Први Потпредседник - Први конзул

Troubleshooter

Veoma poznat
Poruka
10.690
Ни сам не знам зашто ми се наметнула ова асоцијација. Бонапарта је био један од највећих војсковођа, државника и законодаваца не само у свом времену. Први Потпредседник чак није ни служио војску! Али, ипак постоји једна сличност - Наполеон је у релативно кратком периоду од пет година после увођења диктатуре као први конзул прогласио себе за цара. Како отприлике рече онај Карл Маркс (није један од браће Маркс из филмова) - "Историја је први пут историја - други пут је фарса". Шта ви мислите о мени необјашњивом нарастању моћи - (на макро, али и на микронивоу) Првог Потпредседника? "У све се меша :-)"
 
Привлачност напредњака
БЕОГРАД, 6. јула (Танјуг) - Српској напредној странци после серије добрих резултата на недавним локалним изборима у неколико општина широм Србије масовно приступају чланови других странака, па и читави општински одбори.
Напредњацима је крајем прошлог месеца у Суботици приступило више стотина досадашњих чланова Демократске странке Србије, у Бору је чланску карту СНС узело неколико десетина чланова општинског одбора Уједињених региона Србије, међу којима су председник Општинског одбора и његов заменик, четри одборника у локалном парламенту, заменик председника општине, чланови већа и два директора јавних предузећа, а у напредњачјке редове се у Пироту колективно укључила група грађана ''Пиротска нова снага''.
Такозвани "прелетачи" различито објашњавају своје разлоге, а по правилу тврде да разлог за то нису лични интереси, већ брига за добробит локалне заједнице и државе.
Повереник СНС у Суботици и доскорашњи председник градског одбор ДСС Богдан Лабан прелазак објашњава политиком искључивости своје бивше странке, као и проценом да "само СНС има потенцијал да схвати модеран српски идентитет и да га успешно афирмише међу европским и светским партнерима".
"Веома смо сигурни да ће храброст и одлучност Александра Вучића донети резултате, његова енергија коју показује је чак и све бројније и познате критичаре и песимисте оставила и разоружала, то смо сведоци свих ових дана", рекао је Лабан Тањугу.
Он је прецизирао да је у Суботици више од 700 чланова Д С С приступило СНС-у, а међу њима цео градски одбор и цело руководство месних одбора, као и градски одбор омладине.
"Сматрамо да ће нова лица и нове идеје наићи на добар одзив у СНС-у и да ћемо заједно користити оном основном циљу - да Србија треба да буде пожељно место за живот, а не само за пуко преживљавање", казао је Лабан.
Тако и нови чланови СНС у Бору који су напустили УРС објашњавају да је разлог преласка би тај што напредњаци имају визију и идеју за решавање проблема који до сада нису могли да се превазиђу
И један од некадашњих чланова УРС који је пре две недеље приступио СНС је директор "Борског туристичког центра" Александар Миликић каже да га је напредњацима привукла енергија Александра Вучића:
"Општина Бор, заједно са гигантом какав је РТБ Бор, који се по анализама Министарства финансија и привреде налази на шестом месту српских извозника, заслужује да живи добро".
"То заслужују и грађани општине Бор на основу онога што доприносе држави. Основи разлог и мотив за мој прелазак у Српску напредну странку је то што људи који је воде имају визију, циљ и идеју како да превазиђу ствари које су до сада биле проблематичне", рекао је Милкић Танјугу.
У централи напредњака, поводом серије масовних прелазака у ту странку, објашњавају да СНС није елитистичка странка да би примала само једну социјалну или било коју другу групу људи у Србију и да су са друге стране у њу добродошли сви који могу да допринесу развоју државе.
"Свако може да добије шансу у СНС, врата су отворена - али на основу квалитета, рада, залагања, колегијалности, знања, вештине коју сваки појединац има трасираће свој пут и стазу у СНС", каже за Танјуг заменик шефа посланичке групе СНС Зоран Бабић.
Он је, међутим рекао, да иако локални одбори странке могу и да одбију приступницу новог члана, они немају инструменте да изврше целовит увид у нечију прошлост.
"Чланство у СНС не значи аболирање или заборав од било којег кривичног дела које је у прошлости направљено, тако да сходно нашој политици нулте толеранције према криминалу и корупцији тек чланови СНС неће бити заштићени, као што неће бити заштићен нико ко се о закон огрешио", упозорио је Бабић.
У феномену масовних прелазака из странке у странку аналитичари не виде нову политичку појаву, али је доживљавају као слабост младе српске демократије.
Професор на Факултету политичких наука Милан Јовановић сматра да претрчавања између странака попримају облик политичке епидемије, јер је трансфера те врсте, посебно ка владајућим странкама, било и у прошлости, али се раније радило о појединачним случајевима или низу појединачних случајева.
"Странке код нас немају иделогију, већ само иделологију присуства у власти, а већина чланова, уверен сам, не би знала да у анкети одговори на питање где им је седиште странке или шта су њена четири основна политичка принципа", рекао је Јовановић Танјугу, који примећује и проблематичну моралну компоненту у трансферу читавих одбора из једне у другу странку.
Социолог Милан Николић сагласан је да све уочљивије одуство идеолошких разлика међу странкама олакшава одлуку да се једна чланска књижица замени другом, и да је сасвим нормално да, уколико неко размишља о својој политичкој каријери, посегне и за таквим потезом.
"Партије које с блиске опцији СНС врло су мале и у тренду су даљег опадања. Људи размишљају да ли је будућност у останку у малој партији која ће пасти испод цензуса.
Када мисле о својим индивидуалним и групним политичким каријерама наравно да просуђују да им је најкорисније да иду ка најјачој странци са добром перспективом", изјавио је Николић Танјугу.
Он је уверен да ће се тај тренд наставити због чињенице да у неком тренутку предстоје парламентарни избори након којих ће напредњаци бити још јачи него данас, а број оних који ће напуштати губитничке странке имаће тенденцију раста.
"То је особина присутнија у младим демократијама. У Енглеској ретко имате прелетања, будући да су се ствари слегле и дефинисале и мање више нема те динамике.
У младим демократијама је тога више, јер људи експериментишу. Тако, на пример, верују у слободно тржиште, па се разочарају у неолиберализам, или верују у национализам, а онда схвате да од тога нема користи и да је за друштво боље сарађивати са ЕУ", рекао је Николић
 
Ни сам не знам зашто ми се наметнула ова асоцијација. Бонапарта је био један од највећих војсковођа, државника и законодаваца не само у свом времену. Први Потпредседник чак није ни служио војску! Али, ипак постоји једна сличност - Наполеон је у релативно кратком периоду од пет година после увођења диктатуре као први конзул прогласио себе за цара. Како отприлике рече онај Карл Маркс (није један од браће Маркс из филмова) - "Историја је први пут историја - други пут је фарса". Шта ви мислите о мени необјашњивом нарастању моћи - (на макро, али и на микронивоу) Првог Потпредседника? "У све се меша :-)"
Na temu napisana čitava knjiga...... :confused:

skupstina%20ruzic%20cita%20knjigu.jpg


..
 

Back
Top