Zašto je porušen Žrnov?

Grof Vronski

Legenda
Poruka
60.495
Da li je bilo neophodno srušiti znameniti istorijski objekat ?
Čime se rukovodio kralj Aleksandar Karađorđević donoseći takvu odluku ?
Nema sumnje da je ostatak starog grada nadomak Beograda imao značaj neprocenjivog istorijskog blaga.
Žrnov.
Tvrđava - grad na Avali iz Rimskog doba.

Ne može se ničim opravdati taj vandalizam.
Nije li se "Mauzolej neznanom junaku" mogao izgraditi na nekom drugom mestu ?
Da li su masoni, skriveni iza teških grimiznih zavesa povlačili konce ?
Dali je kralj Aleksandar, par meseci kasnije, svojom krvlju platio cenu lakomislenosti ?

Da li je nama u krvi da satiremo materijalne dokaze sopstvenog identiteta ?
 
Da li je bilo neophodno srušiti znameniti istorijski objekat ?
Čime se rukovodio kralj Aleksandar Karađorđević donoseći takvu odluku ?
Nema sumnje da je ostatak starog grada nadomak Beograda imao značaj neprocenjivog istorijskog blaga.
Žrnov.
Tvrđava - grad na Avali iz Rimskog doba.

Ne može se ničim opravdati taj vandalizam.
Nije li se "Mauzolej neznanom junaku" mogao izgraditi na nekom drugom mestu ?
Da li su masoni, skriveni iza teških grimiznih zavesa povlačili konce ?
Dali je kralj Aleksandar, par meseci kasnije, svojom krvlju platio cenu lakomislenosti ?

Da li je nama u krvi da satiremo materijalne dokaze sopstvenog identiteta ?
У време кад је миниран, тога пролећа 1934, Жрнов је већ био у прилично рушевном стању, запуштен неколико векова.

Краљ Александар је био склон мегаломанији и егоцентризму, и сматрао је да дотадашњи споменик Незнаном јунаку, који се од 1922. год. налазио ту у близини, није довољно достојан Незнаног јунака, то јест, свих изгинулих за Отаџбину. То се баш уклопило с другим мегаломаном и егоманијаком Мештровићем.

Супротно раширеној легенди, масони су ту имали далеко мању улогу. (Као што у ствари и у свему имају мању него што се приказује).

У повељи, уграђеној у темеље, краљ Александар је, што се мало зна, навео како споменик посвећује - Српском незнаном јунаку.

Кад је маузолеј четири године касније, на Видовдан, свечано отворен, дакле, делимично је Краљева воља кривотворена, па тако тамо стоји уклесано "Александар Први - Незнаном јунаку".

Том приликом је, иначе, стари споменик растављен, али су кости незнаног војника пренете у нови.

Од њега је до данас остао крст, у порти цркве св. Марије Магдалене у Белом Потоку.

(Ако неког занима, имам много фотографија свега наведеног, и архивске, и које сам сама снимила - у Б. Потоку).

- - - - - - - - - -

Kralj je bio mason. Skoro je konacno izasla fotografija gde se vidi kako drzi srebrni cekic na polaganju temeljca za novi spomenik. Ali nisu svi masoni usmereni jednom cilju, nego ima uticaja ko je iz koje drzave. A ima i drugih uticajnih grupa, nisu samo oni na sceni.
Сребрни чекић који се уграђује у темеље није знак масонерије, већ зидарски обичај уопште.

Дакле, још једна легенда.
 
Иначе, старо име Авале је Жрнов.

И ту није била само тврђава, већ развијено рударско насеље, још од Римљана, па преко српске средњевековне, затим и до османске тврђаве, стратешки врло битне у она времена.
 
Bilo bi to vrlo korisno !
Posebno arhivske....
За сад, на брзину, ево веза до дела те грађе, коју сам била ставила још пре пар година на свој блог:

http://beogradska.blog.rs/blog/beogradska/generalna/2009/02/01/avala-deo-prvi
http://beogradska.blog.rs/blog/beogradska/generalna/2009/02/03/avala-deo-ii
http://beogradska.blog.rs/blog/beogradska/generalna/2009/02/04/avala-deo-treci
http://beogradska.blog.rs/blog/beogradska/generalna/2009/02/05/avala-deo-cetvrti
http://beogradska.blog.rs/blog/beogradska/generalna/2009/02/05/avala-deo-peti

У међувремену накупило се још доста материјала, али сад је стварно "толико касно да је већ рано", :D , па ћу то да"спакујем" за Мрежу наредних дана.

