47 dana među ajkulama

Reefer

Starosedelac
Poruka
178.887
Večeras sam gledao na Animal Planet-u odličan dokumentarac - Adrift: 47 Days with Sharks
Istinita priča o preživljavanju trojice vojnika SAD u v reme II Svetskog rata. Nakon pada njihovog aviona u okean, od 11 članova posade preživla su trojica i to u dva mala gumena čamca. Nakon 33 dana umro je jedan od njih, a priča se nastavlja sa Luisom Zamperinijem i Rasel Alenom Filipsom. Priča se vrti najviše oko Luisa, koji je pre rata bio učesnik Olimpijskih igara kao predstavnik SAD.
Ko imam vremena, neka pogleda film, zaista je zanimljiv:


Ono šta ovu priču vezuje za pdf Religija jeste jedan deo u Luisovoj priči, a odnosi se na njegov pogled na veru pre i posle događaja. Bio je klasičan ateista, po njegovim rečima, ali je nakon svega postao vernik.

"One interesting element, though, is how God introduces Himself into the story in subtle ways. Though Louie was a good man who nominally believed in God, he had never been religious so the divine wasn’t a major factor in his life. But in times of distress, we often express a natural instinct for God.

For instance, when Mac died on the raft, Louie wanted to offer some religious words during the eulogy. The best he could do was recall some Bible quotes he’d heard in movies. Then he offered the most sincere prayer of his life. Hillenbrand writes, “(Louie) prayed for himself and Phil, vowing that if God would save them, he would serve heaven forever.”

Soon after, Louie experienced a moment of grace. Hillenbrand describes the scene on the raft:

One morning, they woke to a strange stillness. The rise and fall of the raft had ceased, and it sat virtually motionless . . . It was an experience of transcendence. Phil watched the sky, whispering that it looked like a pearl. The water looked so solid that it seemed they could walk across it . . . For a while they spoke, sharing their wonder. Then they fell into reverent silence. . .. Such beauty, (Louie) thought, was too perfect to have come about by mere chance. That day in the Pacific was, to him, a gift crafted deliberately, compassionately, for him and Phil.

With every worldly comfort taken away from him, Louie Zamperini experienced a hint of God’s presence and design in his surroundings that he had never noticed before. His life wasn’t immediately changed, but spiritual seeds were planted that would blossom many years later.

Ne bih da raspravljamo da li su zaista imali Božju pomoć pri preživljavanju, to nije tema. Zanima me kako gledate na njegovu promenu. U jednom delu filma se spominje izreka vojnika koja kaže otprilike ovako - među vojnicima u rovu nema ateista, zamislite tak kako je bilo nama u čamcu. Za mene je to pozitivna promena, možda duhovno sazrevanje, naravno to je pogled sa strane vernika.
 
Pre svega , netacno je da u rovu nema ateista . Ja sam cijeli rat proveo u rovu na prvoj liniji
a bio sam i ostao ateista .Neko poslije dramaticnog dogadjaja postane vjernik , ali ima i
obrnutih situacija , da poslije dramaticne epizode prestane vjerovati u boga .

Reč je o II Svetskom ratu na Pacifiku. To veze nema sa našim ratištima.
 
Reč je o II Svetskom ratu na Pacifiku. To veze nema sa našim ratištima.

Срби имају добро пословицу за овакве догађаје: без невоље нема богомоље. А и код Руса, у истом временском периоду на који се односи филм, најчешће изговаране речи по рововима су биле: мајко и Боже.
 
pa to ti je kao ono u školi, samo da ne dobijem keca i počeću da učim, majke mi :lol:
mislim, glupo, kako god da okreneš
ja kao ateista niad ne bih rekla "samo da preživim, o gospode, slaviću te"
hvatanje za slamku

Филм описује догађаје који далеко надилазе свакодневне проблеме и недоумице.
 
Ne bih da raspravljamo da li su zaista imali Božju pomoć pri preživljavanju, to nije tema. Zanima me kako gledate na njegovu promenu. U jednom delu filma se spominje izreka vojnika koja kaže otprilike ovako - među vojnicima u rovu nema ateista, zamislite tak kako je bilo nama u čamcu. Za mene je to pozitivna promena, možda duhovno sazrevanje, naravno to je pogled sa strane vernika.

Čovek se menja, svakodnevno. Neprirodno bi bilo da, prolazeći kroz različita iskustva i stičući nova saznanja, ne prođemo kroz izvesne promene.

Zašto bi npr za mene, neverujuću, navedena promena bila negativna?
Svako duhovno sazrevanje je pozitivno, svako rađanje samosvesti, ili individualno sticanje snage ... nadanje, pa i vera - bez obzira da li je vera u Boga ili u sebe. Ako je iskustvo doprinelo da čovek shvati koliko je život značajan, i ukoliko ga je naučilo da taj život ceni, onda je promena svakako dobrodošla.

Klip još nisam odgledala (mada mi se čini poznato).
Ali, dodala bih: ljudi crpe snagu iz različitih izvora ... naročito kada su životno ugroženi.
Uvek se setim bombardovanja '99: možda zvuči apsurdno, međutim, nikada nisam bila veći optimista nego tada. I u nekim drugim, mučnim okolnostima, pronalazila sam više snage nego što sam mislila da je posedujem. Samobodrenje je jedan od psiholoških mehanizama odbrane(kako bi se uspostavila uravnoteženost), a zahvalnost sudbini, bogovima, višim silama ... takođe spada u način da čovek sebi objasni okolnosti pod kojima je preživeo traumu - što ne znači da trauma nije ostavila posledice.
 
Zar su trebali da se zapitaju za Božije razloge? Svi smo mi po nekad na iskušenjima, neki im odole, neki ne.
Pa ako te neko baci medju ajkule onda je stvarno vreme da se zapitas xD

Ali ljudi su navikli da budu robovi i da omalovazaju sebe,tako da...

- - - - - - - - - -

Морао је да их саплете.
To mu prosto ulepsa dan...:D

Uh pardon,zaboravio sam da je on izvan vremena i prostora :lol:
 
Sa tim što su ova dvojica preživelih ostali vernici do kraja života. Da li im je iskustvo bilo toliko jako da ništa nije moglo da ga izmeni kroz njihov dalji život?

ne znam, ni u jednoj situaciji se nisam pozivala na bogove
možda nisam preživela nešto slično pa zato
al' opet, sutra da se nađem u takvoj nekoj situaciji, neću čekati božiju pomoć..
potrudiću se sama
kontam da su i ovi likovi uradili isto
bog je samo nešto što im je bilo potrebno da sačuvaju veru, nadu
al' može to i bez boga :)
 

Back
Top