Zaustavimo prinudni rad i robovlasnike u pokušaju

Hvala na čitanju. Pisao sam da bi se čitalo, ali i da bih pomogao prijatelju. Priča je jeziva, slažem se.

Gde i u kakvim uslovima radiš? Napiši nešto, ovo je ipak samo forum. Možda ti neko da savet.

Ne može niko da mi da savet, svesna sam svog izbora. Rado bih pisala, ali ne bi trebalo da pišem otvoreno o mom poslu, oni sve nadgledaju internet pa i Fejsbuk.

- - - - - - - - - -

Obratio sam pažnju i dalje ne kontam šta pokušavaš da kažeš i dokažeš. U obezbeđenju se radi 48 sati sedmično, ili 60 ako poslodavac tako zahteva i nađe budale koje će pristati na to. Nema tu nikakvog poređenja sa standardnim vremenom od 40 sati nedeljno.

Ipak bismo se vratili na temu.

Nije sve u ugovoru što piše po svako slovo da se poštuje, ima drugih poslova koje nisu predviđeni, znaš, po usmenom naređenju.
 
Slažem se da "Veliki brat" nadgleda sve, ali to ne znači da treba da budemo manji od makovog zrna.

Da iznesem i jedan svoj slučaj. Pre jedno 15-ak godina, dok sam studirao i radio kao vozač (razvozio po gradu neku robu), honorarno, negde u gradu me sretne neki klijent i pita me, onako sa ulice: "Hej, majstore, gde ti je gazda?" I ja iskočim iz auta i išamaram ga kao konja. "Je6o te gazda. Nisam mu ja ker." :hahaha1: Vala svega je bilo...
 
Pravda je spora, ali dostižna.

Juče sam sreo prijatelja, čiji sam vam problem izneo u uvodnom postu. Rekao mi je kako je pre neki dan sreo jednog od bivših kolega, koji je radio na istom objektu na kome i on, koga sam opisao u uvodnom postu, kako se vraća sa posla, sa drugog objekta. Pozdravili su se i ovaj mu je kazao kako je inspekcija upala na taj objekat, na kome nema struje, vode, a preko zime ni grejanja, i zapečatila ga, oduzela ga firmi koja ga „obezbeđuje“, a zaposlene oterala odatle. I taj zaposleni je automatski prebačen na neki drugi objekat.

Nemate pojma koliko mi je drago što sam to čuo. Ispada da jedan „mali čovek“, koga „moćnici“ uopšte ne zarezuju, ipak može da potuče sistem. Još jedna pobeda Davida u bici protiv Golijata.

Dalje, rekao mi je kako su ga dan kasnije zvali iz firme, da dođe i uzme novac za te dve dnevnice, a da vrati zaduženu uniformu. I ovaj je to odbio. Zašto? Pa zato što ako bi vratio uniformu i uzeo dve pišljive dnevnice - ispalo bi da je on kriv a ne oni. On i dalje istrajava na stanovištu, bez obzira što su oni X puta ponovili kako je on „odbio da radi“, da on nije „odbio da radi“, već da je odbio da radi na radnom mestu za koji ne postoje elementarni uslovi za rad, kako sam i opisao u uvodnom postu, što je potvrdila i Inspekcija rada činom zatvaranja objekta.

Da ne zaboravim da vam kažem i to da je menadžer razgovarao s njim 22:48, dakle skoro 23 minuta, preko mobilnog telefona, i sve vreme je pokušavao da ga ubedi da vrati uniformu, jer će je u suprotnom firma naplatiti njemu, dakle menadžeru. Ha ha ha. Pa šta ga briga, što nije mislio na vreme. I ne samo to. Inspekcija rada prevrnula je arhivu i pronašla mnogobrojne mahinacije u novosadskom ogranku ove firme, zbog čega su sva dva-tri menadžera na udaru centrale iz Beograda. Svoj dvojici ili trojici se tresu fotelje. I sve to je uradio jedan mladi momak. Svaka mu čast.

Kako vam izgleda sve ovo?