Лаку ноћ и добро јутро!
:)
 
Masoni su jedan obican klub i organizacija humanitarnog karaktera. Ne vidim kakve bi oni veze imali sa rusenjem tvrdjave. Mislim da su tu delovale i i dalje deluju neke mnogo opasnije i jace struje koje bi vise imale veze mozda nego neka organizacija za pomoc ljudima.
 
Re: ZAŠTO JE PORUŠEN ŽRNOV ?
Зашто се звао Жрнов? То ми не изгледа ни латинско ни турско име, више звучи на бугарско. Вероватно је зато и срушен, јер све што је туђе теба поштовати а не присвајати. Ако је срушен значи да за нас није престављао ништа.
 
На жалост то није изолован случај.
"Više od 400 metalnih predmeta sakupljeno je samo ovlašnim pretraživanjem, i arheolozi su od ”Srbijašuma” zatražili pomoć u istraživanjima i dobili hrpu lepih obećanja. Kad su ponovo došli na teren zatekli su užasnu sliku.
- Njihovi buldožeri su razorili jedini očuvan zid utvrđenja - kaže profesor Stojić. - Nadležni se godinama prave gluvi na molbe za sredstva za istraživanja."
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:412937-Stounhendz-na-Juhoru
Не замо историју и не истражујемо. Чак и уништавамо остатке.
Овде свих има. И Бугара, и Келта и Мађара. Само нема нас, нигде на свету.
Можда смо заиста небески народ, који се у 7. веку спустио са неке планете Бојка.
 
Poslednja izmena:
jeste, bugari su vazda ziveli da 10km od beograda i gradili gradove

Па у средњем веку су живели и више од сто година, а била је то и српска земља пре Бугара и Велика Моравија, само име је загонетка, да ли Милунка Савић има нешто о томе да постави? Сумњам да је тврђава из римског доба.
 
Па у средњем веку су живели и више од сто година, а била је то и српска земља пре Бугара и Велика Моравија, само име је загонетка, да ли Милунка Савић има нешто о томе да постави? Сумњам да је тврђава из римског доба.
Tешко да су икада живели.
Можда владали, али и то је питање. Да су живели, археолошки налази би то потврдили.
Жрн може бити само преиндоевропског порекла. Односно траг неиндоевропских старинаца.
Зашто је срушен?
Зато што мо ми мали народ који је пре хиљаду година изашао из украјинских мочвара, све што пoстоји на овом простору, а старије је од 1000 година нема никакве везе са нама. Како неко ко живи у мoчвари и пије медовину може правити градове. А откуд ту наше, поред Мађара и Бугара? Ми смо мали, јадни, треба да се стидимо што постојимо...

Мислим тако нас васпитавају.
 
Poslednja izmena:
Од њега је до данас остао крст, у порти цркве св. Марије Магдалене у Белом Потоку.
Ево тог крста, јединог остатка предходног споменика:
qyk6.jpg

Re: ZAŠTO JE PORUŠEN ŽRNOV ?
Зашто се звао Жрнов? То ми не изгледа ни латинско ни турско име, више звучи на бугарско. Вероватно је зато и срушен, јер све што је туђе теба поштовати а не присвајати. Ако је срушен значи да за нас није престављао ништа.
Колико знам Жрнов или Жрнован је реч словенског порекла, док је Авала турцизам дошао из арапског језика и значи препрека, сметња.
 
Ево тог крста, јединог остатка предходног споменика:
qyk6.jpg


Колико знам Жрнов или Жрнован је реч словенског порекла, док је Авала турцизам дошао из арапског језика и значи препрека, сметња.

