Ime kao statusni simbol

Ne, nisu to seljačka, to su arhaična imena. Jednostavno, stara imena. Nekada je, npr. često ime bilo Miodrag, a nadimak Dragan, pa je došlo vreme ( čitaj - trend ) da se da samo ime Dragan, a sada od Dragana ni D. A DjurO je vezano i za podneblje. U Bosni Djuro, u Srbiji Djura. U Engleskoj - Džordž :ok:
Meni su se svi smejali, ali ja sam jedno vreme zaista, ali zaista htela ćeri da dam ime Jelisaveta :lol: Naravno, odustala sam, ipak ne želim da je stavim na pano kada krene u školu, pa da je svi zezaju. Deca su surova, nemaju taj osećaj za meru koju imaju ( mada sve manje ) odrasli.

No, svejedno, braniti detetu da se igra i druži sa Milanom, samo zato što se zove Milan - besmisleno je da nema besmislenije stvari.
Doduše... ima ih koji brane Urošu da se igra sa Nedžadom, ali to prevazilazi okvire ove priče i komplikovano je. Mada, po mom mišljenju - jednako besmisleno.

To oko vjere i nije toliko besmisleno, mislim da je santel crnacko ime , tako mi zvuci dakle i u ovoj izvornoj britanskoj prici rasa ili vjera igra ulogu.
 
Zato sto bi ti shaban upalio neke alarme pretpostavljam. Posumnjala bi da se radi o nekom pripadniku romske nacionalne manjine lol

Da, ali zašto bi mi to upalilo alarme? O tome sve vreme pričam. Odakle znaš da ja nisam Romkinja? Odakle znaš da bilo ko odavde nije Rom, musliman ili bilo šta drugo osim Srbina? A sa kim si ok, ok si. Sa kim se ne slažeš, ne slažeš se. Zašto bi sada promenio mišljenje prema nekome sa kim si ok ovde ako saznaš da je Rom?
U skladu sa tim, zašto u realu ne bi dao Romu istu šansu kao bilo kom drugom, zašto bi se palili alarmi samo zato što je Rom?
 
Da, ali zašto bi mi to upalilo alarme? O tome sve vreme pričam. Odakle znaš da ja nisam Romkinja? Odakle znaš da bilo ko odavde nije Rom, musliman ili bilo šta drugo osim Srbina? A sa kim si ok, ok si. Sa kim se ne slažeš, ne slažeš se. Zašto bi sada promenio mišljenje prema nekome sa kim si ok ovde ako saznaš da je Rom?
U skladu sa tim, zašto u realu ne bi dao Romu istu šansu kao bilo kom drugom, zašto bi se palili alarmi samo zato što je Rom?

Ne bih promjenio misljenje o nekome ako bih saznao da je rom. Radi se o tome da ne poznajes tu osobu i sve sto imas je to ime koje ti moze dati neku losu ili dobru asocijaciju.
 
Da, ali zašto bi mi to upalilo alarme? O tome sve vreme pričam. Odakle znaš da ja nisam Romkinja? Odakle znaš da bilo ko odavde nije Rom, musliman ili bilo šta drugo osim Srbina? A sa kim si ok, ok si. Sa kim se ne slažeš, ne slažeš se. Zašto bi sada promenio mišljenje prema nekome sa kim si ok ovde ako saznaš da je Rom?
U skladu sa tim, zašto u realu ne bi dao Romu istu šansu kao bilo kom drugom, zašto bi se palili alarmi samo zato što je Rom?

Rijec je o imenima kao statusni simbol. Sve zavisi od sredine u kojoj se zivi sta je njima 'status'
 
Ime govori i o KARAKTERU COVEKA....Neko ko se zove recimo Nikola, ne moze biti sasvim prosecan...To je ili jako dobar ili jako los covek....Ili da uzmemo za primer ime Srecko....Neko ko se zove Srecko nikako ne moze biti ozbiljna i stabilna licnost. Uvek je neki hebivetar...:D

I td.....
Јел Блајби а моје име Пантелија шта значи?
 
Dobro. I?

Ja sam ime za moje bebe birala tako što sam razgovarala sa mm, tj. tada dečkom. Mladi par, maštari o budućnosti, kućici u cveću i klupici ispod trešnje ( eeeeeeeh, imaću tu trešnju i tu klupicu jednog dana, ne zvala se ja kao popularna pevačica... ), pa priča i o deci, naravno...
I tako smo metodom eliminacije došli do imena svoje dece čak nekoliko godina pre nego što smo dobili decu. :)

I niko nece hteti da se druzi s njom. Upropastili smo dete. :mrgreen::lol:
Inace, ime je dobila po baki. :)
 
Деци дају глупа имена Ива, Миа, Зое, Јан, да би били боље прихваћени једног дана кад постану гастарбајтери.

Moja oba sina su rodjeni kao gastarbajteri i imaju sasvim obicna imena. Moje ime je veoma otmeno za Srbiju, moram priznati ali mi odlicno stoji... Ne mogu da zamislim da se drugacije zovem.
 
Vjerovatno se ne moze povuci socijalna paralela sa britancima ali postoji i kod nas taj trend kul urbanih imena i onih tkz. seljackih tipa Djuro i Blagoje koje niko vise ne daje djeci.

Kod nas uglavnom davaju neka Jevrejska imena Sara,Filip itd...međutim mi smo još i dobri,u Hrvatskoj postoji trend pogotovo u zadnjih 20 godina,da djeci davaju englesko-američka imena i to im nije dovoljno već ime i pišu na engleskom,Ella,Nella,Nanncy,jbt zamisli Nensi Purić,kompleksaši,to je komedija:dash:
 
Свако време, као што корелира са модерним ципелама или хаљинама, тако су и имена у одређеним периодина мање или више модерна. ;)
Сећам се да је у једном периоду била помама за именом Дејан, па су Иване биле хит, па пре пар година Анђеле и Анастасије...

Jedino mi je Ivana tu bezlično... na ostala tri mi se povraća...:lol:
Mene napr. kod mog imena nervira to što nije tradicionalno, već je produkt trenda nekih osamdesetih... 'nači, zvuči toliko seljački da je to strašno iako je sad poprilično retko.:lol:

- - - - - - - - - -

Deca će mi nositi tradicionalno srpska imena, ako budu muška... Ako budu ženska dobiće ruske nadimke za imena...:lol:
A kad čujem neko strano ime za dete, odmah pomislim da su roditelji teški kompleksaši...
I muka mi malo danas od silnih Sari, Tara i Luka... eto meni Luka beše prelepo ime, sad je postalo kao Marko... svaki drugi dečak Luka...
Mia, Andrea, Nina, Mina.... isto mi nisu nešto simpatična imena...
U suštini sve te novotarije, izvedene iz nadimaka, samo da se što više zvuči proevropski orijentisano i urbano.
Cenim neobična imena, ako ne zvuče jeftino.
 
Poslednja izmena:
Juce sam cuo da se cerka od Vanje Grbica zove Ina. Meni je tu prva asocijacija na istoimenu hrvatsku naftnu kompaniju. Smijesno mi je bilo, ljudi se trude da budu originalni po svaku cijenu. I covjek moze ponesto da sazna o roditeljima na osnovu imena djece.. Koliki su tradicionalisti koliko su podlozni trendovima , koliko pokusavaju da budu jedinstveni...

Ina je dobila ime po doktorki koja je porađala u Rusiji.
 

Back
Top