I da završim ovaj post kako sam ga počeo. Pravda je spora ali dostižna. Još ostaje da se moj prijatelj izbori sa firmom oko vraćanja na posao. Ima li iko ikakav savet?
 
Znao sam da se radi o G4S još dok sam čitao tekst. Jedan moj poznanik je ovako napisao na FB-u: "Dobio sam otkaz na krajnje interesantan način. Šef nasrnuo da me bije na sred objekta “PharmaSwiss” u Zemunu. Inače, to što G4S radi je iznad svih moralnih, etičkih, pa čak i zakonskih normi. Toliko o zapadnim multikompanijama. Multikompanije marš iz Srbije." Potpisujem.
 
Video sam ovu temu, ranije, a evo sad vidim da opet daju oglas za prijem novih radnika na probni rad od 9 meseci, jer starima ističe ugovor; evo oglasa:



http://posao.oglasi.rs/oglas/729127...sad+radnici+na+fizickom+obezbedjenju+objekata



Evo da prenesem i sadržaj:


* * *


Radnici na fizičkom obezbeđenju objekata

Srbija

Novi Sad

Naziv radnog mesta: Radnici na fizičkom obezbeđenju objekata

Naziv kompanije: G4S

Dodatne informacije

Tekst oglasa

Postanite deo tima najveće svetske kompanije za pružanje usluga obezbeđenja. G4S posluje u 125 zemalja širom sveta i zapošljava preko 650.000 ljudi. Kompaniji G4S Secure Solutions zbog povećanog obima posla u Novom Sadu potrebni radnici na fizičkom obezbeđenju objekata.

Uslovi:

Minimum SSS,

Da kandidat nije krivično osuđivan, i da se ne vodi krivični postupak,

Prednost - Stručni ispit PPZ.

Tel: 021/66-22-806; 021/66-22-813

E-mail: novi.sad@rs.g4s.com


* * *


Znači, stari radnici na probnom radu, kojima ističe ugovor na 9 meseci - napolje, a novi dolaze na probni rad od 9 meseci.

G4S marš iz Srbije.
 
To više ne važi. Sada su regularni tipovi ugovora, bez toga stručnog usavršavanja. Od januara se primenjuje novi minimalac od 130 d plus 5 d što firma daje zbog rada u smenama -noć-, tako da je to 135 d plus putni troškovi od 1200 d i mislim 54 dinara za topli obrok. Znači zbog lakšeg računanja na 200 sati uz minuli rad ako ga neko ima, to je oko 30 h dinara...
 
Znači ipak je 48 sati... šema je sledeća: Npr poned. od 07-19 pa utorak 19-07 pa sreda-četvr slobodni, pa petak 07-19 i subota 19-07... to znači, radi se 4 dana i 48 sati nedeljno puta 4 i to je= 192 puta 135 d plus 1200 prevoz plus 54 d hrana i na minuli rad u zavisnosti ako ga ima... tu oko 30 h može se nagurati. Ili može biti i 204 sata i takva je matematika, manje više...
 
Čitam objavu i računam sate... Ovako, radi se dan 12 sati, pa noć 12 sati i potom 2 dana slobodna. Jel tako..

U ovom sluččaju radi se 12 sati dnevna, pa 12 sati noćna, pa 12 sati dnevna, pa 12 sati noćčna... znači princip 12, 24, 12, 24, što će reći 60 sati nedeljno... za minimalac. Znači svaki dan si na poslu. Sve više privatnika ovako gnjavi radnike obezbeđenja.
 
Znači ipak je 48 sati... šema je sledeća: Npr poned. od 07-19 pa utorak 19-07 pa sreda-četvr slobodni, pa petak 07-19 i subota 19-07... to znači, radi se 4 dana i 48 sati nedeljno puta 4 i to je= 192 puta 135 d plus 1200 prevoz plus 54 d hrana i na minuli rad u zavisnosti ako ga ima... tu oko 30 h može se nagurati. Ili može biti i 204 sata i takva je matematika, manje više...