"Најстарије утврђење на врху Авале подигли су Римљани да би контролисали прилаз Сингидунуму, али и да би заштитили своје руднике које су имали на обронцима Авале стотинак метара испод самог врха."
Утврђење је постојало у време Римљана, а можда и пре.
Добре су шансе да постоји некав континуитет топонима.
Но то не искључује могућност да је реч српског или словенског порекла.
Ево једне тезе:
"Ipak, Damjanović je nedavno na jednom predavanju povukao paralelu
između Avale i starog keltskog grada Avalona, poznatog iz legendi o kralju Arturu,
iako mnogi tvrde da je ime planine poteklo od Turaka.

– Arheološki je potvrđeno da su se ljudi još pre 4.000 godina na Avali bavili rudarstvom.
Uglavnom se kopalo olovo i živina ruda cinabarit (crveni pigment), koji je bio veoma tražen i na
velikoj ceni.
Kasnije, u starom veku, tu se najverovatnije nalazilo keltsko, a potom rimsko
utvrđenje. Za vreme Rimljana, utvrđenje je imalo funkciju obezbeđivanja puta za
Konstantinopolj, a služilo je i kao obezbeđenje za rudnik i vodovod koji su se tu nalazili – ističe
Damjanović, dodajući da su se u Žrnovu, u srednjem veku, nalazile i tri „visoke peći” u kojima se
topila ruda.
Najstariji oblik srpskog imena grada je, najverovatnije, dual „žrvnji”. Pretpostavlja se da su
„žrvnji” sitnili rudu cinabarit
pretvarajući je u najfiniji crveni prah, koji se sipao u kožne vreće i
pripremao za transport.

Prema pronađenim dokumentima, grad je bio dobro obezbeđen. "
 
Poslednja izmena:
"Најстарије утврђење на врху Авале подигли су Римљани да би контролисали прилаз Сингидунуму, али и да би заштитили своје руднике које су имали на обронцима Авале стотинак метара испод самог врха."
Утврђење је постојало у време Римљана, а можда и пре.
Добре су шансе да постоји некав континуитет топонима.
Но то не искључује могућност да је реч српског или словенског порекла.

А да видимо ко је и када подигао Жрнов, за почетак, па да наставимо са нарицаљкама о белосвеЦким антисрБским заверама.

"Ходи Ходам паша под Белиград и сазда град Жрновн" (1442)

Љ. Стојановић, Стари српски родослови и летописи, стр. 233.

http://www.scribd.com/doc/117874946/Ljubomir-Stojanovic-Stari-srpski-rodoslovi-i-letopisi

Тврђаву на Авали је у лето 1442. подигао Шахебедин (Ходам-паша у нашим летописима), румелијски беглербег да би Османлије контролисале прилазе угарском Београду. То је период након првог пада Српске депотовине 1439, када се деспот Ђурађ склонио у Угарску да би тамо добио помоћ од краља Владислава Јагелонца и Јаноша хуњадија.

Жрнов је био међу градовима које је Ђурђу касније препустио Мурат II после Дуге војне 1443. и привременог пораза Османлија. Ђурађ је Жрнов и Голубац 1454. препустио Угрима (привремено) у замену за војну помоћ.

У мају 1458. Жрнов је коначно пао Османлијама у шаке (када и Голубац, Бела Стена, Вишеслав на Дунаву и манастир Ресава)
http://www.scribd.com/doc/117874946/Ljubomir-Stojanovic-Stari-srpski-rodoslovi-i-letopisi стр. 243.
 
А да видимо ко је и када подигао Жрнов, за почетак, па да наставимо са нарицаљкама о белосвеЦким антисрБским заверама.

"Ходи Ходам паша под Белиград и сазда град Жрновн" (1442)

Љ. Стојановић, Стари српски родослови и летописи, стр. 233.

http://www.scribd.com/doc/117874946/Ljubomir-Stojanovic-Stari-srpski-rodoslovi-i-letopisi

Тврђаву на Авали је у лето 1442. подигао Шахебедин (Ходам-паша у нашим летописима), румелијски беглербег да би Османлије контролисале прилазе угарском Београду. То је период након првог пада Српске депотовине 1439, када се деспот Ђурађ склонио у Угарску да би тамо добио помоћ од краља Владислава Јагелонца и Јаноша хуњадија.

Жрнов је био међу градовима које је Ђурђу касније препустио Мурат II после Дуге војне 1443. и привременог пораза Османлија. Ђурађ је Жрнов и Голубац 1454. препустио Угрима (привремено) у замену за војну помоћ.

