U kandzama NGO politikanstva

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Заборавивши да је суочавање дуг и озбиљан процес, организатори групне терапије заиграли су се и из чисто шићарџијских разлога испустили причу из руку.Зарад гомилања дневнополитичких поена хтели су одмах и сад да нас увуку у катарзу садомазохистичким смицалицама.
Хаос, непостојање културе дијалога, хистерично упирање прстом и набијање кривице, после чега су се кативирали одбрамбени механизми нације извитоперило је једну племениту идеју. Ево и зашто.
Хиперактивни борци, специјалисти за „суочавање са прошлошћу“, нису умели да стану.
Одмах су кренули даље. Без ваљаних доказа оптужили су Тому Николића, лидера најјаче странке и најмање заинтересоване да тумара по прошлости – за ратне злочине, уместо да га макар привремено оставе да се крчка у властитом сосу. Ником, наиме није падало напамет да не осуди перверзно убијање младића само зато што су муслимани. СРС је то учинио међу првима.
Е, онда су порасли апетити. Олако оптужени Николић преузео је иницијативу, јер је почело да се шушка да ако Наташа кандић нема доказа, а игра улогу тужиоца, да је можда и филм вешто монтирана намештаљка. Онда се осоколила политичка елита. Први се одважио предсеник Србије Борис Тадић. Отићи ће у Сребреницу, одаће пошту жртвама.
Гест поштовања вредан. Али, убрзо сазнајемо неће бити радо виђен гост. Па, притисак из иностранства на мајке из Сребренице да госта не оптерећују претераним захтевима.Тројно председништво БиХ вади кестење из ватре и позива Тадића гарантујући му сигурност. Онда борци за људска права спочитавају како се подразумева да је он носилац страшног наслеђа злочиначке политике, баш као и српски народ који не може да побегне од одговорности за геноцид .
У заносу, републички посланици решавају да се помуче за онолику плату и хрле да саставе Резолуцију о осуди ратних злочина. Додуше, на тај корак инспирисали су их Наташа Мичић и Жарко Кораћм који су у својој верзији тврдили да је реч о злочину геноцида. Како нису саставили потребан број гласова, сваки посланички клуб се бацио да састави верзију својих могућности суочавања са прошлошћу. Тако су демократе у жељи да што безболније прокрче пут председнику потенцирале само сребренички масакр, који је по њиховом мишљењу постао симбол рата.
Када ужа Србија „поклекне“ ту је Воводина да јој спасе образ. Ненад Чанак остаје кратких рукава због административних неспоразума због којих су га бојкотовале колеге. Бојан Пајтић сигуран је међутим да ће орган којим председава једногласно осудити злочин у Сребреници, у чему га Душан Петровић подржава, демантујући зле језике да је Војвођанима наводно стигла директива из централе да се читава прича стопира. Он, међутим, не потенцира дан жалости на чему инсистирају Пајтић и Чанак.
После овако неспретног упада у причу, стиче се утисак да преовладава стрепња да ће сазнање и признање истине о злочинима бити злоупотребљени, да ће доћи до једностраног проглашења главних криваца за рат, да ћемо „ми“ испасти кривци, а они „други“ невини. А, кад се само једна истина незграпно сервира, опште је познато да је резултат порицање. Тако се појединци а и колектив бране од непријатних сазнања о себи.
Ауторке књиге „Од сећања ка прошлости до позитивне будућности“, Весна Николић-Ристановић и Наташа Хањак, пишу: „Треба имати у виду могућност трауматизације посредством сведочења жртава и медија. Повлачење, избегавање и порицање нормалне су реакције на аверзивне информације са којима нисмо у стању да се изборимо. Друга врста заштитне реакције организма на сталну изложеност трауматичним сликама је емоционална отупелост. Изостају емоционалне реакције чак и на најстраховитије информације и призоре... (ето ефекта сталног приказивања жртава и ископавања лешева – оп. 7/9).
Весна Николић-Ристановић, председница Виктимолошког друштва Србије, каже за НИН да се политичка злоупотреба жртава десила одмах после емитовања поменутог филма и да се такако наставио унутрашњи рат екстремних опција у друштву. „Ово је рат у којем свако има свој политички улог и сви производе сукоб углас причајући о злочинима... Људи имају потребу да искажу шта их боли, па вављење прошлошћу не може да успе ако се не бавимо својим жртвама. Иначе, нема дијалога. Све се своди на или-или.“

МАРИЈАНА МИЛОСАВЉЕВИЋ, НИН
 
А ти ћеш да ми кажеш...
Ја овде ширим своју пропаганду и копираћу шта мени одговара.
И ви чија телевизија тврди како је то клерофашистички лист бисте могли нешто да научите.
Ти за почетак да кренеш од оног доле (тако раде они које мрзи да читају дужи текст), па онда оно болдовано.
Па кад то прочиташ три пута можеш да апсолвираш остатак текста.
 
Duh Sekire:
А ти ћеш да ми кажеш...
Ја овде ширим своју пропаганду и копираћу шта мени одговара.
И ви чија телевизија тврди како је то клерофашистички лист бисте могли нешто да научите.
Ти за почетак да кренеш од оног доле (тако раде они које мрзи да читају дужи текст), па онда оно болдовано.
Па кад то прочиташ три пута можеш да апсолвираш остатак текста.

e, tacno sam znao da ce odgovor biti, "ti ce mi kazes"...

meni je dovoljno da vidim da ti non-stop postavljas tekstove iz NINa i da protestujem...
i to ne zbog NINa, jer ja mislim da treba da postoji takav list jer i to neko cita...ali ti ovde REKLAMIRAS taj list, a to nije u redu...

potpuno isto bih reagovao kada bi neko postavio u tri teme tri teksta iz Vremena...

ali, doci ce i vreme moderatora na ovom forumu, do tad mora da se trpi...

i ko je ovde posle "ostrascen" kada ti u meni, bez razloga, vidis nekog ko politicke neistomisljenike naziva "klerofasistima"
suvise mrznje imas u sebi, nije zdravo to...
 
