице су у десетој као мале жене (што не волим) а неке су права дерлад (што је био случај са мојом ћерком :lol:).
 
dobro, vec je to dete dovoljno staro da bi razumelo da mu se objasni, bez obzira na zrelost ( iako jeste detinjasta) i da sam insistirala ostala bi sama, naravno... al ja ne bih da prolazi kroz to sama ako vec dozvoljavaju majkama da prate decu
znas i sama kako izgleda uvodjene u salu i anestezija, i budjenje iz iste, i bolovi i muke nakon operacije i sav strah i sve, i zamisli da mu svesno uskratis svoju podrsku za tricavih 800 kinti?! a ona decica sama i pre i posle operacije... kakva crna prezasticenost... vec zamisljam kako su tu za njih kad su zdrava
 
dobro, vec je to dete dovoljno staro da bi razumelo da mu se objasni, bez obzira na zrelost ( iako jeste detinjasta) i da sam insistirala ostala bi sama, naravno... al ja ne bih da prolazi kroz to sama ako vec dozvoljavaju majkama da prate decu
znas i sama kako izgleda uvodjene u salu i anestezija, i budjenje iz iste, i bolovi i muke nakon operacije i sav strah i sve, i zamisli da mu svesno uskratis svoju podrsku za tricavih 800 kinti?! a ona decica sama i pre i posle operacije... kakva crna prezasticenost... vec zamisljam kako su tu za njih kad su zdrava

Мислим да је у реду да родитељи буду уз своје дете у таквим тренуцима. То никоме не може да шкоди и није доказ самосталности или несамосталности.

Ја имам други пример - у мојој згради живи дечак кога су родитељи пуштали да сам прелази прометну улицу без семафора на путу до школе у ПРВОМ основне.

Ја сам моје пратила до трећег разреда а до петог их само чекала на том прелазу близу куће.

Како неког није страх, то ме занима.
 

Back
Top