У мају 1458. Жрнов је коначно пао Османлијама у шаке (када и Голубац, Бела Стена, Вишеслав на Дунаву и манастир Ресава)
http://www.scribd.com/doc/117874946/Ljubomir-Stojanovic-Stari-srpski-rodoslovi-i-letopisi стр. 243.

Подигао на месту старог, као што то обично бива. Сама локација дефинише место за утврђење. Не може се правити било где.
Колико само има градина по Србији које нико није археолошки обрадио.

И нису мени криви белосветски завереници.
Нико нама није крив што не познајемо нашу прошлост. Хоћу рећи кривци су међу нама.

И не знам више шта да мислим. У овој причи о Јухору кажу да је град Келтски јер има копча са трокраком свастиком.
Шта ћемо са првим новцем "деронима" којих је највише пронађено код Врања, а има их све до Лидије.
deron3.jpg
 
Poslednja izmena:
Подигао на месту старог, као што то обично бива. Сама локација дефинише место за утврђење. Не може се правити било где.
Колико само има градина по Србији које нико није археолошки обрадио.

И нису мени криви белосветски завереници.
Нико нама није крив што не познајемо нашу прошлост. Хоћу рећи кривци су међу нама.

И не знам више шта да мислим. У овој причи о Јухору кажу да је град Келтски јер има копча са трокраком свастиком.
Шта ћемо са првим новцем "деронима" којих је највише пронађено код Врања, а има их све до Лидије.
Pogledajte prilog 294512

Сложићемо се око једнога: недовољно се интересујемо за сопствену прошлост пре свега. Ја бих додао: и пречесто посежемо за теоријама завере.

Да не идемо до Врања, већ да се задржимо на Авали. Јесте, било је ту римско утврђење и рудник (са насељем?) и, наравно, средњовековна утврђења.

Е сад, питање је, када су тачно српски владари (Драгутин, Душан, деспоти) контролисали Авалу и како се тврђава називала пре помена у нашим летописима као Жрновн 1442. године. Да ли је тврђаве било у 13. или 14. веку у смислу да је била насељена, одржавана, опскрбљена војном посадом, до када је рудник радио (о томе би свакако морало бити помена у Дубровачком архиву), у каквом стању су је затекли Османски Турци тј. да ли је и од кога претрпела разарање у неком периоду пре 1442 (српско-угарски ратови у 14. веку? време Милутина или Душана или кнеза Лазара?).

Ето, ја бих пошао тим путем уместо одмах о масонима, домаћим издајницима, медовини и моноксилима, деронима итд итд. Покушао бих и да пронађем чланак Ђ. Бошковића, Град Жрнов, Старинар 1914, да видимо шта је све било могуће видети пре стотинак година, шта су ондашњи археолози о томе писали и размишљали...
 
Poslednja izmena:
Сложићемо се око једнога: недовољно се интересујемо за сопствену прошлост пре свега. Ја бих додао: и пречесто посежемо за теоријама завере.

Да не идемо до Врања, већ да се задржимо на Авали. Јесте, било је ту римско утврђење и рудник (са насељем?) и, наравно, средњовековна утврђења.

Е сад, питање је, када су тачно српски владари (Драгутин, Душан, деспоти) контролисали Авалу и како се тврђава називала пре помена у нашим летописима као Жрновн 1442. године. Да ли је тврђаве било у 13. или 14. веку у смислу да је била насељена, одржавана, опскрбљена војном посадом, до када је рудник радио (о томе би свакако морало бити помена у Дубровачком архиву), у каквом стању су је затекли Османски Турци тј. да ли је и од кога претрпела разарање у неком периоду пре 1442 (српско-угарски ратови у 14. веку? време Милутина или Душана или кнеза Лазара?).

Ето, ја бих пошао тим путем уместо одмах о масонима, домаћим издајницима, медовини и моноксилима, деронима итд итд. Покушао бих и да пронађем чланак Ђ. Бошковића, Град Жрнов, Старинар 1914, да видимо шта је све било могуће видети пре стотинак година, шта су ондашњи археолози о томе писали и размишљали...

