Vudi Alen

Retki su oni koji se ne bave reprodukcijom svog dela u bilo kojoj grani umetnosti.
Vudi ima 50 filmova i kod njega je to ocito vise uocljivo, kvantitativno gledajuci...
U jednom Vudijevom filmu, mislim Eni Hol ili Menhetn se vodi slicna polemika u vezi Felinija
i istih tema koje konstantno provlaci u svim filmovima... itd.
 
Ne sporim mu talenat, ali se ponavlja. Jedini film koji mu je kompletan su Hana i njene sestre. Menhetn je loš pokušaj da zađe u vode film noara gde mu nikad nije bilo mesto. Od novijih filmova većina su prežvakane komercijale koje bi retko ko gledao da nije on potpisan.
 
http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:441974-Vudi-Alen-Snimanje-filmova-kao-terapija

Ne znam da li ima tema, ali mislim da je čovek zaslužuje jer je jednostavno legenda. I ovaj intervju to potvrđuje.

Ako je neko upoznat sa njegovom kinematografijom, neka predloži i opiše pojedine filmove.

http://www.imdb.com/title/tt0416320/

Match Point je potpuno drugačiji Vudi Alen, ali genijalan... Sa reminiscencijama na neke književne likove, Raskoljnikova i Ežena De Rastinjaka pre svih... Mladi provincijski teniser nalazi način da se udene u visoko društvo tako što će se oženiti bogatom devojkom iz visoke klase...Match Point svakako treba pogledati, a od starijih Purpurna ruža Kaira, Eni Hol, Hana i njene sestre, Moćna Afrodita....
 
Kod Alena je reč o intertekstualnosti, ne o plagiranju. To je ogromna razlika!!!

A drugo, njegove reminiscencije na svoje ranije filmove i ta tematska srodnost koja postoji je stilsko sredstvo - stvaranje fiktivnog umetničkog sveta koji se različitim oblicima ponavljanja i matrica nameće kao jedan celovit svet za sebe, sa svojim zakonitostima i kauzalnim vezama... Meni je to genijalno, iako nisam neki preteran fan.....
 
Kod Alena je reč o intertekstualnosti, ne o plagiranju. To je ogromna razlika!!!

A drugo, njegove reminiscencije na svoje ranije filmove i ta tematska srodnost koja postoji je stilsko sredstvo - stvaranje fiktivnog umetničkog sveta koji se različitim oblicima ponavljanja i matrica nameće kao jedan celovit svet za sebe, sa svojim zakonitostima i kauzalnim vezama... Meni je to genijalno, iako nisam neki preteran fan.....
:lol:
 
Kao poštovalac intelekta pomenutog reditelja, zadržavam slobodu da dam svoj sud o njegovim filmovima. Vudi je fascinantan čovek i nikad mi neće biti jasno zašto korene svake nove ideje, barem u poslednje vreme, vuče isključivo od samog sebe.
 

Back
Top