1. Не постављам текстове из нина зато што рекламирам тај лист, него када се слажем са написаним, односно кад поткрепљују моје ставове. За овај конкретан имам додатни разлог јер сам и сам то приметио о чему Маријана пише и описао у једном подужем тексту. Ко хоће да чита може:
http://forum.dsomladina.org.yu/viewtopic.php?t=4010&sid=1497ccb1176cfe6de7174c8c023375d5
Тај текст се није појавио овде јер се тиче делимично конкретних односа на том форуму (мада је генерално гледано и то поучно)

2. Призивање модератора је први знак пораза. Да је овде твоја опција у већини могли бисте победити... Оћеш да ти шапнем како?
 
Duh Sekire:
1. Не постављам текстове из нина зато што рекламирам тај лист, него када се слажем са написаним, односно кад поткрепљују моје ставове. За овај конкретан имам додатни разлог јер сам и сам то приметио о чему Маријана пише и описао у једном подужем тексту. Ко хоће да чита може:
http://forum.*.org.yu/viewtopic.php?t=4010&sid=1497ccb1176cfe6de7174c8c023375d5
Тај текст се није појавио овде јер се тиче делимично конкретних односа на том форуму (мада је генерално гледано и то поучно)

2. Призивање модератора је први знак пораза. Да је овде твоја опција у већини могли бисте победити... Оћеш да ти шапнем како?

ja ne prizivam moderatora, nego red...
trubis o "reformskim talibanima", "ulicarima" a ponasas se isto...

da nas je vise... :roll:
u stvarnom svetu nas je vise, sto ti znas, pa ti je forum utociste istomisljenika
 
Па разговарамо о изнетој теми, а пропаганда је политичка а не економска... А како то да неком србенди није засметало :?:

Према томе, суочите се са пропашћу ваших планова да нас "суочавате". Ето мало најзад о теми.

п.с. Већа је вероватноћа да ће неко погледати тему ако има више коментара, а многи читају од почетка...
 
suocite se vi sa porazom na predsednickim izborima...i jedni i drugi...

mada ce Radikali biti na politickoj sceni i za nekoliko godina, sto se ne moze reci za DSS...

mi smo se suocili sa porazom, zato je Tadic na celu DSa...sad je vas red...
 
Нексусе, докле ћеш да гледаш тако ускостраначки. Па што би мени сметао Борис Тадић.
Не смета ми ни ДС, оставио је на цедилу и Чанка и 8 НВО чим је Тадић постао добродошао у Сребреници.
Заболе ме бре и за ДСС и за СРС ја једино желим да ЈА останем ЈА и да ме не вређају чедисти и остали елементи (односно да ме не вређају са позиције власти, иначе су смешни).

А ево шта каже један твој ДС-овац:
MilosH:
DS je od daljeg guranja te rezolucije odustao zato sto u ovom momentu ocigledno da u Srbiji ne postoji vecinska volja kako naroda, tako i politicara da osude zlocin u Srebrenici.


Па пошто је 50% у Скупштини пуст сан, а ДС је склон компромисима, ја немам чега да се бојим...
 
Duh Sekire:
Нексусе, докле ћеш да гледаш тако ускостраначки. Па што би мени сметао Борис Тадић.
Не смета ми ни ДС, оставио је на цедилу и Чанка и 8 НВО чим је Тадић постао добродошао у Сребреници.
Заболе ме бре и за ДСС и за СРС ја једино желим да ЈА останем ЈА и да ме не вређају чедисти и остали елементи (односно да ме не вређају са позиције власти, иначе су смешни).

А ево шта каже један твој ДС-овац:
MilosH:
DS je od daljeg guranja te rezolucije odustao zato sto u ovom momentu ocigledno da u Srbiji ne postoji vecinska volja kako naroda, tako i politicara da osude zlocin u Srebrenici.


Па пошто је 50% у Скупштини пуст сан, а ДС је склон компромисима, ја немам чега да се бојим...

prvi si poceo sa uskostranackim pogledom zamenjujuci me za Cedistu...
 
Duh Sekire:
Па разговарамо о изнетој теми, а пропаганда је политичка а не економска... А како то да неком србенди није засметало :?:

Према томе, суочите се са пропашћу ваших планова да нас "суочавате". Ето мало најзад о теми.

п.с. Већа је вероватноћа да ће неко погледати тему ако има више коментара, а многи читају од почетка...

Ма какво "суочавање", па ти јадници антисрби који
овде покушавају да изигравају "српску савест"
треба прво да се суоче САМИ СА СОБОМ !!!
 
Duh Sekire:
Па разговарамо о изнетој теми, а пропаганда је политичка а не економска... А како то да неком србенди није засметало :?:

Према томе, суочите се са пропашћу ваших планова да нас "суочавате". Ето мало најзад о теми.

п.с. Већа је вероватноћа да ће неко погледати тему ако има више коментара, а многи читају од почетка...

Ма какво "суочавање", па ти јадници антисрби који
овде покушавају да изигравају "српску савест"
треба прво да се суоче САМИ СА СОБОМ !!!
 

Back
Top