По овоме, рудник је био активан у средњем веку. Значи Жрнов није само служиио да би Ходам-паша контролисао Мађаре.
"Zanimljivo je to da iz vremena Vizantije nema mnogo podataka o Avali, mada su njena rudna bogatstva i tada eksploatisana. Slovensko ime planine je bilo Žrnov, kao i male tvrđave koju su krajem milenijuma obnovili Srbi. U srednjem veku Žrnov je imao tri visoke peći za topljenje rude, a sa sačuvanih likovnih zapisa na svili se vidi da je grad imao dva bedema, jarak i pet kula visokih po 25 metara, od kojih je najviša bila srcolikog preseka. Beogradska planina pominje se i u dokumentima iz turskog vremena. Kada nije uspeo da osvoji Beograd 1440. godine, sultan Murat je pre povlačenja u Jedrene gde mu je bio dvor, naredio da se na ostacima srpskog Žrnova podigne utvrđenje Gjuzeldže. Zidanje je trajalo dve godine. Žrnov je ostao upamćen u junačkim narodnim pesmama, posebno onoj o boju Zmaja Ognjenog Vuka i Porče od Havale, u kojoj je poraženi turski nasilnik pribijen kopljem na kapiju svoje "Čemerli kule", kako je narod nazivao Gjuzeldže. U 18. veku urušena tvrđava je potpuno napuštena."

Kако се звало римско насеље?

Шта је, по теби, одговор на питање: "Зашто је порушен Жрнов?" И ко је помињао масоне и њишове завере. Ја само кажем да историју пишу победници, док ми не пишемо, већ преписујемо од победника.
 
Poslednja izmena:
Срушен је зато јер је Мештровић видео лепо место на коме да остави свој траг, као што је то учинио и у Чикагу са спомеником тамошњих потреба, другим речима зараде. Да ли је имао и политичког удела у томе или неког другог то сам Бог и он знају јер је сада тамо негде. Мислим да је питање погрешно постављено јер с може приписати било чему. Зато би било добро преименовати наслов теме са конструктивнијим разлогом .
 
Poslednja izmena:
Срушен је зато јер је Мештровић видео лепо место на коме да остави свој траг, као што је то учинио и у Чикагу са спомеником тамошњих потреба, другим речима зараде. Да ли је имао и политичког удела у томе или неког другог то сам Бог и он знају јер је сада тамо негде. Мислим да је питање погрешно постављено јер с може приписати било чему. Зато би било добро преименовати наслов теме са конструктивнијим разлогом .

Ко је порушио Жрнов? Иван Мештровић или Александар Карађорђевић.
Питање је суштинско, зашто га мењати.
Мој одговор је, зато што се стидимо наше прошлости.
 
По овоме, рудник је био активан у средњем веку. Значи Жрнов није само служиио да би Ходам-паша контролисао Мађаре.
"Zanimljivo je to da iz vremena Vizantije nema mnogo podataka o Avali, mada su njena rudna bogatstva i tada eksploatisana. Slovensko ime planine je bilo Žrnov, kao i male tvrđave koju su krajem milenijuma obnovili Srbi. U srednjem veku Žrnov je imao tri visoke peći za topljenje rude, a sa sačuvanih likovnih zapisa na svili se vidi da je grad imao dva bedema, jarak i pet kula visokih po 25 metara, od kojih je najviša bila srcolikog preseka. Beogradska planina pominje se i u dokumentima iz turskog vremena. Kada nije uspeo da osvoji Beograd 1440. godine, sultan Murat je pre povlačenja u Jedrene gde mu je bio dvor, naredio da se na ostacima srpskog Žrnova podigne utvrđenje Gjuzeldže. Zidanje je trajalo dve godine. Žrnov je ostao upamćen u junačkim narodnim pesmama, posebno onoj o boju Zmaja Ognjenog Vuka i Porče od Havale, u kojoj je poraženi turski nasilnik pribijen kopljem na kapiju svoje "Čemerli kule", kako je narod nazivao Gjuzeldže. U 18. veku urušena tvrđava je potpuno napuštena."

Kако се звало римско насеље?

Шта је, по теби, одговор на питање: "Зашто је порушен Жрнов?"

То је мање важно од тога зашто си поставио такво питање, али може се експлоатисати у политичке сврхе и вероватно си се са тиме руководило за постављање питања на тај начин.
 

Back
Top