Jadranom . . .

muskokrk

Poznat
Poruka
8.295
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

dakle opet o jadranu za sada...

malo cemo ploviti ..srednjim jadranom ali samo oko malih otoka i otocica za sada

SVETAC


pogled sa Biseva


Svetac ili Sveti Andrija

Otok je bio naseljen još u pretpovijesti (kod Povlova buka) Pretpostavlja se da su ljudi stanovali na njemu i u starogrčkom dobu, a nalazi osebujnih starovjekovnih sidara svjedoče o naseljenosti u starorimskom vremenu. Na otoku su boravili i benediktinci koji su ovdje imali svoj samostan (na južnom otočnom vrhu), a na otoku su boravili do kraja 15. ili početka 16. stoljeća. Zadnjih stoljeća otok je u vlasništvu obitelji Zanchi (Zanki), nakon što je dotad bio u vlasništvu crkve; crkva je zadržala pravo eksploatirati otočne resurse.

Zbog neobičnih okolnosti su čak i na ovaj izolirani otok padale zrakoplovne bombe. To je bilo nakon kapitulacije Italije u drugom svjetskom ratu. Talijanski su vojnici na dvama brodima plovili s juga Hrvatske prema Bariju. Budući da ga je nadzirala vojska saveznika kojeg su izdali, bilo je opasno ići ondje te su odlučili otploviti iz priobalja i kopnenog dijela Hrvatske gdje su bile snažne partizanske akcije i riziku napada ili mobilizacije u Titove postrojbe. Da im se isto ne bi dogodilo u domovini, odlučili su se usidriti kod ovog otoka, jer je bio dovoljno daleko od svih bojnih zbivanja a bilo je dovoljno pitke vode. Čekali su kad će Saveznici ući u Bari. Njemački izviđački zrakoplov ih je uočio, odmah reagirao te su sutradan njemački bombarderi bombardirali otok. Nisu pogodili brodove, nego su srušili jednu kuću. Srećom po Talijane, više ih nisu bombardirali te su nakon dva tjedna otplovili prema Bariju



SH

prilaz samom otoku sa juzne strane je malo nezgodan radi podvodnih grebena i razbacanih hridi i malih otocica

SH

:bye:
 
Poslednja izmena od moderatora:
O kolega , nismo valjda sa otoka Krka? Ako jeste onda smo si preko puta a i vidim da se obilazi predivan Jadran. Šteta što ova tema nije naišla na više interesa jer se da na nju pričati i izmjenjivati iskustva sa putovanja. Nadam se promjeni na tom polju iako sam novi ovdje pa još čekam da mi se odobre početne poruke. Iako, moram priznati, malo mi je to čudan običaj za jedan forum. Obično se ljude potiče da se registriraju a ne postaljaju neki nemogući uvjeti i ostavlja na čekanju. Inače se gubit bit samog pisanja po forumima. Ali, iskreno se nadam da ću proći početnu inicijaciju i da ćemo imati prilike razmijeniti iskustva sa putovanja Jadranom. Prečaroban je to kraj da bi tema ostala ovako nezapažena i neposjećena.

Pozdrav
 
Šteta što ova tema nije naišla na više interesa... Prečaroban je to kraj da bi tema ostala ovako nezapažena i neposjećena.

Pozdrav

prijatelju, ne znam da li si primetio ali nalazis se na srpskom forumu, a ovde ljudi nisu bas toliko odusevljeni vasom lijepom, koliko god se vi upinjali da to promenite.
za vecu posecenost vasih tema moracete da potrazite sagovornike severnije od save...ovde se vase teme uglavnom zavrsavaju zakljucavanjem
 
Zaključavanjem teme? Šta bi sa dobrim starim potonućima neposjećenih ili slabo posjećenih tema ? Ne funkcionira južno od Save?

Što se tiče oduševljavanja, bilo bi ružno da je istina ovo što veliš. Hvala bogu ima Vas koji ste itekako oduševljeni "našom lijepom" i redovno je obilaze i posjećuju, a pogotovo ženski dio. Druga je stvar to što nerado dijele ta iskustva po "srpskim" forumima, ko takvi i postoje. Virtuala je čudna stvar. Koliko god se trudiš, nemreš ju dijelit po nacijama.
 
prijatelju, ne znam da li si primetio ali nalazis se na srpskom forumu, a ovde ljudi nisu bas toliko odusevljeni vasom lijepom, koliko god se vi upinjali da to promenite.
za vecu posecenost vasih tema moracete da potrazite sagovornike severnije od save...ovde se vase teme uglavnom zavrsavaju zakljucavanjem

istina je da se neke teme zakljucavaju makar su vrlo posecene i to od forumasa sa juzne strane save ..no zakljucavaju se iz privatnih razloga ..no nije ni bitno

sto se tice jadrana ..moze se svasta reci ali da je lep jeste ..ima mnogo toga sto ga cvini divnim i ko ga upozna na taj nacin ostaje mu u sjecanju ..te ima potrebu da se i opet vrati

a da ne mislislis da izmisljam eto malu cu se potruditi da priblizim jedan drugaciji jadran ..jadran koji se vidi i osjeca sa plave vode :)

SH

:bye:
 