Ne, već 24h slobodnog vremena... posle svake smene. Šema je ovde sledeća: ponedeljak od 07:00-19:00, pa utorak 19:00-07:00, pa četvrtak 07:00-19:00, petak 19:00-07:00, nedelja 19:00-07:00... što znači radi se 5 dana i 60 sati nedeljno... preko 240 sati mesečno, tačnije između 252 i 264 sati nedeljno, zavisno od dužine dana u mesecu, ali nema dnevnice... niti satnice... Plata za ovakav rad ti je 22.000 dinara mesečno, a kod nekih privatnika čak i 15.000. Nema nikakvog toplog obroka, prevoza i ostalih dodataka.

- - - - - - - - - -

Sistem rada 12 24 12 48... nije jasan. Po ovome ispada da lice radi prvo 12 sati, pa onda slobodan, pa opet 12 i onda je valjda 2 dana slobodan... Zar nije sistem rada 12+12+48... znači dan 12 rada pa 12 noć i 48 sloboda, to je sistem rada koji je meni poznat.

Imaš i onaj sistem rada da neki penzioner radi svaku noć 20:00-08:00, apsolutno svaku noć, bez slobodnog dana, što je 84 sata nedeljno, a za tako nešto plata je oko 15.000 dinara mesečno, bez ikakvih dodataka, A da ne govorimo o kineskim prodavnicama, gde žene rade od 08:00 do 20:00, svaki dan, što je takođe 84 sata nedeljno, I za to se ne plaća nikakva satnica, jer bi onda imali (uslovno rečeno) veliku platu Pa faktički se pola života provodi na objektu. Neka mi neko kaže da ovo nije robovlasnički sistem. A Kinezi još umeju da kažu ovako: "Ako oće spava sa mnom plata je 20.000, a ako neće spava sa mnom plata je 15.000." Dno dna.
 
Mislim da je najkorektnije raditi dve dnevne dve noćne i dva slobodan... Taj korak je sasvim ok, jer može se čovek odmoriti. U agencijama je problem što tu rade penzioneri, vojni i civilni a sada su aktuelne subvencije od biroa, što će reći da se agenciji isplati da primi 5-10 takvih, uzme novce i rok mora da ispoštuje da ih drži na radu, pa čak i ako rade loše, ne mogu im ništa pošto su prethodno od biroa tj. države dobili novce. Na taj način firma je prisiljena da takvog drži a neko ko je kvalitetan ne može doći do izražaja. Na sve to dodatni problem su tenderi i ako firma ne prođe, onda vlada nesigurnost ka tima ljudima koji su tamo radili, a nervoza u firmi. Ostane po 5-10 i čekaju da se rasporede, što znači, da i Oni koji imaju stabilnu poziciju, ne smeju mnogo talasati već se primiriti, jer mogu biti zamenjeni sa ovima što su izgubili objekat jer je firma ponudila uslove plaćanja radnog časa klijentu koji to nije ili ne može da prihvati, pa se cenjkaju u nekih npr 100 d gore ili dole, pa kako ispadne. Radnici iz toga razloga moraju da ćute, kada se objekti gube, jer nisu sigurni, što bi se reklo, manevarski prostor je jako sužen i mora da se trpi i ćuti.
 
Pročitala sam od prva do poslednja slova. Kakva priča.

Slično prolazim. Ne znam dokle ću da izdržim. :roll:

Poštujem odluku!!
Moj komšija radi u jednoj građevinskoj firmi u NS kao noćni čuvar.Smena mu je svaki dan 14 h.
Nije "prijavljen" i dobija 85 din/h.Nema slobodnog dana ni za praznike.Gazda je kao tobož vernik ,tako da gradilišta ne rade za "crveno slovo".Ogromna većina radnika je iz Republike Srpske,tako da nemaju potrebnu dozvolu za rad u RS.Ako zatraže slobodan dan,na njihovo mesto uskače novi paćenik i tako u beskraj.Komšija je tražio povećanje satnice, pšto kad plati prevoz,hranu,poderane cipele....,on ustvari radi za 60 din po satu.Odgovor je bio da IMA KO HOĆE DA RADI ZA TE PARE!!
U ovoj našoj zemlji,red i zakon postoje samo na papiru!!
 

Back
Top