Jevrejsko groblje

Bagerz

Početnik
Poruka
41
Pozdrav svima.
Posto sam ja jedan veliki avanturista, istrazivajuci moje malo selo naisao sam na 5 vrsta groblja.
Pravoslavno, Katolicko, Tursko, Nemacko (cudno je da nema imena na spomenicima ali svakako jesu krstovi) i jevrejsko!
Pa bih voleo znati sta se to desavalno na nasim prostorima da ima toliko razliciti groblja na jednom malom mestu (u mom selu sad ima oko 2500 st)
 
Pozdrav svima.
Posto sam ja jedan veliki avanturista, istrazivajuci moje malo selo naisao sam na 5 vrsta groblja.
Pravoslavno, Katolicko, Tursko, Nemacko (cudno je da nema imena na spomenicima ali svakako jesu krstovi) i jevrejsko!
Pa bih voleo znati sta se to desavalno na nasim prostorima da ima toliko razliciti groblja na jednom malom mestu (u mom selu sad ima oko 2500 st)

Prvo, selo ti i nije baš tako malo.
Jer, 2.500 žitelja je sasvim solidan broj.
Drugo, pitaš šta se dešavalo, pa se stvorilo 5 različitih grobalja ?
Ništa posebno.
Kao i uvek što se periodično događa.
Žive zajedno u slozi.....
Pa, se posvađaju, pa potuku.
Isuču noževe (Turci jatagane, Srbi trupce iz taraba....), pa se umlate !
I odvojeno ih sahrane oni, koji su tom prilikom živi.
Stoga, 5 grobalja u "malom" selu.
Tvom.
 
Naslov upucuje samo na jedno, a ti ovde nabrajas 5. Zatim pitanje "sta se desavalo na ovim nasim prostorima..." koje jos vise skrece temu od pocetnog naslova u smislu. Moras malo bolje da formiras temu i smisleno predstavis poentu, precizno o cemu se radi. Jer ovako pise jedno, pricas drugo i na kraju pitas sasvim trece. Sva tri mogu da budu zasebne teme.

Cisto savet za ubuduce. :D
 
Obicno su u manjim mestima groblja podeljena po naciji i/ili veri. Nije to nista novo.
Postojala su i nazarenska groblja ali danas bas nisu vidljiva jer Nazareni ne stavljaju nikakva obelezja na grob ili stavljaju kao male ploce koje su vremenom nestale.
 
Па ево, у једном таквом селу сам сад и ја. :)

Постоје православно, римокатоличко (у чијем саставу се налази и протестантско) и немачко гробље, а сачувани су подаци да се су постојала још два, турско и јеврејско. Ова последња два су временом прекопана и на њиховом месту су касније подигнуте куће (грађене углавном крајем XIX и почетком XX века).

То су једноставно такви крајеви где су се често смењивале државе и народи и ту нема ништа чудно. Ред се увек знао и свако се укопавао у своје гробље, а туђа су с друге стране увек била довољно поштована да су опстајала док сама од себе нису ишчезла. То се у овом случају десило са турским и јеврејским гробљем, од којих је ово прво врло вероватно било војничко, па је слабо обележено брзо заборављено, а јевреско је било мало па се лако изгубило међу објектима који су око њега рапидно ницали.

Наравно, због честе смене становништва, људи који би се ту насељавали, нису могли ни да претпоставе да је пре њих било нечије гробље, и тако би куповали или поседали земљу пуну костију и на њој подизали куће. А нисмо ни свесни шта су све налазили поред костију. ;)
 

Back
Top