Poslednja izmena:
lep je jadran, niko nije rekao da nije
ali smeta ta vasa napadnost, takoreci agresija. kada kazete jadran vi u stvari mislite samo na hrvatski deo, a ostalo kao da ne postoji
a ja kada kazem da cete zainteresovane za vasu obalu naci severno od save mislim na madjare, cehe, slovake, poljake. uclanite se na njihove forume i postujte slike do mile volje. siguran sam da cete naici na odusevljenje i dobrodoslicu. ovde samo gubite vreme.
 
zasto bi uopce trebao da nekog zainteresiram ...nije ni cilj ni nakana ..
sto se tice dolaska... svake godine se udvostrucuje broj gradjana srbije koji dolaze na jadran sto uopce nema veze sa ovom temo..dakle nije ni propaganda ni pokusaj da se nekog zainteresira vec samo osobni dozivljaj jadrana sa mora ..( recimo nastavak teme letovanja na jedrilici sa naglaskon na otoke i kako oni izgledaju sa plave vode..)

ne tvrdim da je samo jadran ljep u ovom djelu sredozemlja,zato se i spremam uskoro dulje vrijeme provesti krstareci grckom i obilaziti otoke natanane..:)

:bye:
 
tvoj osobni dozivljaj podeli sa drugima, ovde to zanima 1 promil ljudi. zato i kazem da gubite vreme. a mozda i ne gubite nego namerno provocirate.
zamislite da rusi dele "osobni" dozivljaj lepota katinske sume sa poljacima.
delicemo mi dozivljaje, ne brinite, ali za jedno 1000 godina, sad je jos rano
 
tvoj dozivljaj je da nikog ne zanima ...moj je da zanima ( dozivljaj se zasniva na posecenosti prijasnje teme o jadranu ) posto je ovo javan forum ne vidim zasto ne bi pisao ,ako se nesmije pisati tu su moderatori da to moderiraju kolega :D

:bye:
 
prodje vrijeme dodje rok eto uskoro ljeta skokna na skok :)

jos smo ipak podalje od ljeta no i ovo je dobro vrijeme za putovat po plavoj vodi ( trenutno bas i ne ) ali eto kako je izledalo pred novu godinu

3Y0KplR.jpg


mozda je ipak vrijeme da se malo skicemo po jadrabu

:bye:
 
KORNATI


U središnjem dijelu hrvatskog Jadrana smjestila se jedna zasebna i po mnogočemu posebna skupina otoka nazvana Kornati. Zbog izuzetnih krajobraznih ljepota, zanimljive geomorfologije, velike razvedenosti obalne crte i naročito bogatih biocenoza morskog ekosustava, godine 1980. veći dio Kornatskog akvatorija proglašen je nacionalnim parkom.

Danas NP Kornati zauzima površinu od oko 220 km2 i uključuje ukupno 89 otoka, otočića i hridi s približno 238 km obalne crte. Osim ovog, relativno velikog broja otoka, kopneni dio parka čini tek manje od ¼ ukupne površine, dok je sve ostalo
morski ekosustav.

"Posljednjeg dana Stvaranja Bog je poželio okruniti svoje djelo i stvorio je Kornate od suza, zvijezda i daha"

(George Bernard Shaw)


0M0Iz8j.jpg


bHiRltm.jpg


LyuqDZb.jpg


srY6vkn.jpg


vgXPk59.jpg


Ts3Kn0S.jpg


:bye:
 
molim za prevod sledećih reči jer ih ne razumem: krajobraznih, biocenoza, ekosustav, otok.
takođe molim hrvate koji ovde ostavljaju reklame o svojoj državi da pišu na razumljivom srpskom jeziku jer je ovo srpski forum. cenim da će tako imati veće šanse da dovedu 2-3 srpska gosta i pomognu svoju posrnulu privredu.
hvala
 
kako neće niko na jadran? mi dolazimo na jadran

onda dobro
a ovo ce samo da malo pojednostavi dileme kuda ili ne :)

JOS SMO NA KORNATIMA

malo kornatskog arhipelaga sa mora kako ga ja vidim :)

8pHhKd7.jpg


W5gLjhQ.jpg


7y1NIg7.jpg


2SXD8gV.jpg


Pp3tn7W.jpg


NO KORNATI MOGU IMATI I DRUGU STRANU

ZyUECDf.jpg


na zalost u zadnjem velikom pozaru smrno je stradalo 12 vatroasaca

a i mala nepažnja ili neiskustvo i kriva procjena vremena

a0m98Au.jpg


:bye:
 
pogrešno si shvatio (kao i uvek), jadran nije (samo) hrvatska, mada bi vi to žarko želeli
srbi rado ovde idu
Pogledajte prilog 347137

jesi tamo ikada bio ?
ja jesam
samo pogledaj koliko ljudi ima :hahaha: a tek u sivo smedjoj vodi :worth:




da sam zlocest reko bi.... da bog da da tamo svake godine mora na odmor :rotf:



i ne mislim da je jadran samo hrvatski a sto se plave vode...volim preko jadrana ploviti od mog otoka preko otoka uz crnu goru i albaniju do grcke sve ljepse od ljepseg :)

:bye:
 

Back
Top